Büyük Kuzey Komplosu: Nehirova

Aslen şurada yayınlandı: https://www.gameofthronestr.com/2018/05/26/buyuk-kuzey-komplosu-nehirova/

Selamlar, bu sefer karşınıza @YeniAy_Ottoman ve @Cassiopeia ortak çeviri bir kuram ile çıkıyoruz. :slight_smile:Bu kuzey komplosu sandığımdan daha geniş alana yayılan ve üzerinde sürüsüne bereket konuşulan bir konuymuş meğer. Lafı çok uzatmadan doğrudan konuya giriyor ve çevirimizi sunuyoruz. Metnin aslı burada.

Serinin İlk Yazısı: Büyük Kuzey Komplosu

7cf0631c30d2db439ee0cccab5b84e030bf80754_1_690x455

Blackfish Nerede?
Kargaların Ziyafeti’nin sonlarında Blackfish, namına yakışır şekilde yüzerek kaleden kaçmış ve sırra kadem basmıştır. Peki, şimdi nerede? Neyin peşinde? Büyük Kuzey Komplosu savunucularının birkaç tahmini var. Bakalım neymiş.

Blackfish: "Peki bana ne olacak? Eddard Stark gibi ölmek için Kral Toprakları’nın caddelerinde mi dolaştırılacağım?”

“Siyahları giymenize izin vereceğim. Ned Stark’ın piçi, Sur’un Lord Kumandanı.”

Karabalık gözlerini kıstı. “Bunu da baban mı ayarladı? Hatırladığım kadarıyla Catelyn o çocuğa hiç güvenmedi, tıpkı Theon Greyjoy’a güvenmediği gibi. Görünüşe göre ikisi hakkında da yanılmamış. Hayır sör, hiç sanmıyorum."

İlk olarak kuramcılar, Karabalık’ık Jon’un Robb’un varisi olduğunu bildiği bilgisine tutunuyor. Nehirova’da hala Stark sancakları dalgalanıyordu.
“Sakat olduğun kadar körsün sanırım. Gözlerini kaldır; duvarlarımızın üzerinde hâlâ ulu kurdun dalgalandığını göreceksin.”

“Onu gördüm. Yalnız görünüyor. Harrenhal düştü. Denizgözcüsü ve Bakire Havuzu da öyle. Brackenlar diz çöktü. Tytos Blackwood, Kuzgunağaç’ta kafese tıkıldı. Piper, Vance, Mooton; sancak beylerinizin hepsi teslim oldu. Sadece Nehirova kaldı. Sayımız sizinkinden yirmi kat fazla.”

Şimdi eğer Jeyne, Robb’un çocuğunu taşımıyor ise o sancak kim için dalgalanıyor? Robb’un krallığı bir kral olmadan varlığını sürdüremez, değil mi? Kendisi de bunu gayet biliyor olmalı, ne kadar inatçı bir adam olursa olsun. Kral yoksa krallık da yoktur…

Karabalık, Jaime ile kısa görüşmesi sırasında Jon’un durumunu tartıştı ve görünüşte Cat.'in Jon’a karşı olan duygu/düşüncelerini -hiç tanışmamış olsa da- aynen barındırıyor. Lakin alternatif bir görüş de söz konusu. Kuramın iddiasına göre Karabalık, bu cümleleri kurarak Jaime ve diğerlerin dikkatini Jon’dan uzaklaştırmak niyetinde.

Catelyn’nin Jon konusundaki yargısının, Ned yüzünden, ne olduğu ve neden böyle hissettiği zaten iyi biliniyor. Lakin Karabalık, Robb’un en yakın danışmalarından biri olarak kralının üvey kardeşine karşı sevgi ve düşkünlüğünü iyi bildiğini düşünüyorlar. Her halükarda Jon’un Lord Kumandan olmasıyla Tywin ile ilişkisi kurulması ve Jon’u üstü kapalı ailesine ihanetle suçlar gibi bir iddia atması oldukça mantık dışı bir durum. Yani sonuçta oğlan hayat boyu Sur’da kalacak ve ne için Tywin ile bir ilişkisi olduğunu iddia edip de Lord Kumandan yapıldığını iddia edecek ki? Ödül ne? Kazanç ne? Sürüsüne bereket baş ağrısı. Theon bile Stark’lara Lannisterlar için ihanet etmedi, Kışyarı, onun için bir ödüldü. Ayrıca Karabalık konuşma boyunca sürekli Jaime ile alay eder iken tam da bu noktada onu daha bir ciddiye alıyor. Niye bu kadar savunmacı? (Sizce tüm konuşma süresince bu kısımda daha savunmacı ve daha ciddi bir ifadeye bürünüyor mu? Emin olamadım. Devam. :slight_smile: )

