D.Benioff & D.B.Weiss ikilisine Haksızlık Mı Yapılıyor ?

• Kimsenin bilmedigi bir eser buluyorsunuz.

• Yapımcı bulup ikna ediyorsunuz.

• Yazarıyla görüşüp anlaşıyorsunuz.

• Projenizi hazırlayıp kanal kanal dolaşıyorsunuz.

• Kanal yöneticilerini ikna edip bütçe ayarlıyorsunuz.

• Bütçeyi denklestirmek icin kitapların yazarıyla (GrrM) kafa kafaya verip “Ana konuya” zeval vermeyecek bicimde eliminasyona giriyorsunuz.Bazı katekterleri ve bazı haneleri çıkarmak zorunda kalıyorsunuz.Yazarın daha evvel “Keske söyle yapsaydım” dedigi yerleri degistirme kararı alıyorsunuz.

• Oyuncu seçimlerini yazarla (GrrM) birlikte yapıyorsunuz.

• Senaryo yazıyorsunuz.

• Cekim alanları icin ülke ülke geziyorsunuz.

• Karar kıldığınız ülkenin yerel yöneticileriyle görüşüp yer temin ediyorsunuz.

• Devasa setler kuruyorsunuz.

• Yüzlerce kisiden olusan çekim ekibini yönetiyorsunuz.

• Projenin her asamasını takip ediyorsunuz.

• Çıkan sonucu kanal yönetimine götürüyorsunuz.

• Kitapların bittiği yerde tüm yükü sırtlıyorsunuz.Yazarın da fikirlerini alıp gemiyi yürütmeye calısıyorsunuz.

Bu arada ;

• Oyuncuların kaprislerini çekiyorsunuz.

• Yönetmenler sürekli degistigi icin cıkan sorunlarla ugrasıyorsunuz.(Kurgu vs.)

• Yapımcıların egosuna maruz kalıyorsunuz.

• Bütçe/ Çekim denklemini kurayım derken yer yer Yazarla (GrrM) takışıyorsunuz.

• Yazar/ Yapımcı/Oyuncu/Çekim ekibi/Hbo arasında köprü görevi görüyorsunuz.herkes ustunuzden geciyor.

• Dizi ile alakalı tüm elestirileri siz alıyorsunuz.

Bügün “DD” kısaltmasıyla andığımız,bol bol kulaklarını çınlattığınız (Ben çınlatmıyorum!) yerden yere vurdugunuz bu adamlar sadece senaryo yazmıyorlar,Dizi ile alakalı herşeyden sorumlular ! Tekrar ediyorum Herseyden !

Bugün Game Of Thrones fenomeni varsa,bunlar sayesindedir.Martin’in kitapları satış rekorları kırıyorsa,bunlar sayesindedir ! Sizler bu kitapları okuyorsanız,
bunlar sayesindedir ! Dizi yayınlanmadan evvel Asoiaf serisi 50 bin satmış ! Bir daha söylüyorum 50 bin ! Bugun ise 20 milyon barajını aşmış ! yani şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki ; Dünya yı kitap serileriyle tanıştıranlar ve Martin’i populer yapanlar bu adamlardır !

Eleştiriler tabii ki olucaktır.Halkın begenisine sunulan,bunun üzerinden para kazanılan bir materyalden bahsediyoruz.Sıkıcı diyaloglar,sırıtan sahneler,Kötü oyunculuklar,kısacası cekimle alakalı tüm unsurlar elestirilir.Ama " Kitaptan koptular,X karekterler neden yok,X haneye neden deginmediler" vb.elestiriler bos elestirilerdir çünkü bunları Martin ile beraber yaptılar.Oyuncuları birlikte sectiler.Kitapların bittigi yere kadar birlikte yuruduler.Yani Dizi kitaplar üzerinden elestirilecekse,elestirilecek kisi GrrM dir,DD ikilisi degil ! Baktıgınız zaman 1.sezonda bile kitapla farklılık görüyorsunuz.Örn : Jaime & Ned kavgası ! Hadi 2.sezondan da örnek vereyim ; Sandor’un Jof’a “Fuck The King” çekmesi.Kitapta Jof’a cekmiyor,Tyrion’a cekiyor.Derine inersem zibilyon tane örnek bulurum,gerek yok.Yapılan tüm degisiklikler GrrM’nin bilgisi dahilinde yapılmıştır aksi halde GrrM " Benim eserimi iğfal ettiler" deyip dava açardı.Kazanırdı.Donlarına kadar alırdı.buna emin olun.

