Cersei’nin Yerine Gelecek Genç Kraliçe

Her zaman kraliçe kalacağını söylemiyor ama geldiğinde kraliçe olması gerektiğini söylüyor. Marg. olamaz. Haklısın, Aegon sahte ya da değil, şu an “kral” unvanı ile geziniyor Batıdiyar’da ve haliyle onunla evlenen doğrudan “kraliçe” unvanı alacak. Bu Sansa yahut Arienne olabilir. Fakat şu an Sansa’nın halen evli olması ve birbirinden çok uzak iki zıt coğrafyada yer alması, ikisinin bir araya gelmesini zor kılıyor.

Ayy evet, bunu yapmaya çalıştılar zaten. Daha genç ve daha güzel kısmı “ironi” bekleyen arkadaşlar için de çok uygun olur. :slight_smile:

Aslında sadece tahmin değil bazı somut adımlar da var bununla ilgili. Arienne az kalsın yapıyordu bunu. Ha Baelish’in Dorne’a kadar uzanan bir casus ağı var mı bilmem ama bu adamın hiç beklenmeyen yerlerden adamları çıkıyor. Bence olabilir.

Ben Baelish açısından söylüyorum. Baelisj’in Aegondan veya Dany’den haberi yok, olsa da onu sonranın meselesi olasak değerlendiriyor.

Aslında var, Sansa’ya 3 kraliçenin savaşı ile ilgili bir şeyler söylemişti; Cersei, Marg. 2. kim? Dany. Salak değil bu adam, Dany hakkında o da bilgi sahibi, en başından beri orada… Geleceğini biliyor ve muhtemelen onun da Essos’da adamları vardır, haber gönderen.

Çok ama çok uzak Essos

Bak açık konuşayım, sende bizden olduğun için ben şahsen bu 3 kraliçe lafındaki kraliçenin Dany olmasını istemem çünkü bu durum Dany’nin eşinin (Jon) arka planda kalacağı anlamına gelir.

Dolayısıyla Dany’i karıştırmadan Cersei’nim işi 6. Kitapfa bitse gerçekten çok güzsl olabilir. O yerine geçecek gençe ve güzel kraliçe de başkası olur.

Bealish’in 3 Kraliçe Savaşı meselesinin Cersei’nin Kraliçesi meselesi için söylemediği aşikar ama bağlantısı da olabilir ister istemez ama kesinlik yok, adam sadece Dany’nin geleceğini ve doğal olarak Cersei için işleri karıştıracağını söylüyor, halihazırda Mart.’ın yaptığı gibi ama daha kötü. Bu, 4. bir kraliçe çıkmaz demek değil ve Jon’u geriye atmaz. 3 kadının savaşında Jon’u ilgilendiren bir kısım yok, her ne kadar krallığın hakiki kralı o olsada. Bu durum daha çok 3 kadının güç için birbirine dalması meselesi.

Ya ama işte ben daha güçlü bir kraliçe gelecek ve senden her şeyi alacak lafına takılıyorum. Burada etkin olan bir kraliçeden bahsediliyor ve bu da Jon’u gölgede bırakacağı anlamına geliyor.

Açıkçası ikisinin ilişkisinin Daemon Rheanyrea gibi olmasını istemem. Dany’nin asıl güç olduğu ve Jon’un akıncıyı oynadığı. İkisi en azından eşit olmalılar. Dizide Jon diz çöktü, ki geldiği yer ve kurgu açısından başka türlü de olamazdı. Ancak kitapta böyle olmasını hiç istemiyorum.

Dizideki o olaya acayip gıcık oluyorum ve son yılı sevmeme sebeplerimden biri de o hatta Dany’e gıcık bile kapmaya başlamama sebep oldu, tüm sezon boyunca herkese “Diz çök, diz çök, diz çök.” Çakacam iki tane yüzüne, totoşunun üstüne çökecek olacağı o. İnan bana o evrende(dizideki) yaşasam Dany’i hiç sevmezdim. Kitaptaki tatlı Dany’m öyle olmaz umarım.

“Bir kraliçe gelecek ve değer verdiğin her şeyi elinden alacak.”

Bu sözün yorumu çeşitli olabilir. Siz kafadan hemen “7 krallığın kraliçesi olarak tahtını alacak bu kraliçe.” şeklinde yorumladınız, sanırım diziden etkilendiniz ve kitapta da birebir aynısı olacağını düşünüyorsunuz? Belki. Lakin öyle olmasını istemem ve daha önceki başlıklarda da konuştuğumuzda söylediğim gibi teknik olarak fazla mümkün de değil.

Cersei oldukça hırslı bir kadın ama o “7 krallığın kraliçesi olayım” şeklinde büyümedi, yani büyürken ve bu zamanlara gelirken bu amacı hiç olmadı. Lakin “kraliçe” olmayı seviyordu ve yönetmekten haz alıyordu; Marg. gelip tahtını sarsınca ve vekil anne kraliçe ayarına düşünce kıl kaptı elbette. Heme kehaneti hatırladı ve bu kişinin Marg. olabileceğini düşündü. Yani onca yıldan sonra kehaneti hatırlayıp kafasına takmasını tetikleyen Marg’ın gelişi oldu.

Şimdi Cersei’nin çocukluk hayalinin, olmayı istediği şeyin; Rhaegar ile evlenip, çocuklarını doğurmak; onun kraliçesi olmak ve ejderha sırtında birlikte uçmak olduğunu vs. biliyoruz. Çocukken değer verdiği şey buydu. Büyüdüğü zaman, kraliçe olunca, değer verdiği şey “tacı” oldu. Bir gelin kraliçe bile tacından olmasına neden oldu aslında yahut yeterli tehdit idi, onun için. Diğer yandan çocuklarına çok değer veriyor, onları kaybedecek. Nasıl? Tommen’ın intihar edeceğini sanmam, bunun için fazla küçük. Birileri mi öldürecek? Muhtemelen. Yahut hastalanabilir.

Yani şu “değer verdiğin şeyleri alacak” derken, bu şeyler ne/ler onları da iyi bir tespit etmek gerekiyor. Fakat 7 krallığın sahibi, hükümdarı, yöneticisi değil Cersei, bunu unutmayalım.

İş yönetmek, hükmetmek ise çocukları ölünce tüm bu vekil anne kraliçe meselesinden azat olacak ve kraliçeliği tamamen düşecek, taht hakkı da yok zaten. Bu durumda “çocuklarını öldür” ve değer verdiğin her şeyi elinden al, durumu oluyor.

Bu değilse, ne olabilir? Çocukluk hayaline hala tutunuyor olabilir mi? Rhaegar’ı bunca yıldan sonra bile unutamadığını, Valyria piçine nasıl davrandığını ve Robert’ı onu öldürdüğü affetmediğini biliyoruz. Bir zamanlar hayal ettiği her şeyi “o kraliçe” Rhaegar’ın oğluna sahip olup, kraliçesi olarak yanında durursa, değer verdiği bir şeyi kaybetmiş olabilir mi? Fakat hayaller kıymetli de olsa somut olarak sahip olduğun bir şey değildir… Haliyle zaten halihazırda ölü olan birine sahip olamayacağı için hiç sahip olamadı, olma hayali de kuramaz.

Biz yine 1. ihtimal üzerinde duracağız ister istemez. Yine de 3. olabilir mi? Ne? Ailesi, toprakları, sevdiği herkes vs. Cersei’yi Cersei yapan, onun arkasında var olan Lannister Hanesi; Kaya, Batı toprakları, Batının Leydisi unvanı, akrabaların desteği ve Jaime… Tüm bunları kaybederse çocuklarının da üstüne… Hem de o kraliçe yüzünden? Herkesi ve her şeyi kendi tarafına çekerse? O zaman değer verdiği her şeyi yine almış olmaz mı? Tek başına bırakması Cersei’yi…?

Konuyla alakasız olacak ama sormak istiyorum. Sizce Cersei ve Robert’ın bebeği gerçekten öldü mü? O bebeğin Gendry olma ihtimali nedir? Annesi bildiği kadın belki bakıcısıydı. Varys’in çocuktan haberdar olduğunu biliyoruz

Haklısın ben de bunun olmasını istiyorum.

Şöyle de bir durum var bence şurası çok önemli, gerçekten Martin ana villain yapacsğı kişinin sonunu kaç kitap önceden verir mi? Gerçekten Cersei’nin sonu düşündüğümüzden erken gelebilir. Dizide başa geçti evet çünkü cast bulmak, yeni karakter yaratmak ve izleyiciye sunmak çok emek isteyen bir şeu. Martin amcanın kafasında neler var bilinmez ama Euron’u soktukları hal akla getirilince şöyle kaç sezondur pişen bir karakteri harcamak zor iş gerçekten.

Onu bir dönem ben de düşündüm ama bence değildir. Cersei’nin düşük yaptığı bir çocuk olsaydı bunu kargaların ziyafeti povlarında mutlaka görürdük.

O yüzden diziye hep “resmi hayran kurgusu” diyorum, gerçek hikayeden parçalar olsa da -bilhassa son yıllarda geldiği noktada- tamamen farklı bir hikayeden bahsediyoruz. GRRM’in hayran kurgularını sevmediğini, karakterlerini olmadıkları şeylere dönüştürüp, yaptırdıkları için rahatsız olduğunu okumuştum; herhalde DD’ye gıcık kapıyordur. Zaten Robb’un eşi meselesinde nasıl karşı çıktığını biliyoruz.

Seri, oldukça karmaşık ve çoklu hikaye dalları olan bir tablo sunuyor bize; kaos teorisi gibi bir hikaye aslında. Kaos teorisini bilen bilir, görünürde her şey karmaşık ve düzensiz ve tahmin edilemez gibi görünüyor (misal kalp atış ritimleri kaos teorisi ile açıklanır) ama özünde öyle değildir; bir formülü vardır ve bir sınır arasında gerçekleşir her şey. Bu yüzden GRRM’in hikayesinde “her şey mümkün, onu da yapar bunu da yapar; sağ gösterir sol vurdurur hep” tarzı yorumlara gıcığım. :smiley: GRRM’in hikayesi de bir sınır içerisinde ve bir formülle hareket ediyor. Bunu çözen okuyucuların serinin sonunu doğru tahmin ettiğini biliyoruz, GRRM kendi söyledi. Haliyle evet, Cersei hakkında da ipuçları serpmiştir(zaten sonunu söyledi bize, sadece nasıl olacağını çözmeye çalışıyoruz), GRRM yapıyor bunu; herkes ve her şey hakkında ipuçları serpiyor bol kepçeden sağa sola, görmesini bilene. Lakin bunu öyle bir şekilde yapıyor ki ilk okuduğun zaman misal genel tabloya oturmayan bir yapboz parçası gibi duruyor(bazen de uyuyor ama dikkat çekmiyor fazla) “bir kralla evleneceksin.” sözü gibi Ned’in… Fakat sonradan pek bir şey görüp dikkatini çekmediği için(çünkü o şekilde yazıyor) devam ediyorsun ve unutuyor, gözardı ediyorsun. Arkasından öyle bir an geliyor ki minik minik şeyler önüne serilmeye, ilk başta dikkatini çekmeyen şeyler dikkatini çekmeye başlıyor; tek başına bakarsan bunlara bir şeye benzetemezsin ama birleştirmeye başlarsan bir resim oluşturmaya başlıyor.

Bu yüzden ben her ayrıntıya dikkat etmeye ve yorumlamaya ve bağlantı kurmaya çalışıyorum, Duygu bir kere sana şunu bunu versek bu alakasız iki şey arasında bağ kurmayı başarırsın diye eleştirmişti bir kere beni :smiley: Ama amacım zorla bağ kurmak değil, var olan ayrıntıları birleştirmek… ben bunu yapmaya çalışıyorum ama başkaları daha basit düşünmeyi seviyorsa yahut o konu ilgisini çekmiyorsa benim görebildiklerimi göremiyor.

Kısacası ayrıntılara dikkat edin ama unutmayın tek başına bir numara değildir, yanında daha başka şeyler olmalı ama bazen de gerçekten de hiçbir şey de olabiliyor. :slight_smile:

Cersei POV’ları okurken çok dikkat etmedim, haliyle ipuçlarını yakalama şansım şu an yok, yeniden okumam gerek onun POVları ve onun olduğu povları ama sanırım bu kehanet meselesi için en önemli kitap 4. oluyor.

Galiba ilk defa bir mesajına çok güçlü bir şekilde katılıyorum.

Aynen öyle. Tabi dizi için hayran kurgusu demek biraz ağır olur ama imkanlar dahilinde ve elden geldiğince ana kemik üzerinden gitmeye çalışıyorlar. Ama mesela dizide çok daha az karakter olduğu için bazı karakterlerin işlevi bazılarına yüklenmiş durumda. Bu durum ise dizife bazı karakterleri haksızca parlatıyor. Bunun en önemli ve çarpıcı örneği Cersei Lannisterdır. Kitapta binlerce faktör var Güneydeki Targaryen ittifakını çökertecek. Binlerce olası karakter var Dany’e düşman olacak. Ama dizide bunların hiçbirisi yok. Dolayısıyla tüm bu görevler; güneydeki Targ ittifakını yok etme, Dany’e rakip olma gibi işlevler tek bir karaktere, Cersei’ye yüklendi. Kitaptaki sarışın aptal dizide koskocaman Cersei’ye dönüştü. Halbuki Martin zamanı gelince karakterleri kolayca harcayan, yerlerini aynı kolaylıkta doldurabilen birisi. Kitapta çok farklı şeyler olabilir, çok farklı karakterler parlayıp yeni karakterler çıkabilir. Ama dizide kimsenin totosu yemez kaç sezondur gelişen bir villaini bir anda devreden çıkarmaya.

O ayrıntı meselesinde serinin ana kurgusunu dikkate almak lazım. Şimdi hocam az eleştiri de yapalım, bunu pek dikkate aldığnı düşünmüyprum birsz sevdiğin karakterleri öne çıkarmaya çalışıyorsun bence(neyse buradan fevam edersek kan çıkar :stuck_out_tongue: )

Ellerindeki imkanların en iyisi bu olsa da"hayran kurgusu" olmaktan öteye gitmiyor, bu reddedilemez bir gerçek. Başka örnekler de var; The 100 veya Vampir Günlükleri de tam bir hayran kurgusu dizilere örnektir.

Aslında siz bunu gerçekten çok yanlış anlıyorsunuz, yanlış yorumluyorsunuz. Bak yukarıda ne söyledim?

Cersei POV’ları okurken çok dikkat etmedim, haliyle ipuçlarını yakalama şansım şu an yok

ben bunu yapmaya çalışıyorum ama başkaları daha basit düşünmeyi seviyorsa yahut o konu ilgisini çekmiyorsa benim görebildiklerimi göremiyor.

Bu iki yorumumu okursan benim durumu çözmüş olursun. Cersei, Jaime ve diğerleri çok kaile almıyorum ve doğal olarak bunlara odaklanmak yerine kendi en sevdiğim karakterlere ve meselelere odaklanıyorum, bunlarla ilgili başlıklar açıyorum. Herkes kendi en sevdiklerine odaklanarak yapsa bunu, zaten herkes hakkında derin analizler ve güçlü/ilginç kuramlar, tartışmalar olur ve senin tabirinle hepsi “göz önünde” olur. :wink: Sonuçta benim serideki tüm karakterlere odaklanıp, kuram analiz vs. çıkarmam mümkün değil. O iş sizde artık. :smiley:

Sen de beni yanlış anladın, benim söylediğim bir karakterin fazlaca üstünde durman değil, onu fazla öne çıkarman. Benim Jaime ile ilgili analiz kasmam ayrı şey Jaime azor ahai olacak demem ayrı şey.