Kuramcı kardeşler Karabalık’ın Jon’un Robb’un varisi olduğuna inandığı ama Robb’un son kararı anında şahitler arasında olmadığı için kesin emin olamamakla beraber Edmure, amcasının yanına gidip kaleyi teslim etme görüşmesi yaparken doğrulamış olabileceği düşünülüyor.

Edmure Tully nihayet konuştu. “Bu tekneden çıkar ve seni olduğun yerde öldürebilirim Kral Katili.”

“Deneyebilirsin.” Jaime bekledi. Edmure ayağa kalmak için hareketlenmeyince, “Yemeğinin tadını çıkarman için seni yalnız bırakıyorum,” dedi. “Şarkıcı, konuğumuz yemeğini yerken onun için çal. Şarkıyı bildiğini tahmin ediyorum.”

“Yağmurlu olan mı? Evet lordum. Biliyorum.”

Edmure şarkıcıyı ilk kez görüyormuş gibiydi. “Hayır. Bu adam olmaz. Onu benden uzaklaştır.”

“Sadece bir şarkı,” dedi Jaime. “Sesi o kadar da kötü olamaz.”

Buradaki şarkıcının Yedilerin Tom olduğunu ve Tom ile Edmure’un bir geçmişi olduğunu biliyoruz. Diğer yandan Tom, Sancaksız Kardeşlerin bir casusu olarak orada bulunuyor ve Jaime, onu Edmure ile yalnız bırakıyor. Yani muhtemeldir ki Tom, Taş Yürek ve Sancaksızlar ile Edmure arasında bir köprü/bağlantı kurma vazifesini gördü bu sahnede. Haliyle Edmure, kaleye gittiğinde Karabalık’ın doğrudan Sancaksızların yanına gitmiş olması yüksek bir ihtimal. Yani Nehirova savunması daha sonlanmadı, yeni başlıyor diyebiliriz. Elbette başka düşünceler arasında Karabalık’ın yıllarca hizmet ettiği Vadi’ye de gitmiş olabileceğinden bahsediliyor ama şahsen bu adamın bu kadar kolay pes edeceğine ihtimal vermiyorum. Elbet Vadi desteği ile Nehirova’daki Lannister gücünü kırmayı ümit etmiş olabilir.

Lordlar Declarantı — Benedar Belmore, Symond Templeton, Horton Redfort, Anya Waynwood, Gilwood Hunter ve Yohn Royce, Littlefinger’ın koruyuculuğu (Sansa II, Alayne I, AFFC) aleyhine birleşmişlerdi. Bronze Yohne, Kırmızı Düğün’den önce Starklar ve Tully’nin yanında olmak isteyenlerdendi. (Sansa VI, ASOS). Ned’in dedesi Edwyle Stark’ın isimsiz bir kız kardeşi, House Royce’ın gençlik evinin oğluyla evlendi ve kızları Waynwood, Corbrays ve belki de Templetons’a (Catelyn V, ASOS) evlendi. Sonunda, Ramsay’ın toplam bir psikopat olduğu şeklindeki sütunun bir başka işareti de Boltonları mahvetmeye mahkum edildi, Domeric Vadi’de büyüdü ve görünüşe göre çok sevildi.