Simdi ; Hal,Ahval,Durum,veziyet böyleyken bu adamlar neden gömülür ? Hadi gömüldüler,Elestirilerin %95’ i neden kitaplar üzerinedir ? Sizce de bu adamlara biraz haksızlık yapılmıyor mu ?

3 Likes

Yazıya genel olarak katılıyorum. Ama katılmadığım tek bir yer var:

Martin burada danışman statüsünde. Elbette onunla çok ciddi anlamda fikir alışverişinde bulunuyorlardır. Ama karar mercii Martin değil. Zaten bir açıklaması vardı eğer sonraki sezonda uzaylılar istila ederlerse yapabileceğim bir şey yok diye. Misal ilk sezonda Arya ile Sansa arasındaki Rhaegar’ın mücevherleri polemiği kaldırıldı diye sızlanan, böyle basit bir şeye takan bir insanın ben sonraki aşamalardaki büyük değişiklikler için süper modunda olacağını pel zannetmiyorum.

@YeniAy_Ottoman daha iyi bilir nereden hangi link bulunabileceğini ama bir yerden sonra bu iki taraf arasındaki bağın ciddi anlamda zayıfladığı söylenenler arasında. Jeyne Westerling meselesi bunun ilk örneği. Daha geçenlerde Martin’in yaptığı ben 10 sezon olsun istiyordum açıklaması da var. Bunun dışında ben GoT izlemiyorum demesi ve bunu da işlerine bağlaması ama Last Kingdom dizisi için tweet atması şüpheli durumlar.

Bütün bunların dışında şunu önemle vurgulamak istiyorum: Martin’in dizi ile ilgili olan tartışmalarında suçlu olan taraf Martin olabilir. Açıkçası aradaki münakaşaların metni olmadan bir şey söylemek zor. Ne hangi amaçla yapıldı bilinmeden. Ama zaten Martin’in 10 sezon olsun isteği bile pek gerçekçi bir insan olmadığının göstergesi olabilir. Yani DD haklı olabilir. Ama az önce bahsini ettiğin “Martin’in onayından geçiyor zaten jer şey, onunla karar alınıyor” meselesi o kadar da doğru değil.

1 Like

Martin’in 10 sezon açıklaması herseyi acıklıyor emmoglu.Daha da bir sey demeye gerek yok.Demek ki diziden memnundu.Buna ragmen sacma sapan demeçler vererek,triplere girerek bu adamları da bıktırdı.Ben halen aynı yerdeyim herseyi Martin’in bilgisi dahilinde yaptılar.Ona saygıda kusur etmediler.Ufak tefek tartısmalar yasanmıs olması bu gercegi degistirmiyor.

Bu arada topu Ayça ya atman neye benziyor biliyor musun ? “Arya ya Joffrey nasıl biridir?” diye sormaya benziyor :grin:

0 Likes

1 Like

Benim bu açıklamalardan çıkardığım şey şu: Martin kitabın daha ayrıntılı ve ilmek ilmek işlenmesini istiyordu ancak bu mümkün değildi ve yapımcılarla bu yüzden ters düştü. 10 Sezon isteği “dizi süper lan devam etsin” oalyından değil kitaptaki geçenleri tam anlamıyla yansıtmak içindi.

Ama eğer olay bu şekildeyse ben yapımcılardan daha ziyade Martin’i suçlu bulurum çünkü bu derece ayrıntılı bir eserde her şeyi göstermek gerçekçi değil. Masraflar ne olacak? Oyuncuları ne kadar süre tutabileceksin? Her sezon arasında 2 sene olmasından mütevellit daha Dany’nin Jon’un halası olduğunu anlayamayan dizi kitlesi nasıl takip edecek? Herkes benim gibi ara videoları izleyip neden Andal ve İlk İnsan titrlerinin yanı sıra Rhoynar kullanmadı diyecek kadar üstüne düşmüyor dizinin.

