Buz ve Ateşin Şarkısı "Tatlı" İşaretler - 1

asoiaf
grrm
swet
taht-oyunları
tatlı
#1

Giriş

Herkese selamlar,

Aslında daha önceden aşina olduğunuz bir konuyu daha toparlanmış ve genişletilmiş haliyle açmak istedim. Zira karşıma çok daha fazla örnek çıkıp durdu. ASOIAF'da 'Tatlılık' Kavramının Olumsuzluğu, Sur'da Açan Mavi Çiçek ve Dany'nin Geleceği konusu “tatlılık” kavramı üzerinden Dany’nin asoiaf’taki geleceğini konu alıyordu. Fakat bu başlığın tam olarak “tatlı” kavramının ne ifade ettiği üzerine konuşmak hatta gerçekleşmemiş ama gerçekleşmesi beklenen olayları da listeleyerek bir nevi ölümleri ve ölüm tehlikelerini tahmin etmek için kullanabileceğimizi düşündüm.

Derli toplu olması bakımında her bir kitabın içinde geçen “tatlı” kavramını tespit etmeye çalışacağım inşallah. Önce bilmeyen arkadaşlar için “tatlı” kavramının ne olduğunu ifade edeyim.

Tatlı kavramı, asoiaf evreninde tek bir şeye işaret ediyor; “ölüm.” Özetle; bir karaktere veya nesneye atıfta bulunarak tatlı kavramını görüyorsanız bilin ki orada bir “ölüm” söz konusu olacaktır yahut ölüm getirebilecek bir şeyden bahsediliyordur. Ölüm illa %100 gerçekleşmek zorunda olmayabilir, bir tehlike geçirebilir karakter ama genelde ölümle son buluyor.

Ölüm meselesinin nasıl tecelli olacağı muamma. Yani Viserys gibi Dany’e “tatlı kardeşim” deyip, ölüm sebebinin doğrudan ya da dolaylı kardeşi olabilecek iken; Cat’de olduğu gibi kardeşleri tarafından “tatlı kardeşim” deyip, o kardeşin öleceğine işaret de ediyor, olabilir. Yani “sweet” bir foreshadowing ama kimin ölümüne olduğu her daim kestirilmiyor, ta ki yaşayana kadar ya da başka kanıtlar ile desteklenene kadar. Elbette x karakter için “tatlı” ile ölümüne işaret verilip, son kitapta bu gerçekleşebilir yahut sadece birkaç kitap sonrası ya da o kitapta. Bu yüzden ilk kitapta işaret kabul edebileceğimiz ama gerçekleşmemiş ölüm tehditleri de söz konusu.

[tr_TR.composer.contains_dtoc]

İlk kitaba geçmeden önce ilginizi çekiyorsa “tatlı” ile benzer bir manaya sahip bir başka bir işaret daha var. Ay "Buz ve Ölüm"

AGoT (Taht Oyunları)

İlk kitapta tespit edilen en az 133 “tatlı” kelimesi mevcuttur. A Search of Ice and Fire Hepsine burada değinmek mümkün olmadığında bağlantı adresini ekliyor ve dikkat çekici kısımları ekliyorum.

1 - Sör Wymar Royce ve Will’in Öteki saldırısının hemen öncesi.(Daha sonra biri hariç hepsi öldürülüyordu ama diğeri de daha sonra idam ediliyordu. Özetle üç korucu da ölüyor.)

Hava gerçekten soğumuştu. Will titreyerek tutunduğu dala sıkı sıkı sarıldı. Yüzü muhafız ağacının dev gövdesine yaslanmış haldeydi. Ağacın tatlı ve yapışkan reçinesini suratının her yerinde hissediyordu.

2- Bran ve abilerinin, ölü ulukurt annesini ve altı kurdu buldukları zaman.

Atlarına binip yola çıktıklarında, Bran zaferin şekerli tadını ağzında hissediyordu. Yavru kurdunu kıyafetindeki deri katlarının arasında sarmalamış, sıcak bedenine yaslamış, yolculuk için güvene almıştı. Şimdi yavrusuna ne isim vereceğini düşünüyordu.

