Buz ve Ateşin Şarkısı "Dördüncü Ejderha"

ejderhalar
fire-and-blood
dragons

Güzel ve ilgi çekici bir konu buldum. Video sahibi Buz ve Ateşin Dünyası kitabını incelerken bir şey dikkatini çekmiş ve doğal olarak bu, onu yeniden beş kitaba yönlendirip tekrar bir okuma-araştırmasına sebep olmuş. Gördüğü bir resim, kitaptaki bazı şeyleri aklına getirmiş.

İlk önce iki alıntı ile başlıyoruz.

Dany’nin Ölümsüzler Sarayında gördüğü imgelerden bir tanesi(Kralların Çarpışması).

Günbatımı gibi parlayan kırmızı bir kılıç; mavi gözlü, gölgesiz bir kralın elinde havaya kalktı. Neşeli çığlıklar atan bir kalabalığın arasından ejderhalı bir sancak yükseldi. Dumanlı bir kulenin tepesinden alevler soluyan taştan bir canavar havalandı.

“From a smoking tower, a great stone beast took wing, breating shadow fire…”

Bu kısımı yeniden okuyunca ilk aklımıza gelenin Melisandre’nin AA kehaneti olduğunu biliyoruz, taşlaşmış ejderhaların uyanması… Haliyle ister istemez bu görüden, AA olan kim ise (Dany yahut Jon) yeniden bir ejderha uyandırılması durumu olabileceği konuşulan şeylerden biriydi ama bu imgeler Dany’e üçlü kehanetleri anlatmak için gösterilen açıklamalardı; geçmiş, şu an ve (muhtemelen) geleceği gösteriyordu.

Sonra da Bran’ın son POV’unda Yaz’ın gözüyle gördüğü sahnelerden biri; Kışyarı’ndan kaçmak üzereyken… Aynı kitaptan.

Yükselen dumanı kokladı. İnsanlar, çok fazla insan, atlar ve ateş, ateş, ateş. Başka hiçbir koku bu kadar tehlikeli değildi, demirin sert ve soğuk kokusu bile; insan pençesinin ve sert derinin hülasası. Küller ve duman gözlerini bulanıklaştırıyordu. Kuyruğu bir ateş nehrinden vücut bulan, kanatlı ve kocaman bir yılan gördü gökyüzünde. Hırladı ama yılan gitmişti. Tepelerin arkasındaki yüksek alevler yıldızları yiyordu.

Elimizde ne var? Ateş ve ateşin dumanı… Duman tüten taşlar… Havalanan kocaman bir kanatlı yılan…

Yaz, bir ulukurt olarak hiç ejderha görmemişti ama illa ki sağda solda koşarken yılan görmüştür ve elbette kuşlar ve kanatlarını biliyor, haliyle bir ejderha gördüğü zaman onu ancak kanatları olan kocaman bir yılan olarak düşünecekti. Yani burada açıkça bir ejderha gördü.

Doğrusu bunu bir insan görse (misal Bran kendi gözleriyle görse) yaşadığı şok, korku, açlık ve yorgunluk gibi etkenler yüzünden hayal gördüğünü yahut gördüğü şekilleri ejderhaya benzettiğini düşünebilirdik ama Yaz bir hayvan, bir kurt; onların hayal görmesi beklenecek bir şey değil. Yani Kışyarı’ndan gerçekten de bir ejderha özgür kalmış olabilir.

Nitekim Dany’e gösterilen imgelerden birine bakınca birebir uyum görmüyor muyuz?

“From a smoking tower, a great stone beast took wing, breating shadow fire…”

Burada ben bir ekleme yapacağım. İngilizcesini referans aldım çünkü çeviride minicik bir hata var; SHADOW FIRE… Yani gölge ateş…

Şimdi imgeleri; ateş içinden veya nereden görürsek görelim kendi gözlerimizle görmüş gibi algılayamayız, yani imgeler/kehanetler biraz mecaz vb. şeyler eklenmiş ve yeniden yorumlanmış halidir gerçeklerin/geleceğin.

