Çelik Savaşı

(F)Aegon, joncon ve altın mürettebatın fırtına bununu nasıl ele geçireceğini düşünüyorsunuz? Ardından gelecek olan tyrell güçlerine karşı nasıl bir taktik izleyecekler. Geek Teori yakında çelik savaşı videoları yapacağını twitterdan söyledi de. buradakilerin savaş hakkındaki düşüncelerini merak ettim. kış rüzgarları yayınlanan bölümlerde fırtınaburnunun ele geçirildiği söyleniyordu. fırtınaburnu yanılmıyorsam savaşla şimdiye kadar hiç alınmamıştı. zaten joncon da dalavere yaparak alacağım demişti. Geek’in en çok kış rüzgarları videolarını beğeniyorum. Buradaki başlıklardan da gördüğüm kadarıyla siz de baya beğeniyorsunuz. Sanırım uzun zamandır beklenilen kitaptan bölüm okuyormuşuz gibi geldiği için öyle :slight_smile:

Aslında beklemene çok gerek yok eğer İngilizcen varsa. Bu kan savaşı, çelik savaşı, buz savaşı ve ateş savaşı geyiğini ortaya atan preston Jacobs isimli bir youtuber. Adamın bayağı video serisi var sanırsam bununla ilgili.

bugün 2013 yılından yazılan yazıları okudum. prestondan çok daha önce bu isimler veriliyor. mereendeki savaşa ateş ve kuzeydeki savaşa bu savaşı diye hitap ediliyor. isimleri geçtim prestonda çelik savaşı veya buz savaşı bulunmuyor. kan savaşı var ancak orada işi baya uzatmış.

Anladım, sanırsam genel isimlendirme bu yönde.

Neyse konuyla ilgili yorum yapayım buz ve kan savaşına katılıyorum ama gene de Stannis’in mutlak zaferle ayrılacağını pek zannetmiyorum. Belki Winterfall’i alır ama kuzeylilerin zaten bir kralı var.

sence stannis winterfell’i alsa ve diyelimki davos rickon ile çıkagelse ve stannis kuzeyin başına rickon’u koysa, kuzeyliler onu desteklemez mi? ben hep böyle olacağını düşündüm yada istedim diyelim. ama bence stannis güneye bir sebeple inemeyecek. kuzeyden ayrılırken ak gezen saldırısı falan olursa diyarı koumak ve “gerçek savaşa” destek olmak için orada kalacaktır.

Şimdi bak seride Martin’in de belirttiği üzere 5 ana karakter var

Daenerys Targaryen
Jon Snow
Bran
Arya Stark
Tyrion Lannister

Ayrıca bunların önemi sadece ana karakter olmaları değil, Martin mektupta bunların hem dünyayı hem de kendilerini değiştireceklerini yani birnevi öykünün bu 5’linin hayat hikayesi olacağından bahsediyor. Yani bu 5 karakter yükselecek ve seri sonu dünya düzeninde ipleri bunlar tutacak.

Robb’un Jon Snow’u varis ilan ettikten hemen sonra ölmesi, üstelik de bunu bilen insanların Jon’un gerçekte kim olduğuyla ilgili gerçeği bilen tek adamın yanına gitmeleri tesadüf değil. Sonra gene Jon Snow’un ölmesi tesadüf değil. Kuzey bir şekilde Jon’a kalacak ve Martin de bunun yolunu yapıyor.

Peki Davos Rickonla çıkarsa ne olur? Önemi olmaz. Jon sonuçta meşru ve varis. Her türlü kral seçilecektir. Rickondan yaşça büyük. Üstelik kuzeyli bakış açısıyla bak, sen kuzeyde öteki güneyde Lannisterlar varken başında bir bebeğin mi olmasını istersin Kuzeyin şekle girmiş hali olan ve zatrn meşrulaştırılmış iyi bir liderin mi?

Zatrn diziye bakarak genel ilerleyiş tahmin edilebilir. Diziden çok çok farklı ilerlemez kitap.

kitaplar diziden çok farklı ilerleyecek buna eminim. hatta ilerlemezse beni ana sayfaya yapıştırsınlar. ha rickon konusunda ben direk sonsuza kadar rickon tutar winterfell’i demedim zaten. jon’un geçeceği belli. orada bir sıkıntı yok. rickon boş yapacak çünkü george kurtların ve karakterlerin isimlerini inanılmaz bir ustalıkla veriyor. mesela jon’un kurdu hayalet ve şuan jon’un bilinci bir hayalet gibi kurdunun içinde. hatta kış rüzgarlarında eminim hayalet bakış açısıyla bölüm veya bölümler göreceğiz. rickonun kurdu shaggydog’un ismi ise sanırım ingiliz edebiyatında yeri olan bir terim. üzerine inanılmaz beklenti kurulan ancak boş çıkan hikaye organlarına deniyor. davos’un rickon’u skagos’tan almaya gitmesi ve kuzeyli komplosunun bir nevi merkezi haline gelmesi, beklenti olayını karşıladı. boş çıkması da bir şekilde erkenden ölmesi demek olacak.

Ben zaten aynısı olacak demedim. Ama ana hatlar benzer olur. Mesela Jon dizide kral olduysa ve Dany ile müttefik olduysa bu muhtemelen kitapta da olacaktır. Ya da Dany dizide henüz kralın şehrini ele geçiremediyse benzeri gene kitapta da olacaktır.

Ben şahsen Rickon’un güçlü biçimde komplo merkezinde olduğunu zannetmiyoum. Ancak iki Stark bir Starktan daha iyidir. Ayrıca Masonlar gibi kuzeyli lordların toplanıp karar almasıdansa her lordun kuzeyle ilgili kendi gündemleri olması daha olası. Örneğin birisi genç kurtun zaten bir varisi var der, başkası Rickon’u getirelim der vesaire. Ama benim kuzey komplosuyla ilgili en büyük temennim Jon’un bir şekilde gerçek kimliğinin ortaya çıkıp bu şekilde tanınması.

Stannis bana kalırsa kuzeyden canlı çıkamaz.

Griff in işi zor bunun nedenlerinden biri Genç Griff in sabırsız bir çocuk olması kalede kalıp savunmayı beklemeliydi bana kalırsa.

fırtınaburnunu aldılarsa(kış rüzgarlarına göre almışlar) bence aegon tahta oturdu demektir. tüm diyara tarihte başarılmamış bir şeyi balardıklarını gösterecek ve bu sayede bir çok destek bulacaklardır. aegonun yüksek ihtimalle tahta oturacağını düşünüyorum. george bir söyleşisinde ikinci ejderhaların dansı gelecek demiş. telefonda olduğum için bulmam biraz zor. bence de gelecek ve sadece ejderhaların dansı değil blackfyre vs targaryen olayları da tekrar etmiş olacak.

Geekteori de onun videolarını çeviriyor zaten geçen kan savaşı videolarına baktım kullanılan haritalar diyagramlar hatta sunuş tarzı bile aynı

Bu çok ilginç işte.

Ama daha güzel bir kraliçe gelip her şeyini alacaj diye bir kehanet var. Aegon kadın olmadığına göre Fırtınaburnunu ele geçirse ve hatrı sayılır güç toplasa bile demir tahtı ele geçiremeyecek bence.

Loras Tyrell daha önce almamış mıydı orayı hatta yaralandığı falan söylendi

Valla ben çok İngilizce teori incelemedipiö için kesin konuşmak istemedim ama muhtemelen öyle. Teori açısından yabancı literatür aşmış gitmiş durumda.

Aslında şu kan ateş buz çelik videolarını çevirip koysan güzel olabilir konsept çok güzel duruyor.

dışarıdan bir şeyler aldığını söylüyor zaten ama mesela buz savaşı bambaşka bir mecrada var. çelik savaşını ise zar zor buldum ama detaylı olmadığı gibi güzel de değildi

Olabilir ben de zaten iki kanal takip ediyorum Preston ve Ideas of Ice and Fire diye. Aslında boş vakitlerimde Preston Jacobs’ın 5 videoluk bir maester komplosu serisi var onu çevirmeyi düşünüyordum. Geekteori zaten bize bir iyilik yapıp kan ve buz savaşlarını çevirmiş.

Loras Ejderha Kayası nı almıştı

Onu geç de sen şu ikinci ejderlerin dansı linkini atabilir misin? Biraz taradım ama bulamadım. Bir de her röportaj doğru olmayabiliyor.

Aynen haklısın. Ama şu Maester komplosu ilginç olabilir. Aslında ben bakayım ona bir :smiley:

Tahtı alsa bile fazla duramaz bence ve Aegon a kim destek olabilir ki?

Ha doğru evet bir an karıştırdım ben de :smiley: