Catelyn Tully Stark

Lakaplar
Cat
Leydi Taşyürek
Cellat Kadın
Merhamet Ana

Unvan
Kışyarı Leydisi

Bağlılık
Stark Hanesi
Tully Hanesi
Sancaksız Kardeşlik

Kültür
Nehir Toprakları

Doğum
264,Nehirova

Ölüm
299,İkizler


Eddard Stark

Kitaplar
Taht Oyunları (POV)
Kralların Çarpışması (POV)
Kılıçların Fırtınası (POV)
Kargaların Şöleni (Görüldü)
Ejderhalarla Dans (Bahsedildi)

Catelyn Tully,Lord Eddard Stark’ın karısı, Kışyarı Leydisi.Robb,Sansa,Arya,Bran Stark ve Rickon Stark’ın annesi. Tully Hanesi’nin bir üyesi olarak Nehirova’da doğmuştur.Lord Hoster Tully ve Leydi Minisa Whent’in kızı, Edmure Tully ve Lysa Tully’nin kız kardeşidir.Serinin önemli POV karakterlerinden bir tanesidir.

Karakter ve Görünüm
Catelyn gururlu, güçlü, nazik ve sevecen bir kadındır. Ayrıca politikayla ilgili de güçlü sezgileri vardır. Fakat Catelyn, konu çok sevdiği ailesi olunca koruyucu birine dönüşür ve aklı yerine kalbini dinler. Ayrıca, kocasının piç oğlu Jon Kar’a karşı kin beslemektedir ve onu Kışyarı’na getirdiği için kocasını affetmemektir. Catelyn,Yedi İnancına sahiptir. Kitaplarda, 5 çocuk sahip olmasına rağmen güzel bir kadın olarak tasvir edilir. Kestane rengi saçlara ve mavi gözlere sahiptir. Basit giyinir ve gösterişe kaçmaz,Stark Hanesi’nin gri rengini ve Tully Hanesi’nin kırmızı-mavi renklerini tercih eder

Geçmiş
Catelyn, Lord Hoster Tully ve karısı Leydi Minisa Whent’in en büyük çocuğudur. Lysa adında bir kız kardeşe ve Edmure adında bir erkek kardeşe sahiptir. Catelyn çocukluğunu Nehirova’da geçirdi, babasının vesayetindeki Petyr Baelish ile arkadaştı. Petyr daha sonra Catelyn’e aşık oldu fakat Catelyn onun bu hislerine karşılık vermedi, Petry’i kardeş olarak görüyordu. Catelyn on iki yaşındayken, iki güçlü aile arasında dostluk kurmak için Stark Hanesi’nin varisi Brandon Stark ile nişanlandı.Brandon,Catelyn ile tanışmak için Nehirova’ya geldiğinde, Petyr Catelyn için Brandon ile düello yaptı.Brandon çok sinirlendi fakat Catelyn’in yalvarmaları sonucunda Petyr’nin canını bağışladı.Petyr daha sonra Nehirova’dan gönderildi, Brandon’un ölümünden sonra Catelyn ondan bir mektup aldı fakat okumadan yırttı. Brandon ve babası Rickard, Kral Toprakları’nda Deli Kral Aerys Targaryen tarafından öldürüldü ve bunun üzerine Brandon’un küçük erkek kardeşi Edard Stark, çocukluk arkadaşı Robert Baratheon ile birlikte bir isyan başlattı. Catelyn, iki hane arasındaki ittifakı bozmamak için Eddard ile evlendi. Daha sonra Kışyarı’na gitti ve Eddard ile zorunlu olarak yaptıkları evlilik, bir aşk evliliğine dönüştü. Eddard ile Catelyn’in beş çocukları oldu; Robb Stark, Arya Stark, Sansa Stark, Bran Stark ve Rickon Stark. Eddard, Kral Toprakları’ndan dönüşte Kışyarı’na gayrımeşru oğlu Jon Kar’ı da getirdi ve bu karı-koca arasında bir gerginliğe sebep oldu.

Taht Oyunları
Kraliyet kafilesinin Kışyarı’na gelmesinden sonra, Catelyn kardeşi Lysa’dan, kocası Kral Eli Jon Arryn’i Lannisterların öldürdüğünü yazan bir mektup alır. Kral Robert Baratheon, Eddard’a El olmasını tekif eder, Eddard bunu istemez. Fakat Catelyn, El olup Jon Arryn’nin ölüm nedenini öğrenebilmesi için Eddard’a baskı yapar. Sonunda Eddard istemeyerek de olsa teklifi kabul eder ve başkente gider.Bran, Kışyarı’nın kulelerinden birine tırmanırken düşer ve Catelyn sekiz gün, gece gündüz onun başında nöbet tutar, diğer çocuklarını ihmal eder. Sekizinci gün, bir suikastçı gelir ve Bran’ı öldürmeye çalışır. Bu sırada Bran’ın ulukurdu Yaz gelir ve katili öldürür. Bu olaydan sonra,Catelyn olanları Eddard’a haber vermek için Sör Rodrik Cassel ile birlikte, Fırtına Dansçısı adlı bir gemiyle Kral Toprakları’na gider. Çocukluk arkadaşı Petyr Baelish, Catelyn’e Bran’ı öldürmeye çalışan adamın kullandığı hançerin Tyrion Lannister’a ait olduğunu söyler. Cateyln, Kışyarı’na dönüş yolundayken bir handa Tyrion’a rastlar ve onu kaçırır. Çevresine Tyrion’u Kışyarı’na götüreceğini söyler fakat onu kızkardeşi Lysa’nın yanına Kartal Yuvası’na götürür. Burada, Tyrion Lannister gökyüzü hücreleri’ne kapatılır. Daha sonra dövüşle yargılanmayı talep eder ve paralı asker Bronn onun için dövüşüp kazanır, Tyrion serbest kalır. Fakat bu olaydan sonra misilleme olarak, Gregor Clegane, Tywin Lannister’ın emriyle Nehir Topraklarını yağmalamaya başlar. Catelyn’in oğlu Robb Stark, babasının Kral Toprakları’nda tutuklanmasının ardından güneye,Moat Cailin’e gider ve sancak beylerini toplar,ayrıca Catelyn’in amcası Brynden Tully’de Lysa’nın yanındaki görevini bırakıp Robb’un yanında yer alır. Robb,Tywin Lannister ile çarpışmak üzere bir ordu göndermeye karar verir, Catelyn oğluna ordunun komutasını zeki ve yetenekli bir adam olan Roose Bolton’a vermesini tavsiye eder. Robb, annesini küçük kardeşleriyle ilgilenebilmesi için Kışyarı’na göndermek ister fakat Catelyn bunu reddeder. Robb’un ordusu Üç Dişli Mızrak Nehri’ni geçebilmek için Lord Walder Frey’in gözetimindeki İkizler’in köprülerinden geçmek zorunda kalır ve Catelyn, Walder Frey’i izin vermesi için ikna eder ve (başka şeylerin yanında) Robb ile Walder Frey’in kızını evlendirmeye söz verir. Catelyn, Fısıltılı Orman Savaşı’nda bulunur ve oğlunun zaferine şahit olur. Eddard’ın Kral Joffrey tarafından öldürüldüğünü duyduğunda, Catelyn üzüntüden perişan olur fakat kendisinin ve oğlunun iyiliği için güçlü durmaya çalışır. Catelyn, oğlunun savaş konseylerinde bulunur ve Kral Toprakları’nda Arya ile Sansa’ya zarar verilmemesi için, barış yapmayı önerir. Fakat adamlar bunu redderler ve Robb’u Kuzey Kralı ilan ederler.

Kralların Çarpışması
Robb, Theon Greyjoy’u kendisi için babasıyla işbirliği yapması amacıyla Pyke’a gönderir, Catelyn, Robb’a Theon’a güvenmemesini söyler. Catelyn, oğluna Renly Baratheon ile iş birliği yapmasını tavsiye eder, bunun üzerine Robb, Catelyn’i elçi olarak Renly’nin yanına gönderir.Catelyn,Renly’nin yanına ulaştığı sırada, Stannis Baratheon Renly’e ait toprakları taciz etmeye başlar ve iki kardeş yüzleşirler.Catelyn de bu olaya tanık olur.Renly ağabeyinin önünde diz çökmeyi reddeder.Ertesi gece,Renly gölge şekilli bir yaratık tarafından Catelyn’in gözleri önünde öldürülür.Herkes Renly’nin Gökkuşağı Muhafızları’ndan biri olan Tarth’lı Brienne’i suçlar.Catelyn kızı alır ve olay yerinden uzaklaşır,Nehirova’ya gitmek üzere yola çıkar. Daha sonra Catleyn, Theon Greyjoy’un Bran ve Rickon’u öldürdüğünü duyar. Bunun üzerine Kral Toprakları’ndaki kızı Sansa’yı geri alabilmek umuduyla Robb’un esiri olan Jaime Lannister’ı serbest bırakır.

Kılıçların Fırtınası
Catelyn, erkek kardeşi Edmure tarafından ev hapsine çarptılır, fakat Robb gelir ve annesini affettiğini söyler. Ayrıca Robb, Walder Frey’in kızlarından biriyle nişanlı olmasına rağmen Jeyne Westerling ile evlenmiştir, bu olay Freyleri kızdırır. Edmure, Freyler ile Starklar arasında tekrar barış yapabilmek için Walder Frey’in kızı Roslin Frey ile nişanlanır. Düğün töreni Freylerin kalesi İkizler de yapılır. Fakat tören sırasında Catelyn,Robb ve Robb’un ordusunun büyük bir kısmı Freyler tarafından öldürülür.Üç gün sonra Lord Beric Dondarrion,Catelyn’in cesedini bulur ve kendi hayatını vererek Catelyn’i yeniden diriltir. Fakat yaralarının tamamı iyileşmez ve Catelyn konuşma yeteneğini kaybeder. Catelyn, ailesini katledenlerden intikam almak için büyük bir istek duyar. ”Leydi Taşyürek” adını alır ve Beric Dondarrion’un haydut çetesi Sancaksız Kardeşlik’i yönetmeye başlar. Catelyn insafız ve merhametsiz bir lider olur ve kendisine karşı gelenleri öldürmekten çekinmez.

Kargaların Ziyafeti

Catelyn, Kardeşliği yönetirken,Jaime Lannister’ın kılıcı Yeminkar’ı taşıyan Brienne ile karşılaşır.Brienne,Sansa’yı kurtarmaya çalıştığını anlatır.Catelyn,Brienne’in kendisine ihanet ettiğini ve bir haine dönüştüğünü düşünür,Brienne hala ona sadık olduğunu söyler fakat Catelyn ona inanmaz.Catelyn,sadık olduğunu ispatlaması için Brienne’den Jaime Lannister’ı öldürmesini ister,fakat Brienne, Jaime’nin değiştiğini söyleyerek bunu yapmayı reddeder.Catelyn, Brienne’ye iki seçim sunar;ya Jaime’yi öldürecektir ya da asılacaktır. Fakat Jaime’ye aşık olan Brienne seçim yapmayı reddeder.Leydi Taşkalp tarafından asılırken son bir kelime haykırır.

Leydi Taşyürek


Leydi Taşyürek
Ölüm Catelyn’i değiştirmiştir ,Catelyn artık affedici ve nazik biri değildir. Oğlu Robb’un ölümüne sebep olan herkesi öldürme arzusuyla doludur. Lannister, Bolton ve Freylerin adamlarını astırır, üstelik Kızıl Düğün ile alakası olmayanlara dahi acımaz. Tyrion Lannister’ın yaveri Podrick Payne’i de yakalayıp astırmıştır. Ayrıca Catelyn’in görünüşü de değişmiştir. Cesedi günlerce nehirde kaldığı için derisi kesik süt rengindedir. Saçlarının yarısı dökülmüştür ve kalanları da beyazlayıp incelmiştir. Yaraları tam olarak iyileşmemiştir, yüzünde derin bir kesik vardır ve boğazı hala kesiktir. Yarası yüzünden boğazını kapatarak konuşmaya çalışır fakat yine de konuşması anlaşılmazdır.

1 Like

Eline sağlık :slight_smile:

Canım benim <3
Ölürüm lan sana!Öyle böyle değil çok seviyorum bu hatunu.Anneme hem tip hem de karakter olarak çok benzediğinden mi yoksa herkes ona gıcık olduğu için mi böyle bi sempati duyuyorum bilmiyorum ama FOREVER CATELYN <3

Bütün Lannister-Bolton-Freylerin kökünü kazıyacak,ona güvenimiz tam!

Ben de çok sevmeye başladım Catelyn’i son zamanlarda.İddia ediyorum bu seride Lady Stoneheart kadar karizmatik karakter yok.Acımadan öldürüyor düşmanlarını.Bu kadın bir harika dostum!(Kendimi kaybettim bir an :D)

Catelyn CANDIR.<3
Lady Stoneheart’sa AŞKTIR!!! <3 <3 <3

Bi de kitapta doğru dürüst görebilsek Stoneheart’ı!!
3’te BİR sayfa gözüktü 4’te de BİR sayfa ,5’te zaten yok!!
6’da Brienne povu olucakmış,inşallah Kardeşlik’e katılır da doğru dürüst görme imkanı buluruz kadını…

Catelyn - Sansa ikilisini çok seviyorum ama niyeyse hep nefret ediyolar :slight_smile:

Bazen gıcık olduğum oluyor ama niyeyse bende seviyorum bu kadını. Ailesi için yaptı ne yaptıysa. İyi şeyler bekliyorum ben.

Daha da yapıcak merak etme :slight_smile:

@Arianne teşekkürler, bekliyodum bu başlığı senden :smiley: kadını sevmiyormuda ailesi için yaptıkları takdir edilir

eline sağlık baya güzel bir konu. birde bu kadını öldürsünler artık .

ayrıca catelyn’in ölümü ‘‘ölen bir daha ölemez’’ diyen demiradamlara kapak olur :smiley:

bunu kimse sevmiyordu ama taşkalp olduktan sonra herkesin sevgisini kazandı :slight_smile:

konu için teşekkürler…

catelyn seviyordum eddard stark ın karısı
catelyn sevmiyorum çünkü jon snowu sevmiyor
eger sevseydi belki herşey daha kolay olurdu

Catelyn’i kitapta hayalini kurduğumdan daha yaşlı gördüm dizide. Kitabı okurken seviyordum onu ama dizide nötr’üm.

Kargaların Ziyafeti’nde Brienne’ye çok kötü davranıyordu acaba insani duygularını kaybetmiş olabilir mi ne bileyim Stoneheart’ı anne olarak falan düşünemiyorum inşallah eskisi gibidir. Ben eski Catelyn’i daha çok seviyorum gerçi Stoneheart’ı daha pek göremedik de.

Her ne kadar biraz Catelyn’in alter egosu konumda olsa da Lady Stoneheart’ı Catelyn’den daha çok seviyorum ben. Westeros’a Catelyn ve Eddard gibi karakterler fazla iyi kalıyor, biraz astığım astık kestiğim kestik olmak gerekli. :slight_smile:

bilemiyorum.açıkcası catelyn’i suçlayamıyorum yumuşak olduğu için.
bence onun tek açık noktası,çocuklarına olan düşkünlüğü(her annede olduğu gibi),onu en beklenmedik anlarda yakaladı.
bu da sevdiklerinin ve kendisinin (kısmen) sonunu hazırladı.

tamamiyle katılıyorum ne yapıyosa cocukları için aliye’nin yabancı versyonu dıyebiliriz :smiley:

Bölümlerini okurken feci sıkılıyordum Catelyn’in. Keşke Lady Stoneheart iken pov olarak görebilsek şimdiki düşüncelerini merak ediyorum.

+1
Ben de çok istiyorum Stoneheart POVU,ama ölüler POV olamıyomuş maalesef :confused:

Kadın zaten doğru düzgün konuşamıyor olsa çok iyi olurdu.