Bran Stark

Maalesef beni yapmamam konusunda sıkıştıranlar var, onları atlatayım bitecek.
@Ulu_Kurt çok şey diyorum…

7.sezon sonunda en ağır küfürleri yiyen ergen.

Berbat sesiyle söylediği Robert’ın isyanı yalana dayanıyormuş lafını duyupda delirmemek elde değil.

Merhum Robert’ın vaktiyle söylediği şu laflar yerinde olur:

-Ejderhanın onurunu git mezarında yatan Lyannaya,Brandona ve Rickard Stark’a sor.

Robert’in isyanı yalana dayalı sözünde abartı bir durum yok. Gayet doğru bir mesele.

İsyanın en önemli sebebi neydi?

Lyanna’nın kaçırılması ve tecavüze uğraması

Starkların yakılması da var ancak o bu kız kaçırma olayından sonra gerçekleşen zincirleme bir olay sadece. Ayrıca Aerys demek Targaryenler demek değildir. Zaten son dönemlerde Rhaegar da hafiften babasını indirme planları yapıyordu ve muhtemelen savaştan sonra babasını devirip Starklar için adaleti sağlayacaktı.

“Robert’in Isyani yalan üzerine kuruluydu.”
Millet bu cümleye takilip kaliyor, halbuki devami var… “Rhaegar halami kaçirmadi, ona tecavüz etmedi. Onu sevdi. Halam da onu sevdi.”

Seride söylenmis en dogru sözlerden biridir.
Gidip sorsunlar mezardaki Lyanna, Brandon ve Rickard’a, ne derler acaba?
Lyanna : Rhaegar beni kaçirmadi, ben kendi istegimle kaçtim. Rhaegar’i seviyordum.
Brandon : Rhaegar’in kiz kardesimi zorla kaçirdigini saniyordum, bu yüzden öfkeyle Kizil Kale’ye gidip hesap sordum.
Rickard : Rhaegar’in kizimi zorla kaçirdigini düsündük. Oglum Brandon Kizil Kale’ye gidip hesap sordu, ben de oglum için oraya gittim.

Iste bu kadar basit. Temelde “Rhaegar Lyanna’yi kaçirdi” inanisi var ve her sey bununla basladi, bunun üzerine kurulu. Peki dogru mu? Rhaegar Lyanna’yi kaçirdi mi? Ona tecavüz etti mi? Hayir, bu yanlis, bu bir yalan.

Bunu anlamak bu kadar zor olmamali.

Southern Ambitions(güneyli amacı) ve Lyanna'nın kaçırılması hakkında

İsyan Lyannanın kaçırılmasıyla başlamadı.Hiç kimse hemen ordularını toplayıp Targlara hücüm etmiyor.

Stark hanesi düzgünce gidip kızlarını geri istiyor.Robertında nişanlısı kaçırıldı diye tek başına savaş çıkarması mümkün değil.Lyanna kendi isteğiyle kaçsada ortada nişanlı bir soylu kızın kaçırılması durumu var.Üstelik kaçıran evli adam ailesi geri isteyince kızı geri vermiyor.İsteyen aile bireylerini hain diye damgalıyor.

Aerys Starkları öldürüp Ned ve Robertın kellelerini isteyince isyan başlıyor.

Kimse öyle bir şey söylemiyor zaten, Bran’ın söylediği de bu değil.
Bran “Robert’in İsyanı Rhaegar’ın Lyanna’yı kaçırdığı yalanı ile başladı” demiyor, isyanın bir yalan üzerine kurulu olduğunu söylüyor. Harbiden bu kadar zor olmamalı farkı anlamak.

Düzgünce mi?
Brandon’un Kızıl Kale’ye gidip hesap sormasını, “Rhaegar dışarı çık ve öl” demesini ben düzgünce diye tanımlamam. Hee anlaşılır buluyorum, öfkeli ve endişeli bir ağabey sonuçta ama yaptığı şeye kesinlikle düzgün denmez.

Kaçırılma olmuyor işte o.

Bunu nerede okudunuz? Böyle bir şey yok. Rhaegar’ın Starkları hain ilan ettiği falan…

Evet böyle başlıyor, kimse aksini iddia etmiyor zaten. Ama olayı o noktaya getiren nedir? “Rhaegar Lyanna’yı kaçırdı” düşüncesi, yalanı. Dolayısıyla isyan bu yalan üzerine kurulu, Bran’ın söylediği bu.