Ama dizinin eleştirdiğim tek bir noktası var o da 7. sezonda kendi içinde kurduğu mantığın çelişkili olması kimi yerlerde. Yani ilk sezonda sadece Dragonstone kuvvetleriyle yedi krallığı almayı tasarlayan bir Stannis vardı. Her şey en ince ayrıntısına kadar hesaplanırdı, bir köprü için savaşın akışı değişti. Ama şuanda Dany Dothrak ordusu+lekesizler+2 azam lordluğu+ejderhalara rağmen başarılı olamadı ve Cersei iki lordluğu yuttu. Yani böylesine hızlı bir başarıyı karşısında daha zayıf kuvvetler varken Tywin bile alabilmiş değildi. Yani bunu bazıları Dany yakıp yıkmak istemiyor diye açıklıyorlar ama gene de yeterli değil. Ejderhaları hiç kullanmasa bile çok rahat Cersei’yi o tahtından edebilmesi lazımdı. Yani burada bir kurgusal boşluk var. Lannister-Targaryen savaşını eşitlemek için zorlaya zorlaya bir şeyler yaptılar. Bilmiyorum hacı sen nasıl bakıyorsun ama ben şahsen 7. sezonu ,izlediğimde kitabı hiç okumamıştım ve bana bile o zaman tutarsız gelmişti.

Tabi bütün bunlar bu sonuca ne aşamalarla geldi bilmiyorum belki de en iyisi böylesi olurdu. Pek uzmanlık alanım olan bir konu değil bu ama dizinin son sezonda bu “iç tutarlılık” konusunda kalitesinin düştüğü bence bir gerçek.

Ayça’yı mentionlama sebebim açıklama linklerini almaktı.

1 Like

Bana Capsler ile gelme.Yazdıklarımı okuuu ! bir daha okuu ! bir daha okuu ! süzgeçten gecir ve cevap ver !

0 Likes

Ya açıkçası bu konuda orta noktada buluşma şansımız zor. O yüzden öyle uzun uzun yazmayacam. Sanırım forumda diziye en kızgın kişilerden birisi benim ve ben olayları kitaptan saptırdıkları zaman pek beceremediklerini düşünüyorum. İlk 4 sezonda gayet iyiydi (şu an da iyi ama o zamanlar daha iyiydi) ki o zamanlarda bile bağlı kalınmayan bazı önemli olaylar vardı. Açıkçası ben son sezonlarda pek beceremediklerini düşünüyorum, isteyen istediğini diyebilir hiç umrumda olmaz.

1 Like

Huuuu Ayça gelsin de gömsün, içini döksün diye başlık açmış, Miro. Biliyorum, sırf bana özel açtın. Davet kabul edildi. :crazy_face:

Ömer gibi ben de bir çok yazdığına katılıyorum, sonuçta ortada bir emek ve elbette ki başarı da söz konusudur. Sezarın hakkı sezara. Zaman kısıtlaması dolayısı ile “zorunlu” kırpmalar ve değişiklikleri anlayabilirim, başka çareleri yoktu. Bunu eleştirmek saçma olurdu. Zaten hiçbir kitap uyarlaması birebir aktarılmıyor, bir kitaplık olanlar bile. Kendi adıma konuşur isem bu adamları eleştirir iken laf olsun beri gelsin, diye eleştirmiyorum. Yahut adamların ortadaki emeklerini yok sayıp, başardıkları şeyleri yok saymıyorum.

Duygu belki dikkat etmiştir, 7. sezona kadar ağzımı açıp gık demedim DD’ye yahut dizinin kendisine. Hatta sağda solda sürekli diziye gömen insanlar görür, içimden de “ya bu kadar gömmesinler, kusursuz, eksiksiz değiller, doğru ama gene güzel gidiyor.” gibisinden sözler söylemişliğim var. Zira şikayetçi olduğum pek bir şey yoktu. Bu olur, şu olur, bunu da kabul ederiz, dizi sonuçta…gibi gibi bir çok bahane öne sürüp, görmezden gelip, hoş gördüm. Yani geldiğim yeri görüyorsunuz, değil mi?

Lakin 6.sezonda bir iki saçmalık ile yükselmeye başlayan bazı kısımlar 7. sezonda böyle zirve yapıp, nirvanaya çıkınca artık ben dayanamaz oldum. Bahane uyduramadım, kabul edemedim, hoş göremedim. Ben 7. sezon üzerinden DD’yi gömdükçe de millet beni toptan dizinin kendisinden nefret ediyor sandı, Türkçe de konuşuyordum oysa. Neyse.

