Buz ve Ateşin Şarkısı serisindeki en iyi kitap?

Kralların çarpışması

Nedense Taht Oyunlarını daha çok sevmişimdir hep

En iyisi olarak Kılıçların Fırtınası’nı işaretledim.
En kötü demeyeyim de zayıf olaraksa Kargaların Şöleni’ni görüyorum. Kılıçların Fırtınası gibi bir kitaptan sonra 5 yıl beklemenin karşılığı böyle olmamalıydı.
Sıralamam şu şekilde;
1 - Kılıçların Fırtınası (A Storm of Swords)
2 - Taht Oyunları (A Game of Thrones)
3 - Ejderhalarla Dans (A Dance with Dragons)
4 - Kralların Çarpışması ( A Clash of Kings)
5 - Kargaların Şöleni (A Feast for Crows)
Yeni çıkacak kitaplar umarım zirveyi zorlar.

Kargaların şöleni büyük hayal kırıklığıydı benim için hele o Sam-Cersei-Brienne üçlüsünün povları beni canımdan bezdirmişlerdi

Kargaların şöleni içlerinde en sönüğüydü bence de ve özellikle Brienne kısımları çok sıkmıştı, Cersei’nin iyice manyaklaşması da öyle.

İlk kitabın yeri ayrı ^^

Bir sıralama yapmak gerekirse
1-Kılıçların Fırtınası
2- Kralların Çarpışması
3- Ejderhalarla Dans
4- Taht Oyunları
5- Kargaların şöleni

Kılıçların Fırtınası.

Kılıçların Fırtınası kalbimi yerinden sökecek gibi olmuştu özellikle sonlarına doğru :smiley:

1-Taht Oyunları(hiç biri yerini alamaz)
2-Kılıçların Fırtınası
3-Kralların Çarpışması
4-Ejderhaların Dansı
5-Kargaların Şöleni

Gerek betimlemeler, gerekse entrika yüzünden benim tercihim Kargaların Ziyafeti olacak. Belki Kılıçların Fırtınası da 1. olabilirdi ama onu okumadan önce o kadar fazla spoiler yemiştim ki hiçbir eğlencesi kalmadı plot twistlerin.

Her kitap ayrı ayrı güzel. AFFC ve ADWD’u sevmeyenler daha önce diziyi izlemiştir diye düşünüyorum. Bence seri AFFC ile açıldı. Greyjoy ve Martell hanesi seriye dahil oldu. Betimlemeler de hoş.

Bence tam tersi :D.

Kargaların ziyafeti daha çok insanların iç dünyasına yönelikti ve Westerostaki güç dengelerinin açıklandığı seri oldu aynı zamanda. Ancak ilk 3 kitaptaki aksiyona ve ilerleme hızına oranla geride kalmış bir seri bu yüzden ilk 3 kitaptan sonra biraz bayık gelmesi normal.

Ancsk diziyi izledikten sonra kitabı okuyan adam bilgiye açtır zaten. Neler olacağını aşağı yukarı biliyordur ama işte daha ayrıntılısını öğrenmek istiyordur. Diziden aşık kopuşun olduğu kitap malum.

Bu şekilde bakıyorsunuz ama, martinin her kitabı bir öncekinden daha az kitap. Hşkaye kapalı değil, ayrıntılar ve karakterler ileriye dönük değil. Her şey düğüm. Bu aslında övülmemesi gereken bir nokta.

Tabi benim kişisel görüşüm ama ben çok karakter olmasından, çeşitlilikten hoşlanırım. Eğer bu düğümler sonraki 1500’er sayfalık iki kitapta güzel bir şekilde çözüme ulaşırsa muhteşemlik seviyesi arşa çıkabilir. Ancak Martin doğaçlama yazdığını söylemiş birisi ve doğaçlama yazım da böyle ters köşeli çok fazla olayın olduğu bir seri için ne kadar uygun bilemiyorum. Aklında bazı şeyler oluyordur ileriye yönelik mutlaka ancak kitapları yazarken pek çok önemli olayı düşünmediği için defalarca çıkmaza girmiştir. Tabi bir kitap silinip tamamen baştan yazılabilir. Ancak çoktan çıkmış kitaplarda ya aslında bu bunla çelişecek olmayacak bak dur bir şunu düzelteyim diyemez. Dolayısıyla her kitapta iş daha fazla zorlaşıyor. Gerçekten ileriki kitaplara yönelik çok ciddi sorunlar var

Cersei nasıl tekrar yükselecek? O kehanetin gerçekleşmesi lazım ama tamamen hapse düşüp mahvolup itibarı 5 paralık olmuşken nasıl olacak bu?

Jon Rheagar’ın oğlu muhtemelen. İyi de bu bilgi gerçek hayatta ne işimize yarayacak? Muhtemelen o aklara karşı olan savaşta ilk insanların kanı + Ejder kanı güzel kombo oluşturacaktır ama bunun dışında 5 kitabın odak noktası olan tahta dönük kısmı nasıl gerçek olacak? Martin’in Jon’u surdan çıkarması gerekiyordu ölüm kozunu kullandı bunun için ama kuzeyi alsa bile ciddi bir tehdit varken kim ilgilenir Güney’le? Hadi kimse ilgilenmedi o kadar entrikadan sonra basit bir şekilde tahta geçecek kişinin belli olması garip olmaz mı?

Daenerys’i Meeren’den nasıl çıkaracağız? Olay fethetmekte değil yönetmekte ama orada onca yıl devam denen bir gelenek iki ordu göndermekle yıkılmıyor işte. Şimdi ejderlerle ve Dothraklarla kafalarına kafalarına vursa bile kendisi gittikten sonra her şey eski haline dönmeyecek mi? Bir değişim için bir yıl değil onlarca yıl orada kalıp yönetmesi lazım.

Tabi tüm bunlara dair aşağı yukarı fikirler vardır ama çelişmeden bağlaması zor ve her ayrıntıya girildiğinde daha da çok zorlaşıyor. Zaten dizinin kopmasının sebebi de bu bence. Martin’in bile nasıl bağlayacağını bilmediği olayların hepsini dizi nasıl işlesin?

Ben Ejderhaların Dansı kitabını çok seviyorum. :slight_smile:

Kılıçların Fırtınası
Red Wedding , Purple Wedding vb birçok olaylar bu kitapta gerçekleşti ve çok dolu bir kitaptı .

Jon yok diye mi? Şahsen ben ilk okuduğumda Jon yok diye sıkılıyordum biraz, neyse ki Arya POV’ları vardı da kurtarıyordu. :slight_smile:

Jon povları hakikaten güzel. Dizide ise en çok sıkıldığım sahnelerdi. Kitapta olacakları bilmeme rağmen zevkle okudum. Jon Snow kitaptaki favorim ama dizidekinin bence kitapla alakası bile yok :frowning:

Ben Arianne ve dornla ilişkili povlarında çok sıkılıyordum onun dışında gayet iyi okudum 4. kitap cidden biraz zorlamaydı ana karakterler olmadığından
İlk kitap dizi ile aynı olduğundan biraz sıkıldım 2 3 5 i çok rahatt ve nasıl olduğunu anlamadan okuyu vermiştim