“Şu an için. Bir zamanlar bir oğlum daha vardı. Domeric. Sessiz fakat başarılı bir çocuktu. Dört yıl boyunca Leydi Dustin’in yaver çömezi olarak hizmet verdi. Vadi’de Lord Redfort’un yaveri olarak üç yıl geçirdi. Arp çalardı, tarih okurdu ve rüzgâr gibi at sürerdi. Atlar… Domeric atlar için yaratılmıştı, bunu Leydi Dustin’den de duyabilirsin. Lord Rickard’in kızı bile Domeric’i geçemezdi ki o kızın kendisi yarı at sayılır. Redfort,Domeric, Vadi’de Redfort’un oğullarıyla dostluk etmekten keyif aldı. Yanında bir ağabey olsun istedi, bu yüzden piçimi bulmak için Ağlayan Su’ya gitti… ”
O zaman Jon ne oluyor? Blackfish, Ejderhalarla Dans’ta herşeyden habersiz olan Kuzey Kralı Jon’a karşı görevini unutmadı.
'Tully garnizonu ertesi sabah, bütün silahlarını ve zırhlarını bırakmış bir hâlde kaleden ayrıldı. Her adamın üç günlük erzak ve kıyafetlerini almasına izin verildi; Lord Emmon’a ya da Lannister Hanedanı’na karşı bir daha asla silahına davranmayacağına dair kutsal antlariçtikten sonra. “On adamdan biri bu yemini tutarsa şanslı sayılırsın,” dedi Leydi Genna.“Güzel. Dokuz adamla dövüşmeyi on adamla dövüşmeye yeğlerim. Onuncusu beni öldürecek adam olabilir.” ‘‘Diğer dokuzu da seni çabucak öldürebilir.”‘Yatakta ölmekten iyidir.”Ya da tuvalette.İki adam, diğerleriyle birlikte gitmeyi seçmedi. Lord Hoster’ın eski silah ustası Desmond Grell siyahları giymeyi tercih etti. Nehirova muhafızlarının kumandanı Sör Robin Ryger da öyle. “Bu kale tam kırk yıldır benim evim,” dedi Grell. “Gitmekte özgür olduğumu söylüyorsunuz ama nereye? Vasıfsız bir şövalye olmak için çok yaşlı ve çok şişmanım. Ama Sur’da bütün adamlar hoş karşılanır.” “Nasıl isterseniz,” dedi Jaime ama bu kahrolası bir rahatsızlıktı. Adamların silahlarım ve zırhlarını muhafaza etmelerine izin verdi ve Gregor Clegane’in adamlarının bir düzinesini onları Bakire Havuzu’na götürmekle görevlendirdi’’
Tatlı Raff, Jaime’nin, esirleri Bakire Havuzu’na sağ salim götürme emrinde başarısız olmadığı müddetçe, iki güvenilir Tully adamı olan Grell ve Ryger muhtemelen gemiyle Doğu Gözcü’süne varacaklar.Teori’ye göre,Ser Brynden tarafından, Jon’un Robb tarafından taçlandırıldığını ve Blackfish’in onun için bir krallık sağlamak için savaştığını söyleyerek, Jon’a hizmet etmekle görevlendirildiler.

Kışyarı’nda ki Başlıklı Adam:

Theon’un ejderhalarla dans Pov’larından birinde bir tuhaflık var:

''Daha ileride, onunla zıt yönde yürüyen bir adamla karşılaştı, adamın arkasında başlıklı pelerini dalgalanıyordu. Theon ve adam yüz yüze geldiklerinde kısaca bakıştılar. Adam eline bir hançer aldı. “Dönek Theon. Akraba Katili Theon.” “Değilim. Ben… ben demirdoğumluydum.” “Sen tamamıyla sahteydin. Nasıl oluyor da hâlâ nefes alıyorsun?” Sarı Dick’in aletini ağzına tıkan ve Roger Ryswell’in seyisini siperlerden aşağı atan katilin bu adam olup olmadığını merak ederek, “Tanrıların benimle işi bitmedi,” diye cevap verdi Theon. Tuhaf bir şekilde, korkmuyordu. Sol elinin eldivenini çıkardı. “Lord Ramsay’in benimle işi bitmedi.” Adam baktı, güldü. “Öyleyse seni ona bırakıyorum.”*
Theon’un bütün bölüm boyunca halüsinasyon görüp,kendi kendine konuşmadığını varsayarsak,kim bu Başlıklı Adam?(Benjen?Howland?)Ancak, daha makul olan adaylardan biri Stark hanesinin eski adamı,şimdi Leydi Taşkalp’in emri altındaki Sancaksız Kardeşliğin bir üyesi olan Harwin.Başlıklı adam Theon’u gördüğünde şaşırıyor yani Winterfell’e yeni gelmiş.Yani Ramsay’in düğününde mevcut değil. Hem de Theon’a sadece ortak bir görüş olan ‘Dönek’ diye değil,aynı zamanda 'Akraba Katili’ diyor. Stark destekçisi olmadan, Theon’un rehin pozisyonunu gözardı edip onu Robb,Bran ve Rickon’la kardeş sayacak fazla insan yoktur…Son olarak Theon adamı tanımıyor.Yani bu adam eskiden Theon’un umursamayacağı kadar alt tabaka bir hizmetkar olabilir.