3- Dany’nin Viserys ile Drogo hakkında konuştukları, banyo sahnesi. Viserys, kitap boyunca sık sık kız kardeşine “tatlı kız kardeşim” diye seslenmektedir ve bilhassa ölüm vakti yaklaştığında Dany de ona “tatlı kardeşim” demiştir ki en sonunda ölümü Dany yüzünden olmuştur.

Erkek kardeşi gülümsedi. “Harika.” Kızın saçlarını adeta şefkatle okşadı. “Saltanatımın tarihini yazdıklarında benim tatlı kız kardeşim, bu gece başladığını söyleyecekler.”

4- Dany’nin Sör Willem’i ölüm döşeğinde iken hatırlaması.

“Küçük Prensesim” diye seslenirdi ona. Bazen de “Leydim” derdi. Sör Willem’in elleri eski deriler kadar yumuşaktı. Hasta yatağından hiç çıkmadı. Hastalığın nemli, sıcak, tatlı, tuhaf kokusu her geçen gün biraz daha çöküyordu üstüne.

5- Dany, Viserys ve Yargıç’ın Drogo’ya giderken sohbet edişlerinde Dany, Yargıç’ın Viserys’i tatlı sözlerle kandırdığını düşünüyordu ki Varys ile bu adamın amacının iyi olmadığı aşikar. Nitekim bu adamın ve Varys’ın oyunları ve yönlendirmesiyle Viserys bir nevi kendi ölümüne gittiği gibi ileride de Dany için “ölümcül” bir tehdit olması içten değil. Zira hala onun dostu gibi davranmaya devam ediyor ama olmadığını biliyoruz. Dany, onun için sadece Aegon’u tahta geçirmek için kullandığı bir piyon.

Dany’nin casusları yoktu. Denizin öbür kıyısında neler olduğunu bilmiyordu ama İllyrio’yla ilgili hiçbir şeye güvenmediği gibi, bu tatlı sözlerine de inanmıyordu. Ağabeyiyse memnuniyetle kafasını sallıyordu.

6- Yargıç’ın Dany’e “tatlı prensesim” sözünü kullanması, Viserys’de olduğu gibi onun da doğrudan ya da dolaylı şekilde ölümüne Dany sebep olacak şeklinde bakabiliriz. Elbet Dany ölecek şeklinde de yorumlamak mümkün olabilir ama Viserys örneği, bize ilki üzerinde yoğunlaşmamıza işaret ediyor.

Hiç görmediği memleketinden gelen bu yabancı adama bakarken, yargıcın nemli elini omzuna koyduğunu fark etmemişti Dany. “İşte orada tatlı prensesim, khal’ın ta kendisi.”

7- Robert’ın Ned ile konuşması. Bunları “tatlı” olarak tabir edip, getirmesi ve Ned ile paylaşıp yemiş olması gibi şeyler; ileride Robert’ın ölümüne işaret eden şeyler olarak yorumlanabilir ve elbette Ned’in. Nitekim aslında Robert’ı öldüren şey de temelde şu boğazına ve yeme içmeye düşkünlüğü oldu, desek yanlış yorumlamayız.

“Güneye gelmelisin Ned,” dedi Robert. "Uçup gitmeden bir de yazın tadına bakmalısın. Yüksek Bahçe’de göz alabildiğince uzanan altın gül tarlaları var. Meyveler öyle taze olur ki, daha ağzına alır almaz dağılır. Karpuzlar, kavunlar, şeftaliler, ateş erikleri, daha önce böyle tatlı şeyler yememişsindir. Göreceksin, getirdim biraz.

8- Jon’un ziyafet sırasında içtiği şarabın tatlığı… Aynı POV’da Benjen ile tatlı şarap muhabbeti devam ediyor. Sonrasında çok kere ölümle yüzleşeceğine işaret olduğu gibi 5. kitapta öldü. Benjen de kayıplarda, öldüğü düşünülüyor.

Genç şövalye yaverleriyle birlikte oturduğu sedirin arkasına sırtını yaslayarak yerine iyice yerleşti. Yaz şarabının meyveli, tatlı tadı ağzını kapladı ve dudaklarına bir gülümseme yerleşti.

9 - Bran’ın düşüşü ve ölümle yüz yüze gelmesinden önce… Bunun dışında babası ve annesi ve başkaları(Yaşlı Dadı gibi) sık sık Bran’ı “tatlı” çocuk olarak ifade ediyor. Bu hem ileride Bran’ın temelli öleceğine işaret edebileceği gibi hem de tekrar ölümle burun buruna gelebileceği(ki komada iken suikasta uğradı) işareti olabilir.

Tırmanışı bittikten sonra kaslarının ince ince, tatlı tatlı yanmasını seviyordu. Yüksekteki hava bir kış şeftalisi kadar tatlı ve serin oluyordu.

9- Bran’ın Jaime ve Cersei’nin konuşmasına tanık olduğu sahne. Jaime ilerleyen kitaplarda da sık sık Cersei’ye “tatlı kız kardeşim” diye hitap ediyor. Bu, ya Cersei’nin ölümünün Jaime’nin elinden ya da Jaime’nin ölümünün Cersei’nin elinden olacağına bir işaret olabilir(yahut ikiz oldukları düşünülürse ikisi birden.).

“Ve bu kimin suçu tatlı kız kardeşim?”

10- Tyrion’un Kışyarı’ndaki kahvaltısı sırasında Tommen hakkındaki düşünceleri. Bir orman cadısının kehanetini de göz önüne alırsak Tommen’ın öleceğini biliyoruz. Benzer “tatlı” ifadesi Tommen’ın ablası için de kullanılıyor ki o da ölecekler listesinde.

“Brandon’ın ölmesini istemiyorum,” dedi Tommen hüzünle. Tatlı bir çocuktu. Ağabeyine hiç benzemiyordu. Jaime ve Tyrion’ın da bir bezelye kabuğunun içindeki tanelere benzediği söylenemezdi.

11- Tyrion ve Jaime de birbirlerine “tatlı kardeşim” diye hitap ediyor. Daha sonra göreceğiz ki Tyrion, Cersei için de “tatlı kardeşim” ifadesini kullanıyor. Sanırım seri sonunda çok ilginç ve karmaşık ölüm veya öldürme girişimleri görmemek içten bile değil ki Cersei’nin Tyrion’u en az bir iki kere öldürmeyi deneyip, neredeyse başardığını biliyoruz. Tyrion’un da Cersei’yi ve Jaime’yi (3. kitap sonrası) öldürmeyi istediğini biliyoruz ve illa ki deneyeceğini tahmin edebiliyoruz. Düşük ihtimal olarak birbirlerinden bağımsız şekilde ölecekleri yahut ölüm tehlikesi atlatacaklarına da işaret olabilir.

“Tyrion, benim tatlı kardeşim,” dedi karamsar bir tonla. “Bazı zamanlar, senin kimin tarafında olduğunu merak ediyorum.”

Tyrion’ın ağzı balık ve ekmek doluydu. Siyah birasından büyük bir yudum alarak ağzındakileri midesine indirdi ve bir kurt gibi baktı Jaime’ye. “Neden böyle konuşup beni yaralıyorsun tatlı kardeşim, Jaime,” dedi. “Ailemizi ne kadar sevdiğimi bilirsin.”

12- Sansa I POV’dan Joffrey’in hitabı ve Sansa’nın ona hitabı… Sansa -bilmeden de olsa- Joffrey’i öldürecek zehrin ulaklığını yapmış ve dolaylı yoldan Joff’un ölümüne yardım etmişti.

Ve prens gelmişti.

“Onu rahat bırakın,” dedi Joffrey. Siyah deri ve mavi yünlü elbisesi, güneşin altında taç gibi parlayan sarı saçlarıyla çok yakışıklı görünüyordu. Sansa’ya elini uzattı ve ayağa kalkmasına yardım etti. “Ne oldu tatlı leydim?”

Soylu bir hanımefendiydi ve bir gün kraliçe olacaktı. “Beni korkutan Tazı değildi tatlı prensim,” diye açıklamaya çalıştı. “Diğeriydi.”

13- Selmy’nin Sansa’ya hitabı… Selmy ve Sansa’nın birbirini yeniden görme şansı pek olmadığı ve bir münasebetleri de olmadığı için Sansa’nın ileride ölebileceğine işaret görülebilir(yahut ciddi bir ölüm tehdidi.)

Beyaz zırhlı yaşlı şövalye nazik bir ses tonuyla konuştu. “Sör İlyn zaman zaman beni bile korkutur, tatlı leydim. Dehşet verici bir siması vardır,” dedi.

14- Cersei’nin Arya için hitabı… Arya’nın listesini bildiğimizden zaten yoruma pek gerek yok. Arya’nın listeye eklediği herkes garip bir şekilde muhakkak öldüğünden doğrudan ya da dolaylı yoldan ölümlerine sebep oluyor. Cersei’nin gidiciliğine işaret.

“Myrcella ile olan gezimizi üzülerek ertelemek zorundayım. Lütfen tatlı kız kardeşine özürlerimi ilet. Joffrey, belki sen benim yerime konuğumla ilgilenebilirsin bugün.”

15- Serçeparmak’ın ve Varys’ın Cat’e “tatlı leydim” ve “tatlı eski dostlar” ifadesi; LF’nin ve Varys’in Cat ve ailesi üzerinde oynadığı ölüm getiren oyunlara işaret ediyor ki üçünün ilk karşılaşıp konuştukları zaman Beş Kral’ın Savaşını başlatan tohumu yeşerttikleri bir oyun sergilediklerini biliyoruz ve bunun sonucunda çok fazla ölüm gerçekleşti; Cat, Ned, Robb…Bu konuşma süresince Cat’e “tatlı” ifadesi devam ediyor.

LF: “Yalvarırım yardım etmeme izin ver. Eski tatlı dostlar birbirlerine güvenmek konusunda tereddüt etmemeli.”

Varys: “Ah, zavallı elleriniz. Yoksa elleriniz yandı mı tatlı leydim? Parmaklar çok hassas olur… Sevgili Üstat Pycelle olağanüstü merhemler hazırlar, size bir kavanoz gönderteyim mi?”

16- LF’nin Bran’ı öldürmek için kullanılan hançer hakkındaki ifadesi; dizide olduğu gibi kitaplarda da bu hançerle ölebileceği işaretini veriyor gibi. Ned ve Cat ile konuşurken de hançer elinde aynı ifadeyi kullanıyor.

Serçeparmak hançeri eline alıp sapını inceledi. Hançeri havaya attı ve düşerken diğer eliyle yakaladı. “Kusursuz tatlı bir denge,” dedi.

Serçeparmak hançeri havaya attı, tekrar tuttu ve, “Bu mu?” dedi. “Güzel tatlı bir çelik parçası ama bu hançerin iki tarafı da keskin lordum…”

17- Jon’un kardeşlerini özlediğini anlatan POV’da Rickon için söylediği “tatlı için yalvarması” oğlanın öleceğine işaret olabilir. Kurduna verdiği ismin simgesel manası da bunu destekliyor gibi.

Gerçek kardeşlerini özlüyordu. Işıldayan parlak gözleriyle bir parça tatlı için yalvaran bebek Rickon’u…

18- Ned’in KL’ye gelir gelmez, aldığı ilk koku nedir? Mezarlara bırakılan tatlı çiçek kokusu… Sonuç? Ned öldü.

Adamın ellerindeki pudra Ned’in kollarında izler bıraktı. Adamın kendisi de mezarlıklara bırakılan tatlı çiçekler gibi kokuyordu.

19- Ned’in Arya ve Sansa için “tatlı kızım” ifadesi; ölümünün -dolaylı- olarak onlar sebebi ile olacağına işaret. Bildiğimiz gibi iddialarından vazgeçip, vatan hainliğini kabul etmesine girdiği süreci başta kızlarının güvenliği için kabul etmişti.

