Buz ve Ateşin Şarkısı “Tatlı” İşaretler - 4

asoiaf
sweet

“Tatlı İşaretler” serisinin Kargaların Ziyafeti kitabı ile devam ediyoruz. Dördüncü kitapta 138 (A Search of Ice and Fire) defa tatlı kavramı geçiyor.

İlk üç kitaptaki “tatlı işaretleri” okumak için: Buz ve Ateşin Şarkısı “Tatlı” İşaretler - 1 ve Buz ve Ateşin Şarkısı “Tatlı” İşaretler - 2 ve son olarak Buz ve Ateşin Şarkısı "Tatlı" İşaretler - 3

aFoC

1- Giriş POV’unda Pate gözüyle kullanılan bir iki “tatlı” kavramı; bilhassa sevdiği kız için kullandığı bu kavram, onun uğruna hırsızlık yapıp ölmesine işaret olarak kabul edilebilir.

Mollander ıslık çaldı. “Elmanın çekirdeklerini çıkardın. Tatlı.”

Rosey kadar tatlı değil. Pate, kızın ela gözlerini, yeni tomurcuklanan göğüslerini ve Pate’i her gördüğünde yüzünde beliren gülümsemeyi seviyordu.

Suyun kenarındaki elma ağacında bir bülbül şakımaya başladı. Tatlı bir sesti, Pate’in bütün gün boyunca ilgilendiği kuzgunların nahoş çığlıklarından ve bitmez tükenmez gaklamalarından sonra hoş bir soluklanmaydı.

2- Muhafızların Kumandanı POV’undan bir çok kere “tatlı” kavramı kullanılıyor ve bunun bir kısmı “kan portakalı” ile birlikte kullanılıyor. Bu birden fazla şeye işaret olarak yorumlanabilir ama biz sadece Doran ve Hotah üzerindeki etkisinde duracağız; tatlı kokuyu hem kendisi hep prens aldığı için ileride ölebileceklerini yahut ölümden dönebileceklerini düşünebiliriz. (Kan Portakalı meselesi için bknz: Argümanlar, 5. madde. Sansa'nın Nihai Sonu )

“Kan portakalları fazla olgunlaşmış,” dedi prens bezgin bir sesle, kumandan onu yürüyen sandalyesinde terasa çıkardığında.

Portakallar hakkında söylediği şey doğruydu. Birkaç portakal yere düşmüş ve soluk pembe mermerlerde parçalanmıştı. Hotah ne zaman nefes alsa, burnu meyvelerin keskin ve tatlı kokusuyla doluyordu. Ağaçların altında, yürüyen sandalyesinde oturan prens de kokuyu alabiliyordu şüphesiz.

Yere düşen portakalları toplamalıydım , diye düşündü. Meyvelerin tatlı ekşi tadını ve kırmızı yapış yapış sularını düşleyerek uykuya daldı.

3- Nymeria’nın Ser Daemon Kum için kullandığı “tatlı” ifadesi, onun ileride gidicilerden olduğuna işaret olabilir. Kendisi en son 6. kitapta Arienne ile birlikte Fırtına Toprakları’na gitmişti.

“Ve bir Lannister borcunu mutlaka öder,” dedi Leydi Nym. “Lâkin bana öyle geliyor ki, Lord Tywin bize olan borcunu bizim sikkemizle ödemeye niyetli. Tatlı Sör Daemon’ımızdan bir kuş geldi. Daemon, babamın dövüş sırasında o canavarı defalarca gıdıkladığına dair yemin ediyor."

4- Yine Nym’in kız kardeşi Tyene’yi “tatlı” olarak ifade etmesi. İkisi de birlikte Kral’ın Şehri’ne Lannisterlar’a karşı komplo kurup, taht oyunlarına dahil olmak için gitmişti. Ayrıca Hotah’ın düşüncelerinde de Tyene “tatlı” olarak ifade ediliyor, en azından görüntüsü ama aslında değil. :wink:

“Fowlerlar’ın sözünü bilir misiniz? Bırak Uçayım! Sizden tek istediğim bu. Bırakın uçayım amca. Kudretli bir orduya ihtiyacım yok, sadece tatlı kız kardeşim yeter.”

“Obara?”

“Tyene. Obara fazla gürültülü. Tyene o kadar tatlı ve nazik ki hiç kimse ondan şüphelenmez…"

“Çok mu ağrıyor?” Sesi nezaket dolu olan Leydi Tyene yaz çilekleri kadar tatlı görünüyordu. Annesi bir rahibeydi ve Tyene’in havasında neredeyse uhrevi bir masumiyet vardı.

5- Braavos’un suları ve nehri…

“Bu ne?” diye sordu Arya. “Tatlı su nehri,” dedi Yorko. “Ana karadan temiz su getiriyor, çamurlu düzlüklerin ve tuzlu sığlıkların karşısından. Çeşmeler için iyi ve tatlı su.”

6- Cersei’nin Leydi Olenna için “tatlı ceset” ifadesini kullanması.

Diken Kraliçesi, Sağ ve Sol olarak hitap etmekten hoşlandığı iki metrelik muhafızlarının arasında yalpalayarak uzaklaşırken, senin öldüğünü göreceğim yaşlı kadın , diye yemin etti Cersei. Ne kadar tatlı bir ceset olacağını göreceğiz. Yaşlı kadın lord oğlundan iki kat zekiydi, bu çok açıktı.

7- Jaime POV’unda tatlı kokunun yine ölümle bağdaştırılması örneği.

Jaime onların gittikçe hafifleyen ayak seslerini dinledi. Sonra mumların, kristallerin ve ölümün mide bulandırıcı tatlı kokusunun içinde, tekrar babasıyla yalnız kaldı.

Gökkuşakları parfüm kokulu sisin içinde yok oldu fakat Jaime’nin öğürmek istemesine sebep olan tatlı çürüme kokusu inatla havada kaldı.

8- Rahiplerin, sept’te dua ve ilahiler söylerken seslerinin “tatlı” olarak betimlenmesi; Tywin’in cenazesi…

Mütedeyyinlerin hiçbiri Jaime’yi önemsemedi. Tanrının yedi suretini onurlandırmak için yedi mihrabın her birinde dua ederek septi dolaştılar. Her tanrıya bir dua okudular, hepsine bir ilahi söylediler. Sesleri tatlı ve vakur bir tonla yükseldi. Jaime dinlemek için gözlerini kapadı ama sallanmaya başlayınca hemen açtı. Düşündüğümden daha yorgunum.

9- Geçmişte ölmüş olan, Aerys’in çıldırmasına sebep olan isyanı çıkartan Lord Denys için “tatlı” ifadesi kullanılması.

Lord Denys onların sonuncusuydu, tatlı ve genç aptal. Darklynler, Andallar gelmeden önce Gölgeli Vadi’nin krallarıydı, bunu biliyor muydunuz?

10- Marillion’un geçmiş kitaplarda sesinin tatlı olmasına kadar çeşitli vurgu yapılmıştı, bu kitapta da zindanda iken aynı vurgular yapılıyor ve kendisi ölüyor.

Şarkıcının sesi güçlü ve tatlıydı. Sansa, onun daha önce hiç olmadığı kadar iyi şarkı söylediğini düşünüyordu.

"…Marillion tatlı şarkılar söylerdi ve Lysa bu yüzden onun tabiatını yanlış tahlil etti.”

11- Asha’nın Tristifer Botley için “tatlı” ifadesini üstüne basa basa kullanması.

Tristifer Botley, Asha’nın onu son gördüğü zamandan bu yana kilo almıştı ama dağınık saçları hâlâ aynıydı. Gözleri bir fok balığınınkiler kadar büyük ve dürüst bakışlıydı. Gerçekten tatlı gözler. Zavallı Tristiferle ilgili sorun buydu; Tris, Demir Adaları için fazla tatlıydı.

“Öyle zorlandım ki adamın tuniğini parçaladım. Benimle evlenmek istemezsin, sözüme güven. Sen tatlı bir çocuksun, hep öyleydin, ama ben tatlı bir kız değilim. Eğer evlenirsek, kısa bir zaman sonra benden nefret edersin.”

12- Arys’in Arienne’ye olan aşkının, ölümüne sebep olduğunu biliyoruz.

“Daha çok, ahh daha çok, evet, güzel, şövalyem, şövalyem, benim tatlı beyaz şövalyem, evet siz, siz, sizi istiyorum.”

“Her şeyi.” Arianne, şövalyenin dudaklarını öpmek için diz çöktü. “Her şeyi. Aşkım. Gerçek aşkım. Benim tatlı aşkım. Sonsuza kadar. Ama önce…”

13- Arienne’nin kuzenleri için (Kum Yılanları) “tatlı” demesi… Dizideki gibi gerçekleşecek ise hepsinin öleceğini farz edebiliriz?

“Benim korktuğum, babamın muhafızları.” Prensesin sesi bir an için Myrcella’nın sesinden daha genç çıkmıştı. “Benim tatlı kuzenlerim, babamın muhafızları tarafından zincire vuruldu.”

14- Daeron, Aemon, Sam ve Gilly’nin deniz yolculuğu sırasında “tatlı gece” göndermesi… İlk iki isim daha sonra ölüyor ve Hisar’a hiç ulaşamıyor.

“Katil.” Dareon, Sam’in yanında belirdi, onun acısından bihaberdi. “Sonunda tatlı bir gece. Bak, yıldızlar ortaya çıkıyor. Bir parça ay bile görebiliriz. En kötüsü bitmiş olabilir.”

15- Osney’in Cersei’yi “tatlı” olarak ifade etmesi ve sonunda adam, onun yüzünden öldü.

“Güzel.” Sör Osney, kraliçenin elini yakaladı ve parmaklarını sertçe öptü. “Benim tatlı kraliçem.”

16- Euron’un Asha’yı “tatlı yeğen” olarak ifade etmesi.

Kargagöz onu duymazdan geldi. “Küçük kardeşim, Balon’ın savaşını bitirecek ve kuzeyi alacak. Tatlı yeğenim bizlere barış ve kozalaklar verecek.” Euron’un mavi dudakları bir gülümsemeyle çarpıldı.

17- Shagwell’in ölmeden önce kendisini “tatlı” olarak ifade etmesi.

Shagwell emekleyerek uzaklaşmaya çalıştı. “Teslim oluyorum,” diye ağladı soytarı. “ Teslim oluyorum. Tatlı Shagwell’i incitmemelisin. Ben ölmek için fazla komiğim.”

18- Siyahın ve Beyazın Evi’indeki suyun “tatlı” olarak ifade edilmesi. O su zehirli, içen ölüyor.

Ölüleri bulmak hiç zor değildi. İnsanlar Siyahın ve Beyazın Evi’ne geliyor, bir saat ya da bir gün ya da bir yıl dua ediyor, havuzun tatlı siyah suyundan içiyor ve şu ya da bu tanrının arkasındaki taş yataklardan birine uzanıyordu.

19- Petry’nin Tatlı Robin hakkında konuşması… Önerdiği şey, aslen bir zehir. Tatlının ve zehrin aynı şey olduğunu vurgulayan bir örnek daha.

“Hayır, hiç sanmıyorum. Size başka bir yol önereceğim. Çocuk tatlılara düşkün, öyle değil mi?”

“Tatlılar?” dedi Colemon.

“Tatlılar. Pastalar ve turtalar, reçeller ve jöleler, peteğinde ballar. Belki de, çocuğun sütüne bir çimdik tatlıuyku katmalısınız, bunu denediniz mi? Sadece bir çimdik, çocuğu sakinleştirmek ve şu rezil titremeleri durdurmak için.”

“Bir çimdik?” Üstat yutkunurken, adamın boğazındaki elma yukarı aşağı hareket etti. “Küçük bir çimdik… olabilir, olabilir. Çok az miktarda ve uzun aralıklarla, evet, bunu deneyebilirim…”

20- Cersei’nin Leydi Falyse için “tatlı” ifadesi kullanması… Daha sonra kadını Qyburn’a veriyor ve kadın, onun deneyleri sırasında ölüyor.

“Tatlı Falyse,” dedi kadını yanağından öperken, “ve cesur Sör Balman. Çok sevgili annenizin başına gelenleri duyduğumda perişan oldum. Leydi Tanda nasıl?”

“Güzel.” Kraliçe tekrar gülümsemesini giyindi. “Tatlı Falyse, Üstat Qyburn burada. Dinlenmeni sağlayacak.”

21- Tatlı ve ölümün aynılığına Aemon’dan işaretler.

"…Rahipler, öldüğümüzde bütün yüklerimizi arkamızda bıraktığımızı ve sonsuza kadar gülebileceğimiz, sevebileceğimiz, yiyip içebileceğimiz tatlı bir diyara gittiğimizi söylerler ama… ya ışıktan ve baldan oluşan bir yer yoksa? Ya ölüm dediğimiz şey soğuktan, karanlıktan ve akıl almaz bir acıdan ibaretse?”

22- Taene’nin Cersei için “tatlı” ifade kullanması.

Taena yakaladı ve parmakları öptü. “Tatlı kraliçe, size nasıl zevk verebilirim?”

23- Mark Mullendore’un “tatlı” olarak ifade edilmesi, en son Marg meselesi ile ilgili suçlamalar yüzünden zindana atılmıştı.

Cersei güldü. “Karasu’da kolunu kaybeden kelebek şövalyesi? Yarım bir adam ne işe yarar?”

“Megga onun tatlı olduğunu düşünüyor…"

24- Marg’ın kardeşine tatlı gülümseyişi…

Margaery, Sör Loras’a gülümsedi;tatlı- sevgi dolu bir kardeş gülümsemesi. “Majesteleri’nin benim için endişelenmesi çok hoş, ama ağabeyim beni koruyor.”

25- Küçük Kız’ın (Waif) zehirler konusunda bilgi vermesi… Tatlıuyku, Tatlı Robin’e de verilen zehir.

Tatlıuyku zehirlerin en nazik olanıdır,” dedi küçük kız… Bir çimdik tohum, derin ve rüyasız bir uyku verir. Uç çimdik, sonu olmayan bir uyku yaratır. Tadı tatlıdır, bu yüzden en çok keklerin, turtaların ve ballı şarabın içinde kullanılır. İşte, tatlının kokusunu alabilirsin.”

26- Sam’in Gilly hakkında yaptığı yorum…

Ama kıyafetlerin üstünde Şebboy’un kokusu da vardı; saçlarının temiz kokusu ve sütünün tatlı kokusu. Sam bu kokular sayesinde siyahlarını giymekten mutlu oldu.

27- Royce kızının Sansa tarafından “tatlı kokulu” olarak ifade edilmesi.

Myranda yumuşak bedenli, tatlı kokulu, geniş kalçalı, kalın belli ve had safhada iri göğüslüydü.

28- Sansa’nın Jon’u bir kez daha görmesinin “tatlı” olacağını söylemesi.

Alayne, Jon’u asırlardır düşünmemişti. Jon onun sadece üvey kardeşiydi ama yine de… Robb, Bran ve Rickon ölmüşken, Jon ona kalan son erkek kardeşti. Şimdi ben de piçim, tıpkı Jon gibi. Ah, onu bir kez daha görmek ne kadar tatlı olurdu.

29- Cersei’nin Marg’ın kuzenlerini “tatlı” olarak ifade etmesi.

“Masumiyet ? Onların ne kadar masum olduğunu görmeniz için, o tatlı ve genç suratlarına bakmanız yeterli.”

“Tatlı bir yüz çoğu zaman günahkâr bir kalbi gizler.”

30- Jaime’nin kuzeni Joy’u “tatlı” olarak ifade etmesi.

Joy, bütün yalnızlığına rağmen tatlı bir çocuktu, babası Jaime’nin en sevdiği amcasıydı.

Dördüncü kitap da burada bitiyor. Yukarıda yazanlar dışında da çok kere Jaime, Cersei ve hatta Marg ve Sansa gibi karakterlere “tatlı” göndermeleri çokça mevcut ama daha önceki kitaplarda da sık sık tekrar eden şekillerde olduğu için ekleme gereği duymadım, sonraki kitaplarda da çok dikkat çekici, farklı bir şekli olursa eklerim.

İnşallah beğenmişsinizdir. Sonraki bölüm 5. kitabı kapsayacak. :slight_smile:

Beşinci bölüm: Buz ve Ateşin Şarkısı “Tatlı” İşaretler - 5

5 Likes
Buz ve Ateşin Şarkısı “Tatlı” İşaretler - 5

Ya bu “tatlı” hiç Arya ile birlikte geçmiyor mu??:grinning::grinning::grinning:

2 Likes

Doğrudan kendisine yönelik pek var diyemem, POV’unda geçenleri de ekledim öncekilerde. Olanlar da zaten genelde karşısındakini öldürmesi ile son buluyor. Misal 6. kitapta Mercy karakterinin tatlı bir gülüşü var, gidiyor Tatlı Raff’ı öldürüyor. Yani Arya ve Tatlı yan yana geldiğinde daha çok “karşıya zarar” oluyor, kendisine değil. GRRM’in öldürmesi yasaklı listesinde Arya. :smiley: