Buz Ejderhası Kitap Yorumu

• İlk olarak söylemek istediğim şey şu: Bu kitap %95 olasılıkla ASOIAF’la aynı evrende geçiyor. Şu an sadece bir kez okudum ama evrenle ilgili teori çıkarmak için birkaç kez daha okuyacağım.

• Kitabın ciltli oluşu, yazılarının aşırı büyük oluşu, ayraç niyetine kullanılan şu ipten oluşu ve cizimlerin aşırı çok oluşuyla çocukluğumuzda okuduğunuz kitapları hatırlayıp duygulanabilirsiniz.

• İçerik olarak ise çok ilginç bir noktada. Hikayenin gidişatı tam bir çocuk kitabı ama bunu bir çocuğa okuyamazsınız. (Yanan insanlar, doğumda ölen anne vs.) Ne yetişkinlere ne de çocuklara hitap eden bir kitap. Hedef kitlesini tam oluşturamamış.

• Çizimler o kadar çok ve yazılar o kadar büyük ki sayfa çevirmekten hikayeye kendimi tam veremedim. (Tabi sürekli ASOIAF ile baglanti kurmaya calismamin da bunda etkisi oldu.)

• Ilk çizim haric cizimlerin hiçbirini begenmedim. O da tek renkli çizimdi zaten. Renk olmadığı için çizimler birbirine girmiş ve onlara bakmak gerçekten göz yoruyor. Üstelik çok olması da hikayeyle bağ kurmama engel oldu.

• Karakterlerle ASOIAF karakterleri arası benzerlik kurdum. Adara Arya ve Daenerys karışımı, John Ned, Hal Benjen, Sansa da Teri (Dış gorunusten karaktere kadar tam Sansa. En çok benzeyen karakter). Geoff’u ise kimseye benzetemedim.

• Sonuç olarak kötü bir kitap sayılmazdı. Eğer teori oluştururken referanslar ararsanız bu kitap size istediğinizi verir. Ama eğer sadece keyifle okumak istiyorsanız pek tavsiye etmem.

FB_IMG_1563538414185
(Bu resmi hep çok sevmişimdir. Burada kullanayım.)

4 Likes

Ben beğendim aslında; kısa, öz ve fantastik… Masal işte. Günümüz masal hikayelerinde yanan insan olayı biraz uygunsuz kıstasa giriyor ama ben o kadar emin olamıyorum, fazla mı aşırı korumacı davranıyoruz diye düşünüyorum. Eski masal ve hikayelere baktığımızda temelde “korkutucu” öğeler öne çıkıyordu ama sanmıyorum ki hiçbir çocuk, böyle masal ve hikayeler yüzünden psikolojisi bozuk büyüdü. Yani masal dediğin sadece çiçek böcek ile olmaz; çocuğa bir mesaj verebilmeli. Neyse bu işin başka boyutu :stuck_out_tongue:

Asoiaf ile olan benzer olduğunu düşündüğüm kısımları yazmıştım ( Buz Ejderhası Kitabı ve ASOIAF) ama lütfen sen de hazırla elbette, farklı şeyler tespit etmek çok yüksek olasılık sonuçta ve farklı yorumlar da bakış açısını genişletir. Misal sen karakterleri benzetmişsin, ben hiç o yönden yaklaşmamıştım. :slight_smile:

Ben bu kitabı aldığımda ve ilk resimlerine falan baktıktan sonra kız kardeşim okumayı öğrendiğinde ve kalın kitaplara geçiş yaptığında ilk okuyacağı kitaplardan biri olmasını istemiştim. Ama okuduktan sonra bundan vazgeçtim. 4. veya 5. sınıfa kadar vermem ben bunu ona.

Ben onu okumuştum. O yuzden “şunlar ASOIAF’la aynı” falan diye maddeleme yapmadım. Genel olarak kitabın yapısını eleştirdim/inceledim. O yazı da güzeldi bu arada. Eline sağlık.

Elbette 3-4 yaşındaki bir çocuk için uygun kaçmayabilir kitap, o yönleri yüzünden ama söylediğin gibi 4. ve 5. sınıf için uygun. :slight_smile:

Teşekkür ederim. Senin de daha ayrıntılı yazını bekliyoruz. :slight_smile:

1 Like