Buz ve Ateşin Şarkısı "Dördüncü Ejderha"

ejderhalar
fire-and-blood
dragons

Jon ve Dany’nin birbirine denk olması hep ejderhalar üzerinden değerlendiriliyor. “Dany’nin ejderhaları var. Denge için Jon’un da olması lazım” bu düşüncenin temeli ne? Ejderhası olunca niye dengeleniyorlar? Cidden son savaşta en etkili silah ejderhalar mı olacak son kahraman hikayesine baktığımızda WW’lerin yenilmesinde büyünün ve Eski Tanrılarında etkisi olacaktır. Olayı sadece Ejderhalara indirmek hikayeyi basitlestiriyor. Sonucta serinin Adı Buz ve Ateş’in Şarkısı bu ikisinin içindeki uyumda önemli. O yüzden Eğer Jon ve Dany illaki eşit olacaksa Martin Jon’a da ejder vereyim demez. Zaten Jon Dany ile eşit seviyeye gelebilir. Ww tehlikesini en iyi bilen kişi olması, insanlar arasında ortak noktayı bulup insanları birleştirmesi, tahtın meşru varisi olması gibi özelliklerle Jon 7 Krallığı birleştirebilecek tek adam. Bununla da Dany seviyesine gelmiş olur. Ayrıca yazdıklarım sadece hikaye açısından anlamsızlıklardı. Birde Jon Ejderhaları nasıl bulacak Dragon Stone dakiler heykel onlara taşlaşmış ejderha demek çok epik. Fantastik de olsa Martin hikayeyi gerçekçi yazıyor bunun olacağını sanmıyorum. Buz ejderhası da sadece efsanelerde geçiyor hem buz ejderhası hikayede çok yer kaplamıyor Martin’in Evreni genişletmek için de kullandığı birşey olabilir. Birde AA olunca uyandıracak kuramı var. Şöyle ki Martin’in ejderha kehanetlerini Dunk ve Egg serisi okuyanlar bilir orada ejderhalar semboliktir. Kastedilen aslında insanlardır. Yani Jon aa ve kehanete tam uyması için “Ejderhaları uyandıracak” argümanı sunuluyorsa buna gerek yok. Bu metafor şeklinde de yapılabilir aynısı Dany’nin ölmesi gerektiği ile de ilgili o da metafor olabilir.

öncelikle ejderhaları bu kadar küçümsediğin onların verdiği gücü hafife aldığın için sen tebrik ediyorum
Ordular orduya göre denktir. Dany nin ejderhaları ölürse ve evet denk bir ordu ile karşısına çıkarsa ona denk olur peki nerede bu ordu ?
Dağılmış kuzeyde mi ? Yine dağılmış Nehirova ve Fırtına topraklarında mı ? Vadinin gücü yeter mi ?
Dani 3 ejderha, Dotrak ve Lekesizler ile gelecek, birazda özgürlüğe kavuşmuş kölelerden oluşan birlik
Jonda ne olacak? Var diyelim ordu kuracak kaynak!, peki zaman hani nerede? 2 kitap var Ötekiler kapıda bu orduyu Dany ile savaşa mı verecek yoksa Ötekiler ile mi savaşacak ?
Yani burada Denklik için Ejderha faktörü devreye giriyor, birde diyarın büyük savaşın geldiğine inanması için…

Dumanlı bir kulenin tepesinden alevler soluyan taştan bir canavar havalandı.

evet bende öyle düşünüyordum ama Ölümsüzler evinde Dany nin bu görüsü kafa karıştırıcı

Crakenlerde hikayede çok geçmedi ama 6. kitabın yayınlanan povlarından biliyoruz dahil oldu. Buz ejderhaları ise Titreyen denizde arada sırada görüldüğüne dair bilgi Buz ve Ateşin dünyası kitabında geçti
2. bir durum duvarda Buz Ejderhaları olduğuna/uyuduğuna dair teorilerde duymuştum ben

