Cersei’nin Yerine Gelecek Genç Kraliçe

İş,Güç,Dert,Keder derken yaklaşık 20 gün forumdan ayrı kaldım.Hatta unuttum.Dün gece “Laa benim Forumda üyeligim vardı.ne var ne yok” deyu giriş yaptım.Sonra sersem bi vaziyette senin Sandor başlığına yorum yaptım.Bugün de Kraliçemin @Cassiopeia ye verdiği cevabı gördüm.Kraliçem yine She-ra ya (He-man’in kızkardeşi) baglamıs,kılıcını çekmişti.Bende yaptığı ortaya gelişine vurdum.spontane gelişti.bir yerlere sarmam lazımdı güzeller içinden onu seçtim.

Mesele insanların hayal kurması ve farklı düşünceleri değil.Buna verilen aşırı tepki.Sana uçuk mu geliyor ? olabilir.İnandırıcı değiller mi ? Evet.Ama kırıcı olmanın lüzumu yok.Ben Dany-Jon hakkında yorum yaparken 2 defa düşünüyorsam ve kraliçem ne tepki verecek diye tırsıyorsam ortada doğru gitmeyen bir şey var demektir.Yalnıs anlaşılma olmasın avukatlığa soyunmuş değilim.Ülkü’yü de,Duygu’yu da seviyorum.Belki su anda özelden yazısıp sakalasıyorlardır.Ama forum herkese acık bir alan.İnsanlar yanlış anlayabilir.antipati duyabilir.Gerek yok.Yoksa benlik bir durum yok.bana ne canım.

Kitaplar konusanda bıraktıgın yerdeyim.bir arpa yolu bile yol almadım.Dediğim gibi Dünyevi şeylerle uğraşıyorum.acelem yok.2019’un nisan ayına kadar bitiririm.Su anda Konu dışı bir başlık üzerinde çalışıyorum.2.Dünya savaşını foruma taşıyacam.Genç kardeşlerime kamu spotu mahiyetinde tavsiyelerde bulunucam.Adolf Hitler & Naziler & 2.Dünya savaşı ve Sonrasındaki etkiler & Günümüz Türkiye’si ve Dünya dan örnekler & Film ve Belgesel tavsiyeleri şeklinde,Resimlerle bezeli uzun bir konu olacak.Diğer başlıklar üzerinde hic kafa yormadım.aklıma estiği gibi açtım.Bu öyle değil.hassas bir konu.yani anlayacağın biraz yoğunum :slight_smile:

1 Like

Anladım, ben de yokluğumda bitirmişsindir seriyi diye düşünmüştüm. :smiley: O zaman kolay gelsin efem.

Ülkücüm, hiç farketmez, ister delilik olsun, ister taht hirsi, ister baska bir sey. Bu video ne için yapildi? Ne anlatiyor bu video? Dany’nin sonunda delirecegini mi, taht hirsina yenik düsecegini mi? Hayir. Sen diyorsun, “Neden dizide Jon Sansa” arastirmasi yaparken denk gelmissin. Simdi bana bunun Dany ile ne alakasi oldugunu açikla. Ben bunu anlamiyorum. Dedigim gibi, Jonsa ihtimalini Dany’nin olasi deliligi, taht hirsi, veya herhangi bir seyi üzerinden güçlendiremezsiniz. Bunlari argüman olarak kullanamazsiniz, bu çok mantiksiz, çok alakasiz.