Dany “gölge ateşi soluyan” bir ejderhanın yükseldiğini görüyor, nerede? Duman tüten taşların üstünden. Büyük ihtimal ile Yaz’ın gördüğü dumanlar vs. ile Dany’nin yorumladığı" gölge ateş soluyan" tabiri bundan kaynaklı. Kısacası Ölümsüzler Evinde görülen ejderha, büyük ihtimal ile Kışyarı’nda Yaz’ın gördüğü kanatlı yılanın ta kendisi.

Şimdi devam ediyoruz. İşin ilginç bir diğer noktası burası.

Kuramın sahibi arkadaş, Buz ve Ateşin Dünyası kitabında bu resme rastlıyor ve burada üç başlı “Targaryen” ejderhası ile kendi başına dolanıyor görünen bir “Dördüncü” ejderhayı fark ediyor. Üç başlı ejderhaların başından biri de doğrudan bu ejderhaya odaklanmış ve o ejderha ile savaş halinde gibi bir havaları var.

Şimdi üç başlı ejderhanın Dany’nin bebişleri olan Drogon, Rhaegal ve Viserion olduğunu biliyoruz. Peki, bu 4. ejderha nedir? Öylesine eklenmiş bir ejderha mı ki? Neden? Neden Targaryen ejderhası üç başlı olarak eklenmiş iken 4. bir ejderha hepsinden ayrı şekilde eklenme gereği duyulsun kitapta? GRRM söz konusu olduğunda hiçbir şey “öylesine” eklenmiş olamaz. Hele ki 2. kitapta 3 ejderha dışında 4. bir ejderha tasviri görmüş isek asla ama asla öylesine bir ekleme olamaz.

Peki, bu ne tür bir ejderha olabilir? Bir ateş ejderhası mı yoksa buz ejderhası mı?

Yaz’ın gördüğü ejderha tasviri “kocaman” idi yani karşımızda oldukça büyük ve görünüşe göre(eğer doğru ise) yıllarca Kışyarı altında gizlenen, uykuda olan bir ejderha var.

Kuramı yapan onun ateş ejderhası olabileceğini düşünmüş ve onun üzerine durmuş. Bir ateş ejderhası ise (misal ziyaret eden Targaryenlerden biri hediye olarak kendi taşlaşmış yumurtalarından birini getirmiş ise ve Starklar da onu mahzenlerde derinliklere saklamış ise…) Kışyarı’nın kaplıcaların üzerine kurulduğunu aklımızdan çıkarmayalım. Valyria’nın ataları da ejderhalarını 14 Alevli volkanik bir dağda bulmuştu. Bu durumda bu sıcakta var olan yumurtanın çatlaması gayet mümkün görünüyor. Hele ki Kışyarı’nda sanıldığı gibi bir büyü söz konusu ise sıcaklık + büyü ile ejderha yumurtası çatlayabilir. Elbette kendi içerisinde sorgulanacak bir çok noktası var; misal mahzenlere konmuş olsaydı, sıcaktan çatlama imkanı olamazdı, zira orası çok soğuk bir mekan. Diğer yandan Starkların bir yumurtayı Kışyarı’nın ta derinliklerine, sıcak su kaynaklarının olduğu yere bırakmasında bir mantık yok.

Bu durumda benim fikrim; buz ejderhası olabileceği yönünde. Kuzeyin soğukluğu, mahzenlerin de soğuk oluşu vb. şeyler eklenince gayet mümkün görünmekte. Buz ve Ateşin Dünyası kitabında bu yaratıkların varlığından bahsedilmiş, betimlemeleri tam manasıyla Ötekileri anımsatıyor; aynı onlar gibi mavi gözlü, beyaz buzdan yapılma canlılar ve ateş ejderhalarından çok daha iriler. Lakin görünüşe göre ateş ejderhalarından çok daha uzun zaman öncesinde soyları tükenmiş gibi görünüyor, zira artık efsaneleşmiş ve gerçekten var mıydı yok muydu kesin bilinmiyor.