Harwin Brienne’nin Kargaların Ziyafetindeki duruşmasında bulunuyor.

Anlamıyor muyuz?” İri adam güldü. “Bence anlıyoruz. Üstünde aslan kokusu var leydi.” “Yanılıyorsunuz.”Bir başka haydut öne çıktı, deri yelekli genç bir adamdı, elinde Yeminkâr vardı. “Bu,yanılmadığımızı söylüyor.” Sesi kuzey aksanıyla ayazlanmıştı.’’
Lady Stoneheart’ın Arya’nın evliliğini duyduğunda Winterfell’e bir ajan göndermek için çok iyi bir sebebi olurdu. Harwin, Kuzey’e olan yakınlığı nedeniyle görev için ideal bir adam.Ve Arya’yı yakın zamanda, en son canlı bir şekilde görenlerden biri.Ayrıca Harwin,Arya Kaçmaya çalıştığında önde olmasına rağmen,onu yakalayabilecek kadar hızlı bir binici.Babası Hullen Winterfell’de at ustasıydı.

Peki Harwin’in Başlıklı Adam olmasının ne önemi var?Bu Kuzeyli Adamlar’ın Leydi Taşyürek’le Nehir topraklarını da içeren Robb’un Kuzey Krallığını yeniden kurmak konusunda birlik olduklarını gösterir.Bu aslında Leydi Taşyüreğin Boyun ve arkasına yolculuğuyla ilgili bir işaret.Harwin İri Jon gibi kuzeyli rehinelerin Dost olanlar tarafından serbest bırakılacağına dair Umberler gibi Kuzeyli Lordlara güvence veriyordu.Böylece Winterfell’dekiler misilleme korkusu olmadan hareket edebilecekti.En önemlisi Harwin Sahte Arya’yı bir bakışta tanıyabilecek tek kişi.

Diyelim ki Kuzeyli Adamların Bu konuda herhangi bir yardıma ihtiyaçları olmayabilir.Mormontlar ve Gloverlar, Manderlyler, Umberlar, Liddlelar, Norreyler, Wulllar ve Flintler, hatta Lady Dustin…Kuzeydeki herkes ,Stannis ve boltonlar/freyler birbirlerini öldürürken,yeni bir Stark’ın -veya meşru bir Snow’un- yıkıntılardan tekrar yükseldiği bir bilgiyi paylaşıyor.

(Evet, komplonun bu kısmının çevirisi bitti. Fikirlerinizi alalım.)

ilk yorumu ben yapayım bari :slight_smile: kuzey komplosu çok geniş bir komplo çünkü eminim herkesin okurken gözüne takılan küçük ya da büyük tuhaf olayların gayet mantık çerçevesinde birleştirilmiş hali. katılmadığım bazı noktalar yok değil-mesela LS’nin jon için komplo kurması bana pek mantıklı gelmiyor,ama yaşadığına inandığı diğer çocuklar için kuruyor olabilir.mesela sahte arya ya da rickon- ama genel olarak benim uzun süredir inandığım bir teori. ve buna kanıt olarak sunulmuş bir çok işaret,argüman ya da ne derseniz deyin var. orijinal teoriye bakarsanız 7 başlıkta uzun uzun anlatmış teori sahibi. benim ayrıntılarını çok merak ettiğim bir teori olduğu için @YeniAy_Ottoman’dan rica ettim.sağolsun kırmadı ve devam etti. :relaxed:

ben bu adamın harwin olduğunu düşünmüyorum evet theon’un alt tabakalı birine dikkat etmemiş olması olası ama harwin,jory cassel ya da allyn gibi kışyarı’nda hergün karşılaşılan biri muhtemelen.zaten seyisin oğlu.isim olarak bilmese de sima olarak tanıyordur bence.

burası da çok mantıklı ama bu adam Arya’yı kaçırmak için hiç birşey yapmıyor.yani ya jeyne’in Arya olmadığını anladı ya da LS’yle alakası olmayan başka bir görevde.

kesin olmamakla birlikte tam o kısıma kadar jaime’ye laf sokmaya çalışırken o kısımdan sonra sinirlenip lannister’ları öldürmekten filan bahsediyor. ama jon hakkında konuştuklarının onu çaktırmamak için olduğuna katılsam da devamında bir tepki göstermesi bence bir anlam ifade etmiyor.