Su “Queen of the ashes” olayini da biraz açmak istiyorum… Sansacilar, Jonsacilar, genel olarak çok fazla saptirma yapiyor, algi kasiyorsunuz. Burada mesela, videoyu yapan arkadas “queen of the ashes” sözü geçerken 2.Ates Tarlasi diyebilecegimiz savasin sonrasindan bir görüntü eklemis. Simdi zaten bu klipte bunun yeri yok, oradan bir alakasizlik var, ama bari en azindan algi yaratilmasa. O “Queen of the ashes” lafinin ardindaki anlami herkes çok iyi biliyor. Bu, eger Dany sehirleri, kaleleri yakarsa, masumlarin canina kiyarsa dönüsecegi sey, “Küllerin Kraliçesi”. Yani burada gerçekten bir algi yaratiliyor, ilk kez karsilasmiyorum bununla, son kez de olmayacak eminim. Öyle olmadigini bile bile, bunu yapmadigini bile bile, siz Dany karakterini “Küllerin Kraliçesi” kalibina sokuyorsunuz, ee biz Dany’cilerin buna karsilik tepki göstermesi kadar dogal bir sey olamaz degil mi? Birde dedigim gibi, bu yanlisi, bu algiyi “Jonsa” temali bir klipte kullaniyorsunuz… Ne alaka? Eger Jonsa ihtimali üzerine bir video, bir analiz yazisi, herhangi bir sey yapacaksaniz, baska karakterler üzerinden gitmeyin, Jon ve Sansa üzerinden gidin. Normal olan bu çünkü. Aç bak bakalim Dany-Jon videolari, baska karakterler, baskalarinin kusurlari veya dönüsebilecekleri kisiler katilmis mi araya? Hayir, çünkü alakasiz. O videolarda Dany ve Jon paralellikleri kullanilir, benzer görseller kullanilir, foreshadowing kabul edilen sözler kullanilir falan filan… Bundan ibarettir her sey. Araya Sansa katilmaz, Arya katilmaz, su bu, kimse katilmaz.
Dany ister kafayi yesin, ister hirsindan çildirsin, ister ölsün… Bu Jonsa için bir argüman, bir sebep olmaz, olamaz. Ben bunu anlatmaya çalisiyorum.

@Miro
Ben insanlarin hayallerine laf etmedim, isteyen istedigi hayali kurar, buna laf etmek bana düsmez.
Ortada bir yanlis, bir algi var, ben onu düzeltiyorum sadece. Yukarida anlattim, ilgini çekiyorsa okursun, tekrar anlatacak degilim.

Benim sözde psikopata baglamama gelirsek…
Yani artik ne diyecegimi bilemiyorum. Siz en iyisi Bekircem’e söyleyin, bir çare bulsun, bir sey yapsin, benim Dany konularina yorum yazmam engellensin. Baska türlü olmayacak çünkü.
Ben nazikçe de yazsam, agresif bir üslup da takinsam, sonuç ayni : Dany ile ilgili yazmam batiyor artik.
Ben bu foruma neden üyeyim? Sevdigim dizi, kitap serisi hakkinda tartismak için. Ee benim sevdigim karakter de belli. Yalan, yanlis, eksik seyler yazildigini düsündügüm zaman sessiz kalmami mi bekliyorsunuz? Ben üyeligimi iptal edeyim o zaman?
Sanirim genel olarak “Kibar, nazik biri” izlenimi var benimle ilgili, bu yüzden bunun disina çiktigimda göze batiyor anlasilan, ama ben de insanim yani, benim de bazen sabrim tasabiliyor, ayni seyleri tekrar tekrar anlatmaktan bunalabiliyorum ben de. Sert, ters tepkiler veren tek kisi degilim ben bu forumda, sevdigi karakteri savunan tek kisi hiç degilim! Ama ben yapinca hafiften suç olmaya, yanlis olmaya, hos olmamaya basladi.
Bu arada üzerine alinma, genel bir yorum bu. Cünkü gerçekten bunaldim artik. Dany hakkinda yazmaya korkuyorum neredeyse. Sonunda “Yeaa çok ciddiye aliyorsun”, “Yeaa psikopata bagliyorsun” tarzinda tepkiler almaktan korkuyorum, bundan yoruldum da. Bunun beni nasil gösterdiginin farkinda misiniz siz? Sanki ben gözü fanliktan kör olmus, körü körüne bir karakteri savunuyormusum gibi bir durum yansitiyorsunuz.
Ben bu foruma genelde yorum yazdigimda, hele o meshur paragrafli yorumlar yazdigimda, ne kadar arastiriyorum, yanlis bir sey yazmamak için ne kadar özen gösteriyorum haberiniz var mi?
Bir türlü anlamadiniz sunu… Ben yanlis bilgi verilmesine dayanamiyorum, algi yaratilmasina dayanamiyorum, ve bunlar da genelde Dany için yapildigindan ve ben de sürekli düzeltmeye çalistigimda dolayi (bazen artik ayni seyleri okumaktan, anlatamamaktan sabrim tasarak), göze batiyor. Hep diyorum, ben yeri geldiginde ayni seyi hiç sevmedigim Cersei için de yaparim. Jaime için de yaparim. Sansa’yi pek sevmem ben, umrumda degildir pek aslinda, ama onu da uzun uzun savundugum oldu benim. Arya’yi çok severim, ama onu elestirdigim oldu. Dany’nin yanlislari da söylemisimdir ben yeri geldiginde. Ama siz durumu öyle bir noktaya getirdiniz ki, ben sanki yapilan elestiriye tahammül edemiyorum gibi yansiyor. Argümanli, alintili elestirilsin, algi yaratilmasin, ben sesimi çikarmam ki.
Ama rica ediyorum, lütfen, artik Dany hakkinda yazdigim zaman, verilen bir bilgiyi düzelltigimde, veya bir bakis açisinin yanlis oldugunu açikladigimda (ki ben bunlari dedigim gibi arastirarak, özenle yazarim, argümanli, alintili sekilde), alisilmisin aksine pek nazikçe yazmadigimda, bana Dany’yi körü körüne savunan, bos bos yorum yapan, saga sola saldiran fangirl muamelesi yapmayin. Beni degil, yazdiklarimi konusun. Bana bir profil çizmek yerine, yazdiklarimin içerigine bir bakin, onlara yorum yapin, karsit argüman sunun.

