Buz ve Ateşin Şarkısı 'Ejderhalar'

ejderhalar
dragons
buz-ve-ateşin-şarkıs

Sanmam, Hightower ve Dayne Hanesi için Şafak Çağı tabiri kullanılmıyor muydu? Demek sadece Essos’a has bir dönem değil yahut kavram. Elbet biz hep batı gözüyle baktık tarihe, essos ne diyor bu konuda bilmiyoruz. :slight_smile:

Yani bilemeyiz belki o anlaşma falan küresel çağlı daha büyük olaylar içindir. Şu uzun gece çıktığı zaman u konularla ilgili biraz daha aydınlanırız.

Melisandre'nin Yakutu

Bekliyoruz işte, en az 2 sene. :smiley:

Bende hemfikirim bu konuda ve böyle bir şey olması efsane olurdu. Buz ejderhası olursa ben Jon’nun onunla bir bağı olacağını düşünüyorum hep. Teori gerçekten çok iyi.

Teşekkürler. Yani en az iki yahut üç kere geçiyor Sur+buz ejderhası+ Jon üçlüsünde. İster istemez… :slight_smile:

Jon halasının ejderlerine çökmek yerine kendi ejderlerini diriltse süper olur.

Onu ben de çok istiyorum, böyle tatlış bir buz ejderhası olsa güzel olurdu ama sanırsam o kadar da değil, en fazla Sur yıkılınca bir ejderha çıkar altından diye tahmin ediyorum.

Ejderha kayasındaki heykeller cidden taşlaşmış ejderha ise belki onu uyandırır, elbette biz AA vb. şey olduğu düşüncesi ile konuştuk ama AA meselesine bakışımın değiştiğini biliyorsun, zaten bu başlık bunu ortaya da koyuyor aralarda yazmışım.

Aynen öyle bir şey olabilir gerçekten. 6 ejderin olduğu bir kehanette var.

Bir Dany ağlıyordu gözleri yaşlı.

Hangisiydi o? Tam hatırlayamadım

Aaayyy yine mi yaa? :woman_facepalming:

@YeniAy_Ottoman
Hani su Moqorro’nun Tyrion’a söyledigi sey var ya? “Genç ve yasli, gerçek ve sahte, karanlik ve aydinlik ejderhalar” falan iste? He iste Ömer’e göre, bu 6 “ejderha” olacagi anlamina geliyormus :smile:
Kaç kere anlatmaya çalistim, bir tanima birçok kisi uyabilir dedim ama yok! Dany mesela hem genç, hem gerçek, hem aydinlik olabilir. Jon da hem genç, hem gerçektir ama belki gizli oldugu için karanliktir falan. Ama hayir, Ömer’e göre 1 genç, 1 yasli, 1 gerçek, 1 sahte, 1 karanlik ve 1 aydinlik olmak üzere, 6 ejderha olacakmis.

Aslında kayıp ejderler bulunsa iyi olabilir mesela silverwind kuzeye gitmiş ve belki orada uykuya dalmıştır jon onu bulacaktır falan bence diyarda hala birçok ejderha yumurtası olabilir. sonucta ejderhaların dansında 3 ejderha hayatta kalmayı başardı ve ikisi oldukça genç ejderhalardı

Destekleyici bir şey, Euron ne kadar doğru söylediği bilinmese de eline ejderha yumurtası geçtiğini iddia ediyor.Valyria Çeliği Zırhtan sonra çok olası geliyor bana.

Ben de onu anlatamıyorum bir türlü, burada baskın özellikler önemli, baskın özellikler, baskın, baskın baskın…

Dany’nin gerçek veya sahte olmasıyla alakalı bir karmaşa yok ama başka birilerinin var.

Jon ve Aegon arasında gerçeklik babında çok ciddi bir zıtlık varken(ikisi de Rhaegar’ın oğlu olduğunu iddia eder vs) ve bu matematik uyuyorken diğerlerinde kullanmamak için tek bir sebep bilr yok.

Yaa ne alakasi var? Niye her özelligin baskin olmasi gerekiyor ki? Bunu nereden çikardin? Nasil böyle bir izlenime kapildin?

