Brienne of Tarth

Takma adları:Güzel Brienne,Mavi brienne
Bağlılığı:Tarth Hanesi,Catelyn Stark

Tarth hanesinin Lordu Selwyn Tarth’ın tek kızı ve varisi

Görünümü ve Kişiliği

Brienne aşırı derecede sadık,kararlı,yargılayıcı ve inatçıdır.Düellolarda son derece yetenekli birçok şövalyeden duyduğu alaylara rağmen son derece yetenekli bir kılıç ustasıdır.Renly Baratheon’a aşıktır ve onun hayatını korumak için Gökkuşağı Muhafızlarına katılır.Bir kadına göre çok uzun boylu,kaslı ve hantaldır.büyük bir yüzü,geniş ve şişik dudakları,birçok kez kırılmış yamuk bir burnu,saman rengi saçları ve mavi gözleri vardır.(Tasviri diziekine hiç uymuyor boy haricinde ve mavi göz dizideki brienne güzel kadın)

Tarihi

Küçükken annesini kaybetmiştir.Galladon adında bir abisi vardır ama 8 yaşında boğularak ölmüştür ayrıca 2 de kız kardeşi vardır bunlarda beşikteyken ölmüştür.Daha sonra Ser Goodwin’den at ve silah dersleri almıştır.Babasının zengin toprakları için onunla evlenmek isteyen 3 erkek vardı ilk ikisinin hayalleri suya düştü daha sonra sonuncu aday Ser Humfrey Wagstaff’a bir teklifde bulundu eğer bir düelloda kendisini yenerse onunla nişanlanacağına söz vermiştir.16 yaşındaki Brienne’in teklifini kabul eden Şövalye düelloya 3 kırık kemikle veda eder ve briennenin evlilik hayalleri suya düşer. :slight_smile:

3.kitap spoiler

Jaime Lannister ile yolculuklarına devam ederlerken paralı asker grubu olan kanlı oyuncular’a yakalanırlar ve bir çeşit işkence tekniğiyle brienne işkence ederler ve brienne’in kurtulması Jaime’nin kılıç tutan elini kesmesinden geçer ve Jaime müthiş fedakarlıkla elini kesip onu kurtarır.

4.Kitap spoiler

Catelyn Stark Lady Stoneheart olarak sancaksız kardeşliğin lideri olur ve paralı askerlerle boğuşan brienne’i kurtarıp hain olduğunu düşünüp onu kendi aralarında mahkemeye çıkarırlar.Brienne’in Lannisterlara hizmet eden bir casus olduğunu iddia ederler ve Brienne’e yanındaki Jaime’yi öldürürsen cezan kalkıcak denmesine rağmen elini onun için feda eden Jaime’Yi öldürmemiş ve idam cezasına çarptırılmıştır yanındaki darağacında ise podrick Payne vardır :smiley: ve tam asılacakken bir ses duyulur…

arkadaşlar konu varmış yeni gördüm eski konu ve benimkisi daha kapsamlı lord arkadşalara söyleyim bunuda

YAAAA meraklandırma söyle :frowning:

spoiler devamınımı :smiley:

evet evet evet lüüüütfen?

ölmüyor işte lady stoneheart idamı durduruyo paronayak karı ruh halini anlamadım :smiley:

peki ya sonra?

iyice spoiler delisi oldum :slight_smile:

fazla merak iyi değildir gerisini biliyosun :smiley: insanın başına …

Serideki en iyi yazılmış karakterlerden biri bence.Kendisinin cesaretine ve sabrına hayranım.Umarım uzun ömürlü(ki George R. R. Martin bu belli olmaz) olur seve seve izleriz dizidede. :biggrin:

Selwin Tarth’ın kızı. Bence Jaimie ile Brienne arasında bir aşk doğabilir. Jaime kolay kolay o elini fedakar etmez bence.

ben elini fedakar etti diye hatırlamıyorum vargo hoat kasten durduk yere kesmişti elini.

awoiaf tan ben öyle çevirdim http://awoiaf.westeros.org/index.php/Brienne_of_Tarth hata varsa uyarın :smiley: vargo hoat’ın kestiği bilinen bir gerçek herkesin ağzında dönüyo ama nasıl kestiğini kimse yazmamış daha doğrusu ben gömedim

Oha,bu Brienne seride şu anda 18 YAŞINDAYMIŞ! :open_mouth:
Yeni öğrendim,acayip şaşırdım,dizide 40 yaşında falan heralde…

Elini Vargo Hoat kesti feda felan etmedi,hatta kargaların şöleninde vargo hoat’ın cesedine bakıp elini felan hissediyordu