2 Likes

dracarysss :smiley: kajhsdkajhsdkjahsda

ben seninle dany ve tarlyleri tartışırken bir kez olsun sansa dedim mi? bu benim için tamamen apayrı bir teori. ben mantıklı buluyorum, çünkü dany’nin bazı sahneleri ben özel olarak teori şeklinde aramasam bile beni olası geleceği konusunda düşünmeye itiyor. barristan’ın o malum konuşmasında deli kralın yaptığını söylediği herşeyi dany’de yapıyor ve o sahnelerde açık seçik belli. dany o zamanlar ben babam değilim diye cevap vermesine rağmen. ve yaptıkça daha haklı daha güçlü hissetmiyor mu? sen bile kaç paragraf boyunca yaptığının bir hükümdarın yapması gereken şey olduğunu savunmadın mı? ama aynı şeyleri babası yapınca adı deliye çıkıyor… neden?
demek ki yanlış bir şey var. sen senaryo yazarısın, sence bu paralel sahneler ne için konulmuş? sadece bu sahneler olsa yine dizidir der geçersin, ama senaristler üstüne birde mesela tyrion ve varys’in konuşmasında mevcut duruma yorum yaptırıyorlar ve biz görüyoruz ki halka hizmet ettiğini söyleyen bir karakterle dizinin başından beri zekasına ve doğruluğuna güvendiğimiz bir karakter mevcut durumu bir şekilde sorguluyorlar.şüpheleri var.

şimdi duygu abla: zaten i am not queen of the ashes ve tyrion’un küllerin üzerinde yürümesi eş zamanlı olsaydı burada tartışıyor olmazdık. bu tamamen sahne yorumlamayla alakalı bir şey. dany iki bölüm önce bunu bastıra bastıra söylüyor ve iki bölüm sonra yakın çekimde tyrion’un küllerin üzerinde yürüdüğü bir yer var. ve bunun sorumlusu daenerys. burada açık bir şekilde ironi var ve insan ister istemez kafasında bunları soru işaretli yerlere koyuyor. hadi tek sahneler bunlar olsa tamam,insan senaristler hata yapmış,sıradan şeyler vs.der geçiştirirsin. ama kazdıkça yeni şeyler çıkıyor açık bir şekilde. mesela dany’nin dothraklara meşhur konuşması:

1 sezon sonra:

![2018-11-

gördüğün üzere sadece bir sahnenin-ateş tarlası bölümünün devamında ki sahnede- dany’nin 3 ayrı sahnesiyle örtüştüğü ortaya çıkıyor. hepsinde de dany kendisiyle çelişiyor. ama sen tutup buna algı oyunu deyip bizi suçluyorsun. bense bişeyler olduğunu ve senin karakter için çok duygusal düşünmenden dolayı bazı gerçekleri göremediğini daha doğrusu görmek istemediğini düşünüyorum. zaten senin dany konusunda eleştirilmende de bu sebep yatıyor. olaya çok duygusal bakıyorsun. teorilere bile konu dany olunca çok sert cevap veriyorsun ve bu yüzden konu dany olunca birçoğumuz düşüncelerimizi belirtmekten bu yüzden çekiniyoruz. ki hiçbiri-en azından benim tarafımdan olanlar- karaktere hakaret içermiyor. sadece dany hakkında ki soru işaretlerinin bizi götürdüğü noktayı görmeye çalışıyoruz.mesela zaten şu an aşağı yukarı hepimiz acaba 8.sezonda ne olacak diye düşünmüyor muyuz? herkesin kendince bir tahmini yok mu?
ve bunu dany’ye kişisel bir kinimiz olduğundan değil sadece sahnelerini incelediğimizde herkesin karakter hakkında başka başka fikirleri oluyor. dizi oyuncuları bile kendi aralarında karakterleri eleştirmiyorlar mı? mesela jaime’yi oynayan ve loras’ı oynayan oyuncularda dany’yi sevmediklerini söylediler. köleleri serbest bıraktığını söylüyor ama onları başka türlü köle yapıyor gibi bir şeydi sebepleri. ben kendi ağzımla sansa bu sezon bir şeyler karıştırabilir dedim mesela. yeri geldiğinde eleştiri yapabilmek gerekiyor bence.

@YeniAy_Ottoman la konuşmamızın gidişatı şu şekildeydi: dizi de dany-jon oldu zaten, artık başka kimse olmaz,jonsa’ya hiç ihtimal vermiyorum dedi o. bende ona ihtimal olduğunu söyledim. sonra dizilerden argümanlarla desteklenmiş bir video ararken bunu buldum. niyetim o ilk sezonda ki rahibe-sansa konuşması dahil olmak üzere bir kaç şeyi daha içeren bir video bulmaktı. video yu izlerken sondaki dany bölümüne denk geldim. ki orada asıl önemli nokta stannis-mance-dany üçgeni ve jon’un,stannis’in mance’i yaktığı sahne de ki davranışıydı. yani aslında dany’nin yaptığı/yaptıklarının jon’a oldukça ters olduğunu vurgulamaktı. dany ve jon’un ne kadar farklı karakterler oldukları ve dünya’ya ne kadar farklı baktıkları.aynı şekilde dany ve sansa’nın farkları… dany taht için herşeyin mübah olduğuna inanıyor. ona karşı çıkanların ölmesi gerektiğini düşünüyor daha doğrusu cayır cayır yanması gerektiğini düşünüyor, sansa da elinde kafalarının üstünde bir balta tuttuğun zaman insanların birlikte çalışamayacağını savunuyor. yani video aslında bunu anlatıyor.
ben dany’nin iyi niyetlerle başladığı yolda gittikçe narsiste bağladığını,gittikçe güç delisi olduğunu düşünüyorum. ve bunun için bir çok kanıt bulabilir ve sunabilirim. bu teoriyi ortaya çıkaran sansa’cılar olmadığı gibi,bunu destekleyenlerin de sırf buna inandığı için acımasızca eleştirilmelerini doğru bulmuyorum.

