Büyük Keşif


#1

Gece Gözcüleri’nin 997. Lord Kumandanı Jeor Mormınt’un 229 AL yılında Sur’un Ardı’na düzenlediği bilinen tarihin en büyük keşif gezisidir. Gruba katıların 200’u Kara Kale’den, 100’u de Gölge Kule’den gelmiştir. Bu sayı Gece Gözcüleri’nin yaklaşık üçte biridir.

Amaçları
Yabanılların köylerinin neden terk edildiğinin araştırılması.
Sur’un ardındaki kral Mance Rayder hakkında daha fazla bilgi toplamak
Son zamanlarda kaybolan koruyucular Sör Waymar Royce ve Baş Korucuyu Benjen Stark’ın bulunması
Othor ve Jafer Flowers’ın cesedlerinin nasıl dirildiğinin araştırılması

Kuzey’e Yolculuk ve Yeni Keşifler
Crester’ın Kalesi’ne gelene kadar dördü Beyaz Ağaç bölgesinde olmak üzere yedi yabanıl köyünün terk edildiğini gördüler. Geceyi kalede geçirdiler. Burada Mance’in tüm özgür halkı Buzludiş’de Sur’a saldırmak için şefleriyle birlikte topladığını öğrendiler. Son zamanlardaki akınlara Raymun Kızılsakal’ın liderlik ettğini söyledi Craster.
Lord Kumandan Mormont İlk İnsanların Yumruğu’nda kamp kurmaya ve Qhorin Yarımel ve Gölge Kule’den gelecek adamlarını beklemeye karar verdi. Qhorin’in grubu yolda Alfyn Kargakatili’nin keşif grubuna rastladığı için geç geldiler. Başarılı bir şekilde Mance’e raporarın gitmesini önlerken dört adamlarını kaybetmişlerdir. Aldıkları bazı tutsaklardan Mance Rayder’in Sur’u yıkmak için bazı sihirli nesneler aradığını öğrendiler. Qhorin’le buluştuktan sonra yabanılların Buzludiş Dağları’nda ne durumda olduğunu araştırmak için Jarmen Buckwell, Thoren Smallwood, and Qhorin Yarımel liderliğinde üç keşif grubu kurulmuştur.

Yumruktaki Saldırı ve Geri Çekilme

Thoren Smallwood’un takımının dönüşünden kısa bir süre sonra grup Akgezenlerin saldırısına uğradı. Başarısız bir karşı saldırıdan sonra, grubun hazırlıksız yakalanması ve alışılagelmemiş bir düşmana karşı nasıl saldıracaklarını bilmedikleri için Lord Kumandan Jeor Mormont yaklaşık elli kara kardeşle Yumruktan ayrılmıştır. Kalan gözcülerin wights tarafından öldürüldüğü tahmin ediliyor.

Atlar çok yorgun ve hava çok kötü olduğu için Lord Kumandan yaralıları atlarla taşınmasına ve yürüyebilen adamların yanlarda ve arkada meşaleyle yürümesine karar verdi. Şanslarına Wight’lar grubu takip etmedi, yalnızca küçük grupşara rastladılar. Güneye yürüyüşleri sırasında ejderhacamlarının akgezenlere etkilerini fark ettiler, Samwell Tarly yanlışlıkla diğerlerinden birini öldürerek “Katil” lakabını aldı.

Onikisi ciddi yaralı kırkdört kara kardeş diğerlerinin saldırılarından kurtularak Craster’in Kalesi’ne sığınmayı başarmıştır. Ancak moralleri düşük, yiyecekleri neredeyse kalmamış bazı gözcüler Craster’in biraz yemek verme isteğine karşın daha fazlasını istemişlerdir. Craster dövüşmeyi denemiş ama Dirk tarafından öldürülmüştür. Müdahale etmeye çalışan ord kumandan Jeor Mormont da isyancıların lideri Ollo Lophand tarafından öldürülmüştür. Yönetime bağlı kalmayı düşünen bazı kardeşler Kara Kale’ye dönmek için geri çekilmişlerdir, Samwell Tarly ise Gilly (Şebboy) ile ortadan kaybolmuştur.

Sonrası
Keşife katılan gözcülerin yaklaşık üçte birini, kumandanların çoğunu ve savaş tecrübei birçok kardeş ölmüştü. İlk İnsanların Yumruğu’undaki faciadan sonra otuzdan az kardeş duvara dönebilmiştir, görevleri başarısızlıkla sonlanmıştır. Onbinlerde yabanıl Sur’a yürümeye devam etmiştir. Sur’un savaşçı gücü azalmış, kumandanların büyük çoğunluğu sefer sırasında öldürüldüğü için yönetim kademesi değişmiştir.

Bilinen Kardeşler
Kumandanlar

Lord Kumandan Jeor Mormont.
Thoren Smallwood, Başkoruyucu.
Jarmen Buckwell, İzcilerin lideri.
Sör Mallador Locke, depocuların lideri.
Sör Ottyn Wythers, Geri korumacıların başı.
Qhorin Yarımel, Gölge Kule’den kardeşlerin lideri.
Blane, Qhorin’ın ikinci kumandanı.

Koruyucu/ İzciler

Squire Dalbridge, Eggon, Stonesnake, Byam Flint, Dywen, Dirk, Softfoot, Grenn, Bedwyck, Ollo Lophand, Grubbs, Brown Bernarr, Black Bernarr, Tim Stone, Ulmer of the Kingswood, Garth Greyfeather, Garth Greenaway, Garth of Oldtown, Alan of Rosby, Ronnel Harclay, Aethan, Ryles, Mawney, Bannen, Kedge Whiteye, Tumberjon, Fornio, Goady

Kahyalar
Jon Kar, Lord Kumandan Mormont’un kahyası
Tatlı Donnel Tepe, Mallador Locke’un kahyası
Hake, aşçı
Chett, köpeklerin sorumlusu
Samwell Tarly, kuzgunların sorumlusu
Eddison Tollett, Lark, Rolley of Sisterton, Clubfoot Karl, Maslyn, Small Paul, Sawwood, Left Hand Lew, Orphan Oss, Muttering Bill.


#2

Coğrafi keşifler geldi aklıma :’(

başlığı şey edince


#3

Gidişleri güzel, dönüşleri kötü oldu. :frowning:


#4

Birinci sezonun en iyi finallerinden biriydi. İkinci sezonu bu keşif, Robb’un krallık dönemi ve ejderhaların geleceği için izlemiştim hatta :smiley:


#5

Yazık oldu o kadar adama.


#6

Fena olaydı onca adama yazık oldu