Buz ve Ateşin Şarkısı: Efsanenin Sonu Teorisi


#1

[b]BUZ VE ATEŞİN ŞARKISI: EFSANENİN SONU

Öncelikle teori bizzat bana aittir ve ilk defa burada paylaşıyorum. Daha önce benzer bir şey ortaya atıldıysa da ben görmedim.

Öncelikle bildiklerimizden başlayacağım.

  • Yazarın söylediğine göre seride tanrı diye bir şey yok, tanrının mucizesi diye gösterilen şeyler büyü ve bunların doğrudan ilgili coğrafya ile bir şekilde bağlantısı var.

  • Dinler, kültürler vb. coğrafya ve iklime göre şekilleniyor. (Örneğin soğuk iklimdeki kuzeyliler onur, gurur kavramlarına çok bağlı iken, sıcak iklimdeki Dorne’lular özellikle cinsellikte filan çok rahatlar)

  • Son olarak en önemlisi serinin ismi: Buz ve Ateşin Şarkısı. Olaylar akgezenler (buz) ve ejderhalar (ateş) etrafında şekilleniyor.

Bunlara bakarsak her şeyi coğrafya ve iklime göre temellendirmeliyiz.

BUZ

Her şey 8000 yıl önce kara bir kış ile uzun bir gecenin gelmesi ve onu akgezenlerin takip etmesiyle başlıyor.

Şimdi buradan öncesinin iklimiyle ilgili net bir bilgi yok. Ama bu uzun kıştan sonra Westeros’ta yaz ve kışların yıllar sürdüğünü biliyoruz. Bunu gerçek Dünya’ya benzetirsek (Kutuba yakın yerlerde 6 ay gündüz 6 ay gece olması gibi) Kuzey’in bile sadece en kuzey noktalarından itibaren (Umber’ların bölgesinden sonra) böyle bir iklim geçerli olmalıydı. Oysa bütün Westeros’ta geçerli . Bu gerçek Dünya’ya göre bütün Avrupa’da İskandinav bölgesi iklimine sahip oması gibi bir şey, burada bir gariplik var. Bence 8000 yıl önceki uzun kış bir buzul çağının başlangıcıydı ve Westeros’un iklimini bozdu.

Diğer bir bilgi ise bu kışın bir akgezen saldırısıyla beraber tekrarlanacağıydı. Bildiğimiz gibi Ormanın Çocukları uzun yıllar yaşıyor ve çok bilgeler, onlar bu 8000 yıllık buzul çağlarından oluşan döngüden haberdar olabilirler ve bu çağların uzun kışla başlayıp, uzun kışla bittiğini bilebilirler. İnsanlar da bu bilgiyi onlardan alıp efsaneleştirmiş olabilirler.

ATEŞ

5000 yıl önce Valyrian’lılar ejderhaları buldular. Bu ejderhalar volkanik faaliyetler sonucu oluşan coğrafyada evrimleşmiş olma ihtimali var. Yine bir doğa olayı ile başlayan Valyria çağı, başka bir volkanik faaliyetle yok oluyor. Ama şans eseri 3 ejderha kurtuluyor.

BUZ VE ATEŞİN ÇAĞLARININ SONU

Şimdi burada buz, iklimle o da Güneş ile ilgili. Ateş ise Dünya’nın içinden gelen volkanik olaylar ile ilgili. Çoğrafya’da bu ikisi iç kuvvetler ve dış kuvvetler önemli yer tutar. Ve bu seride bu iki kuvvetin insan medeniyetinin üzerindeki etkisi anlatılıyor. Daha doğrusu bu ikisinin bir dönemlik etkilerinin sonu. Uzun kışla beraber buz devri sona erecek. 400 yıl önce ise Valyria Kıyameti ile ateşin çağı sona erdi. Şu an ki olaylar oradan şans eseri kurtulan 3 ejderhanın (Fatih Aegon ve kardeşlerinin) geç dönem etkileri. Üstelik bu etki tam bitti derken, Dany’ninkiler ile beraber tazelendi. Peki bu etki nasıl yok olur? Her dönem başladığı gibi bitiyorsa ejderhaların yok olmasıyla. Bu da ironik bir şekilde Valyrian’lıların ejderhaları kullanarak saçtığı dehşetin karşılığıyla (ateş ve kan), yani doğa yasalarına uygun bir şekilde etkiye karşılık tepki ortaya çıkmasıyla. Bu tepki Bravos’lular’dır. İlgili olarak bakınız: Jaqen’in ejderhaları öldürmeye çalışması ile ilgili teori.