Ejderhaları ve AA kehaneti, hikayenin temeli iken uyanan ejderhaları insana indirgemek bana kolaya kaçmak gibi geliyor

özetlersem; zaten çok fazla olay ve hikaye varken, sadece 2 kitap kalmışken, Jon’un ejderhalara sahip olma dışında Dany ile denk olabileceği bir durum olduğunu düşünmüyorum. Hatta kimliğini, daha doğrusu piç, Stark kimliğinden ejderhasız çıkabileceğini düşünmüyorum. AA, son kahraman Vaad edilen prens hepsinin aynı kişi ve Jon olduğunu düşünüyorum ejderhalar olmadan onlardan hiç biri olduğunu iddia edebileceğini düşünmüyorum

Hay ağzına sağlık, ellerine sağlık! Aynen katılıyorum :grinning:
Bu eşitlik meselesi falan… Ejderhalarla, sahip olunan güç ile değerlendirilmesi bence de çok yanlış.

Jon bir Targ olduğu için “ejderha sürmesi” okuyucu olarak bizim beklentimiz olan bir şey ama biz bunu “denklik” kıstasına çevirir isek olayı başka boyutlara taşır ve ejderhaları haddinden fazla anlam ve değer yüklemesi yaparız. Ejderhalara sahip olan sağı solu yıkabilir, doğru ama her şeye kadir canlılar değiller. Eğer “ejderha” kuramımda haklı isem ki işaretler onu gösteriyor, zaten ehderhalar o dönemde de vardı ama Uzun Gece’nin sonlandırılmasında “doğrudan” bir katkı sağlamamışlar, olsa olsa dolaylı bir katkıları olmuştur; kılıçların yapımı gibi.

Stark Hanesinin ejderhaları yoktu ama kalan 6 krallığın büyüklüğünde olan koca coğrafyayı fethedip, tüm o güçlü hanelere diz çöktürmeyi başardılar. Torren Stark da gözü korkup diz çökmek yerine kuzeyde savaşmayı tercih etse idi “Dorne” gibi bir başarı sağlama ihtimali vardı, kanımca. Zaten aynı anda Dorne’dan kötü haberi alınca da aynı anda savaşamazlardı ki Aegon bir daha saldırmadı. Burada anlatmak istediğim sadece ejderha ile denk olunmaz, gayet başka şekillerde de denk olunur.

Şu diyarda olduğunu iddia edip de gerçekten öyle olan yegane haneler Stark(kurt) ve Targaryen(ejderha). Birbirlerine gayet denkler. Diğerleri sadece bez üstüne çizilmiş hayvan resimleri ve mış gibi yapan insanlar.

birşey soracağım Dany ve jon taht adayı olarak çıktı
Dany nin ejderhaları ve ordusu var Jon un hiç bir şeyi yok, sadece kuzey var elinde ve taht onun hakkı.
Diyar kimi destekler ?
Eğer Jon u destekler, Jon tahta geçer dersen bu sefer sana derim ki o zaman Stannis niye tahtta değil!!! Hak ondaydı,meşru olan oydu ama taht sahte Barthlarda kaldı niye!!!
çünkü güç kimdeyse taht şu bu herşey ona ait olur. Meşru olan o olur. Ve ejderhalarda Dany nin hem gücü hem meşruyeti!!

Ben bunlardan ziyade, ayrıca, Jon’a veya Dany’ye sahip oldukları veya olmadıkları güç neticesinde bir değer biçilmesini ve birde nihayetinde buna göre birbirlerine eşit olup olmadıkları sonucunun elde edilmesini yanlış buluyorum. Bu karakterlere haksızlık bence, yani onların sahip oldukları özelliklere, oldukları kişiye… Ki bu noktada Jon’u Dany’den “aşağı” görerek Jon’a büyük haksızlık ediliyor. Söz konusu eşitlik ejderha, ordu gücünden çok daha özel, derin durumlar ile değerlendirilmelidir.