Yine de şunu biliyoruz; “Kışyarı’nda her zaman bir Stark bulunmalı.” Neden? İsyan sırasında bile Benjen, bu adet yüzünden Kışyarı’nda beklemişti. Bu kadar önemli ne var ki Starklardan en az bir tanesi sürekli bir “bekçi” gibi Kışyarı’nda durmak zorunda? Bu ejderha ile bir bağlantısı var mı?

Elbette yine bir ekleme yapmam gerekiyor. Biraz konuyu dağıtan bir ekleme olabilir, çünkü bizim odaklanmak istediğimiz 4. ejderhaydı ama yine de… Aslında biraz kafa karıştırıcı bulduğum bir nokta var. Nedir o? Dany’e gösterilen “imgeler” için ne demiştik? Üçlü Kehanetleri anlatmak için gösteriliyor, demiştik. Özetle “duman tüten taşların üzerinden yükselen gölge ateş soluyan ejderha” cümlesi “ejderhaların anası… yalanların katili…” sözüyle bitiyor. Bu 3. imge öncesinde Stannis olduğunu düşündüğümüz ve Aegon olduğunu düşündüğümüz iki ayrı görüntü gösterilmişti. Stannis’in yalanının “AA” meselesi olduğunu biliyoruz; Aegon meselesinin de “Sahte Targaryen” meselesi olduğu konuşuluyor ki ben bundan eminim diyebilirim. Bu durumda bahsi geçen bu 4. ejderha nedir? Çünkü ejderha olduğu aşikar, Yaz’ın “gerçek” bir ejderha gördüğünü de konuştuğumuza göre bu iki mesele nasıl bağlantılı? Dany’nin ortaya çıkarması gereken hangi yalan bu? Bu imge çift manaya mı sahip? Misal bir tanesi mecazen Jon’un gerçek kimliğine gönderme ve diğeri de 4. bir ejderhanın varlığına gönderme… Tartışıp görelim. :slight_smile:

Bu kısımla ilgili sorunlar var. Öncelikle bu ejderha yumurtası kendiliğinden nasıl çatladı? Bunu çatlatmak için başka şeyler de gerekmiyor mu? Bu kadar büyümesi için belli bir süre geçmesi gerekmiyor mu, bu süre boyunca nasıl yaşadı, nasıl beslendi?

Bu kısım gerçekten ilginç, bu 4. Ejder her ne ise mutlaka bir şeylere işaret ediyordur.

Bu söz hakkında bir çok teori var aslında ama fos çıkma ihtimali de yok değil.

O zaman bu ejderha görüsü de bir yalanla mı ilgili oluyor, eğer durum buysa bu Jon’un sahte kimliğine bir başka işaret olabilir.

Ateş ejderhası ise sıcaklık sorun değil, gerçi ateş ejderhası çıkartmak için ateşin içine atmak gerekmiyordu eskiden, doğmamaya başladıklarında mevcut yumurtaları ateş ve kan büyüsü ile uyandırmaya çalıştılar vs. durumu oldu sadece.

Eğer uyku halinde ise buz ya da ateş fark etmeksizin, beslenme gereği duymadan ve kimsenin haberi olmadan yüzyıllarca orada yaşayabilir. Ben bu ejderhanın binlerce yıl öncesinde oraya yerleştirildiğini yahut Kışyarı’nın onun üstüne yapılmış olabileceği üzerinde duruyorum, bence buz ejderhası idi eğer ejderha doğru ise.

Nasıl ki kan ve ölüm, Dragon’u dövüş çukurlarına getirdi, Kışyarı’nda meydana gelen ölüm, yıkım, şiddet vs. de onu uyandırmış olabilir.

