Chelsea FC

#1

Hadi ben de ekleyeyim :smiley:

Chelsea Football Club Batı Londra merkezli İngiliz futbol kulübü. 1905’te kurulan kulüp İngiltere Premier Ligi’nde oynamaktadır ve tarihi boyunca İngiliz liglerinde üst sıralarda yer almıştır. Dört kez İngiltere şampiyonu olan Chelsea, altı kez FA Kupası, dört kez Lig Kupası’nı müzesine götürmüştür. Kulüp, iki kere de UEFA Kupa Galiplerı Kupası’nı ve bir kez de UEFA Şampiyonlar Ligi’ni kazanarak Avrupa’da başarılı bir tablo sergilemiştir.
Chelsea ilk önemli başarısını 1955’te lig şampiyonu olarak gösterdi. 1960 ve 1970’lerde birçok kupa kazanan kulüp, 1997’ye kadar başka önemli bir başarı gösteremedi. Son on yıl, kulüp tarihinin en başarılı dönemi oldu. 2005 ve 2006 yılında lig şampiyonluğunu elde eden kulüp en son ki lig şampiyonluğunu 2010 yılında hem lig şampiyonluğunu hem de lig kupasını kazanarak çifte zafer yaşadı.En son ve en büyük başarısı ise 2012 yılında avrupa şampiyonluğunu kazanarak yaşadı. 2013 de ise Avrupa Ligini kazanmışlardır… aynı anda hem ŞL hem de Avrupa Ligi kupasını elinde bulunduran ilk ve tek spor kulübüdür.

2012 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali’ni kazanan Chelsea
Adında Chelsea geçmesine rağmen Chelsea FC’nin merkezi aslında Chelsea değil, komşusu Fulham’dır. Kulüp, kuruluşundan itibaren iç saha karşılaşmalarını Fulham’da bulunan 42.449 seyirci kapasiteli Stamford Bridge’de oynar. 2003 yılından beri Rus milyarder Roman Abramoviç takımın sahibidir.
Chelsea’nin klasik forması 1960’tan bu yana kullanılan kraliyet mavisi üst ve şort ile beyaz çoraptır. Kulübün arması modernleştirme ve yeniden markalaştırma çabaları için birkaç kez değiştirilmiştir. Günümüzde asa taşıyan bir aslan şeklinde olan arma, 1950’lerdeki armanın düzenlenmiş bir versiyonudur. Kulüp, İngiliz futbolun en yüksek beşinci seyirci katılımı ortalamasını yakalamıştır. 2010-11 sezonunda maç başına ortalama 41.435 bilet satarak bu alanda altıncı sırada yer almıştır.

2012 ŞL’yi kaldırıkene:

0 Likes

#2

RP’i bırakıp Manager oynayalım bence :Pp

0 Likes

#3

Morinho için chelsea’liyim bu sene(tabi ingilterede)

0 Likes

#4

Mou bu sene 2 kupa alır. F.A ve lig şampiyonluğu bekliyorum.

0 Likes

#5

Sırf Mourinho var diye Chelsea’yi İngiltere de destekliyorum.

Reyizden söz gelsin:

“Futbol menajerlerini yeni veya eski diye değerlendirmem. Ben iyiye ve kötüye inanırım. Başarıya ulaşanlar ve ulaşamayanlar… Lütfen küstah olduğumu düşünmeyin ama ben Avrupa Şampiyonu’yum ve özel biriyim.”

  • Jose Mourinho.
0 Likes

#6

Bu takımın en büyük yıldızı kulübede kazanmayı biliyor adam sağolsun kuponda geldi sayelerinde :slight_smile:

0 Likes

#7

Küfür edesim geldi bugün Schweizr’in içinden Cech çıkmasaydı. O iğrenç savunma futbolunu oynamaydı Liverpool bunları parçalardı

0 Likes

#8

Avrupa’da her zaman favorilerim olmuştur, lakin bugün kendilerinden soğuttular beni… nedeni de Avrupa’da Chelsea’dan daha çok sevdiğim tek takım olan Liverpool’a karşı oyunu tabiki de… benim için bu durum “hobi olarak yine otobüsü çek ama Liverpool’a yapma” durumu yani… :smiley: bu futbolu Real, Barça, Athletico, Bayern’e karşı yapsa “Nası koydu Mou reyiz zaaa… :D” derdim hala da derim… lakin bugün anladım ki cidden iğrenç bi savunma anlayışı!

0 Likes

#9

Aynen Liverpool’a yapınca damardan vurdu Mou

0 Likes

#10

O DEFANS CİDDEN DÜŞMAN BAŞINA!!!.. :smiley: :smiley: :smiley:

0 Likes

#11

Oha yok artık:

0 Likes