Buz ve Ateşin Şarkısı Okuma Sırası

Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 4.5 yıldır Game of Thrones dizisini izliyordum ve malumunuz dizi bitti. Dizi bittikten sonra kitapları okumayı kafaya koymuştum. Biraz araştırdığımda, Buz ve Ateşin Şarkısı serisini ve bu seriye ait 9 kitap olduğunu gördüm.

Forumdan bu serinin okuma sırasını da öğrendim fakat bir şeyi bulamadım. Buz ve Ateşin Şarkısı serisinden önce, bu evreni anlatan farklı kitap/seri mevcut mu? Önce onlardan başlamak istiyorum, eğer mevcutsa hepsini okuma sırasına göre yazarsanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler.

Bu arada konuyu doğru(?) yere açıp açmadığımdan emin değilim, mazur görün yeniyim.

1 Like

Yüzüklerin efendisi gibi ilk olarak normal seriyi oku bence. Sonra Silmarillion gibi diğer geçmişteki büyük olaylara geçebilirsin.

Şimdi şu seriler var

Dunk & Egg

Bu bence Asoaiftan hemen sonra okunması gereken bir şey. Bir şovalye ve yaverinin başından geçen olaylar. Asoiaftan 100 sene önce falan galiba. Yalnız şovalye ve yaver dediğime bakma spoiler vermek istemediğimden böyle dedim, Asoiafta olacak pek çok şey bunların zamanında temelleniyor. Şimdilik 3 tane kitap var. Gerçi kitap dediğim kalın roman değil bildiğin kronolojik ilerleyen birbiriyle arssında biraz zaman olan 3 öykü. Bildiğim kadarıyla 12 tane falan çıkacak. Donanımhaberde Türkçe çevirisi var üçünün de.

Buz ve Ateşin Dünyası

Ansiklopedi gibi bir şey. Kral Tommen’e evreni tanıması amaçlı bir üstat tarafından sunulmuş bir kitap gibi konsepti var. Bundan ötürü yakom zamandaki olaylarda A-Haber’e bağlamış biraz hoş bir ayrıntı :joy:. Tabi yakın zaman derken beklentiye girme, kitap Asoiaf serisinin başlangıcına kadar olan olaylari içeriyor sadece. Yani isyan falan. Asoiaftaki haneleri tarihleri, Essos medeniyetleri; özgür şehirler, uzaktaki tuhaf uygarlıklar falan. Asoiaf teorilerini sevenler için başucu diyebiliriz çok ilginç şeyler var çünkü. Bu da Türkçeye çevrili ancak biraz pahalı. 120 lira mı ne öyle bir şey.

Kan ve Ateş

Targaryen tarihini anlatan kitap. Aslında Buz ve Ateşin dünyası da dahil olmak üzere daha önceki eserlerde yazanların derlemesi sadece. Ama gene de hiçbir yerde yazılmayan yeni şeyler de var. Bir de bu iki kitap olacak. Şimdilik sadece ilki çıktı ve bu Ejderhaların dansının sonuna kadar olan kısmı kapsıyor. Türkçesi de bu yaz çıkacak sanırım.

Düzenbaz prens & Prenses ve Kraliçe

Bu iki kitaptan ilki Ejderlerin dansında önemli bir rol oynamış Daemon Targaryeni, ikincisi de Ejderlerin dansını anlatıyor. Tabi gene roman şeklinde değil özet tarih şeklinde. Bu ikisinin de gene korsan Türkçe çevirisi mevcut

2 Likes

ben kitaplardan önce evreni ve tarihi anlatan youtube videolarını izledim çokta işime yaradı okurken

Yanıtlarınız için teşekkürler, çok yardımcı oldunuz arkadaşlar.

1 Like