Yani herkesin sandığı gibi taht oyunları ikinci planda kalıp, asıl olay buz ve ateşin şarkısı olmayacak. Buz ve Ateşin Şarkısı’nın bitişini göreceğiz, asıl buradan sonrası Taht oyunları. Nasıl mı? Şimdiye kadar Westeros’ta en çok kimler etkiliydi? Gücünü soğuktan, kıştan alan Stark’lar (Kış geliyor) ve ateşten alan Targaryen’lar (Ateş ve kan). Buz ve Ateş’in döneminin kapanması demek Stark ve Targaryen hanedanlarının gücünün sonu demek. Ama önce güçlerinin zirvesine çıkacaklar, uzun kış ve ejderhalar ile. Aynı zamanda akgezenler için de aynı şey geçerli. Önce gücün zirvesi sonra tükeniş. Bu neyi getirir. Güç boşluğu, kaos!

SON EJDERİN HATASI

Şu an da ejderhaların ortaya çıkışı, akgezenlerin ortaya çıkışı ve Westeros’taki taht oyunları mücadelesi, eşzamanlı olarak başlamış durumda, peki bu tesadüf mü? Hayır!

Biraz geriye gidelim her şeyin başlangıcında ne oldu da diyar bu hale geldi? Rhaegar Lyanna’yı kaçırdı. Peki Rhaegar bunu neden yaptı? aşk için mi fazla romantik ve anlamsız bir tasadüf. Rhaegar efsaneler düşkündü. Bir şekilde bu Buz ve Ateş’in Çağı’nın sonuyla ilgili bir kehanet görmüş olabilir. Bu durumda bu 2 hanenin yok oluşunu önlemek için güçlerini birleştirmeyi çözüm olarak görmüş de olabilir. Her şey böyle başlar sonrası bildiğiniz gibi…

Peki bu 3 olayın çakışmasını nasıl açıklar. Rhaegar her şeyi öngördüğü için böyle bir işe giriştiğine göre Rhaegar’dan kısa bir süre sonra uzun kışın gelmesi ve akgezenlerin uyanması normal. Aynı şekilde bu hareketi Targaryen’arın sonunu getirdiği ve Dany ile Viserys’ın Essos’a kaçmasına sebep olduğu için. Varys ve Illyro’nun planları sonucu olan olaylar ziniciriyle ejderhaların tekrar ortaya çıkışının da akgezenlerle aynı döneme gelmesi de doğal yani ikisi de Rhaegar ile ilgili.

Son olarak taht oyunları. Targaryen’ların hanedanlığının sonu 7 krallık üzerindeki mutlak otoriteyi bitirdi ve pamuk ipliğine bağlı bir ittifak ile Robert Baratheon’un hükümdarlığını başlattı. Daha sonrası bildiğiniz gibi… Yani bu da Rhaegar’ın hareketinin sonucu.

Rhaegar tersine çevirmek istediği süreci yaptığı hata ile daha da güçlendirmiş oldu böylece. Peki bundan sonrası ne olacak?

SERÇEPARMAK’IN DÖNEMİ

Buradan sonrası kaos olduğuna göre; kaosun efendisi, "Taht Oyunlarının Kasparov"u, Serçeparmak, Petyr Baelish ne isterse o olacak.

Rhaegar’dan sonra olan şeylerin neredeyse tamamının sorumlusu Serçeparmak. Jon Arryn suikastıyla ve Stark ile Lannister hanedanlarını birbirine düşürerek, sonrasında ise Stannis’e Cersei’nin çocukları hakkında gerçeği söyleyerek "Beş Kralın Savaşı"nı başlatıyor.
Bunun zamanlamasının bilinçli olup olmaması ihtimallerinden ikisi de mümkün. Bilgi güçtür diyen adamın buz ve ateşin devrinin sonunun geldiğini bilmesi de şaşırtmaz. Ama bunu bilinçsiz yapıp zaten mükemmel olan planlarının üzerine şansa bu olayın da gelmesi ekmeğine yağ sürmüş de olabilir.

Buradan sonra neyi amaçlıyor, neyi istiyor? Tahta güçleri bitmiş Stark ve Targaryen’lardan birini veya ikisini (Jon ve Dany) geçirip, kendini kral eli yaptırıp bütün gücü elinde tutabilir.

Diğer ihtimal ise aristokrasi ve monarşiyi bitirip cumhuriyeti getirmesi. Serçeparmak Oliver Cromwell adında bir İngiliz’e benzetiliyor. Bu adam İngiltere’de monarşiyi bitirip cumhuriyeti getiren ve kendine “Devlet Koruyucu Lord” ünvanını verip, ölene kadar ülkeyi tek başına bir bakıma diktatörlük ile yöneten biri. Yazar İngiltere’deki iç savaşlardan esinlendiğine göre sonu da buna benzeyebilir.

