Bronn Reyne hanesinin mensubu mu?

Bronn’un Reyne Hanesi’nin bir mensubu olduğuna dair pek çok teori var.Sizce olabilir mi?

Neden olmasın, ben gayet yakıştiriyorum onu Reyne Hanesi’ne

Bunu bu şekilde kuram başlığına açamazsın; kuram varsa elinde hazır, onun için açmalısın. Böyle soruları kitap serisi başlığına açabilirsin, tartışma olarak.

Bronn, oldukça gizemli bir karakter. Geçmişi hakkında pek bir şey bilinmediği gibi ailesi hakkında da hiçbir şey bilinmemekte. Dizideki Bronn’dan bu saatten sonra bir şey çıkmaz ama kitaptakinden bir şey bekliyorum. Tyrion’un kaçışı sonrasında adam, tecavüze uğramış lady ile evlenmiş ve onun kalesine konmuştu; çocuğa da Tyrion ismini vererek Cersei’nin sinirlerini bozmuş, öldürülmesi için bir lordu ayartmış ama adam salakça bir hata yapıp teke tek dövüş teklif etmişti; sonuç ölü ve bu Bronn’a daha fazla hakimiyet sağladı galiba bulunduğu yerde, tam bilmiyorum, hatırlamıyorum ayrıntısını.

Bronn o gün handa ne yapıyordu ve neden Tyrion’ın yakalanmasından sonra Cat’in kafilesine katıldı. Adamın paralı asker olduğunu düşünürsek katılmaması katılmasından daha mantıksız oluyor aslında. Lakin neden ölme ihtimali varken hatta daha yüksek iken Tyrion’ı kurtarmak için teke tek dövüşü kabul etti? Demek ki onu kurtarmak ve ondan faydalanmak istedi. Şu ana kadar da gayet iyi gitti; bir kale ve lady sahibi oldu ve sessiz sedasız duruyor. Şu ana kadar hep Lannisterların çevresinde dolanıyor; sir unvanı ve Stokeworth Koruyucu unvanı aldı ki kendini Lord Stokeworth olarak ilan etmişti sanırsam.

Reyne Hanesinin fiziksel özellikleri ile Bronn’unkini karşılaştırabiliriz aslında, bu bir fikir verebilir ama kesinlik arz etmez. Lakin bu konuda da pek bilgi yok sanırım.

Sürekli Rain of Castemere dinliyor şarkının kendisini hüzünlendirdiğini söylüyor ve Lannisterların kendisine baya borçlu olduğundan bahsediyor

Reyne ihtimali güçlü ama Bronn için zayıfta olsa bir ihtimal daha var.
Twian lannester’ın babasının bir sevgilisi vardı hatırlayın bu sevgili babasını etki altına almış hatta Lannesterlardan birşeyler isteyecekler gelip kadından istiyor o babasına gidip onlar adına istiyordu. Kendini mücevherlere falanda boğdurmuştu bu kadın, en sonda Twian Lannester kontrolü ele alınca bu kadını çırılçıplak dolaştırmış sonrasında da kovmuştu.
Benim zayıf ihtimalim Bronn’un bu kadın ve Twain in babasının çocuğu olabileceği yönünde

Vikiden

Nihayet Tytos Lannister öldüğünde Tywin Casterly Kayası lordu haline geldi. Tywin’in ilk işi babasının bir alt sınıftan mumcunun kızı olan metresini cezalandırmak olmuştur. Tytos zamanında Tywin’in annesinin mücevherlerini ve elbiselerini giyen Lord Tytos’u domine edecek kadar cesaretlenen metres, Tywin tarafından Lannisport’ta çıplak şekilde baştan aşağı yürümeye ve gördüğü herkese kendisinin hırsız ve fahişe olduğunu söylemeye zorlanmıştır. Daha sonra Batı Toprakları’ndan sürülmüştür.

