Crusader Kings 2 A Game Of Thrones Modu

Zamanında bunun başlığı vardı. Fakat Konu kilitlenmiş, sonrasında açılan konu silinmiş, geriye kalan konular açıklamadan yoksun başarısız, eksik, ilgisiz konular olduğu için R’hallor rahibi gibi canlandırmayı seçmedim yeni bir konunun daha iyi olacağını düşündüm.
Efendim Ck2 Yayıncı olarak berbat yapımcı olarak harika bir firmanın(Paradox interactive) 2012 de doğan bebeği.
Ck2 ilk başlarda 1100 ile 1453 yılları arasında Hristiyan bir lordu(Hristiyan olan herkes) O lord olarak, daha sonraları ise vasisi olarak oynayıp, hanedanımızı olabildiğince yaşatmaya çalıştığımız çok eğlenceli bir oyun. Daha sonraları ise müslümanlar, cumhuriyetler, paganlar derken hemen hemen herkesle(Teokrasi kaldı tek. O da eklenecek ve ck2 bitecek) Oynanabilir hale geldi, bir sürü mekanik eklendi, oynanabilite arttı, yıllar 700 ile 1453 oldu. Daha sonraları 1400 lerden 1800 lere kadar Eurepa Universalis 4 ile devam edebilirsiniz kaldığınız yerden. Daha sonra ise Victoria 2 ile 1. dünya savaşına kadar, Hearts of iron ile 2. dünya savaşından sonraya kadar, hatta Stelarisle uzak geleceğe(Öeeeğh). Mesela v2 de ingilterede kurulmuş tengrici bir türk kavmi ile oynadığımı bilirim. Artık nasıl göçtüysem :slight_smile:
Neyse Ck2 bu gelişimini modlara borçlu. Paradox sevilen modları refine edip oyuna ekledi ve daha da gelişti mekanikleri. Warhammerdır, birthrightdır, Sorcerydir, Avatar vs. bu modları cidden orjinali kadar eğlenceli.
Neyse Agot modu bu forumda çok popülerdi. Herkes lyanna starkla nasıl eddardı öldürüp tahta konduğunu, ya da deli kral ile robertı yaktığını anlatır, Valedan Dornea iç savaş çıkartarak hakimiyet pekiştiren Littlefingerlar gördü bu gözler. Neyse nerde almıştık…
AGOT modu ile Aegonun fethinden 2 sene önce ya da 4. kitabın kaldığı yerden ya da ardan başlayabilirsiniz. Willas kadar (ya da benim kadar) olmasın yapan ekip Kendi ülkesinin tarihinden, anne babasının adından daha iyi biliyor evreni.
tek bir kusur bile görmedim. İstediğin tarihde istediğin kıtada istediğin politik figür ol. İster Braavoslu ol, İster Dotharaki khalı. Dotharakileri birleştirmekden, köleleri özgür kılmaya, Valyriaya girip ölebilirsin mesela… Ya da valyria çeliğinden bir kılıç bulabilirsin, belki de yumurta. Ejderha çıkarabilir, evcilleştirebilirsin. Ak gezenlerle savaşabilirsin. Ejderhanın üstüne binip Akgezenleri alevinle kavurabilirsin. Belki yeşil rüyalar görebilirsin. Belki En yakın dostun seni öldürüp kızını alıp onu başa geçirip evlenerek soyunun prestijini arttırabilr. Bu oyunda cidden istediğinizi yapabilirsiniz(Kodları izin verdikce.)
Önce ne yapıyoruz, Oyunu Steamden satın alıyoruz(Dlclerin alınması önerilir.) Ama oyunun tamamı memur evinin aylık geliri kadar olunca almak konusunda çekilebilirsiniz. Ama ahmet abi, Pirat bey, Kick asslı abla bu günler için.
Soonra Modu indiriyoruz.

Sonr ister multiplayer ister singleplayer.
Mesela @Gılgamış Benle multi atsa dünyalar benim olur.

Ya ama nasıl essos’a gidip valyrian şeyler yapabiliyoruz ? Köle özgürleştirmeler felan?

Ben oynarken Jon Arryn oldum beni dağıttılar da Allah’tan RObert yetişti.

