Cersei'nin Kaderi Hakkında?

karakterler

Şimdi dizide neler olduğunu biliyorsunuz. Her ne kadar ikisi alakasız olsa da GRRM’nin ana hatlarıyla olayları aktardığını ve bunun üzerinden gittikleri bir gerçek. Yani dizide olan olaylar bize kitabın geleceği ile ilgili birtakım ipuçları verebilir. Gelgelelim dizide Cersei’nin şuanki işlevi kitapta başka karakterlere yüklenmiş olabilir. Ancak o başka karakterleri diziye sokması mümkün olmadığı için dizide Cersei’ye ani power uplar sayesinde güçlendirmiş olabilirler. Nitekim altın mürettabatı ayarlıyordu dizide. Kitapta altın mürettabatın desteği ile Aegon tahta geçip Cersei’nin son kötü işlevini gören karakter olabilir. Zaten kendisinin Blackfyre olduğu söylentileri de doğruysa eski düşmanın dirilmesi babında güzel bir yeri olur. Daha güzel ve genç kraliçe duruma uygun olarak Margeary olabilir.

Ama

Ya böyle değilse ve dizide olduğu gibi Mad Queen olacaksa? Daha genç kraliçe beni alt edecek derken bu daha genç kraliçenin Sansa veya Daenerys olduğu ve Valanquar’ın da Jamie olduğu bir kurgu bizi bekliyorsa?

Aslında her ne kadar sansasyonel habermiş gibi yazsam da GRRM’nin temel mantığından yola çıkarsak muhtemelen olacak olan ve beklenen büyük ölçüde bunlardan ibaret. Çoğunluk da bu şekilde düşünüyor. Ne olursa olsun bir şekilde her şeyden sıyrılacağı şeklinde. Ancak benim merak ettiğim asıl mesele bunun nasıl olacağı. Aynı zamanda konuyu açma sebebim de tam olarak bu işin nasıl olacağı hakkında fikirlerinizi almak.

Şimdi bu karakterin dizide olduğu gibi güç kazanması gibi bir ihtimal yok. Çırılçıplak yürüdükten sonra Kevan hakkında artık yönetici olamaz diye düşündü. Kendi ailesi fazla desteklemiyor. Tyrellar için zaten evden ırak. Öyle septi patlatıp I am Queen nidalarıyla tahta çıkarsa bile daha önce iki ekmek vermediler diye kızan halk isyan eder. Zaten Mace Tyrell tekrar şehri ablukaya alsa açlıktan kırılır. Güneyde Baratheon tarafından Aegon yaldır yaldır geliyor ve diğer Fırtına Lordlarının Lannister desteklemesi için pek sebebi yok. Bu saatten sonra zaten Lannister ailesinin ne kadar kendisini destekleyeceği belli değilken o kadar yıpranmış bir ordunun neredeyse savaşa girmemiş Tyrell ve Dorne ordularına tek atması mümkün değil. Dizide olduğu gibi Randyll gibi seksist adamın çırılçıplak yürümüş bir Lannister’ı desteklemesi zor bir ihtimal. Trident zaten Baelish’in elinde, Freylerin ne yapacağı belli değil.

Bir ihtimal eğer Dany istilayı kontrol edemezse ve felakete dönüştürürse vatan millet sakarya ayağına diziye benzer şekilde milleti yanına alabilir diyeceğim ama böyle bir durumda bile onlarca alternatif var Aegon başta olmak üzere.

Yani bu kadın nasıl kurtulur?

Kevan Lannister’in ölümü ile tahtın kontrolü peyderpey Tyrell’lere geçecektir. Demir adam tehlikesi olmasa idi Tyrell kuvvetleri Aegon taraftarlarını ezebilrdi. Ancak çok şanslılar ki demir adamlar agresif bir tutum içerisinde.

Şimdi, Dorne meselesini unutmayın. Cersei tek bir şey ile uğraşmıyor.

Kevan’ın ölümüyle evet, konseyde ağırlık ve doğal olarak yönetim Tyrell’lerde olacak olsa gerek, öncelikle bunlardan gücünü geri almak isteyecek ama neler yapabilir, hiç kestiremiyorum. Demir Doğumlular, Menzil’e bastırıyorlar, bu Cersei için faydalı bir imkan olur mu, bilmem.

Diğer yandan Dorne’dan gelenler var; konseyde mi yer alacaktı Doran’ın yeğenleri neydi, tam hatırlamıyorum; kızını getiriyorlardı sanırım… Sorun mu çıkartacaklar bu kızlar? Şahsen Doran onları sorun çıkartsın açık açık diye gönderdiğini sanmam; 17 yıl boyunca sessizce plan yapıp, uygulamaya koyduktan sonra sinsilikle devam edecektir, belki bu kadar düşman arasında Cersei’ye dostluk teklif edip, oyuna getirmeye çalışabilirler.

İnanç ve yargılanma meselesi var; dövüşle yargılanma talebi için Robert Strong’u muhafızların içine aldırdı; böyle bir yargılama olur ise o zaman kurtulma şansı çok yüksek. Dizide olduğu gibi dövüşle yargılanma talebini kaldırma meselesi olur mu? Bildiğim kadarıyla bu sadece kralın emriyle olacak bir şey? Çocuk önüne konan şeylere mührü basıp duruyordu, belki bir oyunla yine böyle bir olay ile yargılanma kaldırılabilir. Çünkü bu Yüce Rahip, aşırı kurnaz bir adam; kitapta resmen silahlanmak için vs. Cersei’yi oğlu üzerinden manüpile etti. Bence İnanç, çok uzun zamandır eski güçlerini ele almak için uğraş veriyordu ve onların önündeki engellerden biri de Targ Hanesi idi(Güney Komplosuna dahil olduklarını düşünüyorum.).

Tüm bunları ve daha bilemediklerimizi göz önüne alır isek Cersei için durum çok sıkıntılı, dizide olduğu gibi iki çılgın ateş ile en fazla İnanç’tan kurtulur ama geri kalanından nasıl kurtulur? Euron, onun için bir çıkış yolu görünür mü? Bu durumda ittikaf teklifi eder mi ona? Tyrell’lere karşı misal?

Kehanet meselesindeki kraliçe meselesine gelirsek; %90 bu kişi Dany. Kehanete göre bir başka kraliçe gelecek… diyor, yani zaten önceden kraliçe olmuş biri gelecek; Marg, evlendikten sonra kraliçe oldu ve dahası onun bile ilk aklına gelen aday Marg idi, yani biliyoruz ki ilk akla gelen şey/kişi o kişi/şey olmuyor bu seride. Diğer yandan Sansa ve kraliçelik? Ne alaka? Kimle evlenip de kraliçe olacak? Aegon mu? Euron mu? Hem de hala evliyken?

Tahtın kontrolü kesinlikle Tyrellere geçecek ama onlarda Demir adamlar ile savaş verirken tahtı ne kadar koruyabilirler, Aegon ben büyük ihtimal Arrianne ile evleneceğini düşünüyorum ama Margery ilede evlilik gündeme gelirse şaşırmam
Dornluların karışıklık yaratacağını ama çok uzun süreli bir karışıklık olacağını sanmıyorum bir şekilde bence inançtanda kurtulacak nasıl bilmiyorum ama artık daha soğuk kanlı daha sessiz sakin hareket edecektir.Çünkü Lannester- Stark Targ olmayan bir cephe bence hikaye sonu için uygun olmayacaktır
ben Seri sonunda Jon ile evlenen Sansanın kraliçe olacağını düşünüyorum Volangar konusudunda kafan karışık jon ve Jaime arasında gidip geliyorum

Sansa meselesi düşük bir ihtimal ama onunla ilgili bir şekilde Quenn in the north olacak yok ters köşe olup Jon ile evlenip I. Elizabeth’in izdüşümü olacak tarzı teoriler var bir ihtimal onların gerçekleşmesine ihtimal verdim.

Ama Sansa olursa pek bir epik olur. North Remembers!

ben düşük ihtimal görmüyorum hatta büyük ihtimal görüyorum

bu kısma katılmıyorum
kuzeyde jon ve sansa evlenirse hadi arya olsun gelecek kraliçe olamaz mı
olur mu olur niye olmasın, dany başka varis olmadığından öyle bildiğinden kendini kraliçe ilan etti ama varis o değilken nasıl kraliçe olacak
esosta ise anne yada khallesi ünvanları var

Arya ya da Sansa, evlense evlense seri bittiği zaman Jon ile evlenir, yani her şey olup bittikten sonra. O zamana kadar Cersei’nin işi biter. Bu durumda en büyük ve tartışmasız aday Dany. He sağdan soldan başka bir kraliçe peydah olursa bilmem.

Elizabeth ne ilgisi var Sansa ile? O kadın tek başına hükümdar olmuş biri ki bakire kraliçe denmesinin nedeni evlenmemesi, yoksa kimse ile yatmadığından değil.

Evet ama bir ihtimal belki seri sonuna doğru Daenerys ölür(ters köşe) ve Jon ile evlenen Sansa ya da Arya kraliçenin düşüşünde kilit rol oynar.

GRRM’in her konuda ters köşe yapacağını beklemekten bir süre sonra ters köşe yapmaz ise hayal kırıklığına uğrayacağız gibime geliyor. Böyle yaklaşmamak gerek olaylara… Her zaman değil.