Ne demek, ricaları her daim değerlendiririm. :slight_smile: :kissing_heart:

Şahsen ben de Harwin olduğundan şüpheliyim. 4. kitap ile 5. kitap arasında geçen olaylar aslında aşağı yukarı aynı zaman sürecinde cereyan ediyor, elbette bu zaman kronolojisini-yazarın tarzı yüzünden- tam olarak kestirmek mümkün değil. Ayrıca madem tüm Stark düşmanlarını vs. tek tek öldürüyor, ben olsam küçük bir veledi öldüreceğime gider Theon ve Roose’u öldürürüm. Bunca zaman görünmeden böyle ağır cinayetler işleyebilen biri onu da rahatça yapar. Bence o başlıklı kişi Theon idi. Winterfell Hayaleti ‘Theon Greyjoy’

Bana da öyle çok şey gelmedi, laf soktu gitti o kadar. Ben Jon meselesinde bir iyi niyeti olduğunu sanmıyorum, orada söyledikleri bana göre gayet inandığı sözler gibi geldi. Zaten Robb’un niyetini bilmiyor, akla gele gele niye Jon gelsin ki? İlk önce Robb’un varisi olduğunu düşünüyor diyorlar ama sonra %100 emin değil, Edmure onaylamış olabilir diyor… Yani sonuç olarak zaten bir piç’in kuzey kralı olarak ilan edileceği ne Jaime ne de başkaların aklına gelmezdi, gelmedi de… Ve nedense Karabalık da öyle ayrıntılı planlar yapıp, çok ince hesaplar peşinde koşabilecek kapasitede bir adam gibi gelmedi, takipçi bu adam önder değil, kapasite bellidir böyle kişilerde. Tipik bir Tully ya işte :smiley:

Fakat… şu kısım…

Yani kral ölmüş, varis konumundakiler ölmüş… Kimin için bu bayrak? Acaba Jeyne cidden hamile mi diye düşünmeden edemedim şimdi. :stuck_out_tongue:

ama teoride harwin başlıklı adam olsa da kışyarı’na yeni gelmişti,cinayetleri o işlemiş olamaz gibi bir şey diyor.

blackfyre gayet zeki bir adam komplo kurabilir.ama bence komployu bizzat o kurmadı tüm o zaman boyunca nehirovada değil miydi? komployu kuranlar manderly,mormont,reed filan.robb’un mektubuna göre varisi tahta geçirmeye çalışıyorlar.brynden’a da kuzgun’la haber yollamışlardır.edmure esirken böyle komployu nerden bilsin.ama ben brynden catelyn’i dinleyip,robb’un -kralının-bizzat varis ettiği adam hakkında kötü konuşmasını biraz sıradışı buluyorum.gayet mantıklı bir adam neden hiç tanımadığı bir çocuk hakkında kötü konuşsun. nöbetin ne kadar kötü durumda olduğu biliniyor,jon’un kumandan olması çok sıradışı bir durum değil. tywin neden nöbete yeminli piç bir çocuk için endişelensin.üstelik tüm o savaş boyunca babasının hayatı tehlikedeyken bile sur’daydı tarafını gayet belli etti bence.

o değilde o bayrağın jon için olduğunu düşününce kendi oğlummuş gibi gururlanıyorum.:heart_eyes: heralde kitap aleminde bu kadar sevdiğim tek karakter olabilir,genelde başkarakterlere anlamsız bir nefretim vardır,harry potter gibi mesela…

Siz birlikte çevirdiğiniz konuda birlikte tartışmışsınız kimse de takmamış :slight_smile: bari ben bir yorum yapayım:
Daha önce Jon’un Kuzey Kralı olacağını düşünmezdim. (Hatta bu sebeple seriyi okumadığım, tutarsız olduğum iddia edildi)