dizide jon ve dany eşitler miydi? jon diyarın yarısına sahipti ama dany sıradan bir lord gibi davrandı ona başta. sonunda ne oldu? ejderha farkından dany’ye diz çöküldü.
bizim zaten asıl anlatmak istediğimiz nokta dany’nin ya da jon’un savaşıp savaşmaması, eşit olup olamayacakları değil. jon’un hiç targlara benzemiyorken herhangi bir targ özelliği yokken kendisini ispatlayamayacağı. bunun için bir lordun çıkıpta ya siz yanlış biliyorsunuz,hikaye aslında şöyleydi demesi yetmez. aksi takdirde jon demir taht’ı alsa bile, orys’in aegon’un piç kardeşi olduğu iddiası gibi targlığı da bir iddia olarak kalır.

şöyle bir şey var: Martin dany ve jon’un karşılaşmasının hikaye açısından önemli olduğunu söylüyor. jon muhtemelen Kuzey Kralı, dany de Demir tahtın taliplisi,targ kraliçesi olarak karşılaşacaklar. buz ve ateşin iki ucu. ikisinin aşkı da düşmanlığı da diyarda çağ açıp çağ kapatacak. bu yüzden eşitlik şart diyoruz biz. Aksi takdirde jon,Torhenn stark’ın aegon’a diz çökmesi gibi mecbur kalır itaat etmeye. dany geçer tahta paşa paşa kurulur.
Ejderhalar tek bir tarafta olunca savaşın şeklini çok güzel etkiler bence. Tyrion dany’ye dizide ki gibi ‘‘ama gralıçam,erken final!!’’ demez . o ejderhalar aegon’un yaptığı gibi çatır çatır kullanılacak.
ayrıca mel’in taştan ejderhalar konuşmaları 2. kitaptan itibaren başlıyor. dany’ninkilerden bir kitap sonra. kadın Stannis’e ‘‘ver kral kanını, al ejderha’yı’’ diyor. kendinden gayet emin bir şekilde ejderhaları canlandırabileceğini söylüyor. ve ne tesadüf ki hikayesi jon’un yanında son buluyor. elimizde mirri maz duur gibi yakılacağını bildiğimiz bir adet kral kanı taşıyan shireen, bir adet khal drogo gibi ölü jon ve ateşe tapan yetenekli bir büyücümüz var. tek eksik ejderha yumurtaları ya da taşlaşmış ejderhalar ki yeni kitap öncesi alysanne’nin kuzey ve sur yolculuğunu ayrıntılı bir şekilde okumamız bence pekte tesadüf değil. :thinking:

O sırada Teore başını önündeki kremalı kek tabağından kaldırdı.“Ejderhalar.”
“Ejderhalar mı?” dedi annesi.“Teore,delirdin mi?”
“Delirmedim,geliyorlar.”
“Bundan nasıl emin olabilirsin?” diye sordu ablası,sesinde bir parça küçümsemeyle.“Bu senin küçük rüyalarından biri mi?”
Teore hafifçe başını sallayınca gıdısı sallandı.“Dans ediyorlardı.Rüyamda.Ve ejderhalar dans ettiğinde insanlar ölür.”

Öncelikle Stannis hiçbir şekilde “sevilen” bir kişilik değil. Onun sertliği ve sevimsizliği vb. kişilik özellikleri yüzünden halk ve lordlar tarafından sevilmiyor. Bunun dışında “genel” olarak Cersei’nin çocukları hala “meşru” Baratheon çocukları olarak kabul ediliyor. Yani şartlar doğduğu andan beri Stannis’in yanında değildi.

Jon ve Dany’nin “taht” hakkına gelelim. Mantıken büyük evladın tek evladı olarak “yasa” karşısında taht hakkı sadece ama sadece Jon’a ait. Onun meşru olduğunu farz edersek. Dany -Jon’un çocukları olmaması halinde- ikinci sırada yer alıyor.