Zaten Serçeparmak Tully ailesi yanında kalırken başına gelenlerden dolayı soylulardan ve gücünü akıl ve yetenekleri ile değil kanla elde edenlerden nefret ediyor. Sonuna kadar bencil ve makyavelist, büyük ihtimalle de kendini Westeros’taki en zeki adam olarak görüyor ve bu yüzden en üst makamın kendi hakkı olduğuna inanıyor. Buraya da tek tek soylulardan intikam alarak çıkmayı planlıyor. Zaten ilk elde ettiği yerler ve bir sonraki hedefine bakarsak: Onu küçük görüp, kızlarını ona layık görmeyen Tully lordunun krallığı, Nehir Diyarı; küçük kızın onun yerine evlendirildiği, babasının da bağlı olduğu Arryn hanedanının krallığı ve aynı zmanda kendi memleketi olan Vadi; sevdiği kızın nişanlandırıldığı ve evlendirildiği adamların hanesi olan Stark’ların krallığı Kuzey. İntikam ve gücü hedeflediği ortada. En büyük intikam da kan bağının ön planda olduğu monarşiyi ve aristokrasiyi bitirmek olur. Böylece kendini görünürde başbakan gerçekte diktatör yapar. Yazarın söylediğine göre son sahne taç giyme töreni olacağı için, yine Jon veya Dany’yi tahta oturtabilir tabi bu sembolik olur. Tıpkı şimdiki İngiltere Kraliçesi gibi.

MUTLU AMA BURUK SON

Bu sonu yazarın söylediği mutlu ama buruk sona göre değerlendirelim:

Mutlu

  • Kara kış ve uzun gecenin sonu gelir, akgezenlere karşı insanlık, Dany ve/veya Jon (AA) önderliğinde kazanır. Buz ve ateş çağları sona erer, insanlık aynı zamanda uzun yıllar süren kışlar ile “ateş ve kan” dan da kurtulmuş olur

  • Jon ve/veya Dany tahta geçer.

  • Cumhuriyet olduğu için savaşlar ve taht mücadeleleri biter, kan durur: pax littlefingerano (bakınız pax romano :D)

Buruk

  • Ciddi bir evil, villian olan Serçeparmak’ın tek başına iktidarı başlar.

  • Serçeparmak’ın yaptıkların yanına kar kalır. Öldürdüğü kişilerin itikamı alınmaz.

  • Cumhuriyetin ve barışın bedeli “Beş Kralın Savaşı” ile sonraki savaşlarda ve entrikalarda dökülen sıradan halk, şövalye ve lord kanlarıyla ve canlarıyla ödenir.[/b]


#2


#3

Arkadaşım orada bir emek var. En azından bi saygı göster. Hı diyerek ne yapmayı amaçlıyorsan olmuyor. Beğenmediysen yorum yazma ama gelip de hı deme satırlarca yazı yazılmış orada. Biraz saygılı olalım. Emek var sonuçta.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi.


#4

Mantık üzerine kurulu bir son olmuş. Tarihi kişiliklerle de harmanlanmış beğendim.

Ama 6. Ve 7. Kitapta okumak istediğim şeyler değil. :smiley:


#5

Mantıklı bir son ama GRRM, Serçeparmak üzerine bu kadar yoğunlaşmaz sanki, buz ve ateşin şarkısı o şekilde bitebilir ama taht oyunlarının böyle bitmesini istemem.


#6

Buz ve ateşin şarkısının böyle bittiği yani Stark ve Targaryen’ların gücünü kaybettiği, büyük ihtimalle Stannis’in öldüğü diğer bütün hanelerin ve krallıkların da her bakımdan yıprandığı bir koşulda başka kim gücü elde edebilir? Varys mı? Hiç sanmıyorum. Ayrıca Serçeparmak en son noktaya çıkmayacaksa buraya kadar neden geldi? GRRM bu kadar zeki ve başarılı bir karakteri neden yazdı? Ayrıca devamlı kötülerin, çıkarcıların, entrikacıların kazandığı; safların iyilerin kaybettiği seride en yüksek noktaya en makyavelist, çıkarcı, bencil ve en zeki karakterin çıkması serinin ruhuna uygun değil mi?