Hala da düşünmüyorum. Ama bu komplo meseleleri Filan Kuzeyi çok aşan işler bence. Olaylar ilerliyor ve Harwin de LSye çalışan biri. Kuzeyi düşünmesi gayet normal. Öyle büyük komplo filan olduğunu da düşünmüyorum. Ama mantıklı mı mantıklı. Bana melisandre ile Ghost’un Kardeş olduğu bile mantıklı geliyor. (Ama o teori mantıklıydı)

konuyu çevirdik ama üzerine konuşmadık hiç. :slight_smile: genelde teorilere ortada geyik bir muhabbet olmadığı sürece belli kişiler dışında yorum yapan olmuyor zaten. :smile: lütfedip yorum yaptığın için teşekkürler :joy:

kuzey’i starklarla bir tutmayalım. westeros’un yarısından bahsediyoruz.boltonlarda kuzeyli ama gayet hainlik yapabiliyorlar.manderly’nin frey turtasını biliyorsundur.kesinlik kazanmış bir teori değil ama olma ihtimali yüksek bir teori.koskoca kuzey yokolmaya başlarken,başlarında da boltonlar gibi zalim bir hane varken dizlerini kırıp oturmazlar muhtemelen…

Ben Blackfish’in gerçek Jeyne ile Vadi’ye kaçtığını düşünüyorum .
'Jaime’nin gördüğü kişinin farklı biri olduğu ve asıl Jeyne başka bir yerde saklanıyor ’ düşüncesi bana çok mantıklı geliyor.

Vadi’ye gideceğini düşünmemin sebebi ,
Blackfish’in Vadi’de çok yakın dostları var
ki bu kişiler Beş Kral’ın Savaşı sırasında Robb’a yardım etmek istemişlerdi . Jeyne ise büyük ihtimalle hamile ve Blackfish onun için en güvenli yerin Vadi olduğunu düşünmüş olabilir .
Şu an için güç Baelish 'te olduğu için Kartal Yuvası’na gidemez ama Vadi’deki lordların kalelerinde saklanabilir .

Ben de hep bunu düşündüm, ayrıca 6. kitabın açılış sahnesinde Jeyne de olacakmış ama… Yazar galiba Jaime’nin betimlemesi ile ilgili “hatalı yazdım” gibisinden bir açıklama yapmış. Yani aktarım doğru ise gördüğümüz kız Jeyne idi ve hiç de hamile değildi.

Diğer yandan Jeyne’nin başındaki taç ile ilgili yara almış olma hikayesi ve üstünün başının yırtık olması(yastan dolayı) dahası kızın Robb konusunda söylediği şeyler, bana kızın çok da sahte Jeyne olduğu izlenimi vermedi.

Yine de eğer Jeyne sahte ise ve gerçekten Karabalık ile birlikte ise Vadi’ye gitme ihtimali yüksek, kızı güvende tutmak isteyecektir ama diğer yandan Edmure’un Sancaksızların adamıyla yalnız kaldığını ve büyük olasılıkla da konuşup anlaştıkları gerçeğini düşünmek gerekiyor…

Teorinin bu kısmında bazı şeyleri belirtmek istiyorum.

Öncelikle Brynden’ın ve Tullylerin diz çökmesinin sebebi zaten oğlanın halihazırda yarı Tully olması. Kuzeylileri çok sevdiklerinden, Starkların kara kaşından gri gözlerinden değil yani. Şimdi Robb’un Jon’u varisi olarak ilan etmesini kabul edebilirler, onun için savaşabilirler de. Ama bu hiçbir kan bağlarının olmadığı ve hatta damatlarının kızlarını boynuzlayarak ortaya çıkardığı bir piçin ardından gitmenin hoşlarına gideceği anlamına gelmez. Öte yandan birde işin içinde piçlere karşı olan güvensizlik duygusu da var. Daha yeni Theon ihanet etmişken Theon’a benzer durumda olan Jon’a güvensizlik gayet doğal bence

İkincisi, neden Brynden bu iş babanın mı işi demiş olabilir? Aslında burada şöyle bir hesaplama yapmış olma ihtimali mevcut, Jon’a olay ulaşmıştır ve Tywin ise Jon’a bak kardeşim bu iş zor iş. Gel seni lord kumandan yapalım vazgeç demiş olabilir. Eh lord kumandanlık kuzey krallığına göre daha düşük bir şey ama bir yanda sonunda ölüm olacağı muhtemel olan bir savaş var öbür yanda mütevazi ancak garanti bir konum var. Brynden bu şekilde düşünmüş olabilir.