“Zor ve zalim zamanlar,” dedi babası. “Üç Dişli Mızrak’ta ve Bran düştüğünde sen de tadına baktın o zamanların. Sen uzun yazda doğdun tatlı kızım ve yazdan başka mevsim bilmedin.”

20- Sam’in babası ile olan ilişkisi… Aslında Sam’in bu yaşam tarzı ve ilgi alanı babasının ondan hoşnutsuzluğuna neden olmuştu; bildiğimiz gibi Sam’i ölümle tehdit edip, Sur’a gönderdi. Bir ölüm gerçekleşmedi ama çok sevdiği kitaplar ve müziklere ilgi duyup, babasının istediği alana yönelmemesi onun için “ölüm” ile burun buruna gelmesine neden olmuştu. Ve biliyoruz ki Sam, bu ilgi alanında ilerlemeye devam ediyor.

O günden başlayarak Lord Randyll, Sam’i görmezden gelmişti. Bütün vaktini, tam istediği gibi korkusuz ve dayanıklı olan yeni oğluna adamıştı. Samwell yıllarca müziğiyle ve kitaplarıyla birlikte tatlı bir huzurla yaşamıştı.

21- Sansa’nın turnuvada Loras’tan aldığı gülün tatlı kokusunu içine çekmesi ve Loras’ın ona “tatlı leydim” diye hitap etmesi… Tatlı Gül kokusu da pek hoş şeyler ifade etmez; Lyanna’nın ölüm döşeğinde iken de Ned, kan ve gül kokusunu hatırlıyordu ve bir sonraki kitapta da başka bir karakterde bir gülün tatlı koku yaydığı bir alıntı var.

Loras diğer genç kızlara beyaz güller vermişti ama bu sefer eline aldığı gül kırmızıydı. “Tatlı leydim,” dedi, “hiçbir zafer güzelliğinizin yarısı etmez.” Sansa ürkekçe gülü aldı. Delikanlının güzelliğiyle çarpılmıştı. Loras’ın kahverengi lüleli saçları dağılmıştı ve gözleri sıvı altın gibiydi. Gülün tatlı kokusunu içine çekti, Loras meydandan ayrıldıktan sonra bile sıkı sıkı tutuyordu elindeki gülü.

22- Robert’ın ilk piçi olan Vadili kız Mya Taş hakkında kullanılan “tatlı çocuk” ifadesi, belki seri bitmeden ölecekler listesinde yerine alacağına işarettir?

Ned, Robert’ın ilk çocuğunu da hatırlıyordu. Daha kendisi bile bir çocukken, Vadi’de bir kızın babası olmuştu. Tatlı küçük bir kızdı. Fırtına Burnu’nun genç lordu bebeğin üstüne titriyordu.

23- Lysa’nın Göz Yaşı olarak anılan zehir, su kadar tatlı olarak ifade edilen bir zehirdir. Zehir ve tatlı genelde bir arada kullanılır, asoiafta.

“Adına Lys’in gözyaşları diyorlar. Çok zor bulunur ve çok pahalı bir şey. Su gibi tatlı, su gibi berrak. Ardında bir iz de bırakmıyor. Tam bu odada, Lord Arryn’a çeşnici kullanması için yalvarmıştım ama beni dinlemedi. Böyle bir şeyi, ancak insandan aşağılık bir yaratığın yapabileceğini söyledi bana.”

24- Jon Arryn’e zehri içiren kişi “eski tatlı dost” olarak ifade ediliyor. Karısı olduğunu biliyoruz.

Ned hikâyenin gerisini biliyordu. “Zehri kim içirdi ona?”

“Aynı masada şarabını ve etini paylaşan yakın tatlı bir dostu ama hangisi?”

25- Lysa’nın çok sevdiği şarkıcı Marillion’un 4. kitapta “iftira atılarak” öldüğünü biliyoruz. İlk kitapta Tyrion, onun için “tatlı tenor sesli” ifadesi kullanmıştı.