Birde hadi bana her biri bir özelligi uyan, her birinde bir özellik baskin olan 6 ejderha söyle.
O kadar ejderha bile yok be :smile:

Brynden Rivers Shiiera Seestar

Birisi Batıda birisi Doğuda. İkisi de güçlü büyücü. Birisi büyüsü gereği tükeniyor, yaşlanıyor. Öbürü ise genç kalıyor

Genç ve yaşlı

Maegor Dany

Birisi karanlık ve kötü bir ruha sahip. Diğeri melek.

Karanlık ve aydınlık

Kaynak, Bilinmeyen yanlarıyla Buz ve Ateşin Dünyası ve Masonik Bağlar. Yazar Symmachus

:joy:

Brynden artik 3 Gözlü Kuzgun ve çoook uzaklarda. Moqorro ne demisti? Tüm o ejderhalarin ortasinda Tyrion olacakti. Brynden’in olaya direkt, fiziken dahil olmasi gerek yani, kendini o agaçtan kopararak.

Shiera Seastar mi? Hayatta olup olmadigi bile belirsiz bir kadini, hayatta ise bile ortaya çikacagina dair bildigim kadariyla bir upucu bile olmayan kadini listeye mi dahil ediyorsun? Aaah yapma! :smile: Bana varsayimlarla, teorilerle gelme.

Maegor mu? Maegor da kim? Su an öyle biri mi var?

Zorlama canim, zorlama :smile:

Peki alternatif nedir? Gerçekten senşn alternatif düşüncen nedir? Yani bir matematik olmak zorunda. Ben Aegon ve Jon’dan yola çıkarak böyle bir formül geliştirdim.

Bir alternatif, bir matematik yok.

“Yaşlı ve genç, gerçek ve sahte, parlak ve karanlık ejderhalar. Ve sen. Bütün bunların ortasında hırlayan büyük gölgeli küçük bir adam.”

… diyor Moqorro.
Kontrastlar, karsit anlamlar seklinde anlatiyor gördüklerini.
Yani cidden her tanima uyan biri olacagi izlenimine nasil kapildin? Cok merak ediyorum.

Simdi bir grup insan hayal et ve onlara söyle dedigini düsün :
“Yasli ve genç, sakin ve öfkeli, korkmus ve cesur gözler görüyorum”

O insanlar birbirlerine bakip “Ben yasli olanim, evet. Öfkeli sensin. Bu sakin bak. Oradaki cesur olan…” falan mi diyecekler? :smile: Baska yasli, öfkeli veya sakin yok mu?
Her insan birçok tanima uyabilir. Biri yasli, sakin ve korkmus olabiliyorken; digeri genç, sakin ve cesur olabilir.
Tipki bizim konumuzda, bir kisinin genç, sahte ve aydinlik; bir digerinin genç, gerçek ve karanlik olabilecegi gibi.
Vikiye ekledigim Rüyalar ve Kehanetler yazisinda, genel görüsü ve tahminleri yazdigim için, mesela yasli tanimina Brynden’i eklemistim, fakat yasli bir ejderha oldugu halde, Moqorro’nun gördügü görüde olabilir mi? Ondan süpheliyim. Cünkü daha önce de dedigim gibi, Tyrion kendini bu ejderhalarin ortasinda bulacak. Ve Brynden’in durumu malum.
Dolayisiyla kim bu yasli tanimina uyabilir? Blackfyre oldugu düsünülen Varys ama tabi beni biliyorsun, varsayim ve teorilerle fikir sahibi olmayi pek sevmiyorum. Ama su an en iyi açiklama da bu. Yani diyecegim o ki, büyük ihtimalle bir tanima sadece bir kisinin uydugu bir durum olacak. Yasli tanimina.
Tabi son iki kitapta, bu görünün gerçeklestigi zamana kadar, ortaya yasli tanimina uyan, ejderha kanina sahip baska biri çikarsa, orasi ayri.