Ha diyorsanız ki kadının 3 ejderhası ve Dothrak, Lekesizler ve paralı askerlerden oluşan sürüsüne bereket ordusu var… Robert gibi “kılıç hakkı” der, çöker. Buyursun çöksün o zaman, engel olan yok. Jon da kimliğini öğrenince “ben gideyim de şu demir tahta oturam, hak benimmiş.” diyecek mi sanıyorsunuz? Bunlar bizim romantik hayallerimiz, Jon’un değil. Jon kitap sonunda tahta oturur ya da oturmaz(bence oturur :smiley: ) ama onun “ana rolü” gelen savaşta göstereceği “etki” ile ilgil, tahta çöküp çökmeyeceği ile değil. Eğer bu serinin ismi Buz ve Ateşin Şarkısı değil de Taht Oyunları olsaydı, ww vb. şeyler olmasaydı, o zaman biz burada “taht” için üstünlük, denge vb. şeylere girişirdik. Amaç ve hedef bu olmadığı için ben taht meselesini tartışmıyorum bile, yoksa bunun için de söyleyeceğim şeyler var zaten ama gereksiz şimdilik.

Ana konumuz gelen büyük savaş olduğuna göre Dany’nin 3 ejderhası bir fayda sağlar ama sonuç vermez… Jon’un bir ejderha sırtında uçması da savaşta bir sonuç yaratmaz. (Bu sadece bizi tatmin eder.) Çünkü efsaneleri olduğu gibi kabul ederek klasik yöntemle yorumlar isek bu savaşı Jon’ların lehine sonuçlandıracak şey ejderha vb. şeyler değil “seçilmiş” olan kişinin sergileyeceği eylem, güçlü kişilik, liderlik ve belki de kanındaki büyü vb. şeylerle ilgili.

Siz dizideki saçmalığı göz önüne alarak kitapta da bu salaklık gerçekleşmesin diyorsunuz, ben de katılıyorum ama merak etme gerçekleşmez, güven bana. GRRM bu kadar çiğ bir adam değil. Ayrıca kitaptaki Jon, bildiğin s…tir çeker Dany’e. Hele de dönüşümü sonrası… Dizide ezik bir adam vardı ve DD diz çöksün aşk meşk yapsın faso fiso istediler, böyle bir kahpelik ettiler. Kitaptaki Jon ise dediğim dedik, dik duran ve ezik olmayan, otoriter ve zekasını tıkır tıkır işleten biri. Olan bitenleri gözlemleyip çözümler üretmekte üstüne yok, iyi kötü etki altına alma becerisi de gelişiyor, insanlara kendini sevdirmesini iyi biliyor zaten. Ne diyecek kitapta? “vay güzel kadın, ekderha da var diz çökem zaten ww geliyor bu mal da başka türlü yardım etmem diyor” mu dicek? Sanmam ki dizidekinin aksine kitaptaki Dany, “önce diz çök ww gelince yardım eli atarım” demez. Zaten Jon ya da Dany’nin birbirinin ayağına da gitmeyeceği aşikar, muhtemelen Tyrion vasıtasıyla iletişim kurup ortada bir yerde bir sebeple şekilde buluşurlar. İçimden bir ses(yanılıyor da olabilirim elbet) Jon, ancak kitabın sonlarına doğru (belki şafak savaşı başladığında) güneye adam akıllı iner diyor, o zamana kadar en fazla nehir topraklarına kadar gider daha güneyine değil. Çünkü bence işi yok oralarda daha.

Yani dizide olduğu gibi

“Üç ejderham var görmedin mi”
“hee gördüm”
“diz çk o zaman”
“olur”

