Büyük Dorne Komplosu

Tyrion bu çocuğu severdi. Sabahtan akşama kadar kitaplar hakkında
konuşurlardı. Jaime kardeşine karşı hissettiği öfkeyi bir an için unuttu ama sonra
İblis’in ne yaptığını hatırladı. “Yani, Casterly Kayası’nın hâlâ Casterlyler’e ait
olduğu zamanlarda, birinin ötekinden çaldığı taç için kavga ediyorsunuz.
Meselenin kökü bu mu? Binlerce yıldır var olmayan bir krallığın tacı?” Güldü.
“Çok fazla yıl, çok fazla savaş, çok fazla kral… bir de birilerinin barış yapmış
olacağını düşünürsün.” bu arada bu replik ejderhaların dansından.

"İnsanlar atalarına karşı yapılmış hataları hatırladığı sürece, hiçbir barış
sonsuza dek sürmeyecek. Asırlardır biz Brackenlar’dan nefret ediyoruz onlar da
bizden. Babam, bu nefretin asla bitmeyeceğini söylüyor.” çok sevdiğim repliklerden biri olduğu için ejderhaların dansı olduğunu biliyorum. ben de senin gibi bizim tarihimize yormuştum bu repliği. grrmnin böyle insana bakış açısı kazandıran bir çok repliğini kayıt ettim belki bir gün başlık açıp yazarım hepsini :slight_smile:

Bence bu teoride en ilginç kısım ölmekte olan Dorne dan Rhoynar yaşamına nasıl geçileceği ? Tüm halkı mı taşıyacaklar ne yapacaklar belli değil bence.

sanırım rhoynar yaşantısından kastı rhoynar geleneklerinden gelen dorne kanunlarının westeros’ta hüküm sürerek sistemdeki adaletsizliğin ortadan kalkması. essos partlarını bekleyin deyip duruyor. essos’a geçeceklerini mi söyleyecek yoksa arianne kraliçe falan olursa zaten westeros’un komple onların olacağını mı söyleyecek bilemiyorum.

İstediği kanun geçsin Dorne ölüyor dedi bu da ya Dorne da olan su sıkıntısı gidecek ya da taşınacaklar demek gibi bir şey.

işte dedim ya essos’a geçeceklerini veya arianne kraliçe olursa tüm westeros’un onların olması sebebiyle suyun bir şekilde getirileceğini mi söyleyecek bilmiyorum. sonuçta dorne kanunlarından verdiği örneklere bakılırsa zayıf kalanlara falan yardım edilmesi gerektiği geçiyor. koskoca dorne’un susuzluktan ölmemesini o toprakların kurumamasını sağlamak da “kanunlarda yazıyor” diye yedirilebilir.

Jaime söyledi deyince onun POV’u 5. kitapta yok diye dedim, Tyrion anısı olduğu kısmı duymadım demek, özürlerimi iletir ve teşekkür ederim. :slight_smile:

Oberyn meselesini belirtirken Qyburn gibi Oberyn de Essos’a sürgün yedi… şeklinde konuşuyor. İtiraz etmem olağan ve elbette ki viki bilgileri çok güvenilir değildir ama yine de kendi çapında bir gideri olan bir yer, çok sık yanlış eksik çıkmaz ama ing viki için diyorum. İng ve tr’de de aynı bilgiyi gördüm. Kaynak olarak Arienne deniyor. Arienne POV’a baktım şimdi. Çevrilmiş burada, orada “adına sürgün demeye cesaret eden olamasa da” kısmı var, evet.

Tyrion’un POV’unda açık seçik şekilde adamın aynı olayı anlatılıyor ve “sürgün” ayrıntısı eklenmemişti.

Yalnız benim itirazımın asıl noktası 16 yaşındaki çocuk Oberyn değil, yetişkin Oberyn. Hisar’da 6 halkasını dövmüş, daha sonra sıkıldığı için bırakmış ve görüntüde canı istediği için Essos’a gitmiş ve yıllarca orada kalıp dönmüş bir adam. Bu sırada da İkinci Oğullar ile savaşmış, kendi paralı askerlerini kurup Qyburn ve diğer bağlantılarını halledip Dorne’a geri dönmüş Oberyn. Video’da son gidişi Hisar’da halkaları dövdü de Qyburn gibi o da Essos’a sürgüne gönderildi, bu dediklerimi yaptı ve geri döndü şeklinde sonuç çıkıyor. Nitekim konunun odak noktası da zaten yetişkin Oberyn ve bu dönemde yaptıklarıydı.

Bence de o tarz konuşmaları içeren cümleleri kesin ayrı bir yerde açın, ufuk açıcı. :slight_smile:

Son bölüme yorum.

