Bran Stark

Bağlılık
Stark Hanesi

Doğum
290AL, Kışyarı

Lakaplar
Bran
Sakat Bran
Kanatlı Kurt

Ünvan
Kışyarı’nın Prensi

Kitaplar
Taht Oyunları (POV)
Kralların Çarpışması (POV)
Kılıçların Fırtınası (POV)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhalarla Dans (POV)

Brandon Stark, çoğunlukla Bran, Eddard ve Catelyn’in ikinci oğludur. Hayatı, kendisini felce uğratan yaralanma olduğunda geri dönüşsüz olarak değişti ve hareket etmesine yardımcı olması için hizmetçi Hodor’a bağımlı kaldı. Genellikle “Yaz” adındaki ulu kurdu ve kâhince rüyalarıyla birlikte kalır. Kitapta POV karakterlerden biridir ve dizide Isaac Hempstead-Wright tarafından canlandırılmaktadır.

Görünüş ve Karakter

Bran annesi gibi kumral saçlar ve mavi gözlerle Tully renklerini almıştır. Kışyarı’nın surları ve duvarları boyunca keşfetmek ve tırmanmakla ilgilenmiştir. Kardeşleri gibi, saygılı ve kararlıdır. Genellikle büyük bir bağ paylaştığı Yaz adındaki ulu kurt ile birliktedir.


TARİH

Bran, Kuzey Muhafızı ve Stark Hanesi’nin başı Lord Eddard Stark ile Leydi Catelyn’in ikinci oğulları ve dördüncü çocuklarıdır. 291 AL’de Kışyarı’da doğmuştur. Robert İsyanı’na öncülük eden serideki olayda ölen Eddard’ın ağabeyi Brandon’ın ismini almıştır. Bran üç büyük kardeşe (Robb, Sansa ve Arya) ve kendinden küçük bir kardeşe (Rickon) sahiptir. Ayrıca Jon Kar adında piç bir üvey kardeşi vardır. Bran, Üstat Luwin ile eğitim görmüştür ve silahlarla eğitilmiştir. Kral Muhafızları’nda bir şövalye olmayı hayal etmiştir.


Taht Oyunları

Bran, Gece Nöbetçileri’nin kaçakçısına kral adaletini sağlayan Eddard’a şahitlik eden yirmi adamın içindedir, bu Bran’in böyle bir gruba katılmasına izin verilen ilk zamandır. Kaleye dönüş yolunda, grup ölü bir ulukurt ve yavrularını bulur - Bran ve diğer Stark kardeşlerinin her biri evcil hayvan olarak genç hayvanların birini alır. Kışyarı’daki kraliyet ziyafeti sırasında Bran, silah ustası Sör Rodrik Cassel’ın gözetimi altında Prens Tommen ile avluda savaşır.
Bir tırmanış seferinde, Bran kraliçe ve kardeşi Sör Jaime’nin seviştiği pencereden geçer. Fark edildikten sonra şok olur ve dengesini kaybeder, Kralkatili tarafından yakalanmadan önce neredeyse pencereden düşer. Jaime daha sonra ensest aşk ilişkilerini saklamak için Bran’i öldürmeyi amaçlayarak onu pencereden atar, ama Bran hayatta kalır ve komaya girer.
Bran komadayken, ulu kurdu tarafından bir suikast girişiminden kurtarılır: kurt katilin boğazını parçalar. Bu koma sırasında, Bran ona uçmayı öğretebileceğini söyleyen üç gözlü karga dahil pek çok rüya görür. Karganın rehberliğinde Bran uyanır ve hemen ulu kurdu Yaz’a seslenir. Bran düşüşten dolayı sakat kalır ve yürüyemez, ama karga ona zincirlere bağlı kanatlı kurt olduğunu söyler. Uyandıktan sonra, Üstat Luwin ve Yaşlı Dadı’dan Kuzey ilimini öğrenir.
Tyrion Lannister, Sur’dan dönüş yolunda Kışyarı’nda dururken Kışyarı Lordu olarak Bran’in ağabeyi Robb’un tehditlerine rağmen Bran’in sakatlığı için tasarlanmış bir eyer taslağı verir. Daha sonra Kurt Ormanı’nda bir gezintide bunu denerken Bran, bir grup yabanıl ve Gece Bekçisi tarafından pusuya düşürülmüştür ama Robb, Theon Greyjoy, Boz Rüzgar ve Yaz tarafından kurtarılmıştır.
Sonradan, eski tanrılar için paylaştıkları inanç nedeniyle o gruptan tek hayatta kalan Osha ile bağ kurmaya başlar. Kral Toprakları’nda Lord Eddard’ın tutuklanmasından sonra Robb Kuzeyli sancaktarlarını çağırırken Bran, İri Jon ile olaya tanıklık eder ve Robb güneye at sürdüğünde Kışyarı Lordu olur. Daha sonra, Bran kale mahzenlerindeki babasının rüyasını görür - Osha ile oraya girmeyi göze alırlar ve hiçbir şey bulamazlar - ama bu rüyadan neredeyse hemen sonra Üstat Luwin, Kral Joffrey’in emri altında Ned’in infazını bildiren bir kuzgun alır.