17 yıl önce isyana katılma sebepleri Stark-Tully evliliği idi; yoksa bana ne senin babandan, kız kardeşinden, erkek kardeşinden de diyebilirlerdi…(elbet görünen sebebi söylüyorum yoksa altında daha manyak şeyler var, malum.)… Robb’un Nehirova’da doğması, yarı Tully olması ki tipi de benziyor… muhakkak ki çok etkili ve hoş bakılacak bir şey Tully Hanesi için ama aynı zaman da damatlarının idam edilmesi, yeğenlerinin esir olarak tutulması gibi bir çok hareket de Tully Hanesi için Lannister hükümdarlığını reddedecek bir etken… hele ki şu son durumlarını düşünür ise daha da büyük etken… Bu yüzden kuzeyin başında bir piç olan Jon da olsa, her şekilde hayatta olan bir Sansa var; ismi Stark tipi Tully… Arya ve diğerleri de gelir bir noktada… Şimdi diyeceksin ki şu anki durumda diğerlerinin hayatta olduğu bilinmiyor ve Sansa kayıplarda, doğru ama bütün bunlara rağmen Stark Sancağı, kalenin üstünde dalgalanmaya devam ediyordu, değil mi?

Gerçi ben Karabalık’ın Jon’un durumundan haberdar olduğu kanısında değilim, onun için bir uğraş vereceğini de sanmıyorum; Jaime’ye söylediği şey gerçek samimi düşünceleriydi. Yani Kuzey Komplosunun bir nehirova ayağı olduğunu sanmam, sadece kuzey ile sınırlı bir mesele bu.

Evet ve şimdi o evlilikten doğan herkes öldüğüne göre pek anlamı kalmadı

Şimdi ben bundan sonra banane Starklardan derler demedim. Ama sadece Jon’a olan bağlılıkları Robb’a olan bağlılıkları kadar coşkulu olmaz dedim. Hatta içten içe durumu sorgulayabilirler ve böyle suçlayıcı şeyler söyleyebilirler.

Stark sancağı meselesi bana biraz duygusal geliyor açık konuşmak gerekirse. Yani direnmeye istekliler ve onlara karşı diz çökmeye niyetli değiller. Ne yapacaklar? Tully krallığı mı ilan edecekler? Orada Jon için değil, Robb’un gölgesi için bir direniş vardı. Eh zaferden sonra ne olacak peki? Ona o zaman bakılır ama şimdilik tek amaç diz çökmemek gibi geliyor.

Ama bence nehirovadan başlayacak bir Jon direnişi olacak sancaksız kardeşlik aracılığıyla. Şimdi biliyorsun Dayne hanesinin çok önemli rol oynayacağı söyleniyor. Bunun da muhtemelen Jon ile ciddi bir bağlantısı olacağından daha önce konuşmuştuk. Şuanki Kayanyıldız lordu Edrick Dayne sancaksız kardeşliğin içinde. Öte yandan Sancaksız Kardeşlik Jon’un Azor Ahai olaylarıyla yakından ilgili olacak olan R’hollor kültüne bağlı ve bu kardeşlik en başta kralın adamlarıydı. Gerçek kral kim bunu ikimiz de biliyoruz.

Ve Catelyn Tully, onun Jon hakkında dizide attığı tirat boşuna değildi. Bence gerçekten kitapta da öyle bir oaly oldu. Ama konuşamayan bir kadının ağzından duyamayacağımız için dizide önceden verdiler. Biliyorsun başta LS knulacaktı diziye sonradan kaldırdılar ama.

Bana da öyle geliyor, haklısın.

Sancaksızların başında Cat var, o da Jon’u asla istemiyor, açıkça söyledi. Bunu da gidip onlara söyleyeceğini sanmam… bilenler zaten ya ölü ya zindanda ya da Reed ile birlikte… Edric Dayne ise Sancaksızlar ile birlikte değil, eve döndü. O olan Beric’i takip ediyordu, Beric öldü ve hanesinin lordu olarak doğal olarak dönmek zorundaydı.

Kitapta öyle duygusal bir şey olmadı, olsa söylenirdi bence… Onu da geçtim Jon bir Targ olduğuna göre hastalanma olasılığı olmayan biri, Targlar diğer insanlara bulaşan bulaşıcı hastalıklara kapılmıyorlar. Yani grip, veba vb. şeyler.