#7

Bildiğim kadarıyla Aegon tesadüfen kurtulmuyor. Babası ya da dedesi Valyria’dan ayrılıyor Kıyamet’ten önce. Ejderha Kayası’nın inşa ediyorlar. Daha sonra kendi kararı ile fethe başlıyor. Direk kaçıp gelerek Westeros’u fethetmiyor.


#8

Varys ne alemde?Varys Serçeparmak’tan daha çok iş yapacak bence.


#9

Edit: yanlış konu :blush:


#10

Kardeş öncelikle ellerine sağlık bayağı bir emek ve düşünce harcamışsın ,bende serçeparmağın seriye etkisi hakkında zaman zaman düşündüğüm olmuştur,hatta zaman zaman lan yoksa tahta serçeparmakmı oturacak diye düşünmüşlüğüm vardır :))) beş kralın savaşı serçeparmağın şeytani planları üzerine başladı ve talihinde yardımıyla tamda onun istediği gibi gidiyor,başlarda onun vadiye lord olmak istediğini düşünmüştüm ama sansayı hardyng ile evlendirip onu vadiye lord yapma planlarını öğrenince çok daha büyük hedefleri olduğunu anladım,muhtemelen seninde dediğin gibi Cromwell tarzı bir diktatör yada tahtta kukla bir kral veya kraliçe oturtup vekil kral olarak hüküm sürmeyi planlıyor ki aklıma da böyle yasal bir kukla olabilecek tek kişi stannisin kızı shireen geliyor,hem dizidede bence dizinin sonunu bilen yapımcılar bu yönde bir spoiler vermişlerdi,varys mace tyrellin annesiyle konuşurken onu serçeparmağa karşı uyarmış önceleri hiçkimseyken şimdi hem lord hemde toprak sahibi olduğunu ve tek eksiğinin bir ordu olduğunu onada sahip olursa herşeyi yapabilecek birisi olduğunu söylemişti,


#11

Yazdıklarının her birinde haklısın fakat GRRM bizi şaşırtan bir yazar. Ondan normal bir son beklemiyorum şahsen. Neden böyle düşünüyorum bilmiyorum ama Serçeparmak en son noktaya çıktıktan sonra seri biterse birazcık hayal kırıklığı yaşarım, gerçi GRRM bu olayı öyle bir anlatır ki hepimizin içi gider. Epey bir kararsız kaldım yahu. :confused:


#12

Böyle de bir ihtimal var. Serçeparmak bu noktalara Cat’i elde edemediği için hırs yapıp çıktı. Aynı şekilde düşüşü Sansa veya LS yüzünden olabilir. Bu durumda meydan Varys’a kalır heralde, tabi o daha önce ölmezse…


#13

Dediğin gibi serceparmak son derece zeki ve su ana kadar hep bu başarılı olan bi karakter ama bu kadarıda olmaz gibi ya


#14

Hikayenin başında Varys ile Serçeparmak arasında taht odasındaki o konuşmayı asla unutmam. Bence bu iki karakterin asla ölmemeleri, tehlikeye yaklaşmamaları ve güçlenmeleri benim için ilerleyen olaylar için de belirleyici.
Eline sağlık, mantıklı ama yıllarca bekledikten sonra tüm diyarı Serçeparmaka bırakmak herkesi üzer. ayrıca ters köşenin etkisinden de uzak olur.
Bence Serçeparmak son ana kadar belirleyici olacak ve insanların asıl savaşına hazırlanmasını geciktirecek bir etkisi olacak. Varys’in çok güçlü şekilde karaya çıkması kendisinin hayalinden kopmasına neden olacak ve tüm planlarını Dany’nin ortadan kalkması ve Varys’i oyun dışına atmak üzerine kuracak. Burada da Sansa ve Arya’yı yanına çekecek. Arya sonuç olarak Cercei’den intikam almadan iflah olmaz.
Serçeparmak bu noktada Sansa ile Jon’un arasını bile açabilir ki son bölümde fitneyi soktu. Tahminimce Dany’i o tahtı yerle bir edecek. ve muhtemelen koltukta da Serçeparmak olacak. Tabi o noktaya kadar Cercei Sansa tarafından öldürülmüş olacak. Yani tahtı ilk Serçeparmak-Sansa-Arya bloku alabilir. Hatta Sansa Cercei’yi ve çok dramatik şekilde Arya’da jaime yi öldürebilir.(hoş olurdu aryanın kılıç dövüşüyle jaime yi öldürmesi) Ve biz jaime ölürken çok sağlam duygusallık yaşayacağız, kimse jaime öldü diye sevinmeyecek. Tam GOT’luk sahne…
Bu olaylardan sonra Dany’nin o tahtı paramparça edeceğini düşünüyorum. Sansa ve Serçeparmak da ve belki de Arya’da (jaimeden sonra jon’un yanına gitmezse tabi) bu noktada dany’nin ateşinde ölebilirler. Serçeparmak’ın oynadığı rol ve kaosları ile Dany’nin kral topraklarına kadar gelmesine, diyarın zayıf kalmasına kadar bir çok belirleyici etkisinden sonra ölümü de epik olacaktır. Gollum’un yüzüğe ancak alevlere düşerken sahip olması gibi serçeparmak da o tahta oturduktan kısa süre sonra eriyor yok olacak. yüzünde o gülümseme olabilir. (yazar yüzüklerin efendisi gibi son olacağını söylemişti, bence tahtı en çok arzulayan adamın o tahtta ölmesi en uygun son bu maceraya)
Tabi bu son, kuzeydeki WW tehlikesi bertaraf edildikten önce mi sonra mı bilmiyorum. söz konusu GOT olunca zaman hep yanılttı beni :slight_smile:


#15

Serçeparmak nasıl tek başına kral olsun gözünüzü seveyim şuraya yazıyorum adam serinin sonunda ölecek


#16

Güzel düşünülmüş, ortada ciddi bir emek var, o yüzden tebrik ederim öncelikle.
Ama ben böyle bitmesini istemem :smiley: Tahtta Dany veya Jon ama Baelish iktidar… Bu benim için mutlu/buruk değil, bildiğiniz kötü son olur :smiley:
Tabi benim isteklerimi bir kenara bırakalım; Dany bunu kabul etmez, hatta Jon da etmez, yani ederlerse bir mantıksızlık olur. Dany onca şeyden sonra Baelish gibi bir adamın yöneteceği bir diyarın bir nevi göstermelik, sembolik Kraliçesi olmaktansa ölmeyi tercih eder herhalde. Hiçbir şekilde buna tamam demez diye düşünüyorum, karakterine ters. Jon’a gelirsek ; onun Kral olmak gibi bir isteği veya uğraşı olmadı hiç, onu hep birileri alıp bir yerlere koydu (Gece Nöbetinin Lord kumandanlığı; dizide Kuzey Kralı) ve Jon bunları kabul etti ama Baelish’in ona verdiği bir ünvanı, makamı, Demir Taht’ı kabul edeceğini sanmıyorum. Jon-Baelish, Dany-Baelish, veya Jon-Dany-Baelish… Ne olursa olsun böyle bir ittifak, koalisyon, ne derseniz deyin, olmaz gibi geliyor bana :smiley:

Bunların dışında ben zaten Baelish’in hikayenin sonunu göreceğini düşünmüyorum. “Ama Martin epey ön plana çıkardı bu karakteri, üzerinde çok yoğunlaştı, boşuna mı hepsi?” derseniz, haklısınız ama işin bir diğer tarafı var benim gözümde. Yani Baelish elbette önemli bir karakter ama esasında, dediğim gibi benim gözümde, daha çok Martin’in maşası gibi görünüyor. ASOİAF entrika, kaos hikayesi ve bu yüzden Martin’in Baelish gibi bir karaktere ihtiyacı var olayların fitilini ateşlemek için. Baelish’in yaptıklarını düşünün, Westeros’da yaşanan olayların çoğunda onun parmağı var. Adamın yaptığı küçücük bir hamle zincirleme felaketlere yol açıyor. Martin Baelish karakterini resmen hikayeyi ilerletmek için yaratmış, yani esasında Baelish karakterinin tek olayı bu ama Martin usta bir yazar olduğu için Baelish karakterine bir hikaye, bir amaç, intikam istekleri vermiş ve bu sayede karakterin esas yaratılma sebebini kamufle etmiş. Baelish amacına doğru ilerlerken ortalığı karıştırıp genel hikayenin birçok kısmını belirleyen biri. Bu tip karakterler hikayenin başlagıç ve gelişiminde pay sahibi olurlar, hatta belki hikayenin sonuçlanmasına da etki ederler ama hikaye onlarla bitmez. Özetlemek gerekirse, Baelish çok önemli bir karakter evet ama ölürse eğer hiçbir şey boşuna olmaz, veya karakter harcanmış olmaz çünkü bu karakterlerin esas yaratılma amacı zaten hikayenin entrika, kaos kısmını doldurmak. Martin Baelish’i öldürürse misyonu sona erdiği için, ondan daha fazla yararlanamayacağı için öldürür ve bu bir şeyi sonuçsuz bir şekilde ortada bırakmak olmaz.