Herkesin diziyi izlerken beklentileri, arzuları ve temennileri farklıdır. Bu yüzden belki de verdiğimiz tepkilerimiz de farklı oluyor. Kimi Duygu gibi eleştirmez, her şeyini hoş görür; kimi orta seviyede bir eleştiri yapar kimi de ben gibi yerine 7 kat altına sokar çıkartır sonra gene geri oraya sokar. Bu yüzden belki de kimsenin kimseye “eleştirme” ya da “nasıl eleştirmezsin?” gibi sözler söylemesi yahut ima etmesi doğru değildir zira herkesin algısı falan başka. Aslında bakmayın 7 milyar insanın alayı 7 milyar farklı boyutta yaşıyor zihninin içinde, her biri kendine alem.

Yine de “kendi” açımdan yaklaşır isem ben ilk başlarda kabul edip, eyvallah çektiğim konuları zaman geçtikçe karşıma tekrar tekrar çıkıp yahut benzeri çıktığında aynı ya da benzer bahaneleri artık “kabul edemez” hale geliyorum. Zira bir insan hata yapa yapa kendini geliştirir ama DD, bana göre, harika bir iş çıkartırken senaryoda, git gide batırmaya başladılar ki bu çöküş de Martin’in danışmanlığı bırakmasından sonra olmaya başladı. Dikkatinizi çeker isek GoT izleyicilerinin en sevdiği sezonlar ilk 4 sezon.Twitter’da bile yaptığım anketlerde (tamam minik çaplı kaçıyor ama sonuçta bir fikir vermeye yarar) en sevilenler kitaba en bağlı kalınarak yapılan sezonlardı(Anketlet başlığımıza bakabilirsiniz bunun için) ve en sevilmeyen sezon da 7. sezondu. Şimdi çıkıp da bunun suçunun alayını belki DD’ye atamayız ama HBO’nun yapımcılarına da atamayız.

DD, senaryoda “zorunlu” değişimler dışında birçok “keyfi” değişimlere de gitmiştir; Robb’un karısı Jeyne’nin değişmesi, Dany’ye tecavüz edilmesi(ki ilk pilot bölümde böyle bir şey yoktu, ne hakla hizmet senaryoyu değiştirip bunu eklediler, bilemem. GRRM istemedi herhalde ya da HBO) ve ne bileyim sonuna kadar sadık kuzey lordlarını kaypak hainlere dönüştürmeleri gibi nice şeyleri içeriyor. Bu bir iki örnek ve daha fazlasının hiçbiri “zorunlu” değişim olarak kabul edilemez. Bunun dışında senaryo içeriğinde mantık dışı tutarsızlıklar vs. artık ööööö dedirten seviyeye geldi. Koca boğazı kurtulmuşlar ve Mot Catlini yıkmışlar herhalde, Vadi ordusu el kol sallayarak içeri giriyor gibi gibi.

Özetle DD şu zamana kadar bir çok yönden iyi iş çıkardı diye, bu benim ya da benim gibilerin yaptıkları bu şeyleri görmezden geleceğimiz manasına gelmiyor. Bazen yapılan tek bir yanlış bir çok iyiliğin üstünü çizecek etkide olabiliyor maalesef. Tamam, belki öfkelendiğim için zaman zaman aşırı eleştiri yapıyorumdur, öz eleştiri yapıp kabul edebilirim bunu ama çıkıp da kimse söylediklerinin çoğu yanlış, haksızsın diye iddia edemez.

Kendi meramımı anlattıktan sonra gelelim maddelere.

Oyuncu seçimi aslında tam olarak yazar ile olmadı. Senarist arkadaşlar kendileri karar verdiler, misal Dany karakteri için GRRM’in istediği oyuncu Emilie değildi, onu istemiyordu. Onun yerine pilot bölümde oynayan bir kız vardı(adını unuttum), onu istemişti ama ne oldu ise oyuncu değişip rol Emilie’ye verildi.

