Cersei Lannister

Mad Queen Arianne loool :biggrin: İkisi de westrosun strateji ve politika dehası iki adamın kızı.
İkiside kendini zeki zannediyor ve tez canlılıklarıyla akıllarınca komplolar entrikalar kuruyor.
İkiside faka bastı. Cersei nin hayatı kaydı. Aianne babasının feraseti sayesinde büyük bir hatadan döndü.
Doran reyis Martellerin başında olduğu sürece birşeycikler olmaz, ama ölürde dorne Aianne nin eline kalırsa ortalık fena karışır.

Ben açıkçası Arianne’in planının çok saçma olduğunu düşünmüyorum. Doran kimseye bir şey söylemeyince kendi kızı da entrika yapmak zorunda kaldı. Ki artık dersini de aldı. Arianne’in de karakter gelişiminde bulunduğuna inanıyorum. Arianne ya da Cersei’ye kendilerini zeki sanıyorlar demek yanlış olur. Bence ikisi de zeki karakterler. Cersei kaç tane entrikasını başarılı bir şekilde hayata geçirdi. Sandıkları kadar zeki değiller demek daha doğru olur. Arianne bu son olaydan sonra da zekasını kabullendi bence. Ve Arianne bence bu sırada kendini geliştirecek ve bir Dorne Prensesi olarak Dorne’u batıracağını sanmıyorum.

Cersei Lannister zeki bir karakter değil. En büyük yanlışı da bana göre İnanç’ı silahlandırmasıdır. Tywin’in kurduğu tüm dengeleri bir bir devirirken izlemedik mi? Sadece ben izledim herhalde.

Evet son zamanlarda çıldırdı zaten bunu ben kabul ediyorum en başta da söyledim. Ama önceleri için aynı şeyi söylemek olur mu acaba? Robert’ı ortadan gayet başarılı bir şekilde ortadan kaldırdı. Kehanet ona yaklaştıkça kaçmak için hamleler yaptı ve aslında kendisini kehanete daha fazla itmiş oldu. Karakterleri içinde bulundukları duruma göre değerlendirmek lazım.

Ben okuduğum süre boyunca tek mantıklı hamlesini düşünüyorum ama bulamıyorum. Üstüne Tyrion’ın düşündüğü gibi Tywinden sonra Krallığın bu duruma gelme sebebi Cersei’dir. Ne Joffrey’e söz geçirebildi. Ne Tyrelllerle anlaşabildi. Yaptığı entrikalar, güç gösterileri ise bir çocuğun yapmayacağı derecede gereksiz şeylerdi. O yüzden Varys, Krallık kontrolünün Kevan Lannister’a geçtiğini ve krallığın belirli bir durumdan çıkıp rahatlamaya başladığını gördü ve Kevan’ı öldürttü. Cersei’ye kalsın ve Cersei kaldığı yerden devam edebilsin mallıklarına diye.

Cercei serideki en hırslı, güçlü ve cesur karakterlerden bir diğeri de arianne ama yukarıda denildiği gibi sandıkları kadar zeki değiller. İkisininde babası arkalarını temizliyor :slight_smile:

Ben sandıkları kadar zeki olmadıklarını kabul ediyorum ama zeki değiller demek de yanlış bence. Yanlış hatırlamıyorsam Tyrion bile ablasına salak demiyor daha çok sandığın kadar zeki değilsin diyebiliyordu. İkisi de bir Baelish değil yani. İkisi de zeka konusunda ego katmanına sahip karakterlerdi. Arianne son yaptığı olayın sonuçlarından dolayı bu hatadan geri döndü. Ben bundan sonra karakter gelişimini iyice tamamlayarak iyi bir Dorne yöneticisi olacağı kanaatindeyim. Ve Cersei dediğim gibi kehanetin nefesini ensesinde hissetmeye başladığından beri mantıklı hareketlerde bulunamıyor. Kendi çapında kaçmaya çalışıyor bundan ama ne yaparsa yapsın kendisini kehanete daha da çok yaklaşmış şekilde buluyor. Bu da onun akli dengesini kaybetmesine neden oluyor. Artık Cersei’yi normal bir insan olarak değerlendirmek çok yanlış.
Sarayda kendi ağını oluşturup kimseye güvenmemesi zeki olduğunun göstergesi bence. Her ne kadar Baelish onu “kendisini oyuncu olarak gören bir piyon” olarak adlandırsa da bunun Cersei’nin aklının yerinde olduğu dönemler için kullanılmasının mantıklı olduğunu düşünmüyorum.

Cersei dediğin gibi serinin başında mantığıyla hareket eden hırslı biriydi ama özellikle 4.kitapta aşırı paranoyaya başladı. Jaimeyle olan ilişkiside sevgiden çok jaimenin onun isteyipte olamadığı insan olmasından kaynaklıydı. Arianna cerseiye oranla şuan daha aklı başında gidiyor.

Robert’tan sadece bir tane çocuk yapması yeterliydi. Sonra istediği herşeye sahip olacaktı. Bu kadar savaş sırf onun akılsızlığı yüzünden oldu. Üstüne elinde ne taht kalacak ne de aile. Kevan Lannisterîn ölümüyle onun iyiliğini isteyen kimse kalmadı.

Arianne Martell’in POV bölümlerinde çok sıkılmış okumak istememiştim hele o kuleye kapatıldığı POV bölümü adeta klostrofobi nöbetleri geçirecektim. Ancak Kraliçe Cersei öylemi kızıl kale yaşamı, Kral topraklarının o kaosu aklından geçen kırk tilki, nefret söylemleri ile adeta nefret ettim nefret ettikçe daha fazla bağlandım. Altıncı kitapta Arianne ölürse ne üzülürüm ne sevinirim tamamen nötrüm kendisine karşı ancak Kraliçe Cersei ölürse içimde büyükçe bir boşluk oluşur. Beni Seriye Bağlayan şey Cersei nefretidir mümkünse ölmesin sürünsün ve süründürsün.

Bence Arianne Cersei’nin gençliği gibi. Daha saf halleri ama gittikçe içinden bir Cersei çıkarma potansiyeli var. Ben bu potansiyelin dışarı çıkmayacağını umuyorum.

ben cercie ile arianne arasında benzerlik çok göremiyorum aralarındaki en büyük fark Arianne in erkek varislere rağmen onaylanması cercie hep bu ezikliği hissetti
yaşına rağmen bir ara yanlış anlamalardan kendide bizde koplekse girdik ama sonra düzeltti bence kendini cercie gibi olması için ben sebep göremiyorum bir kere takdir ediliyor cercie hiç takdir edilmedi (takdir edilecek birşey de yapmadı ama :smiley: )

Arianne bulunduğu coğrafya itibariyle daha şanslı, varis konusunda kadın-erkek ayrımı yapılmıyor. Bende Dany westerosa gelince kraliçelik yarışında bozulabileceğini düşünüyorum :slight_smile:

kesinlikle şanslı varislik konusunda cercie ile aynı konumda değil aile içinde ama kraliçelik konusunda ben onun cercie kadar aklını kaçırıp yoldan çıkacağını sanmıyorum ne olursa olsun dorn prensesi olarak saygı duyulacak ailesi akrabaları da onu seviyor ama cercie ailesini bile kendine düşman etmiş biri eğer krallık elinde olmasaydı ailesi bu kadar arkasında durmazdı bana göre korudukları cercie değil krallık
kraliçelik onun için aegonla evlenirse olabilir bence Aegonun foyasını ilk o anlayacak ama açıklar mı onu bilmiyorum

Babasını örnek aldığından cinsiyetinden hoşnutsuz karakter…

Tywin with tits diye düşünüyor ama aslında Tywin without wits.

Cersei, Batı’nın Işığı?Hah güleyim bari…Bence Batı’nın Işığı, daha doğrusu tüm Batıdiyar’ın Işığı Sansa olacak.Aha, buraya da yazıyorum. (Amanın sonrasında faka basmayayım da :neutral_face:)

Niye? Cersei de güzel bir kadın :slight_smile:

Sence, ben Sansa’nın güzel olduğu için mi Diyar’ı yöneteceğini düşünüyorum?