gibi bir şey beklemeyin :smiley: Bu yüzden Jon’un da ejderhası da olsun da diz çökmek zorunda kalmasın diye düşünmeyin, rahat olun. He bu arada… siz sanki şu ana kadar üç ejderha hep Dany’nin özel malıymış gibi yazmışsınız. Yani “jon’a bir ejderha verem, halasının bir tanesi” modunda bir şey ağır kaçar demişsiniz… Yani kısacası Tyrion’ın Y.Griff’e dediği şeyi kast ediyorsunuz… Ejderhalar sürü hayvanları değildir, kimsenin malı da değildir. Daha önce Duygu da açıkladı aslında; Drogon’un sürücüsü Dany ama diğerleri üzerinde tam bir hakimiyeti yok, onu izleme sebepleri Drogon ile kardeş olmaları(aslında bu da tartışmalı çünkü ne malum aynı ejderhadan çıktığı bu üç yumurtanın :smiley: ) ve Dany’nin anneleri olmaları ama böyle yaratıklar tamamen büyüdükten sonra ana mana da tanımazlar. Kısacası Jon yahut Aegon, ejderhaları istiyorlar ise gider alır ver püsküyü der. Elbet ejderhalar da onları seçerse. Yoksa Dany’den izin alacak falan değiler ya da o vermek istemese engel olabilecek değil.

Ejderha, yüzlerce aslanı korkutup kaçıracak bir kükreme koyuvererek Dornelu adamlarla kapının arasına girdi. Yabancıları incelerken başını sağa sola oynattı; Dornelular’ı, Rüzgârla Savrulanlar’ı
ve Caggo’yu gözden geçirdi. En son ve en uzun Meris’e baktı, onu kokladı. Kadın, diye düşündü Quentyn. Meris’in kadın olduğunu biliyor. Daenerys’i arıyor. Annesini istiyor ve onun neden burada olmadığını anlamıyor.

ejderhalar dany’nin evlatları,ona bağlılar. dany onların üzerinde hakimiyet kuramasa bile dany’yi o kadar kolay terk edemezler. dizide saçma sapan işlendi zaten orası ayrı konuda :smile: kitapta dany muhtemelen binlerce dothrak, 3 ejderha bir sürü lekesizle geliyor. jon’un doğru düzgün ordusu da yok. ve kalan iki kitapta jon’un eline büyük bir güç olmalı ki her şey toparlanabilsin. sen böyle yazınca aklıma bu geldi :smile:

Bu ejderhalar hala “çocuk”, yetişkin değiller. Olmaları gereken boyuta daha ulaşamadılar. Olduktan sonra görüşürüz. :smiley: Hayır, yukarıda da zaten net bir şekilde buna değindim, tekrar ettirmeyin kız kendimi. :smiley:

Jon’un elinde iyi kötü bir kuzey ordusu ve Yabanıl ordusu olacak ilk aşama. Bunun dışında warg güçleri olacak ki kardeşi Bran’ın güçlerini de katın(istese bir insanın içine girebilen birinden bahsediyoruz.). İleride “bir ihtimal” Vadi ve Nehirova, kuzey krallığı ile güçlerini birleştirir diye düşünüyorum. Lakin Vadi için ilk önce LF devre dışı bırakılması gerekiyor tabi.

Fakat bence sen hala “taht” ve “Dany karşısında ezik kalmasın” düşüncesi ile ejderha diye tutturuyorsun. Tamam, Ülkü merak etme alacak ejderhayı, ister Rhaegal olsun ister kuzeyde var olduğu düşünülen ejderha olsun. :smiley:

ehehe onu biliyorum, ilk gördüğümde de gülmüştüm. :smiley:

teori canım,illa böyle olacak diye bir şey yok. ben sadece 2 kitap kalmışken 4 kitaptır surda sıkışan jon dan büyük adımlar bekliyorum . senin konunla aynı düşünmemize rağmen yine de bize ters düşmen… :smile:

@Starkgaryen
@YeniAy_Ottoman
Ben meseleye politik açıdan bakıyorum. Yani o devirde yer alan insanların bakış açılarını değerlendiriyorum. Özellikle orta çağ mantığında mitler çok önemli yer tutmaktadır. Şuanda mitler açısından Dany Jon’dan çok daha önde

3 tane ejderhayı uyandırdı
Dothraklar tarafından dünyanın üzerine çıkacak aygır olarak nitelendirilecek
Lekesizker emrine amade

Ancak Jon’da şuanda hiçbir şey yok. Olayı ben güç açısından değerlendirirkn benim karakter senin karakteri döver anlamında değil, mitoloji anlamında söylüyorum. Şuanda seride Daenerys’in ejderjalqrı uyandırmasına denk bir şey yok. Ancak Jon Dany ile eşit olacaksa buna benzer büyük bir olay gerçekleştirmesi lazım. Bu illa taşlaşmış ejdei uyandırması anlamında olqdak diye bir şey değil. Belki yeniden dirilişi aynı etkiyi yapacak derecede efsanevi olabilir.