Kitapta 4. ejderha tasviri olmasaydı, resimdeki ejderha görüntüsü üzerinde durmaya gerek kalmazdı, öylesine der geçerdik.

Belki ama üzerinde sık durulan bir şey değil miydi? Sık duruluyor ise bir köşeye koymakta fayda var.

Yaz gerçek bir ejderha gördü ise bu imge ile ne alakası olduğunu merak ediyorum. Değil ise Jon’un gerçek kimliğinin bir şekilde doğrudan ya da dolaylı bir şekilde ortaya çıkmasında pay sahibi olabileceğini düşünebiliriz. GRRM’in çok sevdiği birden fazla manalandırma durumu söz konusu da olabilir işte; hem Jon’un kimliğine gönderme hem de 4. bir ejderhanın varlığına gönderme…

Yani Yaz, neden öyle bir görüntü görsün eğer gerçek bir ejderha değilse?

Ama ejderhalar büyümek için yeterli alana ve yiyeceğe ihtiyaç duyar eğer bunlar yoksa nasıl bu boyutlara ulaştı.

Bu yüzden o anda çıkmış olabilir aslında, doğru.

Bilemiyorum ama herhangi bir şey olabilir, bu derideğiştirme meselesi ve Bran’ın yetenekleri konusunda her şeye vakıf değiliz.

Tek bir alıntı içinde gereken tüm “olasılık” kısmını verdim sana. :smiley:

Sonradan oraya yerleştirilmiş olabilir yetişkin halinde yahut o halde iken kale üstüne yapılmış olabilir. :slight_smile:

Ben sonradan yumurta halinde iken çıkan bir şey olduğunu sanmıyorum eğer gerçekten bir ejderha idiyse.

Hayvanın gözüyle görüyoruz, olmayan şeyler görmezler, ne varsa hayvanın bakış açsıyla görüyorlar; Jon da böyle görmüştü tüm kurtları.

O havada Yaz’ın gördüğü yılan kuyruklu yıldız ejderha falan değil ama kitaptaki çizim bir şeyleri işaret ediyor olabilir. Ayrıca hayvanlar hayal görmez diye birşey yok.

Öncelikle konu içim teşekkürler. Ben uzun zaman önce bir konu açmıştım.

https://forum.gameofthronestr.com/t/jon-snow-un-diriltecegi-ejderler-hakkinda-kayip-ejderler/10861/25

Burada ejderhaların dansından sonra kaybolan 3 ejderhadan bahsetmiş, Jon’un da bunları bir ihtimal uyandırabileceğini iddia etmiş ve bu sayede hem moqorro kehanetindeki diğer 3 ejderha, AA ejderleri uyandıracak, Dany görselleri gibi pek çok kehanetin karşılanabileceğini iddia etmiştim.

Şimdi tabi teorim tamamen doğru olmayabilir, ancak Jon gerçekten AA ise bir şekilde bu taştan ejderha meselesinin gerçek olması lazım. Yani gerçekten Jon’un kendine özgü ejderhası olabilir.

Yalan kısmına gelince, i yalanların katili olayı bence Jon’un gerçek kimliğiyle ilgili. Jon’un gerçek kimliğiyle ilgili bir yalan var. Daenerys bunun çözülmesinde katklı sahibi olabilir. Ayrıca Stannis ve Aegon da bu meseleyle bağlantılı. Örneğin Dany sorunlu bir anda Kuzeye gelse, Jon’un kimliğinin ortaya çıkmasında pay sahibi olup dünyaya ilan edilmesini sağlasa hem o sırada fake AA yolundan Stanniscileri yola sevk edecek (gölgesiz kral) hem de yaptığı tercihle sahte ejder kimmiş gösterecek.