Tabi isin metaforik yanina da bakmak lazim. Yani bunu da degerlendirmek gerek. Ejderhalar gerçek insan metaforu oldugu kadar, baska bir seyin metaforu da olabilir mi? Mesela atiyorum aklima ilk geleni… Ejderhakayasindaki ejderha heykelleri… Yüzlerce yildir orada duran, eski (yasli) “ejderhalar”.
Imgeler sonuçta çok belirsizdir, ve yorumlama çok önemlidir. Direkt olayi, kisiyi görmezsin, onlarin bir nevi gölgelerini, çarpitilmis görüntülerini görürsün daha çok. Bir ejderha heykelenin hareketsiz gölgesi, karanlik ejderha tanimina sebep olabilir. Yine ayaklari üzerinde duran, kanatlari katlanmis bir ejderha heykelinin gölgesi, çökmüs, yorgun bir ejderha gibi görünüp, yasli ejderha tanimini ortaya çikarabilir. Hareketli ve canli bir renge sahip bir ejderha “gölgesi” görürsün, bunu genç ve gerçek diye yorumlayabilirsin.

He anladım, şu konu. :smiley:

@Symmachus

Genç-yaşlı; aydınlık-karanlık ejderyalar, bu konunun başlığı vardı ya. :smiley:

Şimdi ben 6 adet ejderha olduğunu düşünmediğim gibi bir ejderhanın fiziksel olarak ortada olması gerektiğini de düşünmüyorum. Yani seride 6 adet ejderha görmeyeceğiz ve Kankuzgun’u olaya dahil olamaz, bu ejderhalardan biri asla değildir diye bir düşünceye de katılmıyorum. Diğer yandan Duygu’nun bir kişi birden fazla tanımı içinde barındırıyor olabilir, fikrine katılıyorum.

Bu bir kehanet olduğu için her şey tamamen mecaz içeren, simgesel özellikler içeren bir anlatım; ne çok belirgin olmalı ne de asla bilinmez olmamalı, sanırım GRRM’in tarzı buydu kehanetlerde. Kehanetler çoklu yoruma açıktır ve gerçekleşene kadar hiç kimse “%100 benim yorumum doğru.” diyemez, arkadaşlar.

Aslında ben kehanet yorumlama meselesine bayılıyorum, gizem ve bilinmezlik barındırdığı için yapboz gibi tahmin etmeyi seviyorum. :slight_smile:

Kehanette geçen “ejderhalar” tanımı, genel yapısı itibariyle bize iki ayaklı ejderhalar olduğu izlenimi verdiği kesin ama aksine sadece insan ejderhalar değil, gerçekten de hakiki ejderhalar da belki işin içindedir.

Bir de dikkatinizi çekti mi bilmem ama Moqorro alevlere baktığında muhtemelen gerçekten kanatlı ejderhalar görmüştür ve Tyrion’u… Elbette acaba diğer özellikleri sıralar iken ne gördü de böyle sıraladı ki?

Misal “gerçek ve sahte” derken, ne görmüş olabilir? Dany’nin Ölümsüzler Evinde gördüğü “kukla ejderha” ile karşısında “gerçek ejderha” durmuş olabilir. Bu ister istemez kafadan Aegon ve Dany’yi akla getiriyor. Çünkü neredeyse Aegon’un sahte olduğundan eminiz. Tamam, belki oğlan bir Valirya Lordu ama sonuç olarak hakiki Targ değil, bu yönden bakmak gerek.

Aydınlık ve Karanlık der iken ne görmüş olabilir? Birinin rengi beyaz diğerin ki siyah mı? Yoksa gündüz ışığı ile aydınlanmış bir ejderha ile karanlığa gizlenmiş bir ejderha mı? Bu kişilerin kimliklerinin açık ve gizli olmasını ma işaret ediyor yoksa “taraf” larını simgeliyor? Atıyorum işte bu kişiler akla benim doğrudan Dany ve Jon’u getiriyor; Dany, R’hllor tarafını Jon ise Büyük Öteki tarafında? (Jon’un siyah buzdan giydiği zırh da bir etken elbet düşünceye ve Dany’nin rüyasında buzdan zırhlılara karşı mı savaşmıştı?)