Hatta son olarak şunu söylemek istiyorum Dany o malum olayı gerçekleştirirken ateşlerde yanan adamı gördü. O adam çık büyük ihtimalle Jon Snow’du, Yani Dany yeniden doğuşu sırasında Jon’u gördü ve iki olay arasında muhtemelen paralellik olacak. Jon’u insanların gözündr Dany’e benzer şekilde peygamber yapacak.

öncelikle ben ben farazi bir soru sordum Jon ve Dany taht için 2 aday olursa diye diğer bir sürü koşulu geride bırakarak

evet Stannis sevilmiyor ama Jon da piç hemde Ned Stark ın piçi (diyar öyle biliyor ) ne farkı var ikisinin arasında eğer yine herşeyi geride bırakırsak bu seferde Jon a değil Stannis e geç tahta otur der bu diyar
umarım bu kısım açıklayıcı olmuştur

buna yukarda cevap verdim farazi sordum dedim
Jon ben Targeryanım hemde meşruyum diyecek diyarda Ejderhalı, lekesizlerli, dotraklı Targeryanı bırakacak buyur otur tahta hak sende mi diyecekler güldürme ALLAH aşkına :smiley:

ben farazi yazdım her koşulu bırakıp sordum, yoksa bende böyle olmayacağını biliyorum tabiki

ilk kitabın adı öyleydi ama hikayenin geneli farklı mı herkes hala bir şekilde taht oyunu oynamıyor mu ? Jon kimliğini öğrendiği an Lannesterlar otursun tahtta mı diyecek, senin bu cümlenden kusura bakmada öyle bir mana çıkıyor. Jon hem Starklar için hem Targeryanlar için o tahtı isteyecek kimliğini öğrendiği an yani yine bir taht oyunu olacak

ve bunun için denge lazım. Diyarın onu ciddiye alması lazım bunun içinde hiç kusura bakmayın ejderha lazım, başka türlü Targ ve meşruyetini kabul ettiremez.

son bir şey daha isyanda olduğumu gibi 4 aile Stannis in ardında dursaydı Stannis o tahta geçerdi. Diyardaki asıl sorun 7 ailede diğerini istemiyor üstte ama Robert, Targeryan kanı ve aldığı 4 ailenin desteği ile başa geçti.

işte bundan meşru kabul ediliyor herkes biliyor piç olduklarını ama

burada vermişim cevabıda

Dany daha yeni Dragon’a zar zor bindi evet yetişkin olunca çok işe yarayacaklar ama 7 sayısı önemli ve bunun için belki 6 ay kaldı (bilmiyorum ) ve ötekiler savaşı bence Jon 17 yaşını bitirmeden olacak yani yetişkin olacakları ve işe yarayacakları zaman yok. (benim fikrim )

Jon o orduyu alıp güneye mi inecek hemde taht için
o zaman öteki savaşı ne olacak o ciddiye almazsa diyar öteki savaşını niye ciddiye alsın