Konu için teşekkürler :slight_smile:
Bu teoriyi duymuştum ama bu kadar ayrıntılı okumamıştım. Ben şahsen 4 üncü bir ejderha bekliyorum. Ve umudum buz ejderhası olması yönünde. Dany ninkileri yavru sayarsak tek bir buz ejderhası büyüklüğüyle 3 ünü dengeler diye düşünüyorum. Ayrıca geçende ömer e filan da demiştim, dizide viserion u gördüğümüz için ben bir buz ejderhası bekliyorum. Ama jon için.
Resim gerçekten çok ilginç. Bizim çeviri kitaplarda yok sanırım. Teori hakkında bir kaç soru ortaya çıkıyor ama;

1. o ejderha buz ejderhası olsa sıcaklığıyka bilinen kışyarında nasıl kaldı. Yani gerçekten taşlaşmış olması lazım bunun için. Taşlaşmışsa nasıl serbest kaldı. Yani sadece ateş canlandırmış olamaz taşlaşmışsa, bir ateş ejderhası olsa bile.
  2. o KOCCCAMAN ejderha nerede saklanıyor, neden kimse görmedi koca kuzeyde.
  3. gören yaz olsa da orada düşünen bran ve görünüşte gördüğü dumanları ejderhaya benzetiyor.ayrıca ejderhalar hiç yılana benzer şekilde tarif edilmedi diye biliyorum.
  4. ayrıca resimde 3 ejderha yok.3 başlı ejderha var. Targ sembolü.Neden? 4 üncü ejderha da bu durumda sembolik olabilir mi acaba? Mesela jon u yada aegon u simgeleyen. :thinking:
  5. ateş ejderhası olsa, ne gerek var? Zaten halihazırda 3 ateş ejderhası var ve ikisinin sürücüsü yok.

Yani ben dediğim gibi 4 üncü bir ejderha bekliyorum fakat o ejderhayı mel jon u ölümden getirdikten sonra da canlandırabilir. Jon kendi de getirebilir. Ya da böyle bir şeyde olabilir ama mantığının sağlam kurulması lazım :slight_smile:

Mushroomün Vasiyet adlı eserinde yer alan ejderha Vermax’ın binicisi, Ejderhaların Dansının başladığı dönemde Cregan Stark ile müzakere halindeyken duvarlarına yakın bölgelerde sıcak yer altı sularının aktığı Kışyan’mn yer altı mezarlarının derinliklerine birkaç yumurtasını bıraktığı iddiası görmezden gelinebilir. Başüstat Gyldayn’in tamamlanmamış tarihçesinde de yer verdiği üzere, Vermax’ın tek bir yumurta için bile kuluçkaya yattığına dair bir kanıt bulunmamaktadır, ki bu da ejderhanın erkek olduğuna işaret etmektedir. Ejderhaların ihtiyaç duyduklarında cinsiyet değiştirebildiklerine dair olan inanç doğru değildir ve Üstat Ansonün Gerçek adlı eserinde bunun temelinin Barth’ın ileri seviye gizemleri tartışırken kullandığı olağandışı bir metafora dayandığını ifade etmektedir.

Bu ve ateşin dünyası kitabından bir alıntı

benim fikrime gelince yanlış mı anladım ateş ejderhası Kışyarı mahzenlerine yumurta bırakıyor o da buz ejderhası oluyor
bana göre bu kısım (doğru anladıysam) saçma ateş buza niye dönüşüyor , ejderhalar bir kişiye itiat ediyor sonradan yeni efendi bulmaları biraz zorlu, dahası yumurtadan kim çıkardı bu ejderhayı, beslenmeden nasıl büyüdü. Bu teoriye göre (ki targeryan yumurtalarının çıkışını hatırlayın ) onu yumurtadan çıkaracak biri varmış.
2. bir nokta ben starkların ejderha yumurtasına sahip olmları durumunda bunu kullanacaklarını düşünüyorum asla gizlemezlerdi. Verirlerdi demiyorum gizlemezlerdi.
Kış yarında Stark bulunmalı da lord dışarda ise kış yarına sahip çıkacak biri bulunmalı diye anlıyorum ben
4. ejderha konusuna gelirsek ben 4 ten fazla bekliyorum ejderhayı ama bakalım

Kuyruklu yıldız değil o. Kuyruklu yıldız baştan aşağı kırmızı ateş saçan bir şey.

image

Kuyruğu bir ateş nehrinden vücut bulan, kanatlı ve kocaman bir yılan gördü gökyüzünde.

Ateş nehri ne, biliyor musun? Kışyarı’nın çevresindeki büyük hendek içerisindeki su. Hendek ile nehiri ayırt etmesini bekleyemeyiz. O an yandığı için hendek-nehir de ateşten gibi görünüyor Yaz’a… Ayrıca kuyruklu yıldız olsaydı KANATLARI olan KOCAMAN YILAN demezdi. “kırmızı kocaman bir yılan gökyüzündeydi” diye düşünürdü ve hırladığı zaman gitmiş olmazdı, yıldız günlerce haftalarca vs. orada duruyor zaten.

Ayrıca hayvanların hayal gördüğüne dair bir çalışma yok bildiğim kadarıyla, sadece rüya görürler.

Jon’un bir ejderha sahibi olması için AA olması gerekmez.

Kışyarı’nın kaplıcaları sıcak, o suları duvardan geçiriyorlar ama mahzen mezar gibi bir çok kısmı da soğuk, buz gibi mezbaha. Yani A’dan Z’ye her yanı sıcak su kaynaklarından oluşmuyor aksi halde bitkiler vs. ölür yani. :smiley:

Gittikten sonra mı? Vallahi güzel soru, eğer gerçekten bir ejderha gördü ise nerede? Aslında gayet basit bir cevabı var; bahsi geçen kitapta Buz Ejderhalarının nerede göründüğü yazıyordu.

Tam da şu gördüğün “The Shivering Denizi” denen yerde. İnsanlardan uzak ve soğuk bir bölge. Ben oldukça yaşlı bir ejderha olabileceğini düşündüğüm için orası onun için uğrak yeridir, uyanır uyanmaz da içgüdüsel olarak oraya gitmiştir diye düşündüm. Çünkü buz ejderhaları ateşten nefret eder ve erirler; Kışyarı alevler içerisindeydi, tüm o ölüm, kan ve ateş onu uyandırdı ise korkup soğuk ve insanlardan uzak bir noktaya gitmesi çok mantıklı olurdu. Bu da bahsi geçen denizler. :slight_smile:

Aslında yılan ve ejderha aynı şeydir mitlerde; bir nevi yılan ejderhanın daha minik halidir ve İngilizce de serpents şeklinde ifade edildiğini duydum. (Bakınız; https://www.youtube.com/watch?v=B9se3S5UaPU ) Diğer yandan daha çok kanatsızlarına o şekilde ifade ediliyor ama seride de sanırım Nazik Adam bahsetmişti Arya’ya ateş yılanları mı dedi ne, bir nevi ejderhaların kanatsız halleri işte.

Kaldı ki kurtların üzerinde bir hakimiyetleri yok bu çocukların, onların düşünceleri ile görüp yorumluyorlar; bizim onların povları ile okuduğumuz gibi, onlar ne görüyor anlıyorsa onu okuyoruz. Misal Bran, Jaime ve Cersei’nin ne yaptığını anlayamadı ama biz anladık. :smiley:

Olasılık çok bence. Martin birden fazla mana yüklemeyi seviyor bir şeye. Bu yüzden hepsi de olabilir, kullanıma açık bir simgeleme yöntemi sonuçta.

Ben bu yüzden buz diyorum, o ateşlere denk bir şey olmak zorunda. :slight_smile:

Hayır, orada bir ejderha çıktı ama buz mu ateş mi bilinmiyor; video sahibi ateş olduğunu düşünüyor ben ise buz ejderhası olduğunu düşünüyorum. Temelde o ejderha ise oraya nasıl girdiğine dair bir bilgimiz yok.