Topal, iblis ve ipek sözcüklerine kafiyeler bulmak için erkekçe mücadele veren tatlı tenor sesli ahşap arplı Marillion’a daha da özenle anlatacaktı dersi.

26- Varys’in Marg için kullandığı “tatlı” ifadesi, ileride onun öleceğine işaret ediyor olabileceği gibi ölüm tehlikesi ile burun buruna geleceğine de işaret edebiliyor. Dizideki gibi olacaksa zaten, sonu belli.

Çiçek Şövalyesi, Yüksek Bahçe’ye bir mektup yolladı. Babasından, kız kardeşini saraya göndermesini istiyor. Kız on dört yaşında, tatlı, güzel ve yumuşak başlı.

27- Cat için kullanılan “tatlı” ifadeleri; sonraki kitapta kardeşi Edmure da aynı ifadeyi kullanıyor. Cat’in sonradan öldüğünü biliyoruz.

Blackfish: “Eyerinde bir balta, kemerinde bir kama ve ona aç bir gölge gibi eşlik eden bir paralı asker görüyorum. Peki zincirler nerede tatlı kızım?”

Lysa: "“Cat,” dedi. “Ah, Cat. Seni görmek ne güzel. Benim tatlı kız kardeşim.”

28- Lysa’nın oğlu için sık sık “tatlım” lafını kullanması ve oğlanın lakabının Tatlı Robin olması, ölüm işareti muhtemelen. En son bir zehir çeşidi olan Tatlıuyku içiyordu.

Lysa şöminenin kenarına oturdu ve, “Anneye gel tatlım,” dedi.

lindeki bez bebeği düşürerek iyice annesine yaslandı. “Korkma küçük tatlı bebeğim,” diye fısıldadı Lysa. “Annen burada, kimse sana zarar veremez.”

29- Lyanna’nın aşkı “tatlı” olarak ifade etmesi… Sanırım sonraları Cersei ve Selmy de aşkı “zehir” olarak ifade etmişti. Sonuç olarak Lyanna’nın aşkı yüzünden öldüğünü biliyoruz. Hatta Rhaegar’ın.

“Aşk tatlıdır sevgili Ned ama bir adamın doğasını değiştiremez.”

30- Ned’in ölüm anı yaklaştıkça “tatlı” işaretlerinde de artışlar oluyor, diyebiliriz. Yaralandıktan sonra.

Ned içti. Dudakları kuru ve çatlaktı. Su bal kadar tatlı geliyordu.

31- Arya’nın Sansa için “tatlı abla” ifadesini kullanması.

Arya gözlerini kaldırdı. “Özür dilerim baba. Hatalıydım. Tatlı ablamın beni affetmesini rica ediyorum.”

32- Cersei’nin Robert’ın ölmeden önce ifadesi; Viserys’in ölmeden önce Dany’e ifadesine benziyor ama işleme şekli ters elbet. Elbette Robert’ın ölümünde parmağı olanın Cersei olduğunu da biliyoruz.

“Robert, tatlı lordum…” diye başladı Cersei.

33- Varys’ın Lancel için “tatlı” ifadesi kullanması. Sonraki kitaplarda neredeyse ölüyordu ve tamamen kurtulmamış olabilir.

“Büyük olan,” dedi Sör Barristan. “Lancel.”

“Delikanlıyı iyi tanırım,” dedi Varys. “Güçlü bir oğlan. Lord Tywin’in yeğeni ve kraliçenin kuzeni. Umarım zavallı tatlı delikanlı kendini suçlamıyordur. Kendi gençliğimi hatırlıyorum da, çocuklar çok masum ve hassas oluyor.”

34- Baelish, bu kitapta ve sonrakilerde de birkaç kere Sansa’yı “tatlı” olarak ifade etmişti; Yüce Yürek Hayaleti’nin kehanetine bakarak doğrudan-dolaylı LF’nin ölümüne sebep olacağı düşünülmekte.

Sansa’nın yanağına dokundu ve elmacık kemiklerinin üstünde parmağını hafifçe gezdirdi. “Hayat bir şarkı değil tatlım. Bir gün üzülerek öğreneceksin bunu.”