Dany’nin istekleri, bakış açısı Jon’un değerini belirlemez. Dany orada 7 Krallığı isteyen kişi durumunda, Jon ise o 7 Krallıktan birinin Kralı olarak onun karşısına çıkıyor. Yani hedefini düşünürsek, Dany’nin bunu yapması kadar normal bir şey yok. O an karşısında kim olursa olsun, aynı şeyi talep edecekti.
Hatırla, Melisandre ve Tyrion Jon’dan bahsettikten sonra, Dany ne diyor? “Kuzey’e bir kuzgun gönderin. Kraliçesinin Jon Snow’u davet ettiğini ve diz çökmesini bildirin”. Ama Tyrion’un yazdığı mektup farklı oluyor. Dany ise daveti kabul edip gelen Jon’un diz çökmeye geldiğini sanıyor ve durumun bu olmadığını görünen karmaşa yaşıyor.
Ama özetle dediğim gibi, Dany’nin istek ve bakış açısı belirlemez Jon’un değerini. Aynı Dany, zamanla Jon’u tanıyınca onun ne kadar değerli, özel bir insan, bir lider olduğunu görüyor ve diz çökmeyi talep etmeyi de bırakıyor, hatta Jon’un “Ben Kralım, sizin izninize ihtiyacım yok” demesine tek kelime etmiyor, sessizce başını sallayarak kabul ediyor. Ve yine aynı Dany bir sonraki bölümde Jon “diz çöktüğünde” şaşırıp bocalıyor, birde üstüne “Umarım hakediyorumdur” diyor.
Yani demek istediğim şu… Dany’nin Jon’a ilk yaklaşımı, ilk tepkisi ile belirlenmez Jon’un değeri. Ki neden o şekilde yaklaştığını da yazdım yukarıda. Bunun güç ile ilgisi yok, tamamen Dany’nin amacı ve Jon’un onun karşısına nasıl bir konumda çıktığı ile alakalı.

Hayır, kesinlikle bundan dolayı değil.
Dany nasıl Jon’u tanıdıkça sevip saygı duyduysa, onun farklı, özel biri olduğunu gördüyse, Jon da zamanla Dany’nin bahsedildiği gibi biri olmadığını, cesur, fedakar, iyi biri olduğunu, diz çökmeye değer biri olduğunu gördü. O noktada Jon diz çökmek, Dany’nin iddiasını kabul etmek zorunda da değil bak, kız zaten gelmiş kurtarmış bunları, ek olarak “Gece Kralını ve ordusunu yeneceğiz, bunu birlikte yapacağız, söz veriyorum” demiş. Jon bundan sonra “diz çöküyor” işte mesela, yani gerçekten bunu yapmasa da olur, mecbur değil, o durumda diz çöküp çökmemek fazladan bir şey kazandırmıyor Jon’a, ama yine de yapıyor. Ejderha için değil, ordu için değil, sadece Dany’nin buna değer olduğunu düşündüğü için.

7.sezon kamera arkası röportajlarında Dany ve Jon’un eşit olduklarından bahsediliyor. Bu eşitlik tamamen bu ikisinin kendi durumları ve özellikleri ile ilgili. Bir Kral, bir Kraliçe. Sevilen, saygı duyulan, seçilen ve takip edilen iki lider.

Öyle bir şey yok zaten Ayça :smile:

Şu an dizi izliyom, telefona geçtim. Yarın bol bol yazarım. Bazı arkadaşlar beni anlamamış. :joy::joy::joy:

Bence bu kısımları dizi üzerinden değerlendirmek yanlış.

Şimdi dizi hakkındaki görüşlerimi biliyorsun. Ana kemik noktası diziye göre ilerleyecek bence. Ancak ana kemiği. Yani kısaca diziden ne olacak sorusunun cevabunı en azındwn ana karakterler için alabiliriz. Ancak nasıl olacak sorusunun cevabını almamız mümkün değil. Çünkü kitapta dizide olmayan onlarca faktör var.

Yani Dany dizide Jonla onun insan olarak değerini görüp birleşmil olabilir, çünkü başka şansı yoktu. Jon’un gücü çok ama çok az. Ama kitapta nasıl olacak? Burası belirsiz işte. İlla bir noktada birbirlerini tamamlayacaklar ama dizideki gibi güç önemsiz bir unsur mu olacak? Burası belirsiz işte.

