Büyük Kuzey Komplosu

Peki bir şey soracağım, madem Jon şurda kalacak Targ olduğu bilgisi ne işe yarayacak o zaman?

Yazar bir yandan Jon’u son savaşta Kuman’dan yapmak istiyordu ama bir yandan da diyarı toplamasını. İşin içinden çıkamayınca ölüp diriltmek gibi big formül buldu. Muhtemelen and watch now över dendiği zaman ce eee yapacak.

Sansa? Rica edeceğim az biraz metin içi tutarlılığa göre konuşalım. Ya hu siz bu yorumları yazmadan önce kitapları okumadınız mı? :smiley:

Robb ne sebeple vasiyet yazma gereği duydu? Sansa dışında tüm kardeşlerinin öldüğünü zannediyordu. Haliyle…

"…Zavallı, tatlı kızım… herhangi biri bunu ona neden yapar?”

“Kışyarı için,” dedi Robb hiç düşünmeden. “Bran ve Rickon’ın ölümüyle Sansa vârisim oldu. Bana bir şey olursa…”

"…Kanunlara göre taht sırasındaki bir sonraki kişi Sansa, yani Kışyarı ve kuzey ona geçecek.” Robb’un ağzı gerildi. “Ona ve lord kocasına. Tyrion Lannister. Buna izin veremem. Buna izin vermeyeceğim. O cüce asla kuzeyin sahibi olmamalı. ”

Sansa ve Tyrion’un gerdeğe girmemiş olması evliliği sonlandırmak için güzel ve sanırım GoT kültüründe etkin bir sebep, lakin bunun için kime ve neye ihtiyacı var? Ortaya çıkmasına, Yüce Rahib’e gitmesine ve rahibeler tarafından denetimden geçirilip, onaylanmasına. Sonra Yüce Rahip gerekçeleri vs. gözden geçirerek boşanma onayı verecek. Neden Yüce Rahip? Çünkü bu kız 7 İnancına göre evlendi, muhtemelen kuzey inancına göre evlense boşanma daha kolay olabilirdi, adamların rahipleri yok. Cidden nasıl boşanıyorlar, merak ettim. “Boş ol!” deyince boşanıyorlar mı ki? :smiley:

Bence Sansa, Kışyarı’na ancak 7. kitapta döner. Ondan önce de ortaya çıkması vs. zaten onu tehlikeye sokacak bir durum. Her şeyi geçtim ortada bir de “Joff’un cinayeti” meselesi var, bununla da suçlanıyor; LF asla kolay kolay izin vermez yani Sansa’nın oraya gitmesine vs. Zaten boşatması çok basit olsaydı LF hallederdi bunu. Bekar Sansa, evli Sansa’dan daha faydalı onun için. Dikkat ederseniz eğer LF’nin planına göre Tyrion cinayetten suçlu bulunup öldürülecek ve Sansa da dul kalacaktı ama işler planladığı gibi gitmedi. Yani kızın bir şekilde serbest kalmasını en baştan beri istiyor.

Bu şartlar altında Sansa, kuzey kraliçesi olamaz ki Lannister soy ismiyle kuzey lordları asla kabul etmez. Zaten genel manada da onun serideki kaderinde kraliçe olmak yok; Ulu Kurt kuramlarını biliyorsunuzdur.

Rickon vaktinde gelir ise ciddi bir aday olur, lakin zaten Robb’un vasiyetiyle meşrulaştırılmış Jon, Rickon’dan büyük olduğu için hak ve yasa gereği otomatik varis konumuna geçiyor. Kral olacağına dair de kitapta sürsüne bereket işaret var, elbette biz bunu Westeros Kralı olarak da yorabiliriz, zira kendisi kral olarak doğdu zaten “Kuzgun’un Kral… Jon Snow…” dediğini unutmayın ve Kızıl Kalede’ki kedi için “O Siyah Piç kalenin asıl kralı” lafını da… Gayet açık gelecek iması verilmiş…

Ayrıca adam kendisini bıçaklayan, öldüren insanların yanında niye kalsın? Sur’daki vazifesi bitti onun. Zaten yemin ölene kadar geçerli idi, öldü; yemin de bitti.

Yorumları kitabı okuyarak yazıyorum. Fikirlerinize ters düşüyor diye kitabı okumamamı iddia etmeniz komik kaçıyor. Sansa 6. Kitapta gelip gayet de Kuzeyin Leydisi olabilir. 1200-1800 sayfa. Hem yüce rahip nikahı kıydı diye o mu bozmak zorunda. Bir rahip bulur boşarlar çok zor bir şey değil bir Pov bile almaz. Sansa’yı boşatmadı çünkü varlığını gizliyordu LF. Kral Toprakları ile bağı kesilince onu da yapar. Boşanınca da Lannister olmuyor zaten.