HBO yapımcı olarak elbette ki belirli bir bütçe verir ve senaristlerden de buna bağlı kalarak senaryo yazmasını ister, bu yüzden tüm o mecburi kırpamalara gittiler. Bu da haliyle(martel hanesi gibi) saçma olaylara sebep oldu ama bunlar kabul edilebilir şeyler listesine giriyor. Yani yapacak bir şey yok. Kitapların bittiği yerde sırtlanma diye bir şey yok, alayını zamanında GRRM’den öğrendiler zaten. Yani adamlar serinin nasıl sona erdiğini vs. hepsini biliyor. Kaldı ki kitap bitmese ne olur? Kitaptan kopalı yıllar oluyor. GRRM zaten “beni nasıl olsa dinlemiyorlar” düşüncesinde olduğu için muhtemelen, danışmanlığı bıraktığından da yazar fikri falan alınmıyor bu aşamada. Neyin fikrini alacaksın? Adamın tüm hikayesini genel olarak değiştirmişsin zaten, nasıl fikir verebilir ki? İşte Stanis’in kızının ölüp şeklini falan demişliği var en fazla o kadar yani. Misal Melisandre tarafıdan gri hastalık yüzünden yakılarak öldürülecek bir prenses, dizide babası tarafından yakılır.

Lakin Ömer’in de söylediği gibi GRRM, sadece danışmandı hiçbir kara verme yetkisi yok. Olsa idi onun bahsettiği sahne eklenirdi; Ramsey ile evlenen SArya olurdu(ki bunun için tutturmuş ama DD istememiş, değiştirmiş. Ramsey-Sansa-Arya sahnesi bile başlı başına bir yara zaten neyse girmeyim oraya) ve Talisa diye bir kadın bilmezdik. Ömer kaynak istemiş tartışmalar için ama aslında GRRM ve DD arasında olan biten şeyler -doğal olarak- kulislerde konuşulan meseleler ve reddit’te baya bahsi geçmiş galiba, bana da @sakura anlattı.

Fakat olayları iyi takip edip, irdeler iseniz GRRM’in dizinin geldiği yerden hoşnutsuz olduğunu gayet iyi görebilirsiniz. Bununla ilgili birkaç kez video atmıştım ama şimdi bulamadım ama zaten görmüşsünüzdür. Tekrar yazmak gerekir ise hatta doğrudan kendimden altını yapayım.

Diziyi izlemeye vakit bulamadım(ajan 7. sezon diye sonra düzeltiyor) derken gidip Last Kingdom’u izleyip çok beğendiğine dair tweetler atabiliyor. Yahut Sansa’nın Kışyarı’na gelmesinden sonra(dizide) 6. kitaptan Vadi sahnelerini; Euron rezaletini gördükten sonra yine aynı kitaptan Euron sahnelerini atarak protestolarını sergileyebiliyor. Meşguliyetlerini bildirip bildirip sağa sola geziler, söyleşiler veya her ne ise bunlara katılabiliyor. Pilot bölümü için 2 saniyelik görüntüde yer almak adına o kadar yolu tepip sete giderken 8. sezon gelmiş, dizi bitiyor ama “hadi gel bir rol al, dizi bitiyor, anı olur.” teklifine “meşgulüm, onca yolu gelmek akıllıca olmaz benim için”. gibi bahanelerle geri çevirebiliyor. İlk bölüm ve son bölüm arasındaki teklife karşı seçim değişimi GRRM’in “hayaller ve gerçekler” söyleminin resmi gibi bir şey. Eğer kendisini sosyal medyada takip ederseniz dizi ile alakalı o kadar az şey paylaşıyor ki görürsünüz. Çoğu da zaten RT yapmaktan ibaret. Yorum ise neredeyse hiç yok.

GRRM’in 10 sezon istemesi meselesinden “memnun işte” diye çıkarmak pek mantıklı değil. Bu son birkaç sene içerisinde talep ettiği bir şey değil. Bu dizinin 7 sezon olacağı en başta planlı idi(sonra hbo 8 yapak dedi), haliyle zaten bu konu, en başta konuşulmuştur.

