Büyü

Buz ve Ateşin Şarkısı evreninde büyü gerçektir ve varlığına geniş ölçüde inanılmaktadır. Yinede, varlığından veya etkisinden şüphe duyanlar vardır, özellikle Westeros’ta ve en önemlisi Hisar’da.

Arka plan;
Büyü, dünyada kavranabilirliği az bir güçtür. Büyü, batıl inançlar ve gerçekliği şüpheli ayinler sanılmaktan uzun zaman önce gerçek bir güçtü. Valyria’nın en batısında, Westeros’ta, büyü bir efsaneden ibaretti. Hisar’ın Üstatları, Valyria Çeliğinden bir halka kazanmak için, büyücülük dalına başvuruyorlardı, ancak Valyria Kıyameti’nin gerçekleşmesi ile umutları paramparça oldu, çünkü o olaydan sonra Westeros’ta büyü kullanılışına rastlanmamıştı. Öte yandan son günlerde Hisar’da bulunan Valyria’dan getirilmiş cam mumları yanmaya başlamıştır, büyü güçlerinin Westeros’ta arttığı, mucizelerin ve uzun zamandır kayıp yeteneklerin yeniden kullanılmaya başlandığı görülmüştür, yinede bu çoğu kişi tarafından bilinmemekte veya kabul edilmemektedir. Kanın, yaşamın ve ölümün büyünün sırlarını çözmek için gerekli malzemelerin olduğu düşünülmektedir. Qarth’dan gelen büyücüler, Sam Tarly’i cesur yapması için bizon kanıyla yıkamıştırlar. Mirri Maz Duur, Khal Drogo’yu diriltmek için bir atı ve daha nicelerini kurban etmiştir. Dany, Drogo’nun cenaze ateşinde maegi’yi yakmış ve ejderhaların doğmasına sağlamıştır.

Ek olarak, alev kehanetçileri çılgınateş yaratmak için kullanılan büyü ve tılsımların son zamanlarda daha güçlü ve etkili olduğunu iddia etmektedir, aynı zamanda yüzyıllar sonra Essos’ta ejderhaların görünmesi çok ve daha çok yaygın hale gelmiştir. Öte yandan, bundan öncede, Valyria’nın batısındaki topraklarda büyü gücünü sürdürmektedir. Qarth’daki, Ölümsüzler Sarayı’nın gizemli büyücülerinin muazzam güce sahip oldukları söylenmektedir ve Yeşim Denizine kıyısı olan Gölge’nin yanındaki Asshai’de, tüm büyücüler, ölü çağrıcılar ve cinciler sanatlarını açıkça sergilemektedir. Büyü kullanan kişiler tarafından gerçekleştirilmiş bazı yetenekler şunlardır;

  • Elementlerin kontrolü: R’hllor rahipleri ateş elementini bir silah olarak veya düşmanlarına saldırmak için kullanabilmektedir. Aynı zamanda Dany, Qarth’da kırk metrelik ve ateşten bir merdiven yaratmış olan bir ateş büyücüsü görmüştür. Diğer büyücülerin ve cadıların diğer elementleri kontrol etmenin yollarını bilmesi muhtemeldir.
    -Kehanet: Işık Tanrısı’nın rahipleri geleceği ateşleri okuyarak bilebilmektedir, bazı kişiler ise rüyalar yoluyla. Geleceği görme işlemi, Eski Tanrılar’ı takip eden birisi tarafından gerçekleştiriliyorsa buna Yeşilgörüş, eğer bir Targaryen tarafından gerçekleşiyorsa ejderha rüyası olarak adlandırılır.
    -Derideğiştirme: Hayvanların beyinlerine girme ve hareketlerini kontrol etme yeteneğidir. Bu nadir bir yetenektir ve sadece bin kişiden birisi bir derideğiştiren olarak doğar. İlk İnsan kanına sahip olmak, derideğiştiren olmayı daha mümkün kılmaktadır.
    -Ölüleri diriltme: R’hllor’un bazı rahipleri bu olağanüstü beceriyi gerçekleştirerek ölüleri diriltebilmektedir. Öte yandan diriltilmiş kişi Beric Dondarrion gibi geçmiş yaşamını zar zor hatırlayabilir veya Catelyn Tully gibi karakterleri değişime uğrayabilir. Kırmızı rahiplerin genellikle ölüleri geri getirirken başarısız oldukları şey, ölüyü geri getirirken aldıkları yaraları iyileştirmektir.

Westeros
Büyüde güçlü oldukları söylenen Ormanın Çocukları dışında Westeros’daki yerli büyü nadirdir. Geçmiş günlerde, çocuklardan yeşil peygamberler doğa üzerinde inanılmaz güçlere sahiptiler; Derideğiştirme, hayvanların beyinlerine girme ve Yeşilgörüş, geleceği söyleme yeteneği. Ormanın çocukları ve onların yeşil görenleri, Westeros’tan uzun süre önce göçmüş olsalar da, bu güçlere sahip olan İlk İnsanlar kökenli insanlar bulunmaktadır ve bu yetenekler öğrenilebilinen bir şey değildir, görünüşe göre Eski Tanrılara inanan kişilerin bu yeteneklerden birine sahip olması daha olasıdır.

Sur’un ötesinde yaşayan yabanıllar dışında, Westeros’ta derideğiştirenlerin varlıklarını bilenler son derece azdır.

Simyacılar Loncası’nın üyeleri, çılgınateş yapımı için gerekli bir tür büyülü ayini bilmektedirler ve muhtemelen Valyria Çeliğini yeniden işleyen demirci bir tür büyü biliyordur.

Valyria
Bütün Valyria büyüsü ateş ve kan ile bağlantılıdır. Ejderhacamından mumları tuhaf, rahatsız edici derecede parlak ışık çıkaracak şekilde yakabildikleri söylenmektedir. Obsidyen mumlar sayesinde geniş uzaklıkları görebilir, insanların beyinlerine bakabilir ve yarım dünya ötedeki bir başkasıyla konuşabilirler. Valyria’nın kadim büyücüleri taşı sıradan taş ustaları gibi kesip yontmadıkları, onların taşı, bir çömlekçinin kili şekillendirdiği gibi ateş ve büyüyle şekillendirdikleri söylenmektedir. Valyria halkı büyüde oldukça güçlüydü, güçlü büyücüler ve onların ejderhalarıyla birlikte doğudaki kıtayı fethetmek için orduları harap etmişlerdi. Ejderhaları kırbaçlarla, büyülü borularla ve büyü kullanarak kontrol etmişlerdi.

Doğu
Qarth’daki, Ölümsüzler Sarayı’nın esrarengiz büyücüleri ilginç ayinler düzenlemektedir. Bu sırada Asshai’deki gölge bağcıları, cinciler ve fırtına ozanları muazzam ve korkunç yeteneklere sahiptirler. Asshai’nin ötesindeki Gölge Toprakları’daki kan büyücülerinin en karanlık ve muhtemelen en güçlü büyüleri kullandıkları söylenir. Bir adamı ölümden kurtaracak büyüler bilmektedirler, buna rağmen bazıları ölümün daha temiz bir yol olduğunu düşünür. Havada asılı duran, ateşten kırk metrelik merdivenler yapabilen ateş büyücüleri vardır. Büyücü merdivene tırmanır, her basamak büyücünün arkasından yok olur ve arkasında gümüşi bir duman dışında hiçbir şey bırakmaz. Büyücü tepeye ulaştığında hem merdiven hem kendisi gözden kaybolur.