1 Like

Ülkü, ben sana “Neden Dany’nin delirecegini, hirsina yenik düsücegini, çildiracagini (her neyse artik) düsünüyorsunuz?” diye sormadim ki.
Bosuna ugrasmissin bu kadar. Ben bunlarin hepsini biliyorum, tüm bu argümanlardan haberim var benim, ve ister inan ister inanma, ben hepsinin üzerinde durdum. Neden bu sekilde düsündügünüzü gayet iyi anliyorum. Kesinlikle bos argümanlar oldugunu söylemem, sadece yetersiz olduklarini düsündügümü söylerim, ki daha önce de söylemisimdir.
Ben bu konuyu tartismak istemiyorum, konumuz da bu degil aslinda zaten, ve daha önce uzun uzun bunu tartistik ve bir yere varamadik. Sadece sunu söylemek istiyorum :
Dany mükemmel bir karakter degil, tam anlamiyla bir iyilik melegi degil, karanlik bir tarafi olan bir karakter. Ama bu karanlik tarafindan bahsederken, iyi taraflarini da unutmamak, silmemek gerek. Bir karakteri degerlendiriyorsak, her seyi hesaba katmaliyiz. Ve yaptigi seylerden, benim için gereklilik, sizin için acimasizlik gibi görünen o seylerden yola çikarak onu babasina benzetmek bence biraz abartili ve karaktere haksizliktir. Kral Aerys II Targaryen, nam-i diger Deli Kral, kafasinda düsmanlar uyduran, insanlarin onun arkasindan is çevirdigini düsünen ve bu yüzden onlari öldüren bir adamdi, ki bunu ayrica zevk için de yaptigi oluyordu. Simdi Dany’nin yaptiklari acimasizlik olarak görünebilir, sizin düsünceniz, ama ortada bir düsman uydurmak, zevk için düsman olarak gördüklerini öldürmek gibi bir durum yok, degil mi? Dolayisiyla simdiden onu babasi ile neredeyse bir tutmak, sahnelerde parallelik var demek çok yanlis.

Neyse, ben sizin tüm argümanlarinizi biliyorum, ezberledim, inceledim. Konumuz da, dedigim gibi, bu degil.

Queen of the ashes olayini da önceki yorumumda açikladim, ve tekrar ediyorum, O KLIPTE bu konuda algi kasilmis.

Esas konumuza gelelim… Benim sorum suydu : “Jonsa temali bir klipte neden Dany’nin olasi delirmesine, hirsina yenik düsmesine falan filan yer veriliyor?”
Bana göre çok alakasiz oldugunu söyledim, ve neden öyle düsündügümü de açikadim.
Buna cevap vermissin, tesekkür ederim. Ne demissin bir bakalim…