Şunun altını çizmek istiyorum, güç önemli olan tek şey demiyorum. Ancak Asoiaf realist bir seri ve bu tarz serilerde böyle şeylerin anlamı önemi olur.

Ben bu konuyu elimdeki malzeme ile değerlendiririm. Daha bir araya gelmemiş kitaptaki Dany ve Jon’un ilişkilerinin, durumlarının nasıl gelişeceği konusunda yorum yapamam. Yorum yapacak ne var ortada?

@YeniAy_Ottoman zaten yazılacakları yazmış ama buraya cevap vermek istedim bu düşüncenin temeli ne? Birde Jon’un Ww savaşından önce targ iddiasında bulunacağını mı düşünüyorsun. Bence bulunmaz herşey bittikten sonra birsürü yaşanmışlığın ardından Tahta geçmesi gerekiyorsa mecburiyetten geçer ayrıca Dany niye Jon’a tavır alsın. Dany ve Jon düşman olmayacağı çok belli zaten Dany de Jon’un Targ olduğunu kabul edince diyarın kabul etmemesi gibi bir durumu olabilir mi ayrıca diyar Gaemon Soluksaç ile Trystane Dogruateşi bile meşru görüp kabul etmiş.

@Symmachus Hocam seninde şöyle bir hatan var Jon’un efsanelesmesi gerekmiyor halk gözünde niye böyle bir iddaan var anlamadım. Ama illaki olursa zaten buna dair şeyler var Jon da yeniden dirilmesi, ulukurtunun olması, devlerin yanında olması efsanevi görünmesi için yeterli değil mi? Denge olayına yanlış yerden bakıyorsun hocam siyasi olarak denge olacaksa bu zaten sonda olur o zaman Dany bu gücünde olursa ve Jon tahtı isterse belki o zaman denge diyebiliriz.
Ayrıca hikaye açısından bakılmalı dengeye büyük savaşta her ikisininde önemli bir noktada olması gibi.

Dany ile denk hale gelmesi için bence gerekiyor bir nebze. Bakın özellikle Tyrion’un Aegon’a verdiği öğüt çok önemli. Sen bu kızın dengi misin diyor? Ya kız seni reddederse diyor? Bence dengi değilsin sadece dilencisin diyor. Aynı mesele Jon için de geçerli, işin açığı kendisi dilenci konumunda. Haklı bir iddia ve derme çatma kuzey. Herifin elinde başka bşr şey yok. Bence daha fazlası lazım.

Bilmiyorum ben kitapta Jon Dany buluşmasını Tyrion gözünden okumayı ve Tyrion’un o olaya gönderme yaparak harbi denkler diye düşünmesini bekliyprım.

ben de yazacğımı yazdım temele gelirsek seride ejderhalar ve kurtlar aynı değerde ama ejderhalar daha büyük yada daha güçlü göründüğünden daha öne çıkmış gibi görünüyor çıkmadı.
benim düşünceme göre Stark olan Jon öldü ve Targ olan jon yada Aemon uyanacak
kara kaşlı kara gözlü iken (lafın geliş ) targ olduğuna, hakkın onda olduğuna kimseyi inandıramaz. Piç kimliğinden sıyrılamaz. İnandırabilmesi için güçlü bir delil lazım bu da ejderha olur diyorum.
Dany ve Jon karşı karşıya gelir demedim, farazi örnekti. anlatmaya çalıştığımız denge ve güçü açıklamak için

Ben bayağıdır diyorum Jon dirilirken ejderhalar ile dirilecek bu da targ kimliğine dair şüpheleri alevleyecek. Sonrasında kimliği ortaya çıkacak. Esosta ve Westerosta dolaşan taşlaşmış ejderhalarda ötekiler savaşının geldiğinin işareti olacak herkes duvarı ve Jon u ciddiye alacak. Başka türlü bence (yazar tabikiki yolunu farklı bir yöntemini bulur) kimse ne Jon un targlığını ne öteki savaşına inanır. Dany bile bekle tahtı alayın ilgeneceğim duvarla der. Ben olsam bende öyle derdim