Ne diyorum? Evlenir ise seri sonunda, savaş vs. bittikten sonra olur bu. O zamana kadar da Cersei’nin kaderi mühürlenmiş, ölmüş olur. Bu yüzden hazır bir kraliçe bekliyoruz.

ben seri sonunda evleneceği düşünmüyorum jon un çünkü targ olduğunu öğrendikten sonra evlenecek yada nişanlanacak bu da Dany olmaz çünkü jon kuzey ahlakı ve inançları ile büyüdü dahası ejderhalar için olsa bile direk bir targ hanedanlığına eski sisteme döndermez herşeyi Dany ile evlilik eski düzen demek ama Jon un arabulucu yönü varken büyük hanelerin desteğini kazanmak için onlardan birinin kızı ile evlene bilir. İşte burda bence Sansa devreye giriyor. Stark kızı, nehirova lordunun yiğeni vadinin kuzeni 3 hane birden ki bu haneler Targları deviren haneler desteğini alacak.
Dany olmaz çünkü birde bu seride baş aile Starklar iken bir anne hikayenin baş ailesinin targlar olmasınıda beklemiyorum ben
en fazla olabilecek şey ww savaşı öncesi evlilik nişan cersie nin tahtta oturuyor olması ufacık bir sorun olarak kalır, çünkü gücü desteği olmayacak savaş sonunda gidip onun indirebilirlerde ne engel olacak ki

Aegon gibi iki eş almak suretiyle hem Dany hem de Sansayla evlensin bu iş huzur içinde çözülsün. :confused:

Jonun targ olduğu ne malum daha bu kesin değil ki

Gerek fiziksel gerek mental olarak Sansa Stark ile Elizabeth Tudor oldukça benzeşmekteler. Elizabeth Tudor’da aşağılanarak büyüdü. Annesi zina yaptığı gerekçesiyle kafası uçuruldu, meşru olmasına rağmen piç sayıldı ve doğum hakkından men edildi. Sizcede Sansa Stark ile Elizabeth Tudor’un hikayesi birbirine benzemiyir mu?

açıklanmadı ama kesin bence başka bir sağlam alternatif yok ki
deliller hep onu targ olarak gösteriyor

Altarnatif çok var ashara dayne , nedi kız kardeşlerden geçiren balıkçı, wylla manderly, bran’in görülerindeki nedin " leydi karim beni affetsin" demesi herşey olabilir

Sansa aşağılanarak büyümedi anneside zina yapmadı ve kafası uçurularak değil boğazı kesilerek öldürüldü doğum hakkida elinden alınmadı hak branda. Grrm nın oradan esinlenmesi aynısını yapacak demek midir. Bu şu zaman teorisi gibi “jon zamanda yolculuk yapıp ilk azor ahai olacakmış” bu konuda bir film varmış martin de o filmi seviyormuş böyle teori vardı forumda

Herkesin içerisinde çırılçıplak soyulmak, dövülmek sizce aşağılanmak değilmidir.

Ama genel olarak büyümek diyorsun bir zamana yayılması lazım sansa 1 yıl bile kalmadı jofreyin yanında

Zaten birebirlikten bahsetmedim aralarındaki benzerlikten bahsettim. Martin’in bu karakteri yaratırken ilham almış olduğunu seziyorum.

Murat Koçak güzelce açıkladığı için, üstüne bir şey yazma gereği duymuyorum. En fazla aşağılanma kısmı tutuyor ama o da dediği gibi o şekilde büyümekten ziyade o şekilde bir süre Joff tarafından muamele gördü. Piçlik ve aşağılanma diyeceksen o kısım Jon’da var; meşru targ ise hakkı elinden alınan, piç kabul edilerek büyüyen ve bu yüzden aşağılanan kendisi. Babası öldürüldü vs. say babam say :smiley: Şimdi Jon, Elizabeth’in erkek versiyonu mu diyelim? :smiley:

Yok aslında, yegane alternatif R+L ve Ashara +Ned meselesi ama…

Ashara olamaz; zaman kronolojisi uymuyor. Jon ve Robb aynı yaştalar ve ikisi de savaş sonunda doğdu. Ned, kızkardeşi için gidene kadar Dorne’a hiç gitmedi ve Ashara ile Harrenhall Turnuvasında tanıştı. Bebeği olsa idi Aegon yaşında olurdu.

“Leydi karım benim affetsin.” diye ettiği duaya gelirsek; karısı onu aldattığını ve istemediği halde piçini eve getirdiğine inanıyor ve haliyle bir tavır vs. alıyor; o da araları düzelsin diye dua ediyor ve Robb ile Jon için kardeş kadar yakın büyümelerine müsaade edin diyor. Onlar zaten kardeş değil mi neden kardeş olarak büyümeleri demiyor da kardeş kadar yakın?