Pekala, ama bu yine de Jonsa temali bir klipe neden buna yer verildigini açiklamiyor. “Jon neden Dany’den soguyacak” temali bir klip mi bu? Hayir. Jonsa temali bir klip. Dany üzerinden olayi baglayamazsiniz. Yani ne? Dany delirince, çildirinca, ya da her neyse, Jon ondan soguyacak ve Sansa’ya mi yönelecek? Dany’den soguyunca Sansa’yi farkedecek, ona asik mi olacak? Dany’nin delirmesi "Jonsa"ya vesile olacak? Jon Sansa’nin bakis açisini görecek, ondan etkilenecek falan mi?
Böyle mi düsüyorsunuz? Bakis açiniza bakarsak ortaya çikan sonuça bu çünkü, ve özür dileyerek söylüyorum ama bu çok ama çok saçma.
Anliyor musun ne demek istedigimi? Yani bu durumda öyle görünüyor ki siz Dany’nin delirmesini Jonsa için bir umut olarak görüyorsunuz.
Bak bu Jonsa, Dany, Jon’a özel bir sey de degil he aslinda. Karakterleri, isimleri unut. Durumun kendini yanlis.
Jon Dany’ye asik, Dany Jon’a asik. Birbirlerinin görünüsünden ziyade, daha çok kisiliklerinden etkilendiler ve birbirlerine baglandilar. Jon Dany’nin hedefi ugruna yeri geldiginde acimasiz seyler yaptigini bilen biri. Bunu tavsip etmedigini hissettirdiginde Dany ona “Boltonlarla yaptiginiz savasta kaç kisi öldü?” diye sordu, durumu açikladi ve Jon da agzini açip tek kelime edemedi. Yani anliyorlar birbirlerini. Jon ayni zamanda Dany’nin fedakarlik yapabilen, kendini tehlikeye atmaktan kaçinmayan biri oldugunu da biliyor. Dany tek bir çagrida ona yardima kosmus biri. Dany’nin Sam’in baba ve kardesini yaktigini ögrendiginde Jon illa ki hos seyler hissetmeyecektir mesela, malum, en yakin arkadasinin babasi ve kardesi söz konusu, hatta kendini Sam’e karsi mahçup bile hissedebilir (“kiz arkadasim en yakin dostumun babasini ve kardesini yakti”) ama Dany’ye olan aski bununla yerle bir olmaz, iliskileri son bulmaz (son bulsa da bu Jon’un Sansa’ya yönelmesine sebep olmaz). Dany’nin nasil bir insan oldugunu biliyor Jon, iyi yönlerini de biliyor, sert, hirsli biri oldugunu da. Asik olmadan önce de biliyordu, asik olduktan sonra da biliyordu. Farkindayim, sizin için büyük ask gibi görünmüyor. Hatta seni bilmiyorum ama bazi Jonsacilar “Jon Dany’ye asik degil. Ordusu ve ejderhalari için öyle davraniyor, bu yüzden onunla yatti. Dany’yi kullaniyor” diyerek Jon karakterini resmen katlediyorlar. Ama hayir, Jon ve Dany birbirlerine gerçekten asiklar, 7.sezonun en önemli konularindan biri buydu, bu iliski özenle islendi, olusturuldu (ki bu aslinda ilk sezondan beri yapiliyor), yani bundan sonra, bu kadar seyden sonra bunu bozmak anlamsiz olur. Hee diyelim ki bozdular, GoT bu, hiç belli de olmaz… Bu o klipte ima edildigi gibi, Jonsa olacagi anlamina gelmez. Ki bizim konumuz da buydu :slightly_smiling_face:

bitirmedim.Yukarıda bahsettiğim konu başlığından vazgeçtim ama yine de teşekkür ederim. tenk yus.saol.

Öncelikle içini dökmene vesile olduğum için kendimle ne kadar gurur duysam azdır.en azından bu işe yarıyorum.Evet,forumun en cahil üyesi olarak ya zıt kutuplar arasında tampon görevi görüyorum,ya ortamı yumuşatma işine soyunuyorum ya da sende olduğu gibi deşarja yarıyorum.kendime böyle abuk bir misyon yükledim.çok mutluyum.

Seninde bildiğin üzere herkesin paylaşımına maydanoz olmam.bazı belirli üyeler var.nazım geçen.az buçuk bildigim üyeler.sende onlardansın.Kendini anlatmana gerek yok.Yaptığın paylaşımları,gösterdiğin özeni,kurduğun teorileri,hiç durmadan oluşacağıma and içmiş gibi hepsini hatm ettim.Kimsenin hayaline karıstıgını söylemedim.Karnından konuşuyorsun demedim.Artık klişe haline gelen minik bir eleştiride bulundum.sende yok öyle bir şey,siz yalnıs anlıyorsunuz.ön yargılısınız diyorsun.peki öyle olsun.belkide dedigin gibi biz yalnıs anlıyoruz.iğneyi kendimize batırmakta fayda var.oyle yapıcam.

Edit: Buraya yazmıştım ama rahat edemedim kitap konulu başlık diye. Taşıdım onun için. Dizi için bu teori hakkında yazdıklarımı şuradan okuyabilirsiniz: Diziye Göre Cersei'yi Devirecek Daha Genç ve Güzel Kraliçe

1 Like

Çok güzel bağlantılar yakalamışsın, ama ben dizide Dany olarak bekliyorum bu kraliçeyi

1 Like

Aegon ile evlenen kişi kraliçe olarak Cersei’yi devirecektir.6.kitap itibariyle buna Arianne Martell yaklaşmıştır.

1 Like