Ortada yalan yok.İktidardaki haneninin astığı atık kestiği kestik ben istediğimi yaparım ben ejderhayım kimse bana hesap soramaz istediğim kızı kaçırıırım tavırları isyan başlatmıştır.
Kız kaçırmak Westerosu bırakın Anadoluda bir köyde olsa bile kan davası başlatacak kadar ciddi bir olay.

Stark hanesinin Rhaegar ve Lyanna çıkıp biz birbirimize aşığız evleneceğiz dese bile olayı kabul edeceğini sanmıyorum.Sonuçta Baratheon gibi köklü ve soylu bir hanesiyle nişan vasıtasıyla ittifak yapılmıştır.Rickard Stark Robert’ın ve kuzeyin tümünün yüzüne nasıl bakacak?Onura ve gurura en çok önem veren hane onlar.

Lyanna madem Rhaegar’a aşıktı neden Robert ile nişanlanmayı kabul etti?Neden babasına ve kardeşlerine aşkından bahsetmedi?Bütün bu olayların en büyük sorumlusu suçlusu Lyanna kesinlikle.

Lyanna ve Rhaegar arasında geçen olayların ayrıntısına vakıf değiliz; babasına söyledi mi aöyledi ise ne karşılık aldı vs vs vs. Yüzeysel düz ve bir sürü boşluğu olağan bir hikaye var karşımızda.

İsyan da deli kral, Starkları ve bazı varisleri öldürüp, Arryn’den Ned ve Robert’ın kellesini isteyince Jon Arryn tarafından başlatıldı, Robert tarafından değil yahut kız kaçırmayı bahane ederek değil. Elin lordu kızına hakim olamadı diye hiçbir x lordluğu isyan etmez, adam olaydın da sahip çıkaydın der. Unutmayın ki deli kral arryn’nin de varisini öldürmüştür.

Zamanında oğluna hakim olamadı diye isyan çıkmışlığı var(Gülen Fırtına İsyanı)

1. Aegon’un oğlu Duncan Lyonel Baratheon’un kızıyla nişanlıdır. Ancak Duncan yan çizip Eskitaşlı Jeyne isimli cadımsı bir hatunla evlenince Lyonel kızım aşağılandı diye isyan edip kendisini Fırtına Kralı ilan eder. Sonuçta teke tek düello ile isyan bastırılır Aegon da bunun üzerine kızıyla Lyonel’in varisini nişanlar(evet Robert Stannis falan buradan gelir) ve Duncan’ı varislikten men eder. Ayrıca Duncan’ın karısı olan eskitaşlı Jeyne ayrıca Yüce Yürek Hayaletinin kankasıdır. Hatta onu saraya getirmiş, Yüce Yürek Hayaleti de vaadedilmiş prensin 5. Aegon’un torunu ve Duncan’ın azlinden sonra varis olan Jaeheryns’in çocukları olan Aerys ve Rhealla’dan geleceğini söylemiş bunun üzerine onlar nişanlandırılmıştır. Aegon enseste karşı olmasına rağmen ejder olayı yüzünden bunu onamıştır.

Her neyse dağıtmayalım, buradan çıkan sonuç Baratheonlarla evlilik anlaşması bozmayacaksın arkadaş. Zaten kadın soylarının kökeni de Fırtına Tanrısının kızıyla evlenen biriyle dayanıyor, sonra gene Fetih savaşı Durrandon kralının Orys ile kızını evlendirme teklifini reddedip o piç anca bu elleri alabilir diye elçinin elini kesmesiyle başlıyor falan. Gene 5 kralın savaşının sebebi boynuzlama falan. Ha armaları da boynuz. Neyse daha bir şey demiyorum.

Yazdığımı anlamadın. Başka lordlar isyan etmez, hakarete uğradığını söyleyen eder. Robert ederdi ama diğerleri etmezdi.

Aslında müttefikse edebilirdi.

