Büyük Kuzey Komplosu

Hatta öyle böyle göstermiyor. Euron ASOIAF’ın Sauron’u olarak hüküm sürecek ve diğer konu başlığında belirttiğim gibi, yıllardır biz Ateistlere türlü türlü zulüm eden yobazlardan intikamını alacak. Ateş ve kanla.

Stannis Yoksa ben varım Hadi bana karşı Lider bul bakayım

Tywin Lannister, Daenerys Targaryen, Euron Greyjoy… Say say bitmez.

Hepsini asil ordumla alırım bu kadar mı?

Hadi karşıma sen çıkta alem yiğit görsün

ben Euron hiç ummadığımız biranda (yakında) öleceğini düşünüyorum, hatta onun için ufak ufak çöküş sinyalleride vardı 5 te

Argüman sunmamışsın, bu boş yapmak oluyor bence…

Euron gibi deccaller hep en son ölür.
İyi kahramanımız Jaime Lannister ile final fight yaparlar. Jaime (Azor Ahai) onun kellesini alır.

Jaime nin AA olduğunu düşünmüyorum bence Jon AA
Euronun son anda öleceğine de katılmıyorum çünkü çok öne çıktı ve kitapta
Şuranın nasıl iptal edileceği biliniyor, o sebeple ben Theon un Kuzeyden sağ çıkacağına eminim ve ikisi birden Demir adamların başında olamaz ve Martin böyle öne çıkan karakterleri hep biranda pisi pisine öldürdü

Martin yanda karakter gelişimi yanına yaklaşılmayacak kadar başarılı olan koskoca Jaime Lannister dudurken dizicilerin şişirdiği bir ergeni Azor Ahai yapmaz, bence de.

Orda yanlışın var. Euron Greyjoy kitap serisinde aşşşırı derecede öne çıkmadı. Medya tarafından öne çıkarıldı. Ölen karakterler de yazarın öne çıkan karakterleri öldürme huyundan değil, karakterlerin aptallıklarından kaynaklanıyor. Euron Greyjoy’un Ned Stark veya Robb Stark gibi hatalar yapabileceğini düşünmek, saçmalıktır, bence. Kitapta Euron’un ne kadar kurnaz olduğundan bahsediliyor çünkü.

Doğrusunu söylemek gerekirse ben diziyi izlerken Jon Snow’u sevmezdim. Ağlak, duygusal, ezik eblek bakışlı birisiydi. Ancak kitaptaki Jon gerçekten başarılı bir karakter ve favori karakterim. Senin bir benzetmen vardı Jon Snow esprisine yakışıklı diye gülünen abiler gibi. Hah adam yakışıklı, kızlar seviyor bu yüzden. Ancak bunun dışında asıl esprisi olan kitaptaki.

Bu arada Jaime’yi de Jon Snow kadar severim neredeyse. Jon’dan sonra en sevdiğim ikinci adam tam bif Knight.

Jon Snow’un iyi yazılmış bir karakter olduğu aşikar. İlk kitapta Sansa nasıl lady şarkılarıyla kafayı bozmuşsa, Jon’da şövalye destanlarıyla kafayı bozmuştu. Kitaplar ilerledikçe gerçek hayatı fark etti, kibrini kırdı, olgunlaştı. Küçüktü, elimizde büyüdü, çok acılar çekti… Ama dizicinin birinin çıkıp “o Jon değil bi’ kere tahtın meşru varisi Aegon Targaryen” demesi beni karakterden, Stark hanesinden çok soğutuyor :D. Onu her seride görüyorsun hani. (burda sayfalar boyu Ezgi’nin Kanalı’na nefret kusabilirim de, neyse)

Ne zaman dedi ve Cat e benzer gibi dediğiniz Cat gibi öfkeli veya artık kötü biri mi?

Geçen sene yaptığı bir söyleşide söyledi. Beric’in durumunu anlatıp, her dirilişinde daha az insan olduğunu; kanının akmadığını, kalbinin atmadığını ve nefes almadığını söyledi. Daha az insan… Ateş Whigtı o… Leydi Taşkalp de aynı… Ve Jon’un deneyiminin de Cat’e benzer bir durum olduğunu söyledi; yani ikisi de ihanete uğradı, hiç ummadıkları kişi tarafından öldürüldüler vs. tarzı bir şey.

Cat kötü biri şeklinde söylemekten ziyade daha karanlık bir gri; intikam arıyor aynı Arya gibi…

Jon tıpatıp aynısı olacak demedi… Sadece benzer bir deneyim yaşadı dedi; haliyle üstü kapalı bir şekilde karakter değişimi geçireceğini söylemiş oldu. Bundandır ki daha karanlık bir ruh hali bekliyorum, o şirin çocuk öldü…

Bence Jpn’un yaşayacağı şey standart bir dirilme olmayacak, Warg yeteneği sayesinde hayatta kalacak. Ne bileyim Wight olmak çok temiz değil çünkü. Yani gerçek anlamda insan olmuyprsyn hatta muhtemelen köle gibi bir şey oluyorsun.

Ölü çeşitleri tek çeşit değil. Cat ve Beric iradesiz mi? Ya da Soğukel?

Bilemiyorum tam olarak iradeli olduğu hakkında ciddi şüphem var. Onlar her neyse kanları akmıyor, normal yaşam fonksiyonlarını göstermiyorlar. Yani bir güç tarafından ayakta tutuluyorlar ve bu güç kendi güçleri değil. Bu konuda pov olmadığı içimin net bir şey söylemek mümkün değil ama Varamyr pov’u boşuna değildi. Jon muhtemelen Warglık yeteneği sayesinde kurtulacak Melisandre’nin diriltmesinden çok. Zaten Melis’in Jon ile ilgili gördüğü görü buna yeterli kandı bence

Önce insan, sonra kurt sonra tekrar insan.

Şu ana kadar aksini gösteren bir şey yapmadılar… Bu yüzden kendi iradeleri olduğunu söylüyoruz.

Jon’u diriltecek kişinin Mel. olduğunu düşünmüyorum zaten, başlıkta da söyledim; bence de kendi warg yeteneği ile olacak bu. Normalde warglar başka bedene atlayınca o son yaşamları oluyor çünkü büyü onların kanlarında ama Melisandre, Hayalet’in içinde güç olduğundan vs. bahsediyordu; bu çocukların warg yetenekleri de kurtlar gelince tetiklendi, normalde çok önceden küçükken ortaya çıkardı kendiliğinden… Bu durumda iş Hayalet/Warg meselesine kalıyor. Lakin sonuç olarak ölmüş ve dirilmiş oluyor; bedeni öldü çünkü, sadece ruhu dünyayı terk etmedi. Kendi kendine hallettiği için de ciddi bir artısı olabilir bunun, belki bir şeylere işaret, bilemiyorum.

İşte kendi kendine halletmesi o esrarengiz güçlerden bağımsız olmasına yol açacaktır bence.

hem Warg hemde sürekli vurgusu yapılan kral kanına sahip bence aynı şekilde düşünüyorum dirilmesi ile ilgili

Olabilir, imkansız görmüyorum. Ne AA ne Büyük Öteki… :slight_smile: Acaba şu Jon denge unsuru olacak kuramı için bir kanıt daha mı olacak bu durumda? Gerçi önce 6. kitabı okumak ve nasıl dirildiğini görmek gerek. (Bir de dirilmiyormuş. :joy: )