Bronn 264 ila 268 arasında doğmuş. Tywin’in babası 267’de ölmüş. İkizler 266’da doğmuş. Yaş olarak birbirlerine yakınlar. 261 yıllarında da Castamere vakası gerçekleşmiş. Düşük de olsa Tywin’in üvey kardeşi olabilir lakin tohum, Lannisterlarda da güçlü diye düşünüyorum, Bronn’un görüntüsü hiç de bir Lannister gibi değil? En azından göz rengi falan çekse, bir ihtimal diyebilirdim. Ben Reyne Hanesinden yana oyumu kullanmak istiyorum, sonuçta kurgu açısından daha zevkli olur. :slight_smile:

Emmon Frey’in çocukları kahvrengi saçlı ve gözlü (gözden emin değilim9

iki ihtimalede hazırım ben
ve tohumun güçlü olduğuna dair birşey bilmiyorum Barthlarda güçlü onu biliyoruz ama Lannester emin değilim

Özür dilerim, biraz özel bir konu ama tohum kadından değil erkekten gelir; Emmon Frey bir erkek olarak kadın genlerine baskın çıkmış, olağan. Elbette genetik olarak annenin genleri baskın çıkabiliyor(Jon ve ölen ablasında olduğu gibi. Lakin Targlar aile için evlilikleri yüzünden kanları vs. zayıflamış olması ister istemez baskınlaştırabiliyor diğer ebeveyni.).

GoT evreninde genelde DNA testi, çocuğun baba tarafına ne kadar benzediği ile ilgili olunca ister istemez bu şekilde bir yaklaşım sergiledim. :stuck_out_tongue:

Bu arada dikkatimi ne çekti bu çocuğun kime çekmesi konusunda, biliyor musunuz? Kişi karakter olarak pasif/pısırık ise çocuğun diğer ebeveyne çekme olasılığı çok yüksek oluyor. Baskın karakterler de(anne ya da erkek) çocuğun kendisine çekmesine neden oluyor; çevremdeki kişilere baktım da çoğu kişi söylediğim gibi. Ha iki karakter de baskın ise ne oluyor? O zaman yarı yarıya; benim ana babam baskın karakter ve tip olarak ikisine de bir hayli benziyorum(çocukken annemin çocukluğunun neredeyse aynısıymışım, fotolara baktım da ama büyüdükçe daha çok babaya çektim.). Haliyle Emmon gibi pısırık bir karakterin çocuğunun, annesi gibi baskın karakterli bir kadın dururken babasına çekmesine bir hayli ilginç. :stuck_out_tongue:

Lannisterler güçlü diye DÜŞÜNÜYORUM dedim, kesin bir bilgi sunmadım. :slight_smile:

Doğrusu bunun olmasını istemem. İki sebebim bunun için:

1. Bu zaman Tywin ve Rains of Castemere’in şanı kalmaz. Hikayedeki dramatiklikde azalır. Her şeyin altından da bir twist’in çıkması da pek hoş gelmiyor bana.
  2. Bu seride en çok eleştirdiğim şey karakterlerin neredeyse hepsinin soylu olması, hiçbir sıradan insanın maceralarına yer verilmemesi ve olayların gidişatına yön veren işler yapan bir köylünün olmamasıdır. Bronn benim için bu eksiği az da olsa kapatıyor. Davosu örnek verebilirsiniz ama benim bahsetdiğim biraz daha farklı bir şey.