Rickon benim gözümde her zaman daha öncelikli duruyor. Çünkü o imzayı atan adamlar da Rickonu öldü diye bildiklerinden attı. bence kayıp olan asıl adam bulununca onu Lider yapabilirler. Veya Stannis Savaşı kazanır direk Rickonu Lord yapar.

Jon duvarda bence de kalmaz zaten yarı ciddi yazmıştım. Ama ben hiç sıfır ihtimal vermiyorum. İdealistliği tutar filan. Ama dediğim gibi kalmaz.

Rickkonda Sansada geçse 16 yaşından küçük vasi gerekecek o kişi jon olacak
bende Rickon’un döneceğini o dönene kadar Jon un kuzeye lord-kral her neyse olacağını ama onlardan biri döndüğü an kimsede bir şey demeden lord-kral o diyecek o da vasileri olarak çünkü 17 yaşında çünkü
kitaba göre vasi olmadan yönetme yaşı 16 bu bilgiyi unutmayın asıl karışıklık lady taş kalp geldiğinde çıkar vasi kim olacak tarzı
imzayı sadece Robb attı diğerleri şahitti ve çoğunluğu öldü
sansanın nikahı hikaye bence hiçte zor olmayacak bozulması

Taşkalp gelirse vasi o olur.

evet o olur ama jon unda kuzeyin desteğine ihtiyacı olacak mesele taş kalp o desteği verir mi ?
şahsen ben vereceğini, o zamana kadar jonla ilgili yaptığı herşeyden pişmanlık duyacağını düşünüyorum

Valla ben kuzeyli bir Lord olsam ve böyle sıkıntılı bir zaman olsa başımda 8 yaşında kızıl saçlı bir velet yerine Ned Stark’ın kopyası bir adamı görmeyi yeğlerim.

Ben de yeğlerim ama Kuzey Lordları veledi seçecekler bence

Seçsinler. Zaten reyizin asıl hakkı orası değil. Direkt demir taht onun hakkı.

Tabi Aegon bir Blackfyre ise. O Blackfyre ise bile ONE TRUE KİNG STANNİS

ne seçmesi ya, seride demokrasiden çok güçlü olanın gücü alması var
içlerinden gönüllerinden geçer isterler ama güçlü olan kimse o alır şuanda da jon daha güçlü,
fakat ben kuzeyde Jon un Rickon un makamını işgal edeceğini düşünmüyorum verecek

O gücü nereden sağlıyor? İnsanların kendisini takip etmesinden.

Eğer insanlar kendisi yerine meşru Rickon’u takip ederse ne olur? Bitti.

daha öncede dedim ben Rickon geldiği an Jon hakkını ona verecek diyorum
Jon da güçsüz değil Ned Stark ın piçi olsa bile meşru oğlu (şimdilik ) bu kuzeyin güçlerini böler, winterfell savaşında yine güçlerin çoğu ölecek, kış yüzünden çoğu gelemeyecek, Jon da ise yabanıllar ve kuzeyin yarısı olacak en kötü ve Rickon 6 yaşında yanılmıyorsam savaş yönetmekten aciz henüz dahası mecburen onu en yakın akrabaya teslim etmek zorundalar yani bakarsan gücün çoğu jonda zaten

Fikirlerime ters düşüyor diye böyle yazmadım, öyle olsa her ters düşene bunu yazardım. Böyle yazdım çünkü kitapta yazan bilgilere ters bir şey yazmışsınız; Sansa meselesinde.

Yüce Rahip evlendirdi diye o mu bozmalı? meselesine gelince, doğrusunu söylemek gerekir ise GoT’ta nasıl boşanılıyor, pek bilgi yok. Yani gözlerimizle daha şahit olduğumuz bir konu değil, lakin eğer sizin söylediğiniz gibi iş tek bir rahibe bakacak olsaydı bu durumda gezgin bir sürü rahip var, onu da geçtim illa ki Vadi’de de en az bir adet rahip vardır; bekar Sansa, LF’nin işini daha kolay kılacağı için o tek rahip yahut başka rahipler ile “boşanmak çok basit iş” dediğiniz için şu ana kadar 1000 kere yapabilirdi. Hatta kendi hanesine gittiği zaman da kendisine bağlı bir rahip ile de bu işi halledebilirdi. Demek ki bizim sandığımız gibi o iş çok basit ve öyle süper sonik hızla gerçekleşmiyor. Şu ana kadar edindiğim izlenimlere göre rahipler insanları evlendirebiliyorlar ama sanki boşatamıyorlar… Yoksa gerçekten Sansa öyle yahut böyle bir şekilde boşatılırdı, çok da basit olurdu işlem.

