Chivalry: Medieval Warfare

Game Of Thrones’le alakalı değil ama forum üyelerimizin bir nevi savaş oyunu isteğini karşılamak için koydum buraya :.

Mod geliştirmekle oyun yapılmaz diyenlere tokat gibi bir cevap olan Chivalry: Medieval Warfare’ı mercek altına aldık.

2007′de karşımıza Valve’in Source motoruyla geliştirilen bir mod olarak çıkan Age of Chivalry, büyük bir sıçrayış yaparak bir hayli dikkat çekmişti. Ben de o dönemler bu güzel modun müdavimlerindendim. Bir türe bağlı olmadığım ve Total War’a ağırlık verdiğim için modu oynamaya pek vakit ayıramıyordum. Derken yıllar geçti ve bu sefer karşımızda dimdik duran ve başlı başına bir oyun olan Chivalry: Medieval Warfare var.

İncelememi sizlerin Age of Chivalry’yi oynamadığınızı varsayarak devam ettireceğim.

Orta Çağ temalı fantastik (yaratıklar yok, gerçek dünya ile paralel) bir evrene sahip olan Chivalry: Medieval Warfare’da Agathian Knights ve Mason Order olmak üzere iki gurup var. Oyun senaryo barındıran tek kişilik oynanan bir bölüme sahip değil. Age of Chivalry’de olduğu gibi Chivalry: Medieval Warfare de multiplayer tabanlı. Sunuculara dahil oluyor, tarafınızı seçiyor ve savaşa başlıyorsunuz. Evet, hepsi bu! Kısa bir tanım yaptığımız sistem bu kadar basit değil, eğlence ve kanlı mücadeleler sizleri ekrana bağlayacak. Hele benim gibi gelecekte geçmişi yaşayan biriyseniz aman sabahlar olmasın…

Bizlere sunulmasıyla first person action ve first person slasher olarak bilinen türlerin en yeni ve en güzel üyelerinden biri olan Chivalry: Medieval Warfare’da Archer, Man-at-arms, Knight ve Vanguard olmak üzere dört sınıf mevcut. Her sınıfın kendine has özellikleri, artıları ve eksileri var. Örneğin Knight sınıfı hantal, dev kılıcıyla rakibe büyük hasarlar verse de diğer sınıflara nazaran yavaş kalıyor. Archer sınıfı ise hızlı hareket edip tatar yayı veya normal yay ile rakiplere diz çöktürtebiliyor. Teçhizatları sayesinde sahip olunan özelliklerin yanı sıra sınıflara özel (daha anlamlı olsun nevi şahsına münhasır) yetiler de var. Vanguard sınıfı silahları ağır da olsa daha hafif teçhizatla savaş alanına giriş yapan archer’lara nazaran depar atıp uzun mızraklarını düşmanın böğrüne saplayabiliyor… Velhasıl her sınıf ayrı bir tecrübe ve yeni bir eğlence olarak karşımıza çıkıyor. Sınıfların yapısını sonlandırırken savaş çığlığı dediğimiz taunt veya warcry animasyonlarının da oyunda mevcut olduğunun altını çizeyim.

Geliştiriciler Age of Chivalry ruhunu geride bırakmamış, oyundaki haritalarımız da tanıdık. Stoneshill, Arena, Battlegrounds, Hillside, Ruins ve Dark Forest olmak üzere beş harita mevcut oyunda. Az gelebilir ama merak etmeyin. Team Fortress 2′deki gibi kimi haritalar kendi içerisinde bölümlere ayrılmış durumda. Örneğin Dark Forest’ta Mason Order, Agathalılar’ın su kaynaklarına ölmüş vebalı ölüleri atmaya çalışıyor. Bir vagonda bulunan ölü insan vücutlarını su kaynağına götürmeye çalışıyorsunuz. İlk savaş alanını geçebilirseniz vagonu iterek bir sonraki haritada su kaynağına varmaya çalışıyorsunuz. Fazlardan oluşan bölümlerdeki savaşlar bir hayli çekişmeli ilerliyor. Ama asıl vahşet Arena’da yaşanıyor. Ne demek istediğimi yazının sonunda sizler için hazırlamış olduğum resim galerisine bakarak daha iyi anlayabilirsiniz. Burada son olarak savaş alanlarındaki mancınık veya benzeri savaş aletlerini de kullanabildiğinizi belirtelim. Bu tür içerikler Age of Chivalry’de de mevcuttu ama şimdi daha gelişmiş dinamiklerle yeniden oyuncuya sunulduğunu görüyoruz.

[b]İndirme Linki:http://www.bedavaoyunindir.org/2012/10/17/chivalry-medieval-warfare-tek-link-indir-full-oyunbilgisayar.html

Açıklama alıntıdır

Geçenlerde oynadım, bayağı başarılı bir oyun. Takım halinde oynandığı için insan hiç sıkılmıyor, saatler su gibi akıp gidiyor vallahi.

Güzele benziyor indirip deneyelim bakalım.

Buna AGOT modu sart gibi gozukuyor.

Bu oyuna mod yakışmaz bence,oyun zaten bize sunduğu içerik 4 karakter.Bunlarada mod yapmak gereksiz.Ki bu oyun online oynanınca zevkli oluyor.
Oyun şöyle ; mmofps gibi.Ancak mmofpslerden farklı olarak ateşli silahlar değil yay,kılıç,kalkan,mızrak gibi silahlar kullanılıyor.Mount&Blade’in online versiyonu diyebiliriz.Tabi ordu felan yok diğer oyuncular ile birlikte bir odaya girip 1v1 2v2 3v3 … 64v64 gibi maçlar yapıyorsunuz.

Yok ben tahmin ettim boyle bir oyun oldugunu. Mod derken zırh kalkanlara serideki armaların eklenmesini kastettim

Ben indirdim ama multiplayer oynayamayınca zevkli olmuyor.