Buz Ejderhası Kitabı ve GoT Evreni

Neden saklıyor peki?

Dedim ya az önce, bu durum Starkların Holywood usulü iyi adam olma tavırlarıyla çok uyuyor. Yani biraz daha somuta döksek bazı sebeplerden dolayı evlilik anlaşması tamamına ermemiş, Starklar da o yumurtayı öylece saklamışlardır. Yani ne yapacaklardı? İade mi edeceklerdi? Satacaklar mıydı? Geçmişten bir anı dursun bir köşede.

Bem herhangi bir yumurtanın olmadığını düşünüyorum. Olsa ortaya çıkardı mutlaka. Ama ejderja meselesi olabilir. Çünkü Tanrı korusunda ki göl termal yani ejderhanın sıcak nefesi olabilir.

Daha iki kitap var dur bakalım.

Kışyarı için dedim yoksa Sur’da veya Kraliçe Alyaanne’nın konakladığı kulede -şuan Stannis’in kamp kurduğu arazi sanırım- olma ihtimali var

Stark Hanesi o kadar huaaa bir aile değil, demiştim daha önce. Ned Stark ve ailesine bakarak öyle izlenim verdiler. Sanırım Bran POV’larındaydı; mahzende gezerken bazı Starkların çok kötü şeyler yaptığından bahsediyordu… Baktım ama bulamadım şimdi.

Fakat demek istediğini anladım, evet. Anlaşma neden olmamış peki? Kraliçe öldü diye mi? Savaşa da resmi olarak ordu göndermekte geç kalmışlardı Starklar sanırım.

Tüylüköpeğin luwini ısırdığı pov.

Bence Starklar kanlarında ejderha kanı olmasını ve ejderha sürme yeteneği istiyorlardı tabi ejderler ölünce gerek kalmadı

O çok eski zamanlar için geçerli. Zorlu zamanlar, zorlu ve sert adamlar. Mesela eskiden Cregan Stark 2. Aegon’un(Rheanyrea’nın rakibi) yardımcıları tarafından zehirlenmesine çok kızmış, tamam kötü ve idamlık bir kraldı ama bu yapılan hainlik demiş ve zehirleyenleri de cezalandırmıştı Yani huaaa bir aile o zaman da.

İşte onu hiç bilmiyorum. Kraliçe öldü ama oğlu tahta geçti. Şanssız Aegon zamanında ise çok küçüktü. Zaten yetişkim olana kadar 10 civarı kral vasisi geldi geçti. Cregan Stark ise ilk başta kral eli oldu ama hemen istifa etti adam astıktan sonra. Belki burada güneyliler birkaç entrika çevirerek Kışyarına çekilip oradan gitmesini sağlamış olabilirler. En son yılan güneyi gören Stark ise bu Güneyle işimiz olmaz deyip sonsuza kadar bu sırrı gömmüş olabilir.

Geç göndermesinin sebebi zar zor toplaması.

Evet, sanırım o idi.

Sanmıyorum, bir kız aldın diye bu özellik sana geçecek diye bir kaide yok. İlk Barth’ın Aegon’un üvey kardeşi olduğu söylentileri var; doğru ise babası yahut anası Targ bu oğlanın; buna rağmen ejderha sürme özelliği olmadığı aşikar, aksi halde kaydı kuydu olur, bilinirdi. Diğer yandan Robert’ın nenesi Targ ama çocuk yahut torunlarda yine bu özelliğe sahip olduğuna dair bir işaret yok. Ya ejderha ölmüş, nereden bileceğiz… denebilir ama “tohum kuvvetli” kardeşler. :slight_smile: Diğer yandan kanında Targlık taşıyan bir diğer aile Martellerin de hiç bir şekilde ejderhalar ile yakınlık kuramadığını, öldüğünü gördük. Bir damla Targ kanı var diye bebe iken senden hoşlanan ejderha büyüdüğü zaman seni sırtına alacak diye bir şey yok.

Yani genel olarak bize de geçsin… düşüncesi olduğunu sanmam; sonuç olarak kraliyet ailesi… akrabalık kurmak istemeleri olağan.

Adam kuzey lordu; bir lafına bakar… ne diye zar zor toplamış? Tüm kuzeyi alıp gitmesine gerek yoktu zaten bence, hatırı sayılır bir kuvvet toplasa yeterdi; kadının kendi ordusu ve ejderhaları da vardı zaten.

