Cesur Dostlar


Kanlı Oyuncular olarak da bilinen Cesur Dostlar, Essos’da kurulmuş bir paralı asker grubudur. Birçok milletten suçlular ve serserilerden oluşmuştur. Beş Kralın Savaşı sırasında grup, Varga Hoat adında Qohor’lu biri tarafından yönetilmektedir. Grup Westerosta Kanlı Oyuncular ismi ile tanınır. Bunun sebebi grup üyelerinin gaddarlığıdır. Ayrıca grup Vargo hoat’ın kaçmaya çalışan esirlerin ayaklarını kesmesinden dolayı Ayak Adamlar olarak da tanınırlar. Armaları kanlı boynuzlu bir siyah keçidir. Armaları Qohor’un Siyah Keçisinden gelmektedir.

Grup Lideri Vargo’‘Keçi’’ Hoat

Grup Üyeleri
-Vargo Hoat, grup lideri. Qohorlu bir paralı asker.
-Qyburn, zinciri sökülmüş bir üstat.
-Septon Utt, küçük çocuklara ilgi duyan bir septon.
-Shagwell, psikopat bir soytarı.
-Şişman Zollo, Dothraki.

Kitaplarda
Tywin Lannister grubu Beş Kralın Savaşı sırasında kiralamıştır. Harrenhal’dayken Rorge, Isırgan ve Jagen H’ghar adlı 3 kaçak bu gruba katılmıştır. Ayrıca grup üyelerinden bazıları ile Amory Lorch’un adamları arasında kavga çıkmıştır.

daha sonra Lannister’lara ihanet ederek Bolton’ların emrine geçmiştir. Bolton tarafından Vargo Harrenhall Lordu ilan edilmiştir. Bakire havuzu yakınlarında dövüşen Brienne ve Jaime’yi görünce her ikisini de rehin almışlardır. Zollo Jaime’nin elini kesmiştir. sonra Roose Bolton Jaime’yi Kral Topraklarına gönderince Vargo Brienne’ye tecavüz etmek istemiştir ama Brienne keçini kulağını ısırmıştır. Ayı çukuruna Atılan Brienne’yi Jaime kurtarmıtır ve bi süre sonra Yürüyen dağ Harrenhall’u tekrar elince Cesur Dostlar dağılmıştır. Grubun en kalabalık topluluğuna Rorge komuta ediyor. Tuz çukuruna gemi bulmaya gittiler ama bulamayınca tüm bölge halkını kılıçtan geçirdiler. O sırada Rorge Tazı’nın miğferini taktığı için saldırıyı Tazı’nın yaptığına inanıyorlar.