Şimdi… Cersei kendini kraliçe ilan etmek istese ve bunun için Dorne kanunlarını kabul etse, ettirse vs. bunu nasıl yapacak? Her şeyden önce kadın bir Lannister. Şu an resmi olarak hem sabık-anne Kraliçe hem de sanırım Castery Rock’ın başı, leydisi, o yönetiyor ama batı muhafızı olarak anne tarafındaki Lannister kuzenini atıyor. Yani Robert’ın taht hakkı bile Targaryenler ile olan kan bağına dayandırılır iken akrabalık bağı olmayan bir hane nasıl Dorne kanununa göre tahtı ele geçirebilir? Bence geçirme şansı yok, dahası onu o tahta da oturtmazlar, isyan ederler ve bildiğin 7 ayrı krallık görmeye başlarız yeniden böyle bir şeye yeltense. Zaten pamuk ipliğinde duruyor herkes diyarda. Onu da geçtim, Tommen öldü ve Stannis hala hayatta diyelim… (gerçi o olmasa da fark etmez) adam otomatikman kral(şu konsey kararına göre). Cersei istedi diye konseydeki herkes ve tüm diyar lordları Dorne kanunlarını kabul edecek mi? Ne sıfatla kabul ettirecek? Sabık kraliçe ve Lannister Leydisi sıfatıyla mı? Doran’ın planının Cersei üzerinden olduğunu sanmam. Çok fazla açık var. Kaldı ki zaten Targaryenlerden birini destekleyecektir illa ki… Aegon’un yeğeni olduğuna ikna olur ise onu destekler ve tahta çıkartmayı başardığı durumda (bir de kızını yamarsa ona) Dorne kanunlarını yayma meselesi daha kolay olabilir, amaçlarından biri buysa eğer.

Şu Robert’ın Konsey Kararı meselesini bilen var mı? Taht sıralamasında onun oğullarından sonra kızının geleceğine dair alınan karar meselesi?

Quentyn’in elindeki evlilik anlaşması sahte mi isimli video eklendi.

gördüm videoya göre Quentyn asla Dany ye ulaşması planda değildi diyor . Mantıklı zeminide var ama evladından nasıl vazgeçer onu anlamadım :open_mouth:

gelecek partlarda bahsedecektir ama evlilik anlaşmalarının sadece lordlar tarafından yapılıyor olması büyük bir olaymış. yani george’un ilk kitaptan beri verilmiş bir bilgiyi bir de quentynin anlaşmayı çıkarmasından sonra tekrarlıyor olması çok ilgi çekici.

evet gelecek partlara kaldı benim anladığım Quentyn Dany ye hiç ulaşamayacağı için anlaşma oyundu. Bu oyun ile Quentyn in yanına o düşman hanenin oğlunu koydu yolda başına gelecek şeyi ona atacağı tabi bu kısım gelecek partta ama Doran bile bu kadar soğuk kalpsiz olamaz ve Dany yede anlaşmamıza uymadın bende seni desteklemiyorum deme kozu geçiyor.
ben böyle yorumladım şuan için

evet söylediğin gibi bir koz ele geçirmiş olabilir ama bu bilerek yapılmış bir hamle olmaz. yani doran eğer quentyn’in hiç bir zaman khaleesinin yanına gideceğini düşünmediyse,beklemediği bir şey gerçekleşmiş demektir. yinede söylediğin gibi oğlunu böyle bir göreve göndermesi şimdilik garip duruyor. madem khaleesiye ulaşacağını düşünmüyorsun neden yollarsın…

İzleyince harbiden de baya mantıklı gelen bir video ama Doran niye böyle bir şey yapmak istesin ki tamam acı içinde bir adam falan ama evlatlarını öyle imkansız göreve de yollayacak bir adam değil gibi geliyor bana.

yeni video gelmiş

Genç Griff in tayfa konusunda harbi iyi düşünmüş , Doran da ne adammış be

aynen bu derece o zaman Arrianne i göndermesi de anlam kazandı
nasıl tanıyacak onu diyordum

Yeni video geldi bu arada. Bence bu teori sonuca varamadı iyi güzel planlar var ama sonuçta Dorne yine ölmüş olacak.

Çok karıştırdı bağlayamadı bir sonuca ama dokunduğu güzel noktalar da vardı.

Ben zaten Geek teorinin videolarını sonuçlardan çok diğer değindiği şeyler için izliyorum. Tamam Daenerys Snow videosu saçmaydı ama içinde güzel değindiği noktalar vardı.

dorne ölse ne olacak? adam westeros’u aldıktan sonra çaresi olmayan ve ölmüş olan toprakları ne yapsın ki? yani ne bekliyorsunuz? westeros ayağında rhoynar kanunlarının westeros’a geri gelmesini essos ayağında da westeros’un ele geçirilmesini anlatmış oldu. rhoynar kanunlarının geçerli olduğu ve marteller tarafından yönetilen westeros’tan fazla ne çıksın ortaya. rhoynar yaşantısı döndü ve westeros’taki tüm su kaynaklarına sahipler.

Öyle kolay değil Westeros a sahip olmak.