Özetle kendisine ve yaptığı işe saygı duyan hiçbir yazar, zaten eserinin “keyfi” değişiklikler ve tutarsızlıklarla hedere edilmesine hoş gözle bakmaz. FF’den nefret ediyorum diyen GRRM’in de dizinin geldiği hikaye gidişatındaki korkunç boyuttaki farklılığa güzel baktığını düşünmek de pollyannacı bir bakış açısı olur kanaatindeyim. Değişikliklerin yazarın bilgisi dahilinde yapılması onun onayladığı manasına gelmiyor, yukarıda bahsettik zaten. GRRM de gidip donlarına kadar alamazdı çünkü yapılan anlaşmada alayı kendini çok iyi korumasını bilir. Sana bir örnek olay vereyim; Vampir Günlükleri yazarı, kendi kitapları üzerindeki tüm haklarını kaybetti. Bir yazar kendi kitap serini üzerindeki hakları nasıl kaybedebilir? Kaybedebiliyor işte, öyle bir anlaşma imzalarsın ki kaybedersin. Kitapların takipçisi idim, hayalet yazar ile yazılıp basıldığını öğrenince protesto için almayı bıraktım. Sanki eser senin olunca her türlü söz hakkın ya da yasal hakkın var sanıyorsunuz ama yok öyle bir dünya, yapımcılar da senaristler de öyle çakal ki sizi öperler, elinizden de sizin olanı alırlar. Donla kalırsınız ortada. Emin olun yani.

DD’nin oyuncu kaprisleriyle uğraştığını da sanmıyorum. Oyuncuların çoğunluğu yeni yüzlerden oluşmakta ve bir keresinde de “onlardan çok memnunuz, hiçbir sıkıntı çıkarmıyorlar, şikayet etmiyorlar. Çalıştığımız en iyi ekip.” gibisinden bir cümle kurmuştu. Hatta Davos’u oynayan Liam emmi de “ölmekten korkuyorlar da o yüzden” diye milleti güldürmüştü.

Yönetmenler sürekli değiştiği için sorunlarla uğraşma lafı neye göre söylendi bilmiyorum ama yönetmen değişimi biraz Doctor Who dizisi gibi “tercihen” yapılan bir şey. Yönetmen değişince kurgu değişmiyor ya da sorun yaşamıyorsun. Adam geliyor çekiyor, gidiyor. Adamına göre kurgu vb. şeyler olmuyor. Bazı yönetmenlerle de birden fazla çalışıyorlar. Misal savaş sahnelerini çektirdikleri bir yönetmen var, sürekli onla çalışıyorlar çünkü işinde çok iyi. Atıyorum dram sahnelerini çok iyi çeken bir başkası var gibi gibi bu tarz bir mantıkla yönetmen seçimi yapılıyor yoksa onlar da bilirdi tek bir adamla 8 sezonu çekmeyi.

GoT serisinin A’dan Z’ye tüm yükünün DD üstünde olduğunu da düşünmüyorum. Teknik olarak mümkün olamaz. Her yere yetişemezler. Yönetmen misal ciddi bir efor sarf eder dizi/film çekiminde, her şeyi yöneten onlardır, senaristler değil. Aslında setin kralı yönetmendir. Onlar ne derse o olur. Yapımcı da sadece para basmıyor, onlar da çok uğraş veriyor. Lakin vitrin bu DD, buna şüphe yok.Haliyle söylediğin gibi belki onlardan kaynaklanmayan bir olayda bile eleştiri doğrudan onlara gidiyor.

2 Likes

İyi ki Martin’in istediği olmamış o kız Dany olabilecek kadar güzel değil :S

Emilia su gibi ah bir de sarışın olaydu :sweat_smile:

1 Like

O konuda DD’ye katılıyorum, iyi bir seçim olmuş. Yani o kız güzel, zarif biri de aslında tamam ama bir Valyrialı olabilecek seviyede değil. En başta niye seçtilerse onu, bilemedim.

0 Likes

Oyunculuğunun iyi olduğunu söylüyorlar. Bir de gençlerden seçmek zorundalar. Haliyle seçenekler kısıtlanıyor.

0 Likes

Salem dizisinde izlemiştim, güzeldi oyunculuğu. Muhtemelen Emilie’ye yapılan oyunculuk eleştirisi ona yapılmazdı ama onda da “Valyrialı olacak kadar değil!” derlerdi. :slight_smile:

0 Likes

Bu adamlar olmasaydı seri bu kadar ünlenmez miydi? Bilemiyorum, çünkü Martin’e zaten teklifler geliyordu lakin hepsi filmdi o dizi istiyordu hbo’yu d&d’nin ikna etmesi vs konularda haklısın. Şöyle bir şey ile örnek vereyim bu bile haksızlık edilmediğine yeter bence.
Stannis, Jon ve Dany kadar sevilseydi bu adamlar karakteri bu kadar kolay harcarlar mıydı? Tabiki de hayır. Tahta geçerdi demiyorum, büyük savaşta kahramanca ölürdü büyük ihtimal. Kışyarı’nı Jon olamazdı, kızını yakmazdı, Dany kolayca Ejderhakayası’nı ele geçiremezdi vs vs. Bu adamlar 7. Sezon ile içine ettiler koskoca serinin. Sen çıkıp kafanıza takmayın bunlar ışınlanıyor dersen ben sana söverim abicim. Kitaplar bittikten sonra ele almışlar demişsin. Keşke almasalardı, içine ettiler serinin küfür edicem ama… dediğim gibi bütün eleştirileri hakediyorlar.

1 Like

Bence de özellikle Sansa Ramsay olayı tam bir rezaletti bence. Stannis her şekilde Winterfell Savaşında ölecek bence kitapta da ölecek çünkü Jon’un yolunu ancak bu şekilde açabilirler.Piçlerin Savaşı 'da saçmalıktı neden illa Yüzüklerin Efendisine atıf yapılmalıydı ki acaba kitapta da mı böyle olacak? Bir de Jon savaşı resmen kaybetmiş olmasına rağmen neden kral ilan edildi savaşı kazanan Sansa’ydı Jon değil Sansa’nın kraliçe olması gerekirdi. Eğer kitapta da bu şekilde bir gelişim olursa büyük saçmalık olur. Jon kral olacaksa kendi başarısı sayesinde olmalı bu Yüzüklerin Efendisi fiyaskosuyla değil :rage:

0 Likes

Jon’un başına gelenler ayrı bir mesele zaten. Yani kitapta, Kuzey Haneleri tamamen Stark destekçisi. Şu an Bolton yanında duran gibi görünenler bile. Starklar gelsin diye uğraşıyorlar ama dizide, totoşunu dönüp gidiyorlar; sen için daha fazla Manderly ölsün istemem diyorlar ya da Glover Hanesinin kalesini Boltonlar almış vermiş diye sırt dönüyor( bu arada Jon’un sayesinde Stannis aldı.). Yani kuzey ordusunu toplayıp, olması gerektiği gibi başarı ile alması gerekebilir iken sırf Sansa güzellemesi yapmak için böyle yapıyorlar ya da başka şeyler neyse sebep. Mantık yok. Zorunlu değil, bildiğin keyfi.

1 Like

Ben gibi düşünen ve diziye kızan birinin olması beni mutlu ediyor :slight_smile:

1 Like

Jon sonuçta bir piç aslında kuzeylilerin kitapta da böyle tepki vermesi normal olabilir. Ama bu kadar aptalca bir şekilde resmen yenilmişken kral ilan edilmesi sadece 10 yaşında bir çocuk konuştu diye olursa kitapta da gerçekten saçmalık olur bence.Büyük ihtimalle kitapta Robb’un vasiyetinden dolayı kral seçilecek gerçi bu yüzden Piçlerin Savaşı yine Jon’un mağlubiyeti ve Yüzüklerin Efendisi özentiliği barındıracak herhalde bildiğim üzere Martin’de savaşta Jon’un durumuna bir tepki vermedi Jon kitapta tekrer dirilirse dizideki gibi ezik mi olacak yani? 6. sezonda hazmediğim şey Jon’un Ramsay’e yenilmesiydi.

0 Likes

@alpaltu sen ve ben birbirimizi anlıyoruz, o yüzden mutlu oluyorsun. Birinin seni anlaması güzeldir. :slight_smile:

@hidalgo1907 Yalnız piçin yanında Sansa da vardı. Jon için olmasa bile Sansa için olmalıydı.
GRRM hiçbir şeye açıkça tepki veremez ki. Ayrıca hangi birine tepki versin?

Kitaptaki Jon baya karizmatik bir kişilik aslında, piçliğin verdiği yarayı hala taşıyor ama olması gereken adama da dönüşüyor; ortada “ben piçim hügügğ ç” diye gezmiyor. Kitapta asla böyle olmaz. Zaten kuzeyliler, Starlar başa tekrar geçsin diye uğraşıyor. Bu uğurda Stannisi bile kullanıyorlar.