Ejder uyandırma meselesini kast ediyorum :slight_smile:

Yaz bir kurt havada uçtuğunu sandığı şeyin kanadı olduğunu düşünmesi normal.

Yine gerekmez, ben de onu diyorum. :smiley: Sallıyorum tamamen; Buz tarafının şampiyonu çıkarsa gerekmez yahut “denge” sağlamak için doğmuş ise yine gerekmez. Sonuçta iki şekilde de “ejderhalar” ile bir bağlantısı olacaktır, doğması gerekenlerin doğmasını sağlayabilir.

Genelde seninle tartışmak cidden zor. :unamused:

Kanadı olmayan bir şeyin kanadı olduğunu nasıl düşünsün? Bu hayvan salak değil, baya baya zeki. Hayvan GÖRÜYOR, düşünmüyor. Kanat görüyor, ateşten nehir görüyor.

Ejderhaların dönüşü sadece Dany’imle ilgili :slight_smile: . Piç çocuğu mahalle baskısıyla Rhaegar’ın oğlu çıkardılar diye ejdere benzetmeye çok meraklısınız.

Konu üzerinde düşününce bu meselenin doğru olduğunu, Jon’un uyandıracağı ejderi de süreceğini düşünmeye başladım.

Öncelikle şunu söyleyim, bahsedeceğim şey esasında işaretlerden daha çok hikayede denge unsurlarıyla ilgili. Tabi işaret kısmı da var oraya da geleceğiz.

Hikayede bazı karakterlerin gelecekleri belli olmasa da gidecekleri yer bellidir. Örneğin Arya iyi bir suikastçi olacak. Teknik olarak bir suikast sırasında ölme ihtimali var ama biz bunun olmayacağından eminiz neredeyse. Ya Da Bran akgezenler tarafından 6. Kitapta öldürülemeyecek.

Şimdi bu açıdan yaklaşacak olursak Jon ve Dany arasında bir denklik unsuru olması lazım. Serinin ana karakterleri bunlar nihayetinde. Ancak Jon Dany’e göre çok zayıf kalıyor

Dothraklar
Ejderleri diriltmiş olmak
Onlarca paralı asker

Peki Jon’da ne var?

Onlarca savaştan yıpranmış bir kuzey
Biz zaten Sansa için geldik diyen Vadi
Tipten belli olmayan bir iddia

Ancak Jon eğer kendi ejderhasını uyandırırsa diyarda çok büyük yankı yapabilir.

Şimdi buraya kadar söylediğim şeyler hikayenin geleceği üzerinden yaptığım bir temenni gibiydi. Daha çok böyle bir durumun neyi değiştireceği üzerinde durdum. Şimdi gelelim işaretlere.

Melisandre’nin bir kehaneti var. Taştan ejderleri uyandırma. Pek çok insan bunu zaten Dany’nin yaptığını düşünüyor. Ancak ben bu konuda o kadar emin değilim. Çünkü bu muhabbet karşımıza ikinci kitapta çıkıyor. İkinci kitaptan beri ise Stannis tarafının en büyük motivasyon kaynaklarından birisi bu. Uyanacak olan ejderler. Melisandre hala alevlerde bir şeyler görmeye devam ediyor bununla ilgili. Devamlı çeşitli işaretler, sinyaller ve diğer şeyler. Sizce gerçekten sadece olmuş bir olay için mi? Yani tüm bunlar gereksiz mi? Öte yandan bu alev soluyan taştan canavarlar kısmı Dany görsellerinde yer alıyor. Bu görülerin meşhur 3’lerin açıklaması olduğunu düşünecek olursak taştan canavar kısmı aşk kısmına yani muhtemelen Jon Snowç- denk geliyor. Bu taştan ejder mubabbetini sürdüren Melisandre’nin Jon’un yanında olması ve son zamanlarda sık sık Melisandre’nin Jon’u alevlerde görmesi tesadüf değil. Gene Winterfall’de uyuyan bşr ejder olduğuna dair söylentiler var.

