Criminal Minds

Tür:Polisiye, Gerilim, Drama
Yaratımcı:Jeff Davis
Ülke:ABD
Dili:İngilizce
Sezon sayısı:8

Prodüksiyon
Mekân:Quantico, Virjinya (konudaki yer) Los Angeles, Kaliforniya (çekim yeri)
Gösterim süresi:42 dk.

Yayın Bilgileri
Kanal:CBS

Criminal Minds, ilk yayınına 22 Eylül 2005 tarihinde başlayan ABD’nin CBS kanalında yayını süren polisiye dizisi. Seri, Quantico, Virginia merkezli bir FBI Davranış Analiz Birimi’ndeki (BAU) profilcileri ele alır. BAU Şiddet Suç Analizi, FBI Ulusal Merkezi’nin bir parçasıdır.

OYUNCULAR

Dizinin ilk kadrosu şöyledir ; Jason Gideon (Mandy Patinkin) , Aaron Hotchner (Thomas Gibson) , Elle Greenaway (Lola Glaudini) , Derek Morgan (Shemar Moore) , Dr. Spencer Reid (Matthew Gray Gubler) , Jennifer “JJ” Jareau (A.J. Cook) , Penelope Garcia(Kirsten Vangsness). İkinci sezonun altıncı bölümünde Lola Glaudini diziden ayrılır. Ve yerine ikinci sezon dokuzuncu bölüm de Paget Brewster “Emily Prentiss” karakteri ile gelir. üçüncü Sezon ikinci bölümde ayrılan Mandy Patinkin’in yerine de üçüncü sezon altıncı bölüm de Joe Mantegna (David Rossi) gelir. Dizi dört sezon bu kadroyla devam ederken yapımcı Erica Messer altıncı sezonun ikinci bölümünde A.J. Cook’ı (Jennifer “JJ” Jareau) kadrodan çıkartır. Ve A.J. Cook, ekibe sezonun onuncu bölümünde katılan bir FBI Öğrencisi Ashley Seaver (Rachel Nichols) ile yer değişir. Sezonun on sekizinci bölümü ise Paget Brewster’ın (Emily Prentiss) son bölümü olur. Ve bu bölümle birlikte Paget Brewster’da diziden ayrılır.
A.J. Cook dizinin yedinci ve sekizinci sezonunu düzenli olarak rol almak için iki yıllık bir sözleşme imzalar. Shemar Moore ve Thomas Gibson’ında sözleşmeleri yenilenir. Ayrıca Paget Brewster’da yedinci sezon için diziye geri döner. Ancak Brewster, 15 Şubat 2012 günü Twitter hesabı üzerinden diziden ayrılacağını duyurdu.