Crusader Kings 2 Rehberleri:Dinler


#1

http://forum.gameofthronestr.com/konu-crusader-kings-ii.html?pid=355985#pid355985

Ana konu yukarıdaki gibi açtığım konu ama anlatılacak konular için ayrı bölümler gerekiyor.

Oyunda çeşitli dinler var ve çeşitli mekaniklere sahipler.Bunlar oyundaki stratejinizi belirleyebilecek türde mekanikler. Nasıl mı? Hiç düşündünüz mü bir Müslüman daha rahat fetih yaparken Hıristiyanlar Casus Belli beklemek zorunda kalıyor veya bir pagan istediği kontluk için savaşırken feodal lordlar daha stabil kalıyor.

Oyun içerisinde dinleri 3 gruba ayırmak gerekebilir:

1-Organizeler ve başı olanlar:Bu dinler oyunu domine eden dinlerdir. Paganlara misyoner yollayabilir veya belli bir süreden sonra devasa kutsal savaş ilan edebilirler(Bu savaşlar krallıklar için yapılır).Oyundaki bütün dinlerin eninde sonunda dönüşecekleri grup diyebiliriz.İslamiyet,Hıristiyanlık bu dinlere örnektir.

2-Organize ama başı olmayan dinler:Yahudilik buna en iyi örnektir.Kontrol ettikleri Holy Site yoktur ama genede varlıklarını sürdürüler (istisnai olarak Hellenizm).Belli bir kararla kendi kiliselerini(!) kurabilirler(oyunda buna daha iyi isim verilebilirdi) ve 1. gruba çıkabilirler.Misyoner yollama hakları vardır.Kilise kurma işi din bölümünden değil inturagedan yapılır.

3-Paganlar:Bu grubun dinleri en gariban kısımdır.Bunu düzeltmek için belli bonuslara sahiptirler( defansiv,ofansiv veya agrasif olabilir).Reform yaparlarsa 1 gruba girerler.Misyoner yollayamazlar.

Dini Reform:Oyunda dinizi temsil eden bir sembol var oraya tıklıyorsunuz (tabi belli kriterleri sağladıktan sonra) ve artık 1. gruptasıznız.Tabi reformun kriterleri neler?Öncelikle bu reformlar sizi belli şeylerden kurtarır.Ne gibi mi? Dini reform yapınca tribaldan feudal vaya republice geçebilirsiniz.Misyonerler sizin topraklarınıza gelemez.Ama reform yapınca o dinin Old … yazılı heretic hali çıkıyor ve size sıkıntı çıkarıyor.

Kutsal alanlar:Bu alanlar dininize moral authority veren alanlardır.Müslümanlarınki Kudüs,Bağdat,Mekke,Medine,Kurtuba iken Hıristiyanların Köln,Roma,Canterbury,Santiago,Kudüstür.Bu alanlar dininize %10 moral authority verir.Kayıpları - vermez ama genede dininizi zayıflatır.

Moral authority:Bu oran dinin sağlamlığı gibi bir şey.Dininizde hereticlerin güç kazanmasını veya bir bölgenin dinini değiştirirken süreyi kısaltabiliyor.Din 2. gruptaysa asla 0 olmaz ama 3 ise 0 olabilir.(1. grup çok zor azalır genellikle).

yakın zamanda de jure drift, savaşlar,traitler hakkında konularda gelecek.Kaynak ve araştırma için
http://www.ckiiwiki.com/Crusader_Kings_II_Wiki sayfasına bakabilirsiniz.


#2

Bütün konunuzu buradan editleyin, savaş konseyi felan eklediğinizde başlığı da editlersiniz. Konu takip yararlı


#3

Farklı konular açma sebebim içerik arasında kaybolmamaları ve sizleri yormamak.İlk konu kaynak konu zaten, gelecekler hakkında oradan haber veririm.


#4

Benim bir sorum var. Din sembolüne tıkladığımda college of cardinals var o ne işe yarıyor seçim tarzı bir şeyler var para bağışla falan diyor onlar ne tam olarak


#5

College of Cardinals bir sonraki papanın belirlendiği yer.Hani papa öldükten sonra konsey toplanır ve sonraki papayı seçer işte sen rüşvetle o konseye atama yapıyorsun.


#6

Orada nasıl oy Veriyoruz onu çözemedim.

Ve adamımı yolladım casus belli bulsun diye yıllar geçti ses seda yok. Hayır dibimdeki yer illaki bulunur. Bunun bir çaresi var mı?

HUAWEI MT7-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


#7

O oy kısmını yapay zeka yapıyor.Casus Belli ise gerçekten şansa bağlı onun çözümü yok.