İmza atanlara gelince, evet sadece Rickon değil, Bran ve Arya öldü diye de imza attılar. Lakin o imzayı attılar. Robb’un imzası ve onların imzasıyla Jon Snow şu an Jon Stark ve her türlü yasal haktan faydalanabilecek durumda. Rickon’dan(6 yaşındaki bir çocuktan bahsediyoruz) büyük bir Stark erkeği olarak, kardeşinden önce geliyor. Jon artık bir piç değil, yasal olarak. Kuzeyde yasalar katı ve sonuna kadar sadık kalınan şeylerdir. Baksanıza eski usul yasaların bile gizliden de olsa uygulayan bazı lordlar var; Umber, Bolton ve şu yamyam adası…

Ve fecr haklı, gene vasi gerekecek, bebek olduğu için. Lakin anası gelene kadar… Yüzüne bakıp da kaleye alırlarsa şanslı saysın, o kadın yürüyen çürümüş bir et, unutmayın… Ve lordların belgeyi mühürlemediği bilgisine gelince, yanlış bilgi; belge mühürlendi.

“Bir mesele daha var. Umuyoruz ki, Lord Balon arkasında bir karmaşa bıraktı. Ben aynı şeyi yapmayacağım. Henüz çocuğum yok, kardeşlerim Bran ve Rickon öldü, kız kardeşim bir Lannister’la evli. Benim ardımdan kimin geleceğini uzun uzun ve çok fazla düşündüm. Şimdi, gerçek ve sadık lordlarım olarak sizlere, kararımın şahitleri sıfatıyla bu belgeyi mühürlemenizi emrediyorum.”

Ortada bu belge var iken, bu imzalar, mühürler… O imzayı atanlar “şeyimin şeysi değil, bana ne laa” diyerek Jon’u ezerek Rickon’u kral yapmaya kalkmazlar. Ayrıca aklı başında hiçbir insan da bir çocuğu bir yetişkin erkeğe tercih etmez, hele ki bu erkek Ned’in tıpatıpı ise.

Jon’un surda kalma ihtimali sıfır… Adam ölüp diriltikten sonra eski Jon olmayacak, zaten GRRM de üstü kapalı bunu ifade etmişti.

Jon’un kral olmasına karşı çıkanlar olur mu? Hani eski piç falan diye ve şu Yabanıllar yüzünden, olabilir elbette, niye olmasın. Lakin o belgeye imzayı çakanlar değil, onun dışındakiler… Çünkü karşı çıkacak olsalardı zaten o imzayı atmazlardı, demek ki sonraki varis olarak Jon’u kabul etmişler, hem bu adamlar 16 yıldır Jon’u hiç mi görmedi, tanımadı? Kışyarı’na her biri en az bir kere gelmiştir çeşitli sebeplerle… Bilinmedik bir oğlan da değil, tanıdıkları bir oğlan yabancı değil.

Hayır dönüp dolaşıp aynı yere geliyoruz. Sansa Kuzeyin başına geçebilir yazdım. Hemen çok saçma. Bunun nesi kitaba ters olamaz mı pek ala mümkün. LF boşatmadı çünkü o kızın Alayne değil Sansa olduğunu bir kişi daha bilirse tehlikeli olur. LF bu riski alamaz. Almaz daha doğrusu. Kings Landing ile işi bitince -onu da bilmiyoruz- Sansayı açıklar gayet tabi boşatadabilir. Ben okuduğumu hatırlıyorum evliliğin tamamlanması için gerdek gerekiyor. Eğer Sansa bunu kanıtlarsa herhangi bir rahip boşayabilir. Hem Sansa’yı evlendiren yüce rahip öldü.

Rickon’a gelirsek her ne kadar meşrulaştırılmış olsa da piç piçtir. Gerçek meşru bir Stark bulan Kuzey Lordları onu kabullenebilir. Hem Stannis eğer kazanırsa o direk Rickonu seçer. Eğer kazanmazsa sonra bir savaş olursa (Jonlu)
Rickon varsa Jon zaten bence Rickona verir hakkı, Rickon ortamda yoksa Jon’u seçebilirler ama Rickon gelince Jon yine ona hakkını verebilir. Ya da başka şeyler olabilir. Seninkiler de benimkiler de sadece teori biri doğru çıkabilir ya da hiçbiri doğru çıkmayabilir.