Yaşlı ve Genç? Bir bebek ejderha ile yetişkin bir ejderha görürsen genç ve yaşlı dersin… Bunlar kimi simgeliyor? dersek… İki kişi olması gerektiğini düşünüyoruz ama belki tüm genç ejderhaları ve yaş olarak işte misal eğer doğru ise Melisandre ve Varys hatta Kankuzgun’u olabilir. Yahut Duygu’nun dediği gibi bakarsın ejderha kayasındaki genç yaşlı taşlaşmış ejderhalardır.

Tyrion da tüm bunların arasında hırlıyor ve uzun bir gölgesi var. Bu, diziden de anladığımız kadarıyla bir kişinin elinin uzunluğu, gücü ve olaylara etki gücünü simgeliyor… Ben “hırlama” kısmını hep “hoşnutsuzluk” olarak yorumladım, çünkü bu kadar ejderha arasında ortada kalmak insanı strese sokan bir oyun içinde olduğunu da gösteriyor. Hatta “hırlama” lafını duyunca Tyrion da "“Hırlayan? Benim gibi dost canlısı bir adam?” " diyor. Sanki bu kadar ejderhanın ortasında kalmaktan bıkmış da “yeter be ya” diyormuş gibi algılıyorum. :slight_smile:

Melisandre’de gördüğümüze göre imgeler hızlı bir şekilde değişip, üst üste bindiği için karmaşık şekilde görülüyor ve o imgeleri yakalayıp yorumlamak zor oluyor.

Burada insanlardan değil ejderhalardan bahsediyoruz. Sınırlı ejderhaya sahipken bunların en azından bir kısmının bazı ejderhaları nitelendrimesi lazım. Bunun da rastgele olacağını düşünmüyorum.

Bence bu yanlış bir bakış açısı. Burada kehanet metafor olarak yorumlanmaya daha uygun bence. Yani muhtemelen Moqorro daha çok ejderhaların etkisinden bahsediyor. Evrene olan etkisi ve bıraktığı işlerden. 6 ejder ve ortalarında Tyrion derken benim aklıma gelen yuvarlak masa ve ortasında millete laf anlatmaya çalışan Tyrion değil, kendi amaçlarını güdüp evrene etki etmeye çalışan ve bunların ortasında her tarafa etki eden Tyrion.

Orada büyük buluşma tarzı bir şey olabilir. Öncekilerden daha mantıklı bir bakış açısı ama bir matematik olmak zorunda. Yani 3 tanesi bu ejdere, 2 tanesi bu ejdere olmaz. Eğer bunlar insansa bence benim bakış açımın doğru olma olasılığı yüksek.

Daha önce konumdaki yorumuma katılmıştın şimdi de Duygu haklıdır diyorsun. Söyle kaç para aldın ondan :stuck_out_tongue: Ne kadar aldıysan daha fazlası benden. Tabi Euro ile baş etmesi zor ama olsun.

Şaka bir yana birden fazla özellik barındırsa bile bence bir denge olmalı. Yani bir ejder yaşlı karanlık sahteyken öbürü genç gerçek ve aydınlık olmalı. Bu şekilde düşünüp @Starkgaryen’in de vardığı gibi Varys uyuyor işte dersek bile ne bileyim bu kadar etkisi olacağından şüpheliyim. Çünkü Varys ve Dany tamamen farklı türe sahip. Bu basketbol oyuncusuyla futbol oyuncusunu kıyaslamaya benziyor ki Jon’un bu tanımda nerede olacağı soru işareti. Yazarın kendisi bu ikisi çok önemli demişken Jon’un olmadığıu bir ejderli tanım yoktur ya da belki geniş anlamda değil kısa bir zaman içinde cerayan edecek tanımları anlatmıştır. Aslında ben bu konuda biraz düşüneyim.

Brynden neden gerçek ejder değil? Yani kendisi beyaz ejderi arma olarak kullanırken? Piç muhabbetine falan gireceksen valla açıkçası 7 inancının dayattığı bakış açısını kabul etmek ne kadar doğru bilemem :smiley: Daha önce piç birinin ejder sürmüşlüğü varken hem de