Aegon I baya zor bence hiç beceremedim oyun aşırı derecede ingilizce gerektiriyor çünkü diploması felan varisleriniz osu busu. Zor cidden. Genelde MB Warband ACOK ve AWOIAF takılıyorum iki modda güzel biri daha diplomasiye önem vermiş factionlar daha geniş vsvs

Uzun süre köle şehirleri ile diplomatik ilişkiye girersen karakterinin kölecilikden nefret etme ihtimali var. O zaman o şehirleri işgal edebilirsin.
Valyria için ise karakterini gemiye bindirip yerleşimin imkansız olduğu valyrianın etrafı da dolaştırman gerekir. Ya da sadece dumanlı denizde dur.

Raepers de ile uyumlu olacaksa belki indiririm.Ama daha vakit var önce dlcyi alayım sonra oyun bitsin öyle daha iyi olur.

Bu dlc politikasından nefret ediyorum.

Bence kimse oyunun bukadar genişleyeceğini düşünmüyordu.Bazı Got modlarında bile yan modlar kullanılmış o derece derinleşmiş her şey.

Bir anımı anlatayım.
Aegonun fethinden önce bir aryn olarak oyuna başladım. Önce custom yaptım ruler designerla çünkü vadinin kralı küçücuk çocuk. Neyse 16 yaşında önceki merhum aryyn lordunun bastardı olarak taç giydirildim. Neyse ilk icraatim fırtına lordunun kızını almaya çalışmak oldu. Fakat son anda erkek oğlu olmadığı için kızını daha düşük bir lordla evlendirerek kraliyet üstünde hak elde etmeme engel oldu. Neyse…
Sonrasında da demir adalı harrenhalların kökünü kazıdım. Harrenhallar gidince yeni kral harlowlu bir tyrant oldu. Uzun zaman boyunca skrimishlerle zayıf tuttum. Sonra lannisterların içerde isyan çıkarması ile demir adaların birliği dağıldı. Tullyler küçýcük topraklara sahipler. Lannisterlar çok baskı yapıyorlardı. Hemen arkadaşları oldum ve himayeme aldım. Sonra köle şehirlerine döndüm yüzümü. 30000 kişilik kuvvetimle şehirlerin hepsi tek tek el değiştirdi. Uzun zaman boyunca köleliği def ettim. Bu arada da güzeller güzeli eşim hastalıkdan öldü. Geriye vasiy olarak kızım kalmıştı. Erkek bir vasinin olmaması sorun olduğu için valyrialı bir soylunun elini ve bekaretini aldım. Bu sırada kardeşlerimi yanlışlıkla kız tarafının hanesine geçecek şekilde evlendirince çok üzüldüm çünkü soyum tehlikeye girdi. Neyse sonra baktım ki aegon bir karısını öldürmüş diğerini ise doğumda kaybetmiş, üstüne çocuğu da ölü doğmuş perişan halde. O da essosun bir kısmını fethetmiş ve westerosa geri çevirmiş yüzünü. Neyse benim üstümde hak idda edince savaşa girdik. Şükür ki karım aegonun eşinin ejderhasını evcilleştirmişti. Havada dans ederek ateşler püskürttü ejderhalar birbirlerine. Fakat sonuç belliydi. Baelor çok güçlü bir ejderhaydı. Eşpim o savşda küle döndü fakat baelor yaralıydı. Şükürler olsun rabbıma diyip aegonla yer üstünde dövüştüm. Aegonu yere serdim ve savaşı kazandım. Üstelik aegonla 60 yıl sürecek bir dostluğa başladık. So rasında dotharakiler güçlü bir khal tarafından bir edildi. Baelor yaralıydı ve askerlerim ile tutmak zorundaydım. O gün 10.000 askerimi kaybetsemde dotharakiler geri çekildiler. Khallarının ölü bendeni ile birlikde.
Neyse sonraki 10 yılımı valyriaya sefer düzenleyerek geçirdim. En sonunda bir ejderha yumurtası ve valyria çeliğinden yapılma bir kılıç buldum.
Neyse kıicı şekillebdirebileceğini idda eden demirci benim direktiflerimle talon adlı muhteşem kılıcı yaptıkdan sonra kaçtı. Slnra adamı bulup baeloru besledim ehehe.
Neyse en sonunda yumurtayı karımı ve kardeşlerimdrn birini feda ederek çatlattım. Artık 4 ejderha vardı. 3 tane kızım vardı ama hala bir oğlan yapamadım. Ejderin büyümesini beklerken icraat olarak stormlandse savaş açtım. Stormlands savaşmadan teslim oldu.sonra bana en büyük sorunu açacaklara yöneldim. Reach çok güçlüydü ve kaya ile ittifaktılar. Ya dorne ya starklar dedim ve starklara savaş açtım.
Kuzeyin kralı tabii fırtına toprakları gibi değildi. Çok kibirli bir adamdı. 3 ay boyunca bataklıkları geçemedim. Sonra gemilerle white harbora çıkarma yaptık aegonla.winterfelle kadar yaktık yıktık. En son kuzey kralı acele ile ordularını başkentine doğru ulaştırmaya çalıştı. Fakat yerine saadece erimiş duvarlar ve kesilmiş bedenler gördü.2 oğlunu ve karısını gözünün önünde idam ettim. Salak kurt bana doğru atılmaya kalkdı ejderhama kafa tuttu gerzek. Canlı canlı yandı oracıkda. Winterfell ve tüm kuzey 8 yaşı daki kızına(ve benim gelecek aşkıma) kaldı. So ra hawlowların topraklarını fethederken zayıflayan reache saldırdım. Kolayca düştü tabii. Hemen arkasından demir adalar ve lannisterlar. En çok zorlayan dorne oldu. 2 savaşı kaybettim. Üstüne vadiye çıkarma yapmayı başardılar. Fakat 100.000 kişi ve iki ejderhaya karsı 20.000 kişi fazlaca bir kuvvet değil. Değerli dostum aegon kardeşi olys baretheonu dorneun çorak topraklarına gömdü.
Sonu da tüm krallıkları fethedip westerosu kurdum. Fakat bir sorun vardı. Vadi yasalar gereyi kızıma kalacaktı. Fakat demir tahtın varisi kardeşimdi, ve kardeşim artık aryyn değildi. Stark kralićesi ile yaşadığım aşkdan sonunda bir erkek çocuk yaptım. Fakat çocuk hastalıkla boğuşurken öldü.
Ve sonra sırasıyla dostum aegon ve bendeniz, genç şahin, en güzel, yiğit, zincir kıran, horde kıran fatih jon aryn 88 yaşında bir kış sabahı öldü.iç savaşlar ve salak bir kardeş sonrası kızcağızım odam edildi.
Ve aryn no more.