Arya kraliçe falan olmayacak. Buna uygun bir karakter gelişimi yok. İşaret dediğin şeyler kolayca başka yöne çekilebilir falan

Neyse galiba neden kan çıkar dediğimi anladın. Neyse ben kaçar. Şimdi söz kızıl leydi ve ejderyalı kız lobisinde.

Bence ellerindeki en iyi imkan olarak görülmemeli karakterler falan çok daha iyi işlenebilirdi bence

Ben asla “Arya kesinlikle kraliçe olacak” demedim. Olma ihtimali var, bazı işaretler var ve böyle düşünenler var, diye başlık açtım ve bir iki yerde işaretleri savundum. Ben böyle şeyler gördüm ya da görenleri onayladım diye bu “karakteri öne çıkarmak” olmuyor. Yani bir karakter nasıl öne çıkartılır? Her misyonu ona yüklemeye çalışırsın, ne yüklendi ki ona? Bir kraliçe mi? :smiley: Yüklendi de denilmez yani “belki” dedim.

Misal Dany, AA olacak, Dany “o kraliçe” olacak şeklinde de (kesin görüş belirtmemekle beraber yüksek ihtimal çıkması mümkün, işaretler bunu gösteriyor) demişliğim vardır, Dany’i öne mi çıkardım bu kadar misyon yükleyerek? :slight_smile:

Yok ya kan niye çıksın? Bir düşüncen varsa söylersin, ben kendimkini söylerim orada biter o iş. Böyle şeyler için daha önce kimle kavga ettim? (Şunu görüyor musun? :hocho: ) :slight_smile:

“Her” kelimesini tek bir yerde bile kullanmadım.

Valla ben bilmem Arya meselesinin ateşli savunucusun ve şimdi aklıma gelmeyen diğer şeylerin.

Ama gene de şüpheci duruş iyi.

Jon ve Arya karakterlerinin savunucusuyum, baya hem de. Evet. :slight_smile:

Ben de bir süredir Cersei’nin erken gidebileceğini düşünüyordum bunun neden olabileceğini çok iyi açıklamışsınız aslında bravo.

Daenerys Targaryen’ın Westeros’a gelme sebebi nedir?

A - Turistik gezi
B - Fetih

Yapma Ayça Allah aşkına, komik oluyor, sen yapma bari. Tabi ki “diz çök” diyecek, tabi ki herkesten bunu talep edecek, hatta yeri geldiğinde bir şeylere karşılık bunu şart koşacak. Hedefine tamamen uygun bir yaklaşım, istek bu, değil mi? Ne bekliyordunuz ki harbiden? Kibarca mı isteseydi? Rica mı etseydi? “Hayır” cevabını aldığında “Peki, tmm” mı deseydi? Daenerys Targaryen??
Dizideki Dany, dizideki Dany… Şunu deyip durmayın rica ediyorum, sanki yaptığı çok anlamsız bir şeymiş de karakterine ters düşüyormuş gibi. Kitaptaki Dany Westeros’a geldiğinde ne yapacak sence? Kraliçe tavrını takınıp herkese diz çök demeyecek mi?
Dizideki ve kitaptaki Dany arasındaki en önemli, belirgin fark şu : Kitaptaki Dany daha çocuksu, yaşı da zaten daha küçük. Dizide bu yok. Dizide daha olgun ve çoğunlukla Kraliçe tavrını takınan bir Dany var. Bu bir zırh, bir duruş, bir gereklilik, duruma göre değişiyor. Çoğu insan ne yazık ki sadece bunu görüyor, halbuki ki birazcık dikkat edilse, her şey ışık hızıyla unutulmasa fark anlaşılacak.
Dizi bitecek, hala neler tartışılıyor, neler anlatılmaya çalışılıyor, hayret ediyorum bazen.

Tartışmak istemediğim için her şeyi sildim. Yorgunum ruhen, haydi eyvallah.