35- Cersei de birkaç kez Sansa’yı “tatlım” olarak ifade ediyor.

“Senin güvenliğini sağlamak için tatlım,” demişti kraliçe. “Eğer kıymetlisine bir zarar gelirse Joffrey beni asla affetmez.”

“Sansa, tatlı çocuğum,” dedi kraliçe. “Beni görmek istediğini biliyordum, seni daha önce ağırlayamadığını için affet lütfen. Halledilmesi gereken pek çok mesele vardı, hiç boş vaktim olmadı. Hizmetlilerim seninle yeterince ilgilendiler mi?”

“Tatlı Sansa,” dedi Kraliçe Cersei elini hafifçe omzuna koyarak. “Ne güzel bir çocuksun. Umarım Joffrey’nin ve benim seni ne kadar sevdiğimizi biliyorsundur.”

36- Dany’yi zehirlemek için sunulan şarap da “tatlı” olarak ifade edilmişti. Zehir= Tatlı denklemi.

“Tatlı, değil mi?” dedi şarap tüccarı. “Meyvenin kokusunu alabiliyor musunuz sör? Arbor esansı. Şunun tadına bakın ve dilinize değen en zengin, en iyi şarap olmadığını söyleyin lordum.”

Sör Jorah kadehi adama uzattı. “Önce siz tadın,” dedi.

37- Cat’in Robb ile buluşması ve o anda onu “tatlı” olarak ifade etmesi. Robb bir çok savaş vererek ölümlere neden olduğu gibi kendisi de öldü.

Catelyn oğluna koşmak, tatlı alnını öpmek, zarar gelmesini engellemek için onu sıkı sıkı kollarının arasına alıp saklamak istedi… ama burada, lordlarının gözü önünde yapmaması gerekirdi.

38- Drogo’nun yarasının “tatlı” bir koku yayması ve zaten ölüm döşeğinde olması ki sonrasında ölmüştü. Ölüm döşeğinde olanlardan “tatlı” koku yayılmasını daha önce de görmüştük.

Sör Jorah çamur tabakasını hançeriyle kırdı, etin üstündeki kalıntıları temizledi ve yaprakları teker teker kaldırdı. Yaradan mide bulandırıcı şekerli bir koku yükseldi.

39- Dany’nin bebeğini ölü doğurdu rüyada birkaç kez “tatlı” kelimesi tekrar etmişti.

Dany çocuğu için ağladı. Göğsünü emecek tatlı bir ağzın umudu için gözyaşı döktü ama yaşlar tenine değer değmez buharlaşıyordu.

40- Dany’nin Jorah’a “tatlı” sör diye hitabı. Adamın aşkından gözünün kör olduğunu da unutmayalım.

“Korktuğunuz şey bu mu?” diye sordu Dany. Eğilip şövalyenin alnını hafifçe öptü. “O kadar çocuk değilim tatlı sör.”

Taht Oyunları kitabında “tatlı” kelimesi çok kez geçmişti ama bir nesneye ve karaktere atıf olarak kullanılanları almaya çalıştım. Zira önemli olanlar bunlar; bilhassa karakterlere ifade edilenler veya onlara sunulan şeylere dikkat ettim. Çoğu zaten gerçekleşmiş “ölüm” veya “ölüm habercisi”; “ölüm tehlikeleri” idi ama bazıları daha gerçekleşmemiş olanlar. Bazı karakterler için bir kere “tatlı” ifadesi kullanılmış olsa da bazıları için çok kez bu ifade kullanılmış. Walder Frey “tatlı sözler” üzerinde durmuş, boş olduğunu ifade etmiş misal ama onu ele almadım, sık tekrar ediyordu Cat ile ilk görüşmesinde. Bu adama verilen sözlerin tutulmadığını ve sonucunu biliyoruz aslında.

