Buffy:The Vampire Slayer


#1


Tür
Aksiyon / drama / komedi
Yaratımcı
Joss Whedon
Yönetmen
Joss Whedon
James A. Contner
David Solomon
David Grossman
Michael Gershman
Bruce Seth Green
Nick Marck
James Whitmore Jr.
David Greenwalt
David Semel
Micheal Lange
Douglas Petrie
John T. Kretchmer
Ellen S. Pressman
Daniel Attias
Marti Noxon
David Fury
Rick Rosenthal
Marita Grabiak (bkz:IMDB)
Oyuncular
Sarah Michelle Gellar
Wentworth Miller
Alyson Hannigan
Nicholas Brendon
Anthony Stewart Head
David Boreanaz
Emma Caulfield
Amber Benson
Michelle Trachtenberg
Charisma Carpenter
James Marsters
Juliet Landau
Seth Green
Marc Blucas
Clare Kramer
Mercedes McNab
Tom Lenk
Eliza Dushku
Ülke ABD
Bölüm sayısı 144 (7 sezon) + 40 çizgi roman bölümü, hala devam ediyor.
Gösterim süresi 42 dakika
Konusu
Buffy Anne Summers’ın 16 yaşında, vampir avcısı olduğunu öğrenmesiyle etrafında gelişen olayları konu alır. Onu diğer avcılardan ayıran en önemli özelliği yakın arkadaşlarının yardımlarıdır. Dizi, 7 sezon sürmüş, bu süre içerisinde, Angel adında bir dizi daha doğmuştur. Buffy’nin en yakın arkadaşları ve gözetmeninden oluşan grubu, kendilerine Scooby Gang ya da Scoobies derler.