Vasi mevzusuna gelirsek hepimiz yürüyen etiz. O sebepten Catelyn’in o olduğunu anlarlarsa kaleye alırlar, vasi de olur. Jon’un yolunu bence yazar farklı çizecek. Ama bu benim fikrim. Kitapları okuyarak ulaştığım Fikrim. FİKRİM.

Güzel kardeşim, ben sana fikrin “çok saçma yaaa” mı dedim? Demedim. Metin içi tutarlılığı yok dedim, o kadar. Mevcut koşullar, şartlar ve yaşananalar ona bu yolu açmıyor dedim. Seri sonunda ölmezse ve iki erkek kardeşi de ölür ise Kışyarı Leydisi olabilir Sansa, itirazım yok ama bu olmadan olamaz yahut 6. kitapta Vadi’den uçup Kışyarı’nın üstüne Leydi yahut Kraliçe olarak düşemez, budur yani. Niye atar yapıyorsun ki, anlamadım? Kişiselleştirilecek hiçbir şey yok, sakin ol.

Evlenmiş kişiler gerdeğe girmeseler de evli olarak kalmaya devam ediyorlar; gerdek, evliliğin meşruluğunu sağlayan başat bir etken değil, LAKİN tamama ermemiş bir evlikten boşanmak tamamlanmış bir evlilikten boşanmaktan çok daha kolay, mesele bu. Bilirsin Katoliklerde boşanma diye bir şey yok; fakat erkeğin iktidarsızlığı vs. kanıtlanırsa boşuyorlar. Öbür türlü müsaade etmiyorlar.

Misal şu çok dindar targ kralı, kardeşiyle evleniyor ama gerdeğe girmiyor; kardeşi de bunu herkese açık ediyor ama buna rağmen evlilikleri meşru olarak sürüyor ama tamama ermiyor, nitekim hatun sonradan Değersiz Aegon’un metresi olup Daemon Blackfyre’ı doğruyor. Şimdi bu hatun gidip dese ki böyle böyle boşayın beni, kanıtladığı anda bakireliğini boşanırdır kolayca. Aynı şey, senin de söylediğin gibi, Sansa için de geçerli. Hatta bence Sansa’nın bakireliğine vurgu yapılması vs… hep bu yüzden; boşanmasını kolaylaştırmak için bu yönü korunuyor diye düşünüyorum yazar tarafından…

Yüce Rahip vs. her kim gerekiyor ise bunun için bakireliğini kanıtladığı anda kolayca boşanabilir. Lakin bu işi sıradan rahipler de yapabiliyor olsa zaten şu ana kadar 1000 kere boşatır bence LF onu. LF kimliği gizli kalsın, sorun yaşamasın diye mi girişimde bulunmuyor diyorsun? Olabilir elbette, bu da yabana atılmayacak bir etken. Lakin herkesin kendi adamı vardır; LF’nin kendi rahibi olamaz mı? Rahibi yok diyelim, rahibi bulur, boşatır; kanıt olarak ne gerekiyor ise alır ve sonra konuşmasına fırsat vermeden rahibi öldürür… Böylece Sansa’nın kimliği korunmaya devam eder… LF bunu yapabilecek karakterde biri, kutsalı yok onun. Hatta eski Yüce Rahib’in ölümüne sebep olanın da o olduğuna dair bazı düşünceler dönüyor… Bir de merak ediyorum eğer rahiplerden biri boşatabiliyor ise bunu nasıl yapıyorlar? Yani rahip bir belge falan mı veriyor, boşattığına dair? Öyle ise çakma bir belge iş görmez mi? İlla rahip mi gerek?

Sansa’yı evlendiren Yüce Rahib’in ölmesi neyi değiştirir? Kişiler değil makam önemli olan, ona bakarsak o zaman evlendiren herhangi bir rahip de değildi, evlendiren boşatmalı madem. Sansa, Tyrion ölene kadar evli kadın olacak o zaman? :smiley: Elbette ki hayır.

Bir kişi meşrulaştırımış ise o zaman piç değildir, piç ise meşru değildir; hem meşru hem piç olamazsın. Öyle olsa idi Daemon diyarın yarısını kendisine çekemezdi “bize ne piçten” derlerdi… Ramsey de piç idi ama artık Bolton ve SArya ile evlendirilip, bilmem nerenin lordu ve geleceğin kuzey korucusu varisi olarak tüm meşru haklardan faydalanıyor.