İlk kitapta bu kadar malzeme çıkınca mecburen bunu bir çeşit yazı serisine çevirme kararı aldım. İnşallah ilginizi çekmiştir, ileride kim ölecek kim kalacak; bunlara ışık tutabilir diye düşünüyorum. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Yazı dizisinin 2. bölümü: Buz ve Ateşin Şarkısı “Tatlı” İşaretler - 2

6 Likes
Buz ve Ateşin Şarkısı “Tatlı” İşaretler - 2
Buz ve Ateşin Şarkısı "Tatlı" İşaretler - 3
Buz ve Ateşin Şarkısı “Tatlı” İşaretler - 5
Final bölümünden beklentileriniz nelerdir ? (Dikkat Spoiler içerir !)
Buz ve Ateşin Şarkısı “Tatlı” İşaretler - 4
#2

Anladığım kadariyla Sansa gidici :thinking::thinking::thinking:

1 Like
#3

“Tatlı Leydi” ifadesi çift yönlü olarak işliyor olabilir, demiştim; Yani ona böyle hitap edenler ölebileceği gibi(Sansa yüzünden) tam tersi Sansa’nın öleceğine işaret de olabilir.

Lakin çok fazla birbirinden zıt, ilgisiz karakterler ona “tatlı leydi”, “tatlı Sansa” olarak ifade ettiği için eninde sonunda gidici işareti veriyor. Loras sahnesi hem tatlı leydi hem de tatlı kokulu gül ile çift etki yapmış resmen.

Gül genelde aşk-sevgi olarak ifade edilir, bilirsin. Misal Dany de görülerden birinde açan mavi çiçeğin havayı tatlı bir koku ile doldurduğunu görmüştü. Ona 2. kitapta geleceğim inşallah. Bu yüzden belki Sansa aşk yüzünden ölebilir. Bir karakter bir nesneden tatlı koku alıyorsa, bu genelde o karakterin ölüm işareti oluyor. Ölüm hep tatlı kokuyor.

Misal Jon, Satin’den ve havadan tatlı koku aldı, kitap sonunda öldü. Val da havanın tatlı olduğunu fark etti, sonraki kitaplarda öleceğine iddiaya girerim, onun bir de ay meselesi var. :slight_smile:

#4

@YeniAy_Ottoman Ayça bu ölüler evi görülerinde Jon ile ilgili kısımda etrafı tatlı kokular kapladı kısmı var mıydı ? Varsa eğer Jon’un Dany’ye bu hafta yapacağı şeyin önbelirimi olabilir senin teoride.

1 Like
#5

Olmaz mı? Aslında “tatlı” konusunu tamamen doğru kabul eder isek Dany’nin ölümü Jon yüzünden olacak.

Buzdan bir duvarın üstündeki çatlakta mavi bir çiçek büyüdü ve havayı tatlı kokularla doldurdu.

Bu doğrudan Jon’un ellerinden de olabilir, dolaylı yoldan da olabilir. Sızıntılara bakılırsa dizide Jon deniyor ama izleyene kadar bilemiyoruz elbette.

2 Likes
#6

Ana karakter sonları değişmeyecekti, Jon, Arya, Dany, Tyrion, Bran sanırım ana karakterler. Big 5 deiklerimiz, sonları sanırım diziyle paralel olacak. Senin de dediğin gibi dizi çok kötü bir yolculukla sona ulaştırdı karakterleri.

#7

Aslında onlar GRRM’in büyük beşlisi denen "Anahtar Baş Karakterler"e giriyor yoksa tek ana karakter bu beşli ile sınırlı değil. Yani misal bu beşliyi safi ana karakter kabul edip kalanını ikinci karakter kabul eder isek Ned gibi bir adama nasıl 2. karakter muamelesi çekebiliriz? Yahut Jaime gibi bir adamı nasıl Bronn ile bir tutabiliriz? :slight_smile:

Kitaplarda Jaime-Cersei-Tyrion üçü birbiri için çok fazla “tatlı kardeşim” lafını kullanıyor. Hatta Tyrion sevdiği kadın Tyhsa için de bir kere ya da iki kere “tatlı” ifadesi kullanmıştı. En sevdiğim üçüncü karakter, ölmez inşallah. :smiley: