Cersei’nin Yerine Gelecek Genç Kraliçe

Öncelikle şunu söyliyeyim, son kitap Akgezenler ve Dany odaklı olacağı için ben bu Lannister meselesinin 6. kitapta biteceğini düşünüyorum. Yani Cersei’nin tüm kehanetleri çıkacak.
Kehaneti uzun uzun yazmama gerek yok. Zaten 509 farklı başlık açılmış. Ben sadece bir ifadesi incelemek istiyorum; “Sonra bir başkası gelecek, daha genç, daha güzel. Sevdiğin her şeyi elinde alacak”. Cersei’nin şu an sevdiği tek şey çocukları (ki ölecekler) ve kraliçe ünvanı.

Peki ya soylu leydilerden bu kişi kim olabilir?

-Sansa Stark; Kendisi güzel ve genç, hatta Petyr’ın planlarından biri Sansa’yı tahta oturtmak olabilir. Kendisi şu an Vadi’de

-Arya Stark; Kendisi genç fakat güzel değil, hatta çoğu zaman bir oğlan çocuğuna benzetiliyor

-Asha Greyjoy; Kendisi genç ama Cersei’den daha güzel olduğunu gösteren bir ifade yok. Ayrıca Demir Taht’ta oturmak gibi bir imkanı da yok, zaten kendisi de istemiyor ve şu an esir.

-Margaery Tyrell; Kendisi genç ve güzel, ayrıca şu anki resmi kraliçe, fakat inanç tarafından alıkonulmuş

-Myrcella Baratheon; Kendisi genç ve güzel fakat öleceğini ve Cersei’nin bunu göreceğini biliyoruz

-Shireen Baratheon; Kendisi genç fakat ne yazık ki güzel değil

-Arianne Martell; Kendisi genç ve güzel, hatta Cersei’den pek hoşlanmıyor

-Daenerys Targaryen; Kendisi genç ve güzel ve bir orduyla kraliçe olmak için fethetmeye gelecek.

Bu soylu leydiler dışında pek bir seçenek yok. Val olabilir fakat kendisi istemez. Melisandre olabilir fakat görümüşünün aksine fazla yaşlı. Belki de Robert’ın piçlerinden biridir. Bu bizim için şok edici ve güzel bir detay olur. Oberyn’in kızları? Nym Kral’ın Şehrindeydi. Belki de hiç düşünmediğimiz düşük bir hanenin kızı veya rastgele halktan birisi olur.

Eğer bu olasıkları saymazsak elimizde dört kişi kalıyor; Sansa, Arianne, Margaery, Daenerys.

Öncelikle Cersei bunun Sansa veya Margaery olduğunu düşünüyordu ve şu an Margaery olduğundan emin. Ama onun olma ihtimalinin olduğunu düşünmüyorum. Çünkü yazarın şaşırtmayı seven bir yazar olduğunu biliyoruz ve Tyrell’ler çok pasifler bir Olenna işe yarar o da Highgarden daydı sanırım

Kalan üç kişinin de tek bir özelliği var; Aegon ile evlenme olasılıkları. Dany’nin evliliği zaten fazlaca konuşuluyor, Arianne onların yanına gitti ve Sansa’nın da bununla ilgili bir teorisi var.

Öte yandan tahtın bir diğer varisi olduğunu bildiğimiz Jon’un da Sansa veya Dany ile evlenebileceğini düşünüyoruz.

Ama şöyle bir şey var. Arianne zaten, Aegon ile kuzen yani evlenmesi gerekmeyecek. Onun dışında bir tek Dany ve Sansa kalıyor ki Dany zaten herkesin düşündüğü gerçek isim. Ve herkes düşündüğü için çıkacağını sanmıyorum.

Sizce de Cersei’nin en başta düşünüp sonradan hayır bu o kraliçe değil dediği Sansa onu tahttan deviremez mi? Oldukça trajikomik olur. Peki siz kim olduğunu düşünüyorsunuz?

jonda Sansa ile kuzen olacak yani bu mantıktan onunda evlenmesi gerekmez
ben Arrianne olduğunu düşünmüyorum çünkü volangarda yanında gelecek belli ne jaime be Tyrion onun yanına gelmez ve gelse bile o da kabul etmez

ben Sansa olduğunu hatta Volangarın Jon olma ihtimalini de düşünüyorum. Aegon büyük kardeş güneyde, Volangar yani küçük kardeş kuzeyde gibi birşeyde olabilir. Öyle olmasa bile Tyrion Jon a gelir, Jon un onu kabul etmemek için sebebi yok. Jaime ise zaten LS de esir ama benin onun gelişini farklı bekliyorum görücez .
İkinci bir nokta genç güzel kraliçe niye kralsız geliyor, kehanette o niye yok ?

Saydıklarından aslında güzel olan bi Sansa ve Dany var Arianne daha çok çekici deniyor Marg ın da öyle aman aman güzelliği yoktu sanki dizideki gibi

Arianne Dorne ordusuna sahip. Dany hali hazırda birkaç ay gelemez. Deniz yolculuğu uzun ve sancılı bir süreç olacak ve toparlanma uzun olacak. Kayıp vermeden geçmek ne yazık ki uzun bir süre. Sansa bir Targaryen ile olacak ama Jon mu Aegon mu bilinmez. Sansa Nehirova, Vadi ve Kuzey Leydisi unvanı taşıyabilir ve ordu toplayabilir. Ama işte Aegon kimi ister bilemeyiz

Ama Cersei’nin yaşlandığını, şişmanladığını ve çirkinleştiğini de unutmayalım

Orası öyle de bi anda çok da çirkin olmaz diye düşünüyorum sadece yaşlılıktan ve alkolden

Gönlüm Margaery olsun istiyor ama o olmaz geriye kalan seçenekler arasında en güçlüsü Daenerys ve Sansa
Bu arada Arya sonradan bayağı güzelleşiyordu halasına benzetiliyordu

Arya şu an tırtıllıktan kelebekliğe geçme evresinde daha. Yeni yeni kabuğunu soyuyor. :slight_smile:
Ben şu bakımdan sansa olacağını düşünüyorum:

1. zaten işin ironi kısmı. Ben cersei nin sansa yı çok aptal bulduğu için onu fazla ihtimal dahilinde aldığını düşünmüyorum. Hatta sansa nın joff la nişan süresinde tyrion la en iyi geçindiği zamanlar olduğu için belki de kehanetin gerçekleşmeme olasılığını da düşündü. Ayrıca sansa bir nevi cersei nin öğrencisi sayılır.
  2. sansa ve cersei nin daha önce kıyaslanmış olması ve kazananın sansa olması. Hatırlarsınız sansa rehine haldeyken ve robb hala yaşıyorken tyreller tarafından gelin edilmek istendi. Daha sonra lannisterler duruma el koyup sansa yı tyrion la evlendirince tywin cersei yi teklif etti tyrellere. Cersei sansa ya her bakımdan daha iyi bir alternatif. Ama tyreller cersei yi ‘‘yaşlı ve fazla’’ kullanılmış diyerek reddetti. İşin ilginç yönü cersei nin bundan hiç haberi olmadı.tywin yasaklamıştı zaten. Tyrion bile o kadar haberi olmasına, ablasının o kadar yaptıklarına rağmen hiçbir şey demedi ona.

Aslında gerçekten işe şu açıdan bakmak lazım, Martin’in gerçekten son kitapta gerçekleştireceği bir olay için birkaç kitap önceden spoiler vermesi pek mantıklı değil. Bu yüzden ben de bu Cersei olayının sonraki kitapta bitebileceği düşüncesindeyim.

Bence Myrcella Baratheon da iyi bir aday. Hem Tommen üzerinden Tyrell Martell kapışması görürüz. Bir yandan Cersei de karışır. Aslında Baelish’in bahsettiği 3 kraliçe bence Myrcella, Cersei ve Margeary. Dany’e var daha.

baelish in bahsettiklerinde bende sansa olduğunu sanmıyorum.sansa bence dany yle birlikte finale doğru gidecekler. ama myrcella yı baelish neden listesine koysun ki. orada 3 ejderhalı kraliçe varken. benim merak ettiğim baelish in dany den haberi varsa nasıl sansa’ya ya da kendisine her şeyi kazandırmayı düşünüyor,3 ejderha ya karşı :thinking:

Bak hocam şu var Dany Meerende takıldı kaldı, gelmesi çok uzak bir ihtimal. 3 ejderi var ama yavru ejderler bunlar. Üstelik gidişat da iyi değil. Altın Mürettebat bile hiç gelmeyecek bence diye kesti ümidi. Yani biz geleceğinden eminiz ama diyarın bakış açısıyla konuşuyorum. Bu yüzden henüz değil ama geldiğinde bakarız modunda olabilir. Baelish’in sözü şimdiki durum için geçerli bence.

Gelelim ne alaka Myrcella lafına

Her şeyden önce Westerosdaki bazı olaylara politik açıdan bakmak lazım. Martell Tyrell karşıtlığı bilinen bir şeyken ve kutuplaşma artarken Myrcella ve Tommen üzerinden bir karşıtlığın olacağını düşünmek gayet normal bir durum bence.

sanmıyorum olmaz zaten yüzüne aldığı darbe yüzünden koca bir iz var o onu çirkinleştirdi biraz

ama marteller den somut adım görmeden,sadece tahminle böyle bir şey yapmak hiç baelish in işi değil bence ki doran ın ne kadar temkinli bir adam olduğu biliniyor.

dany eğer aegon u duyarsa dothrak çayırları bile tutamaz onu; çünkü 1-akraba ihtimali 2-taht ı kaptırma olayı… ayrıca dothrakları almak meereen i toparlamak filan çok uzunda sürmeyebilir. sonuçta zamanı yazarımız kendi kendine ayarlayabiliyor. ayrıca dany bence her türlü uzak bir yerdeyken bile 3 ejderha ve kendi kendine kazandığı ordusuyla ciddiye alınması gereken bir kraliçe.ki margaery nin durumu cersei nin mahkemesi filan da bence oldukça sürecek şeyler olabilir.

Benim anlamadığım şey şu; dizi değil ki bu, seri… Neden kitabın son kısmı sırf Dany odaklı oluyormuş?

Ayrıca tamam son kitapta elbette ki WW savaşı ana mesele olacak ama bu, herkes mutabık olmuş da ww’ye karşı savaşta birleşmiş meselesi şeklinde olmayacaktır, dizide bile olmadı ki karmaşık ve çoklu olaylar dizesi olan kitapta bunu bekleyelim.

Ayrıca Lannister meselesi 6. kitapta son bulursa bu, taht karşı tarafın eline geçmiş demektir ki taç giyme töreni görmeyi bekleriz ama bu işin, kitap sonunda olacağını söyledi GRRM.

Elbet o senin görüşün, bu benim görüşüm. :slight_smile:

Arya, halası Lyanna’ya benzetiliyor ve o da çok güzel bir kızdı. Bunun dışında Arya, küçük bir çocukken oğlan çocuğuna benzetiliyor ve kendisini çirkin görüyordu. Kimse yüzüne “sen çirkinsin” demediği gibi en son Nazik Adam, yüzünün güzelliğine vurgu yapmıştı.

Güzellik kısmı yüzünden elediğin Arya’yı ben ekliyorum. :slight_smile:

Olasılıklar: Dany, Arya, Sansa, Arienne ve Marg.

Şimdi kehanetle ilgili olan kesin olan bir nokta var; KRALİÇE GELECEK HER ŞEYİ ELİNDEN ALACAK.

Bahsi geçen kişi halihazırda bir KRALİÇE, sonradan kraliçe değil.

Marg. bir kraliçe olarak değil, leydi olarak geldi ve Cersei’nin oğullarıyla evlenerek kraliçe oldu. Cersei için de kehanetteki ilk aday bu kızdı ama “valonqar” denen şahsın Tyrion olduğunu düşünmesi gibi bir durum. Elbet GRRM’den bahsediyoruz, gerçekten Tyrion da olabilir ama konuya dönersek son oğlu da öldüğü zaman Marg’ın kraliçeliği de düşecek zaten. Yani bu hatun elendi.

Her ne kadar Arya’nın çıkmasını temenni etsem de (zaten halihazırda Cersei, onun listesinde) gerçekçi olmak zorundayım; sırf temenni ettim diye Arya çıksın diye yırtınacak değilim. Eğer Arya kraliçe olacaksa bu, ancak meşru bir kral ile evlenerek olur. Aynı şey Sansa için de geçerli.

Bunun dışında kehanetten bahsettiğimize göre hiçbir şeye olduğu gibi yaklaşmamak da gerekir. Şimdi GRRM’in örnek verdiği bir kehanetten bahsetmek istiyorum. X dönemde bir lord ya da kral’a falanca kulenin altında öleceğine dair bir kehanet yapılıyor ve o da o kuleye giriş çıkışı ve yaklaşılmasını dahi yasaklayıp kendi de yanaşmıyor. Sonra savaş vs. çıkıyor ve adam öldürülüyor ve öldüğü yer de o kulenin resminin altı.

Yani biz “kraliçe” figürü diyoruz ama bu bir ihtimal klasik kraliçelik şeklinde (Dany ya da Marg. gibi.) değil de atıyorum “Kurt Kraliçesi” olarak halkın anması, yakıştırması şeklinde de mümkün olabilir.

Yine de şu an evlenme ve yakıştırma unvanlar tamamen AFAKİ olarak kaldığı için olasılık listesinin çok altında kalınıyor. Yine de ihtimal tamamen yok sayılamaz.

Arienne ise şu an bir prenses ve evet, Aegon ile evlenmesi halinde kraliçe olur,(ki neden 1. derece kuzenle evlensin, o da var.) ama Aegon’un tahta çıkma ihtimali nedir? Onun gerçek Aegon Targ. olduğunun teminatı nedir? Ben o oğlanın çakma olduğundan neredeyse çok eminim ki kehanetler ve uyarılar da buna işaret bence. Bu yüzden Arienne’nin kraliçeliği sadece Aegon’un gerçek olmasına ve onunla evli olmasına bağlı bir olasılık. Bu ablamız da listenin altlarında.

Eleye eleye geldik Dany’e… Hatun bir kraliçe, genç ve güzel aynı diğerleri gibi… Tahtı ele geçirme arzusu da var. Görünüşte her şey Dany’i işaret ediyor ve “kraliçe”'nin Dany çıkma olasılığının -ŞU AN- daha mümkün göründüğünü düşünüyorum.

Ben açıkçası Baelish’in sonunun Kara Harren gibi olacağını düşünüyorum. Tam her şey elindeyken Harrenhall’a kapanacak ve birden Dany ejderhasıyla wooahahhhhh

Kale, halihazırda wowwahaahha durumunda zaten, yanmış kül olmuş bir harabe, pek savunması kolay bir yer değil, ejderhaya bile gerek yok. :smiley:

Bunlar bence de Sansa’yı işaret ediyor olabilir. Şimdi şöyle ki GRRM bir yazar. Yazdığı her ne kadar fantazi bir evren olsa da olayları gerçekçi ve mantıklı temeller üstüne yazmaya çalışıyor doğru ancak buna rağmen ders vermeyi ve ironi yapmayı seviyor ve Dany’nin gelip Cersei’den tahtı almasında herhangi bir ders veya ironik bir nokta göremiyorum. Ancak tahtı Cersei’den alan Sansa olduğu taktirde hikayenin bu şekilde (artık her ne denirse ironi vs.) okuma zevki veren bir yönü oluşuyor. Ustasını yenen öğrenci, ailesinin intikamını alan bir çocuk, Cersei’nin hiç ihtimal vermediği birisinin tahtı elinden alması vs. bunlar yazarların yazmayı sevdiği tarzda şeyler. Bunlar dışında bildiğim kadarıyla Sansa bazı yönlerden İngiltere kraliçesi I. Elizabeth’ten etkilenerek yazılmış bir karakter ki bu da onun kraliçe olabileceğini düşünmemin nedenlerinden birisi. İkisi de bir hainin kızı ikisinin de tahta geçmesi hiç beklenmiyor ve ikisi de bir dönem piç muamelesi görüyor. Ayrıca ikisinin de hayatında bir Baelish var. Sanırsam Somerset dükü olacak idi ki bir dönem Elizabeth’in yanında yer alıyor ve hatta Baelish ile Sansa arasında olduğu gibi bu adam da Elizabeth’e bir çeşit cinsel çekim duyuyor. Bu Somerset dükü mevzusu aslında tam olarak bildiğim bir konu değil internetten öğrendiğim kadarıyla böyle bir durum var ama bu saydıklarım dışında da Elizabeth ile Sansa arasında benzerlikler var o yüzden bu kraliçenin Sansa olma ihtimalini de gayet yüksek buluyorum.

Tabii bu da mümkün olabilir ama bu şekilde olacağını pek sanmıyorum.

İnsan sevdiği karakterler olunca gerçeklikten uzaklaşmaya meyilli oluyor ama dediğin gibi sırf temenni ediyoruz diye olaylar bu şekilde gerçekleşecek dememek lazım. Her neyse bahsettiğim Sansa-Elizabeth meselesine bakarsak şöyle bir nokta var ki Elizabeth evlenmedi ve bakire kraliçe olarak hüküm sürdü yani gayet düşük ve muhtemelen gerçekleşmeyecek bir olasılık olsa da Sansa’nın kraliçeliğinin kocası üzerinden olmama ihtimali var ama dediğim gibi bayağı düşük bir olasılık.

Ama kehanet bize Cersei’yi alaşağı eden kraliçenin her zaman kraliçe olarak kalacağını söylemiyor ki yani demek istediğim Aegon gerçek Aegon olmasa dahi tahtı ele geçirip bir dönem tahta oturabilir. Arianne olduğunu ben de sanmıyorum ancak Aegon’un eşinin kraliçeliği Aegon’un gerçek olup olmamasına o kadar bağlı değil. Sonuçta Aegon’un sahte olduğu hemen ortaya çıkmayabilir bu arada Aegon tahtı ele geçirir ve eşi de kraliçe olur ancak daha sonra Aegon’un sahte olduğu anlaşılır ve yerlerinden edilirler vs bu şekilde bir olasılık da var.

Aslında böyle bir hikaye de hoş olurdu ve Cersei’nin böyle bir durumda neler yapacağını neler yaşayacağını görmek isterdim.

sanırım 3.richard’tan bahsediyorsun.elizabeth’in amcası. çünkü elizabeth’in onunla evleneceği konuşuluyor,hatta bazı romanlarda direk aralarında bir ilişki var. o adam tarihte kambur,biçimsiz olarak tasvir edildiği için ben kendisi tyrion la da bağlantılı olabilir diye düşünüyorum. ve sıklıkla o adamın aslında yanlış anlaşıldığına dair haberler çıkıyor.

evet,elizabeth york a çok benzetiliyor. aralarında çok fazla benzerlik var. yanlış bilmiyorsam ikisi de kızıl saçlı zaten.

Benim bahsettiğim Thomas Seymour idi ama tabii isimleri karıştırmış olabilirim tekrar bir bakınayım

Evet kontrol ettim de karıştırmışım sanırsam ben farklı birisinden bahsediyordum. Bahsettiğimiz Elizabeth’ler farklı çünkü :smiley: . Elizabeth of York’a benzetilmesini söylüyorsun sen ama benim bahsettiğim Elizabeth I of England zaten ikisine de benzerlikleri var. Her neyse bildiğim kadarıyla Elizabeth bir dönem Thomas Seymour’un yanında yaşıyor ancak bu cinsel çekim konusunda 3. Richard ile karıştırmış olabilirim pek bilmiyorum İngiltere tarihini zaten.