Kralların Çarpışması
Robb, Kuzeydeki Kral olduktan sonra Robb’un varisi olan Bran, Kışyarı Prensi olur ve ağabeyinin yerine kaleyi yönetir. Babasının en çok güvendiği arkadaşı Howland Reed’in çocukları Meera ve Jojen Reed ile arkadaş olur.
Uykusunda, Bran sık sık Yaz’ın zihnine girer (basit olarak rüye gördüğünü düşünmesine rağmen) ve daha yabani olmaya başlar. Jojen, Bran’in deri değiştiren yeteneğini fark eder ve bunu başlıca nasıl kullanacağını öğretir. Bran’in rüyalarını öğrendikten sonra Jojen, eğer Bran Sur’un ötesine giderse rüyalarındaki üç gözlü kargayı bulabileceğini iddia eder.
Theon Greyjoy Starklara ihanet edip Kışyarı’yı ele geçirdiğinde Bran ve Rickon mahzenlerde saklanırlar. Kaçtıkları gerçeğini saklamak için Theon, “Reek” tarafından derisi yüzülmüş ve öldürülmüş iki çocuk bulur ve onların Bran ile Rickon olduklarını bildirir.
Theon, Kışyarı’yı yakan ve hayatta kalan kadınlarla çocukları Dehşet Kalesi’ne götüren Ramsay Bolton tarafından ihanete uğramıştır. Ramsay Starklara sadakatsiz davranmaz ama Starklara ihanet edecek babasıyla bağlantılı hareket eder.
Kardeşler ve seyahat ekipleri ayrılır. Rickon ve Osha Beyaz Liman yönüne gider. Bran, Hodor, Meera ve Jojen Reed, üç gözlü kargayı aramak için kuzeye giderler.

Kılıçların Fırtınası

Ramsay Bolton değirmencinin çocuklarıyla Theon tarafından oynanan hile üzerine adamlarıyla gerçek Bran ve Rickon’ı ararlar. Bran, Meera, Jojen ve Hodor onlardan kaçmak için gizlice hareket ederler.
Sura giderken Kraliçe’nin Tacı’nda dururlar. Kalenin içinde saklanırken kasabadaki adamları fark ederler. Yaz, içlerinde Bran’in piç ağabeyi Jon Kar’ın da olduğu adamlara saldırır. Yaz’ın saldırısı, yabanıl yoldaşlarından kaçmak için Jon’a fırsat verir.
Nihayet Kara Kale’deki sura ulaşırlar ve Gece Nöbetçileri’nden Samwell Tarly ile tanışırlar. Onları Sur’un kuzey tarafına götüren gizli bir kapıdan geçirir. Orada belirsiz sadakatin esrarengiz kişiliği Soğukel ile tanışırlar.