1 Like

Kitapta Sansa yanında olmayacak işte ben onu demek istedim kitapta piç sadece kuzeyliler onu hesaba bile katmıyorlar. Tabi ki kitapta daha karizmatik ama büyük ihtimal yine aynı şekilde başta Sansa’nın olduğu Vadi şövalyeleri tarafından kurtarılacak Sansa povunda ki kardan inşa edilen Winterfell bunun foreshadowingiydi büyük ihtimalle Serçeparmakla birlikte inşa etmişti orda. Ama keşke kendisi tek başına Winterfell’i ele geçirse ama sanmıyorum böyle olacağını :frowning: Boltonları yoketmek Jon için iyi bir başlangıç olurdu.

0 Likes

@YeniAy_Ottoman

Evet canım,içini dökmen için sana orta açtım :grim:

Bu adamları sevmemen için kendince nedenlerin var."Tiplerine. gıcığım,sevmiyorum arkadas ! " da diyebilirsin.anlarım.ama verdigin cevap beni tatmin etmedi.

Keyfi değişiklik;

Keyfi degisiklik denecegini bildigim icin ilk 2 sezondan örnekler verdim.(Jaime & Sandor) “Dizi kitaptan koptu,farklılaştı !” sitemi genellikle 4.sezondan sonrası için kullanılıyor (Kopma yok,kitap bitti :grin: ) Farklılık mevzusuna gelirsek, baktığın zaman ilk sezonda bile degisiklikler görebilirsin.Bunu görmüyorsan veya değinmiyorsan demek ki o degisiklikler hosuna gitmis.Sence onlar keyfi degisiklik miydi ? Yoksa Martin’in bilgisi dahilinde yapılan degisikler miydi ? hosumuza gidenleri Martin’e, gitmeyenleri DD ikilisine mi yazıcaz ? böyle bir dünya yok.DD ile Martin birlikte yaptılar (-) yazılacaksa her iki tarafada yazılması lazım (+) yazılacaksa aynı.

Hersey onların sırtında degil ;

Sence ödül törenlerinde neden ikisinin ismi zikrediliyor ? Got denildiginde neden onlar anılıyor ? Eser (Kitap) onların eseri mi ? Neden Yönetmenler,Hbo yöneticileri,Yapımcılar zikredilmiyor ? Neden GrrM’in ismi onlardan sonra zikrediliyor ? Çünkü Dizinin tüm sorumlulugu onlarda !

• Kanal bütçem bu kadar der

• Yapımcı kar marjını hesaplayarak su kadar veririm der

• Onlar kendi karlarını da bırakacak sekilde denge olustururlar.(Oyuncu ücretleri,Set giderleri,Çekim ekibinin masrafları vs.)

• Cekimler bittikten sonra Hbo ile onlar muhattap olur.Parayı onlar alır,Yapımcı ile kırışırlar.

• Yönetmen bir seye ihtiyac duydugnda onlardan ister,onlar da yapımcıdan.Yani setin asıl amirleri onlardır.

• Her Yönetmen’in tarzı farklıdır.Eserde kendinden iz bırakmak ister.bu durum bazen sıkıntı cıkarabilir.DD ikilisinin istekleri ile celisebilir.Farklı Yönetmenler ile calısma sebepleri zamandır.Bazen 3 ülkede es zamanlı cekimler yapılır.Ee bunların hepsinde bulunmaları mumkun degildir.Bazı seyleri kurgu asamasında gorurler.Bazen duzeltmeyi bu asamada yaparlar.

Oyuncu kaprisleri;

Dedigin ilk sezonlar icin gecerli olabilir ama ilk sezondaki Maise ile son sezondaki Maise bir degil.Oyuncu ne de olsa beni bu saaten sonra degistiremezler deyip rehavete kapilir.İlk sezonda “He babam” dedigine 7.sezonda “Bu ne yaa!” der.İnsan psikolojisi diye bir sey var.Biz bile 2 yıl calıstıgımız bir is yerinde rehavetler yasariz.İlk aylardaki halimizle daglar kadar fark vardir.DD herhalde sıkıntı yok diyecek,oyunculari kotuleyecek halleri yok :grin:

Daha da yazarimda ,ön yargılarının sabit kalacagini bildigim icin uzatmayacam.Zaten bu kadar seyi neden yazdim diye su anda kendimi sorguluyorum :grin:

2 Likes