Şanı kalmaz diye bir şey yok, adam haneyi yerle bir ettiği gibi kendi hanesini de güçlendirdi. Böyle hikayelerde her daim son anda kurtulan ve geri dönüp intikam alan bir üye, kurgu olarak efsanelerde işlenen bir şeydir, bilmem dikkatinizi çekti mi? Yani kurgu kuralıdır aslında. :slight_smile: Daha doğrusu efsanelerin kuralı. Yine aynı efsaneler/destanlar kuralı açısından da hep soylu/köklü ailelerin hikayeleri anlatılır. Hatta ve hatta kahraman olan kişi/lerin maceraya çıktıktan sonra ailelerinin ölmesi ve bu yolculuk sırasında yaşadıkları sıkıntılarla olgunlaşması da bu kural gereğidir, roman kurgularda(bilhassa epik fantastiklerde… çünkü bunlar bir yerde de kurgusal efsanelerdir/destanlardır) takip edilen belli iskelet vardır, GoT serisi de bu iskeleti takip ediyor. :slight_smile:

Böyle kuralların var olduğunu kabul ediyorum. Ama her kitabda yazalar bu kurallara uyucak diye bi şey yok, Hele ki, GRRM gibi bir yazarın. Ve Karayip Korsanlarında Korsan Kurallarından bahsederken çok güzel bir laf ediyorlardı “Kurallardan daha çok İlkeler gibi”. Senin söylediğin bu iskelet de bir ilkeler bütünü ama her kes bu ilkelere uyucak diye bi şey yok. Nereye kadar Bin Yüzlü Kahraman…:roll_eyes:
Ayrıca bu türde pek çok soylu olmayan kahramanın maceralarından bahseden eser var.

Öyle ama GRRM’in beş ana karakteri de soylu insanlar ve şu ana kadar gördüğümüz her şey onun bu iskeleti takip ettiğini gösteriyor. 5 kitap olmuş, herhalde takip edip etmediğini görebiliriz. :slight_smile:

1- Soyluların hikayesi,
2- Uzun zaman zarfından ve uzak coğrafyalarda hikayelerin geçmesi,
3- Ana karakter/lerin yolculuğa çıkmaları ve bu yolda en yakınlarını(çoğu zaman anne babaları) kaybetmeleri… bu iskeletin aynen GoT’da da olduğunu gösteriyor. Ayrıca bir de kahraman kişinin kaderini kabul etmeyip, önce diretmesi ve sonra kabul etmesi meselesini de göreceğimizden eminim. :stuck_out_tongue: AA, Dany ise bunu görmeyiz de Jon ise görürüz. :stuck_out_tongue:

Zaten ben GRRM bu iskeleti takip etdiği için eleştiriyordum ilk mesajda. :rofl: Yani keşke biraz daha alt tabakdan birilerinin hikayeleri olsaydı.
Bronn konusunda hala aynı düşünüyorum. Bence o Rayne hanesinden değil.

Bronn un bir planı amacı olduğu belli ama ne ve niyesi işte soru işareti
soylular konusunda katılıyorum ama fakir yada soylu olmayan birinin yükselmesi de çok zor bu evrende

Onun için artık başka kitaplar okuyacaksın. :smiley:

Bronn’un vazifesi de bitmedi ama, bu kesin. Şu ana kadar öldürülmediği ve sessiz sedasız bir köşeye çektiğine göre… Bu yüzden bir şey bekliyorum bu adamdan, dedim.

Lannisterlar bana çok şey borçlu lafı ve bunu şarkıdan sonra söylemesi…

Bana kalırsa bu kesin kantı. Ya da belki o kale garnizonundandı ama o olayla bir bağlantısı var bu neredeyse kesin.

Şimdi her cümlenin bir anlamı olmalı. Olmadığını savunanlar size soruyorum madem öyle Bronn niçin böyle bir şey söyledi? Tüm o yükselişi vs hepsini Lannisterlara borçlu bir insan bu adam. Yani kesin bu adamlar geçmişte Bronn’a bir yamuk yaptılar. Bu olaydan isim vermeden mutlaka bahsedilmiştir bence.

Bu dizi de mi yoksa kitapta mı geçiyor? Hatırımda kalmadı çünkü. Dizide ise açıkçası bu kuramın çıkmasını beklemeyin, kitapta ise bekleyin, ihtimal var. :stuck_out_tongue:

Rayne değil de Tarbeck çıksa bence daha iyi olur.

Neden Reyne değil de Tarbeck?