Vadi ve Kuzey, kılıç için Tully kızları ile evlendi. Fakat mantıken ‘isyan’ için, bunu kabul etmeleri ilk aşamada garip kaçıyor. Yani farz edelim ki isyan, bu kadar yayılmasa idi; o zaman da kabul ederler miydi? Akıllıca olur muydu? Lord Tully kabul ettiğine göre bir çıkar gördü. Zaten Güneyli Komplosu meselesi de ortada, görünürde isyanın ayak sesleri duyulmaz iken bu ittifaklar oluşturulmaya başlanmıştı.

Her şey yolunda olsaydı, senin verdiğin örnekte olduğu gibi hiçbir hane isyana kalkmaz idi; bahsi geçen Barth Lordun kızı, karısı vs. ne ise illa bir başka haneye ait değil mi? Yani akrabalık vardır? Yoksa hep kendi topraklarından kız mı alıp vermiş?

Hayır ben genel bir durumdan bahsettim. Yani bir kız için isyan başlayabilir, eğet sıkı müttefiklik bağları varsa muhtemelen başka haneler de katılabilir.

He yani Rhaegar’in Lyanna’yi kaçirip tecavüz ettigi bir gerçek mi?

Rhaegar’in “Kimse bana hesap soramaz, istedigim kizi kaçiririm” tavirlari mi varmis? Nerede okudunuz bunu? Kaynak nedir? Yanlis çikarimlar yaparak veya düpedüz uydurarak birde inaniyor musunuz?

Targaryen hanesi de Kraliyet hanedaniydi yalniz, sanki Baratheonlar çok daha üstünmüs gibi konusmayin simdi.

Lyanna Robert ile nisanlandiginda ortada Rhaegar falan yoktu.
Evliligi ayarlayan Lyanna’nin babasiydi ve kizina sormadi, kim soruyor zaten o dönemde?
Lyanna sonrasinda Rhaegar’a duydugu asktan bahsetmemisse bile, Ned’e Robert ile evlenmeye gönüllü olmadigini söylemis veya anlamasini saglamis.
Hee sunu da söyleyeyim, ben Lyanna’nin Rhaegar’i sevdigini Benjen’e söyledigini düsünüyorum.
Bunun disinda agabeylerine, hele ki babasina bundan bahsetmek… ASOIAF 21.yüzyil’da falan geçiyor da benim mi haberim yok?
Olaylarin yarisini bile bilmiyorken Lyanna’yi suçlu, en büyük sorumlu ilan etmek de iyiymis.

Hem biz neden bunlari tartisiyoruz ki? Konu Bran’in sözüydü degil mi? Neden simdi olay buralara kadar geldi? Alakasiz, saçma.

Esas konuya dönelim… Sorun ne biliyor musunuz? Siz Bran’in o söylediginin sonuç olarak isyancilarin haksiz oldugu anlamina geldigini saniyorsunuz, ama öyle bir anlami yok o sözlerin.
Ben Targ’ciyim ve isyani gayet hakli buluyorum.
Bran’in söyledigi çok baska bir sey.
O da biliyordur herhalde isyanin esasinda Aerys’in yaptiklari ile basladigini ama sonuçta olayi o noktaya getiren “Rhaegar Lyanna’yi kaçirdi ve tecavüz etti” düsüncesidir. Temelde bu vardir.
“Rhaegar Lyanna’yi kaçirdi ve tecavüz etti” düsüncesi, yalani isyani fitilini atesleyen olay degildir. Bu düsünce, bu yalan, o fitilin ortaya çikmasini saglamistir. Olay bu.
Bran’in söyledigi isyancilari kötü, haksiz yapmiyor, Targaryenleri ve Lyanna’yi da sütten çikma ak kasik yapmiyor. Hakliyi ve haksizi belirleyen bir söz degil bu. Sadece bir tespit. Cocuk resmen “Oha… Yillardir Rhaegar Lyanna’yi kaçirdi, tecavüz etti diyorlardi. Herkes öyle saniyordu. Isyanin temelinde de bu olay vardi. Ama öyle bir sey yokmus, bunlar birbirlerini sevip kaçmislar” diyor :smile: Harbiden olay bu yani. Ki tekrar belirteyim, Bran o sözü söyledikten sonra “Rhaegar halami kaçirmamis, tecavüz etmemis. Rhaegar onu sevmis. Halam da onu sevmis” diyor, yani buradan bile anlasilmiyor mu Bran’in ilk cümlesinin ne ile ilgili oldugu?