Karakterler
Buffy Anne Summers: Dizinin ana karakteri vampir avcısıdır. Sarah Michelle Gellar tarafından canlandırılmıştır. Vampir avcısı olduğu gerçeğini anne babasının boşandığı yıl Los Angeles’ta gözetmeni Merrick’den öğrenir. Merrick bir süre sonra öldürülür. Buffy ve annesi Sunnydale’e taşınır. Buffy burada yeni gözetmeni Rupert Giles ile tanışır. Önceleri avcılık görevini sürdürmek istemez ancak bundan kaçamayacağını anlar. Gözetmeninin ve arkadaşlarının desteğiyle çok güçlü bir avcı olmayı başarır. Pek çok avcının aksine o sosyal bir hayata ve harika arkadaşlara sahiptir. İlk avcıya dediği gibi:
"Ben yürürüm, hapşırırım, alışveriş yaparım. Senin gibi kemikten bir yatakta da uyumuyorum. Gücümün kaynağı sen değilsin. Şimdi arakadaşlarımı geri ver.
Willow Danielle Rosenberg: Dizide Buffy’nin en yakın arkadaşı, oldukça güçlü bir cadıdır. Alyson Hannigan tarafından canlandırılan karakter, “okul yaşamındaki inanılmaz başarısını aşk yaşamında yakalayamamış Yahudi bir genç kız"dan ibaret görünse de dizide oldukça önemli bir yeri vardır. Oz isimli bir gitariste ilgi duyar. Oz’la beraberlikleri sırasında Xander’la yakınlaşırlar. En sonunda, bir kurtadam olan Oz, Willow’a zarar vermemek için onu terk edince, lezbiyen olduğu ortaya çıkar. Tıpkı onun gibi, çok güçlü bir cadı olan Tara’yla aşk yaşamaya başlar. Fakat Tara da daha sonra vurularak öldürülür.
Ale"Xander” LaVelle Harris: Nicholas Brendon tarafından canlandırılmıştır. Buffy’nin yakın arkadaşlarından olan Xander, diğer Scooby Gang karakterlerinin yanında oldukça sıradan kalır, zira büyüden anlamayan, normal bir insandır. Askerî yeteneğinin yanı sıra, kadınlara zaafı vardır; önce Buffy’ye ilgi duymuş, sonra Cordelia’yla çıkmaya başlamış, bu esnada Willow’la yakınlaşmış, daha sonra Anya’yla evliliğin kapısından dönmüştür. Ayrıca, Buffy’nin kardeşi Dawn da Xander’a karşı bir şeyler hissetmiştir. Xander, bir keresinde istemeden kendini bir voodoo ayinin içinde bulmuş ve zombi olmaya çok yaklaşmıştır. Sürekli potlar kırma görevi adeta onun üzerine yüklenmiştir, örneğin The Pangs adlı bölümde Angel’ın Sunnydale’e döndüğünü de ağzından kaçırmıştır. Buna rağmen Scooby Gang arasındaki inanılmaz arkadaşlık bağına hiçbir şekilde zarar gelmemiş, ve her zaman en kötü durumlarda dahi Xander tüm arkadaşlarının yanına koşan ilk kişi olmuştur.
Rupert Giles: Anthony Stewart Head tarafından canlandırılan, Buffy’nin gözetmeni. Sunnydale Lisesi’nin kütüphane görevlisidir. Gruptaki akıllı ve herşeyi bilen insan tiplemesi onun üzerindedir. Zaten diğer karakterlerin hemen hepsinden yaşlıdır. (İnsan olanlardan) İngiltere’lidir. Bir büyünün etkisiyle, Buffy’nin annesi Joyce ile ilişkisi olmuştur. Gözetmenler Konseyi’nin verdiği karar doğrultusunda Buffy’nin gözetmenliğinden alınmıştır. Fakat Buffy ile aralarındaki baba-kız ilişkisinden farksızdır. Zira, Buffy yeni gözetmeni Wesley Wyndam-Pryce yanındayken dahi Giles’a sormadan hiçbir şekilde bir şeye kalkışmaz. Zaten Wesley de bir süre sonra İngiltere’ye geri döner.
Anya Christina Emmanuela Jenkins (Anyanka): 860 yılında, bir İskandinav köyü olan Sjornjost’ta Olaf isimli biriyle yaşamaktayken, D’Hoffryn onu bir intikam iblisi yapar. “Aud” olan adını da “Anyanka” ile değiştirir. Anyanka, küçük düşürülmüş kadınların iblisidir. 1580 yılında Drakula’yla aşk yaşar. 1905’te St.Petersburg’da Kırım Savaşı’nı başlatır. 1998 yılında, Cordelia’nın isteğiyle, Buffy’nin Sunnydale’e hiç gelmediği bir alternatif evren yaratır. Fakat Giles’ın, gücünün kaynağı olan tılsımlı kolyesini kırmasıyla hem bu alternatif evren kaybolur, hem de Anyanka insana dönüşür. Ve böylece hem Scooby Gang’e hem de Xander’ın hayatına hızlı bir giriş yapar. Dizide, Anya’yı Emma Caulfield oynar. 2003 yılında, Sunnydale’de ölür.
Tara Maclay: Amber Benson tarafından canlandırılan, Willow’un ilk lezbiyen sevgilisi. Çok güçlü bir wiccadır. İlk olarak Hush adlı bölümde görülmüştür. Sonunda vurularak öldürülmüş, Willow acısına dayanamadığından, Dark Willow açığa çıkmıştır. Tara, yaşamının gölgede geçtiğini, yalnızlığını ve ezikliğini, Once More, With Feeling adlı bölümde, “I’m under your spell” adlı şarkısıyla açıkça söyler ve Willow’a olan aşkını bir kez daha dile getirir. Bir keresinde, Faith, belediye başkanının ona verdiği ilginç bir aleti kullanarak Buffy’yle vücutlarını değiştirince, Buffy’nin vücudundakinin Buffy olmadığını anlayan da odur; bunu enerji halkalarının düzensizliğinden anlamıştır ki bu da son derce üst seviyede bir cadı olduğunu gösterir.