Hocam Bir sürü Targ Kadınlardan aldığı hastalıklar ve bahar salgını yüzünden ölmediler mi?

He öyle bir şey de vardı, değil mi? Bak bu kısım çok ilginç, GRRM’in hatalarından biri mi acaba? Çünkü Dany, bunu Viserys’in söylediğini hatırlıyordu ve bu yüzden vebalı insanların arasında rahatça dolaşmış ve hastalık da kapmamıştı.

Bilmem, şimdi kitapları okumadığım için bir şey diyemem :slight_smile:

Ben okudum. Beyaz kısrağın veba getirdiği sahneleri oku, hastalıklı insanların arasına karışmak, ilgilenmek istemişti. :slight_smile:

Ya şimdi olay şu, biliyorsun ölüm insanı değiştiren bir olay. Catelyn ölüp dirildikten sonra bu tarz şeyleri düşünüp belli bir pişmanlık seviyesine çıkabilir. Özellikle Jon’un gerçekte kim olduğunu öğrenirse çok utanır çünkü çocuktan nefret etmek için hiçbir sebebi yok… Kitapta pov sahnelerde uzun uzun Catelyn’in ruh hali anlatılabilir ama dizide konuşamayan bir kadına bu yapılamaz…

Hastalık ne alaka anlamadım?
@StarWolf’un bahsettiği şey ile ilgili şunu söyleyim o Targaryen yarı Targaryen. Babası tamamen Martell tipli annesi ise Dondarrion. Zaten şunu kabul etmek gerekiyor Jon bir melez ve açıkça ejder kanı Dany kadar baskın değil. Ejder rüyaları, sıcak su sevgisi falan asla görmedik. Her yönüyle kuzeyli.

Ölüm, insanı olumsuz şekilde değiştiren bir olay. Bilhassa Cat’inki gibi bir ölüm. En baştan beri Jon’dan nefret etmesi vs. için sebep yoktu ama etti… Ned ve diğer herkes ölüp, elinde bir Robb kalmışken bile… Cat. şu an tam bir intikam ve kin ile dolu, sevgi falan kalmamış bu kadında bana göre; çünkü bütün ailesi ölü onun için. Jon’a da “ned’imin tek emaneti” diye yapışacağına inanıyor iseniz saf bir düşünce olur… Bu kadın Cat iken; Bran komaya girdiğinde Jon’a “Onun yerinde sen olmalıydın.” dedi. Yani Jon durur iken neden onun çocukları ölüyor? düşüncesinde kadın… Şimdi daha da pekişir bu hissi.

Ne kadar etkin bunu şu aşamada bilemeyiz… Ejderha Rüyalarını her Targaryen görmüyor zaten, ender olan bir şey; ender olarak ateşe dayanıklı olmaları gibi…İleride belli olur…

Bir değiime bence siyah mı beyaz mı olarak bakmamak gerekiyor. Bazı yönlerden iyi ve bazı yönlerden kötü biçimde değişebilir. Öte yandan Jon’a karşı olan nefreti sebepsiz değildi ve bu nefretin sebebi ortadan kalktı.

Catelyn hakkında bir şey bilmiyoruz bence pek doğru değil nasıl birisi olduğu hakkında yorum yapmak. Ama sancaksız kardeşlik kendisini takip ettiğine ve Brienne’ye yargısız hüküm yapmadığına göre o kadar kötü değiş bence.

İşte ben bunu kanın baskınlığına bağlıyorum. Mesela kurt kanı da her Starkta olan bir şey değil.

Bazı yönden iyi/kötü değişim yok; en başından beri söylenen “Ölüm, ruhundan parça kaybettirir.” idi… Beric zamanla kimliğini unutmaya başladı ve bedenen de insanlıktan çıktı… Uyku yok, yemek yok… Dirilmek sürekli bir şeyler götürmüş, bir şey katmamış. Cat için de geçerli; Jon için de geçerli olacak.

Jon’a nefret sebebi nasıl kalktı?

Atıyorum 1000 tane Targ doğmuş ise en fazla 5-7 tanesi bu rüyaları görüyor ve çok daha azı ateşe dayanıklı oluyor ama her biri ejderhayı sürüyor. Bence kan meselesi değil, seçilmişlikle ilgili dyip geçelim… herkesin warg olmaması yahut her warg’un yeşilgören olmaması gibi.