Hmmmm sonuç olarak anlaşma yalan olmuş; burada sözünü tutmamış Targlar diyeceğiz ama kadın öldüğü için pek tutmak için vakti de olmamış diyebilsek de Robert İsyanında gördük ki kılıç için evlilik ayarladığın zaman ilk önce evlilik gerçekleşiyor; niye hemen vermemiş kızı? Bu da sorulacak soru ama cevabı yok. :slight_smile:

Hocam mesele o değil, Kuzey çok geniş bir alan. Yani emir verdi diyelim askerler ışınlanmıyor ki. Birde o zaman yaklaşan sıkıntılı kış şartları da işi zorlaştırmış. Kitapta böyle yazıyor yani. Zaten Cregan Stark ilk olarak hemen kuzeyden kendisi inmiyor, önce daha savaşın başlarında Manderly kuvvetleri, sonra Dustin’in kontrolündeki kış kurtları falan savaşa geliyor hemen hızlıca. En son kendisi bizzat daha büyük bir orduyla sona doğru ortamlara akıyor.

Aslında Freyler de hemen vermedi dikkat edersen. Tamam bakarız dediler ve geçti gitti.

Bir de kız vermek sıkıntılı bir durum. Çünkü kız verince o kızdan doğan çocuklar hak iddia edebiliyor Baratheon örneğinde olduğu gibi. Hatta Southern Ambitions ilk oluşmaya başladığı zamanlarda kız almış olan Arrynlerin başta hak iddia etmeye çalışmaları gibi bir durum işin başlangıcı olabilir. Tabi sonradan durumlar değişmiştir ama Arrynler her türlü isyanın merkezinde.

Biraz bahane mi olmuş nedir yazar için böyle şeyler, bilemedim. Robb anında toplamıştı 20 bin adamı. :expressionless:

Aslında daha çok Robb “he tamam alacaz kızı” modundaydı. Lakin malum…

Öyle yahut böyle o kızın sözü verilmiş, o kraliçe de tutmayacağı sözü verecek biri değildi sonuçta. Hmm neyse bizim Rhaegar sözü tutmuş gibi bir şey oldu. :stuck_out_tongue:

Robb bahar vakti toplamıştı ama sanırsam burada çok ağır bir kış var. Birde kuzeyin potansiyeli 20k değil. En az bir 50k gibi gitmesi lazım. Robb toplayabileceği her şeyi toplamadı muhtemelen Cregan’ın aksine[quote=“YeniAy_Ottoman, post:31, topic:10878”]
Aslında daha çok Robb “he tamam alacaz kızı” modundaydı. Lakin malum…
[/quote]

Yok söz vermişti bayağy bayağı pek oyalama değildi Yani.

İite ben o yüzden Targaryenlerin yan çizmesini değil Starkların caymasını daha mantıklı buluyorum.

Lakin kraliçe kaybetmiş vs… ölmüş. Gidip de “ablan bana kız sözü verdi, tut.” dese “ne sözü ya?” demez mi? Sonrasında belki oğlundan talep etse olabilirdi… Lakin onca olayın arasında yalan olmuş, kaynamış ve dediğin gibi vazgeçmişler üstelememişler bizimkiler. Öyle algıladım ben de.

Aslında anlaşmayı yapan Jacaerys Velaryon, o da annesi Rhaenyra adına anlaşıyor. Fakat iç savaş bittiğinde her ikisi de hayatta değil. Dolayısıyla muhtemelen sözlü bir anlaşmayı doğrulayacak kimse kalmıyor Targaryen tarafında.

Ne fark eder? Mahzen mezarlara yumurta birakmak yine saçma. Kiz veriyorlarsa, ki ortada yanilmiyorsam verebilecekleri bir kiz da yoktu ama neyse, evlilik gerçeklestiginde verilsin ejderha yumurtasi. Kiz çeyiz olarak götürsün :smile:

Birde akli dengesi yerinde olmayan cüce Muhsroom’un ortaya çikardigi bir dedikodu bu, ve aynen söyle : Prens Jacaerys’in ejderhasi Vermax, Winterfell’in mahzen mezarina yumurtasini birakmis (yani yumurtlamis).
Wtf??? :smile:

Prens Jacaerys birakmiyor yani yumurtayi, direkt ejderha Vermax yapiyor bunu söylentiye göre. Ejderhanin ne isi var mahzen mezarda? :smile:

Anlaşmanın teminatı olarak vermiş olabilirler. Sonuçta çok zor durumdalar o sırada, kendilerine sadece Arrynler biat etmiş(daha sonra diyarın yarısını yanlarına alıyorlar ama o zamanki hava o) yumurta ise teminattır. Kimse savaşı kazandıktan sonra yav hele hele bakarız deyip oyalamayacaklarını garanti edemez. Az önceki mesajlarda dediğim gibi o devirde Ejder yumurtası dünyalar değerimde değil, güzel bür gece geçirmesini sağlayan önemsiz dük seviyesinde bile olmayan bir lorda Ejder yumurtası bırakabiliyorlar.

O devirde prensesler var ya. Daemon’un kızları var. Sonra Alicent’in çocukları var olmadı.