Dolayısıyla Jon kendi ejderini uyandırabilir. Şimdi lütfen Rheagal var ama demeyin. İsimlere takılmayım bu kadar. Selametle.

ya zaten jon snow’un diyarda ciddiye alınması için reed’lerin ya da dayne’lerin çıkıp bu prens demesi her halükarda yetmez. dany’nin ejderhalarından birini kullanması da yeterli kanıt sayılmaz zira targ dışındakilerinde ejderhaların onları seçmesi halinde sürücü olabileceklerini biliyoruz. ama jon’la birlikte kendi ejderhası da uyanırsa diyar onu ciddiye alır.
kabul edelim ki her ne kadar meşrulaşsa da piçlik lekesi onu her zaman takip edecek-kuzey krallığı için söylüyorum-.yönetiminden memnun olmayanlar onu hep buradan vuracak. onun gerçek kral olmadığı iddia edilebilecek. belki rickon belki sansa üzerinden komplolar kurulacak.-bakınız:petyr baelish-
o yüzden kendini kanıtlaması ve diyarın onu ciddiye alması lazım. dany’nin karşısına çıktığında buz ve ateşin iki ucu olarak eşit olmaları lazım. bir ejderha hatta bir buz ejderhası buna çok yardımcı olurdu. zaten hikaye açısından da daha epik bence. hem kısa sürede dağılmış kuzeyi toplayıp hizaya sokar,hem gelecekte ki targaryen varisi, hem mutlak kuzey kralı olarak eli daha güçlü olur.
bence ya böyle olacak ya da stannis diz çökecek,ya da ikisi birden :smile:

işte benim dirilirken ejderhaları uyandıracak demem biraz bu denge ve güçten, birazda çok uygun bir zaman ve ortam olduğunu düşünmemden
çünkü daha öncede dedim uyanın diyerek uyandırması eline alevli kılıcı aldı diye uyanmaları falan…

stannis in diz çökmeside yetmez tek başına, hem dahası Stannis te öyle ben Targ. soyuyum taht benim olacak diyene buyur al demez. Çok Güçlü bir kanıt lazım diz çökmesi için Yani uyanan ejderhalar
ve yine yani ikisi birden

Ejderhanın kanına sahip olmayanlar ejder süremiyor. O Nettles falan Targ piçiydi muhtemelen. Ama gene de varmaya çalıştığın noktaya katılıyorum. Yani şu aşamaya gelmesi

–Halası gurban olsuna sana, halası sana ejder versin mi?

Hoş değil. Yani burada Dany’nin ejderlerine muhtaç bir tablo çiziyor. Dany de ona belli noktalarda muhtaç olabilir ama etkisi Dany kadar kritik değil yani.

Ayrıca Jon’un ejderhası bence 3 başlı ejder rengi gibi kızıl olabilir.

3 başlı tek bir ejderha olduğunu düşünsene :smile: o zaman jon’a targ demeyeni vururlar :smile:

ama dany povlarında jorah ve daario gibi sıradan insanların ejderha sürücüsü olabileceği konuşuluyor. neetles ın da piç olduğuna dair kesin bir şey yok. o yüzden ben şimdilik sürebileceklerini düşünüyorum targ kanı taşımayanların.

Sadece Jorah’ın Dany’e yanaşmak için uydurduğu şeyler. Dany olayın aslını bilmiyor evlensem olur mu ki diye düşünüyor falan o kadar yani.

Ben şu şekilde bakıyorum olaya, kıyamettrn sonra bir sürü yumurta yayıldı evrene. Bunu alıp bakalım ejder sürebilecek miyim diye düşünen sadece Euron olmamıştır. Eğer Targaryenler harici ejder sürebilecek olan olsa mutlaka bşz bit şekilde duyardık.