Büyük Bahar Salgını

#1

Büyük Bahar Salgını, 209AL yılında gerçekleşen Büyük Bahar’dan sonra ortaya çıkan ve Westeros’ta on binlerce kişiyi öldüren bir salgın hastalıktır.

Hastalık
Salgın, Yedi Krallık’ta on binlerce kişinin ölümüne yol açmıştır. Büyük şehirle daha fazla etkilenmiştir. Hastalık Lannis Limanı’nda kötüydü, Eski Şehir’de daha kötü ama en kötü Kral Şehri’ndeydi. Burada her on kişiden biri hastalık yüzünden ölmüştür. Hastalık insanları o kadar hızlı etkiliyordu ki, güçlü bir adam sabah sağlıklı kalkıp akşam ölebiliyordu. Dorne ve Arryn Vadisi, geçiş yollarını ve limanlarını kapatmaları sayesinde hastalıktan fazla etkilenmediler.


Brynden Rivers
Salgın, sosyal statü gözetmeden soylu veya halk kesiminden birçok insanı etkiledi. Kral İyi Daeron, onun son Kral El’i, oğulları Prens Valarr ve Prens Matrays, Yüksek Septon, En Dindarlar’dan üçü ve Kral Şehri’ndeki Sessiz Kardeşlerden neredeyse hepsi ölmüştür. Daeron I’un varisi Aerys I’e El’lik yapan Lord Brynden Nehir, alev kehanetçilerine ölülerin Dragon Pit’de toplanıp yakılmasını emretmiştir. Yanan çılgınateşin ışığı geceleri başkentin her tarafından görülebilmekteydi. Salgından öldüğü bilinen diğer kişilerse Lady Rohanne Webber’in son kocası, Lord Damon Lannister ve Lord Bracken’in n büyük oğlu ve varisi…

#2

Tarihte gerçekleşen ve 100 milyon küsür insanın öldüğü kara veba vakasına benziyor…
İlginç bir durum, teşekkürler.

#3

Teşekkürler ilginç bir olay.

Not : Eğer bu tür çeviriler yapmamızı istiyorsanız bence sadece bu işlere bakan bir grup kurulsun ve sadece onlar yapsın herkesin bu kadar iyi seviyede ingilizcesi olmayabiliyor.

#4

Çeviri ekibi var zaten…

#5

Öyleyse tamam bizde sadece elimizden geldiğini yapmaya çalışırız.
Umarım bir daha azar işitmeyiz :slight_smile:

#6

azar değildi. sert çıktıysam üzgünüm ama o kadar kısa çeviride konu kirliliği yaratır

#7

Tamam en iyisi konuyu tatlıya bağlayalım.
Aslında çevirilmeseydide olurdu ama ileride önem kazanacağı için çevirdim.

#8

bende bu gruba katılmak isterimingilizcem ortanın biraz üstündedir buz ve ateşin şarkısı serinin 5.kitabına kadar bayağı bilgim var krakter yönünden spoiler yönünden topraklar dı falan filan

#9

Ben üyesi değilim şahsen…
Heralde liderleri Rhaegar veya Breassa olabilir.

#10

Vay be Westeros tarihinde salgın hastalıklarda varmış.

#11

Liderimiz yok bağımsızız.