Bunları incelerken ateş olmayan yerden duman çıkmaz mottosunu kabul etmek gerekiyor. Mushroom salak bir arkadaş olduğu için em gizli şeyler bunun yanında konuşulurmuş. Burada yazdığı şeylerdeki yalan ifadeler ise muhtemelen onun abartmaları. Yani gerçekte bir kardeş diğerine bıçak saplayarak öldürdü, Mushroom buny kalbine şapladı şeklinde anlatmaz, 50 kere bıçakladı, derisini yüzdü kanını içip histerik kahkahalar attı der ama ortada bir bıçaklama vardır.

Şimdi Ejder yumurtası bırakma meselesi Ejderin değil Valeryon’un işi olabilir. Ejder yumurtası olmayabilir, ama bu mesele Targ kızı isteme olayonun basit bir güç elde etme değil, Starkların kanına Ejder kanı karıştırmayı ve Ejder almanın anlaşmaya dahil olduğunun büyük bir kanıtı olabilir. Şöyle bir şey mesela

–Yav Yiğen şimdi sen bizim tarafımıza geç diyon da kuzey çok zorlu bir yer, sürekli tehdit içindeyiz, bir yandan isyancı lordlar, bir yandan sur ve ötesi(Martin bu Kuzeyin çok karışık bir bölge olduğunu ve şartların daha zor olduğunu söylemişti)
–Daha fazla Ordu, erzak vs??
–Şimdi siz bunu yerine getirirsiniz, ancak başkası unutur, buzu ateş çözer, bir ejderha verirseniz bize olabilir.
–Nasıl!? Saçmalık. Ejderhayı Valyrialılardan başkası süremez
–Senin baban Valyrialı değil ama görüyorum ki bu işte gayet iyisin.
–Ne demek istiyorsun Stark!!!
–Bana ağız yapma evlat, gerçekler ortada. Annen bir Targaryen ama Baban bir Strong. Eh Nehir çomarı bir aileden doğan Valyrialı bile yapabiliyorsa Stark yapabilir. Bize bir prenses verin ve ejderha. Bu iş huzur içinde çözülsün.
–Saçma sapan konuşma Stark!
–Efendim, krallıktan kuzgunlar geldi, isyancı Rheanyrea’ya karşı desteğimizi istiyorlar ne yapasım?
–Sancakları çağırı
–Ne hayııı
:slight_smile:
:frowning:
–Peki tamam Stark, Peki tamam. Ama ejderha veremeyiz onlar lazım hem hemen kontrol edemeyiz
—Bizim kızı isteme amacımız mor gözünden, gümüş saçından değil
–Tamam Peki ama dediğim gibi ejderi şimdi burada tutacak birisi Yok. Bak onun yerine sana bir Ejder yumurtası verelim, doğacak çocuk zaten Ejder binicisi olacak olursa onu çatlatabilir, aksi halde bir Ejder sizi de yakar kuzeyi de
–Starkları küçümseme;). Bizler kış krallarının soyundan gelmeyiz hede hödö. Tamam anlaştık.

-Tamamdir. Ee hadi o zaman mahzen mezara gidek de yumurtayi oraya birakak.
-Süper fikir, hayde.

:smile:

Yav neden buna takılıyorsunuz ki? Bir yumurta vermiş olabilirler Starklar da mahzen mezara koymuşlar. Burasının nesi absürt?

Tartışmadan sıkılmış ya da pek cevap veresiniz olmayabilir ama özel olarak merak ediyorum. :smile:

Mahzene koyulan yumurta yastığın altına koyulan çeyrek altın gibidir. Kötü günde bozdurup kullanmak için bırakmışlardır

ben bu yumurta kısmına katılmıyorum. Çünkü Starklar niye mahzen mezarda saklasın, herkese ilan ederlerdi, gösterirlerdi ve o yumurtayı çatlatmak için daha çok Targ kanı peşine düşerlerdi.
İkinci bir sebepte o dönem zaten yumurtalar çatlamıyor ve kayıtlı 7 yumurta var. Hangi Targda hangi yumurtanın çatlayacağı belirsiz böyle bir durumda ben al sana yumurta demezdi ki, zaten kralda çocuktu o dönem diğer lordlar mı verecek Starklara yumurtayı kendileri alırdı.
Mahzen mezarda cidden bir yumurta olduğunu düşünüyorum ama bu yumurta ejderhaları dansı zamanından geçme değil Rhaegar’ın Lyannanın bebeği doğurduğunda beşiğine konması için bıraktığı yumurta
Deli kralın Ejderha kayasında taşlaşmış yumurta buldurduğunu biliyoruz o işte mahzen mezarda şuan
saklanması içinde yeterli sebep orada olması içinde…