Ejderhalarla Dans

Bran, Meera, Jojen, Hodor ve Soğukel üç gözlü karga arayışıyla Tekinsiz Orman boyunca yolculuklarına devam ederler. Yolculuk uzun ve soğuktur ve açlıktan ölmenin kıyısında kıvranırlar. Açlığını bastırmak ve doymak için Bran, Yaz’ın içindeyken taze insan kanıyla beslenir.
Üç gözlü karganın inine ulaşırlar ama inin girişinin hemen dışında insansı yaratıklar tarafından pusuya yatırılmışlardır. Bran yaratıklarla dövüşmek için Hodor’un içine girer ama kendinden geçer ve inin içinde uyanır. İn, Ak Gezenler ve insansılara karşı korumalıdır, bu yüzden Soğukel onlara içerde eşlik edemez. İnin içinde, grup hayatta kalmış Ormanın Çocukları ve üç gözlü karga ile tanışır.
Üç gözlü karga, yeşil görüşü ve deri değiştirmeyi Bran’e öğretir. Bran, yeşil görüş yeteneğini uyandıran büvet ağacının tohumuyla beslenir. Daha sonra, büvet ağacının köklerine varglanır ve geçmişte Kışyarı’nın yürek ağacında babası Eddard’ı görür. Eddard ile konuşmaya çalışır ama bütün duyulan rüzgardaki fısıltıdır.
Üç gözlü karga büvet ağaçları ile geçmişe bakabileceğini ama geçmişi değiştiremeyeceğini açıklar. Bran daha sonra tekrar Kışyarı’nın yürek ağacını düşler ve eski Kış Krallarına kadar geçmiş anları görür. İnin içindeyken Bran, en derin bölümleri keşfetmek için Hodor’un içine varg olarak girmeye devam eder.
Theon’ın mızrakkarılarına "Arya Stark"ı kurtarmaya yardım etmek için zorlanmadan önce Kışyarı’da Bran’in büvet ağacı aracılığıyla Theon ile görüştüğü görülür.

Vikiye eklenmiştir.

Çok bekledim bunun ayrıntılısını, Ejderhalarla Dans kısmını şimdilik okuyamayacak olsam da…
Bran ile birlikte artık çevrilmedik -yanılmıyorsam- sadece Merret Frey’in POV’u kaldı. Teşekkürler ÇE.

Bran’nin Stark Hanesi’nin önemli kartlarından birisi olacağı şüphesiz.

Etkinliğinin yüksek olacağı kanaatindeyim ben, son kitap veya daha önce bir yerde parlayacağından şüphem yok

İlk teşekkür benim.
Bu arada Ejderhalarla Dans bölümünün son cümlesini anlayamadım.Yine de ellerinize sağık.
Çok iş var bu çocukta çoook.

Vikiye ekledinmi panpa?

Anlaşılmayan bir tarafı göremedim, ama şunu diyor;

Sözde Arya Stark yani Jeyne Poole’u kurtarmak için Theon’ı yardıma zorluyor Bran büvet ağacı aracılığıyla, onunla konuşuyor kısacası.

Evet, linkini ekliyorum şimdi buraya^^

Hayırlı uğurlu olsun o zaman :smiley:

Umudumuz büyük. Sürpriz işler bekliyorum kendisinden…

Bu uşak adam olur. :3
Sakat olmayaydı. Karga bunu düzeltse ne güzel olur.

yedim yine spoiler’ı iyi mi :((

5.kitapta çok az pov’u var.Daha kitap çıkmadan deli etti bu durum beni :frowning:

Kendisinden büyük işler bekliyorum. En özel karakterlerden. Varg olarak ejderhalardan birinin içine girip kontrol edebilir mi acaba diye merak ediyorum. Etse çok süper olurdu.

Karga, bir daha yürüyemeyeceksin ama uçacaksın dedi. @“Emilio Toland”

ben ilk varg olduğunu öğrendiğimden beri bunun hayali ile yanıp tutuşuyorum :slight_smile:

Kesinlikle bir ejderha olmalı .

@“Endymion” un yazdığını bu ejderha kontrol edecek diye yorumluyorum ben. Belki binemez, sonunda ejderha kanından gelmiyor zarar görebilir ama eğer varg olması kontrol etmesine yetecekse süremesine de gerek yok, direkt kontrol eder.

aynen bende böyle bir şeyler bekliyorum kendisinden. o kanatlı kurt lakabının bu anlama geldiğini düşünüyorum ama bakalım kısmet :stuck_out_tongue:

büyük işler başaracak bu çocuk

Bir hayvana girebilmek için onunla aranda bir bağ olması gerekmiyor mu? Öyle alalade olabiliyor mu dönüşüm? Sanmıyorum.

Oluyor.

O zaman bütün Warglar ejderhaları yönetsin. Ne güzel dünya.
Starklar hakkında negatif sayılabilecek yorumlar yaptığım söylenebilir bunlar için arkadaşlardan özür diliyorum ama Bran’ın da Jon Snow gibi duvarın güneyinde işi olacağını düşünmüyorum. O üç gözlü karganın varisi. Yapacağı şeyler duvarın ötesindedir.

Yanında Meera ve Jojen olduğu için çok şanslı. Yoksa şimdiye kadar ölmüştü muhtemelen…