#2

Tam böyle 13-14 yaşlarında ergenliğe geçiş dönemimde denk gelmiştim Angel’la Buffy’e.Şimdi başlığı görünce çok duygulandım.Merak eden olursa, Digiturk’ün dizimax entertainment kanalında hala yayınlanıyor eski bölümleri.Bazı haftasonları eve geldiğimde tekrar izleme şansı buluyorum. Ayrıca Spike rulez!!


#3


buffy’yle büyüdük biz :smiley:


#4

ne tatlı kadın şu alyson hannigan ya :DD


#5

Günümüzdeki True Blood, Vampire Diaries gibi dizileri çok rahat ezer geçer, 10 ile çarpıp 5’e böler. Hatıralarım canlandı resimleri görünce…


#6

Vampire diaries twilight gibimsi bir vampir dizisi olduğundan hiç izlemedim izlemem de ve buffy bu türde şimdi bu kadar çok dizi film yapılmasının önünü açan projelerin başındadır eyvallah buraya kadar tamam ama hiçbiri bi True Blood da değildir orada sana katılmıyorum True Blood’ı ezecek vampir dizisi daha gelmemiştir ve o dizi 5.sezonun bittiği yerden sonra çıtasını daha da yükseltirse kolay kolay da ezilmez.


#7

Şahsen True Blood’ı pek beğenmiyorum, Vampirizm konusunda Buffy’nin liderliği koruduğu görüşündeyim.
Twilight insanlara Vampirizm’i o kadar saçma bir şekilde tanıttı ki insanlar vampirleri aşk böcekleri sanıyor, halbuki olay bambaşka.


#8

Twilighta ve özellikle de bayanların -genelinin- seriye karşı olan tutumlarına ayar olduğumdan sana sonuna kadar katılıyorum.

Zevkler tartışılmaz True Blood’ı ne kadar izledin bilmiyorum ama bence bi şans ver ilk bölümler biraz zor geçse de sonra akıp gidiyor dizi emin ol zaten yalnızca vampir dizisi de değil biliyorsundur kurtadam, peri, cadı, şekil değiştirenler derken varoğluvar. :wink:


#9

Ben Buffy’yi çok çook seven bir insanımdır fakat vampir dizileri arasında en iyisi True Blood’dır derim.


#10

Yukarıdaki Bölüm Sayısı kısmını ne okuduğuma inanamazsınız. -Ölüm Sayısı- o_O


#11

Al benden o kadar budur işte.


#12

Bende izledim la ya


#13

Kült serilerimden birisi. Asla unutulmaz…


#14

Ben-lise hazırlık sınıfı-cnbce-buffy= annemle televizyon kavgası (asmalı konak mı buffy mi ?) Çözüm süreci=önce dönüşümlü izleme sonra yeni bir tv.


#15

Son bölümü 10 sene önce tam da bugün yayınlanmış,benim jenerasyonun büyüdüğü ilk göz ağrımız olan dizi.Angel ile avunmuştuk sonradan lakin buffy kadar uzun soluklu olamamıştı.evet cnbc’e’nin en cool zamanları idi.tey tey.


#16

Ulennn bu diziyi true blood la vampire diaries le karşılaştıranın anlını karışlarım :)) biz buffy le angel la dawson’s creek le ally mc beal le büyüdük.:(((


#17

Sanırım izlediğim ilk yabancı diziydi daha doğrusu orjinal dilde altyazılı olarak :). Univde, hazırlıkta, İstanbulda ilk yılımdı. Hey gidi günler nasıl geçmiş :D.
Sonrası çorap söküğü gibi geldi Prison Break, Lost derken şimdi sayamağacağım kadar dizi izlememe/izliyor olmama sebep olmuştur :).

Ally McBeal’i unutmuşum :/. Hangisini ilk önce izlemiştim hatırlayamıyorum şimdi :/.


#18

Çizgi romanlardan takibe devam… 8. sezonu sonlandıran sayıyı da okudum, 9’u beklemekteyim. :slight_smile:


#19

EN KALİTELİ. VAMPİR. GENÇLİK. DİZİSİ. NOKTA


#20

İlk bölümü 20 yıl önce bugün yayınlanmış <3