Harika bir moddur. Feast for Crows senaryosunda ortalık bildiğin darmadağındır. Sakin bölgeler olarak bir Dorne bir de Vale vardır. Batı’da Euron, Güney’de Aegon, Kuzey’de Stannis ve teklifini kabul ederse Jon Snow, en doğuda da Dany vardır. Hepsi de başkente akın ederler.
Bir keresinde Jon Snow ile deposed (hal edilmiş) Daenerys’i evlendirdim. Çeyiz olarak Rheagal’ı verdi. Sonra ejderler hakkında bilgisi olsun ardından ejder sürücüsü olsun diye Jon’u Harrenhall, Kings Landing, Summerhall, Volantis, Old Ghis ve Asshai şehirlerine götürdüm. Eventlerden sonra Jon yeterince bilgi sahibi oldu ve ejderha sürücüsü oldu. Ardında casus belli aramadan dragon quest sayesinde önce Vale sonra Rivers bölgesini kendime bağladım ve Kuzey Krallığını kurdum. Stannis’te kederden öldüğü için hiç pişman değildim. Sonra ben ve Dany üzerimize gelen Yedi Krallıkl ordularını bir güzel kızarttık.

Her halükarda oyunda pek çok seçenek var. Eddard’ı seçip Stannis için faction kurup yeterli güce ulaşınca isyan edebilirsiniz. Ya da Joffrey manyağını seçip dört bir yandan gelen düşmanlarla uğraşmaya çalışabilirsiniz. Seçenek bol.

Tavsiyem ise Greyjoylar veya Pirates ile oynamanızdır. Savaş yapmadığınızda prestijiniz düşer. Ne kadar savaş o kadar çok event(olay). O kadar da eğlence.

Hangi sürümde oynuyorsunuz? Hangini indirelim

Şuan 2.6 ile uyumlu sürüm var mı bilmiyorum çıktığında onu indir.Önceki versiyonları indirirsen save dosyalarında sıkıntı çıkarabilir.