Rickon kazanırsa evet, doğrudan Rickon’u tercih edecektir ama biz Kışyarı Lordu olmasından bahsetmiyoruz; Robb’un vasiyetine göre bir sonraki meşru Kuzey Kral’ından bahsediyoruz, o da Jon. Eğer Kuzey Lordlarının amacı bağımsızlıklarını yeniden ele almak vs. ise zaten Stannis’i iplemezler…

Jon’un hakkını Rickon’a vereceğini düşündüren nedir, bilemiyorum tam olarak. Siz Jon’u baya baya böyle sıfır hırsları olan, eziğin dibi bir adam yaptınız kitapta… Jon, çocukluğundan beri Kışyarı Lordu olmayı arzulayan, yükselme arzusu ile Sur’a gelen bir oğlan. 1. kitapta Tyrion’a Robb’a şakayla karışık bir mesaj iletmesini istediğinde “Lord Kumdandan olup…” şeklinde bir cümle kuruyordu, şaka ile karışık söylese de emeli buydu, çünkü yükselmek için geldi, yerinde saymak için değil; elbette sonradan yaşadıkları vs. falan büyümesi gibi etkenler biraz hırsını törpüler gibi oldu ve Sam’in oyunuyla aday olup kazandı ama ret etmedi de… Ayrıca biz ölüp dirilen bir Jon’dan bahsedeceğiz, GRRM zaten üstü kapalı bir şekilde aynı Jon olmayacağını söyledi, yaşadığı şeyin Leydi Cat’e benzer bir şey olduğunu ifade etti… Daha karanlık bir ruhu olan Jon’u bekle… Böyle biri neden 6 yaşındaki bir çocuğa kendisine verilmiş hakkı versin ki? Hem de bunu isterken? Hayat boyu Stark olmak istemiş; hayat boyu Kışyarı Lordu olmak istemiş… Şimdi ikisi ve fazlası ona sunuluyor ve kabul etmeyecek? Rickon’a verse yine kendi yöntecek Kışyarı’nı; sebep o daha bebek, 6 yaşında, vasiye ihtiyacı var. Ağabeyi olarak da vasisi Jon…

Ne demek yürüyen etiz? Demek istediğimi mi anlamadın yoksa anladın da anlamamazlığa mı geliyorsun?

Bu resmi görüyor musun? Şu tipe bakar mısın? Konuşamayan, canavar gibi görünen ve de üstüne safi öfke, kin ve intikam duygusu ile dolu yürüyen bir ölüye Jon dururken, vasilik mi verecek Kuzey Lordları? Zaten böyle bir şeyi onların verebildiğini de sanmıyorum, mantıken Stark Hanesinin iç meselesi bu…

Ben de on saattir çok zor bir şey değil yazar biz Sansa POV’un da tüm şartları hazırlayabilir. Boşanma, kimlik vs. Metin içi tutarlılık sizin isteklerinize göre değil.

Leydi Taşkalpe gelirsek ben onu kanıtlarsa alırlar manasında dedim.

Jon benim gözümde Doğrucu Davut. Bence Rickon gelince hakkın (aslında değil de sonuç olarak ortaya meşru çocuk çıkmış) onun olduğunu biliyor o sebepten verir. Ben böyle düşünüyorum. Dizide Robb Jon’u varis yaptı mı hatırlamıyorum ama eğer Rickon yaşasaydı Jon onu Lord yapacaktı yanılmıyorsam. Diziye benzer olabilir. Her neyse daha fazla tartışmayacağım ikimizin yazdıklarının da ihtimali var kitap çıksın görürüz.

Tamam, kardeş, tamam. Senin söylediğin gibi…

Yalnız etrafı yakıp yıkan Dany değil, Stannis :D. Daenerys’e öyle diyorlar ama Astapor olayı hariç çok az defa ejderhaları öne sürdü. Neyse ben niye konuşuyorsam, en iyi Dany savunucusu @Starkgaryen. O gelsin cevaplasın.

Bak orda duracan hacı. Ben bu üçüne Stannis’den daha iyi kral olur demedim. Daha ilginç olur ve ben daha çok isterim dedim. 3 karakteri de ayrı ayrı severim zaten.

İlk kanı 7 krallık döktü. İlk 7 krallık Littlefinger’ı mahvetti. İntikam adam öldürmekle olmaz, böyle olur! Harbiden canı gönülden bu adamın tahta oturmasını istiyorum. Soylu hanelerin karşısında Petyr Baelish’in ışık yolu…

Yalnız @fecr sende az değilsin ha :D. Bana karşı çıkan her yazıya like atıyorsun :D. Aerys’in gözüne girmek için Tywin’e laf atanlar canlandı kafamda :D.

Demir tahtta bence Euron bir dönem de olsa oturacak. O vizyon açıkça bunu gösteriyor.