D.Benioff & D.B.Weiss ikilisine Haksızlık Mı Yapılıyor ?

Gram haksızlık yapıldığını düşünmüyorum diziyi rezil ettiler. Üstüne fan servisi yapıp durdular

2 Likes

Verdiğim cevabın seni tatmin etmesi de gerekmez, ben burada sizi tatmin etmek için fikir beyan etmiyorum. Sonuçta sizin sözleriniz de beni tatmin etmiyor, değil mi? Etmesini de talep etmedim hiçbir zaman. Gel Miro, ikna et beni demedim. Öyle bir şeye ihtiyacım yok, sizin de olmasın. :slight_smile:

Bana gelince önyargı size gelince haklı fikir falan oluyor ya, ben ona anlam veremiyorum. Siz şimdi DD’nin A’dan Z’ye her şeyini savunur ifade kullanıp, alkış tutunca bu olumlu bir eylem ama ben yaptığı güzel işler arasında beğenmediğim şeyleri ifade edince ve kızınca önyargı, öyle mi? Her eleştirimi dile getirince (ki hep aynı eleştirileri dile getiriyorum, sürekli yeni bir şey demiyorum; yani adamların her şeyini eleştirmiyorum da; rahatsız olduğum noktalarını söylüyorum.) sizin hemen koşulsuz DD savunucularına dönüşmeniz normal ve doğru ve önyargısız, öyle mi? Evet, anlıyorum. :smirk: Biz zaten hak hukuk yiyicileriyiz, sizin gördüklerinizi göremeyecek kadar kör ve üstüne gaddarız. Tiplerine de ayrı kıl oluyoruz. Elbet benim ön yargımın oluşması ve adamların tipine gıcık kapmam şöyle bir 6-7 seneyi buldu, genelde 1. sezondan başlaması beklenir böyle bir şeye ama olsun. :joy:

Bir de bu konuda net ve açıklayıcı bir Türkçe ile yazdığımı zannederken, sizin yorumlarınız ile kötü bir Türkçe kullandığım izlenimi edinmeme sebep oluyorsunuz.

1. sezonu eleştiririm;” Ayça diziyi komple beğenmiyor, nefret ediyor. Niye izliyorsunuz ki o zaman?” diye yorum yapılır.

Yedinci sezona kadar ağzımı açmadım, gık demedim; beğenmediğim şeylere hoş görü gösterdim, olur böyle şeyler, eleştirmeyelim, dedim; “Eee Ayça, ilk sezonlara laf etmiyorsun, demek ki sevmişsin! Ne oldu şimdi?” Diye yorum yapılır.

DD’nin başarılarını ve emeklerini asla yok saymıyorum, hiç şüphesiz bu adamlar bu işin vitrinidir, derim. Sanki alayını yok saymışım, bunlar da ne iş yapıyor ki? Demişim gibi cevap verilir. Bu böyle gidiyor sürekli.

Bilmem benim yazdığım ama sizin anlayıp, yorumladığınız şeyler arasındaki farkı görebildiniz mi? :crazy_face:

O zaman ben de sizin pencereniz ile olaylara yaklaşınca yazdıklarınızdan ve tavrınızdan şunu anlıyorum; “Bu adamlar mükemmel iş yaptılar, eleştirilecek gram şeyleri yoktur. Varsa bile aslında hataları yoktur, o yüzden kes ses çıkarmayı.” diyen, müritlere dönüşmüş, gözü kapalı her şeylerine alkış tutuyorsunuz, birazcık bile eleştirince hemen savunma pozisyonu… Yanlış mı anlamışım? Kusura kalmayın o zaman.:roll_eyes: :grin:

Gerçi ben de niye bu kadar uzun yazdım, emin değilim. Bir ümit belki cidden demek istediğimi -hak vermeseniz de- anlarsınız diyedir ama işte önyargı kötü bir şey, değil mi? :grin:

Benim gördüğüm video iki yahut üç sene öncesine aitti. Stannis mevta olmuştu sanırım. İlk sezonlara ait değildi yani. O alana gelene kadar gıkı çıkmıyor ise son üç sene hiç çıkmaz oyuncuların herhalde? Maise’yi örnek vermen de garip, Arya karakterinden bıkmış bir oyuncuyu kapris yapmaktan alıkoyan ne? Bas git işte ama gidemez işte. :wink:

Martin’in beğendiği değişikler var (Tywin-Arya sahneleri gibi) ama bu, alayından memnun kaldı demek değil. Yahut benim hoşlandığım kısımlar var, diye alayını sevdiğim veya sevmem gerektiğini göstermez. Seversem hepsini sevmez isem alayını mı yani? Ben böyle toptancı bir bakış açışı ile yaklaşmam. Bir de Martinin bazı değişikleri sevmesi, onun onayından geçerek o değişimler oldu demek değil, sevse de sevmese de DD, o değişiklikleri yapacaktı. Nitekim sevmediği o bütün değişiklikleri de onun onayı olmadan yaptılar, değil mi? Örnekleri verdim, değil mi? Hala kabul etmemek, kim önyargılı? :slight_smile:

Özetle adamın isteğine bakmaksızın yapılan iyi-kötü değişimlerin “hoşlandığımı martine”, “hoşlanmadığımı dd’ye“ atma durumum olamaz, senin de olamaz. Çünkü senaryoda sözü geçen DD, Martin değil. Olsaydı onun istedikleri olurdu. Gayet net. Baksana Martine kalsa 10 sezon olacak en az. Dany’i başkası oynayacak. Sansa-Arya’nın o sahnes eklenecek; Jeyne Westeringi göreceğiz ve Sansa tecavüze uğramayacak, Ramsey -Arya evliliği olacak. Hatta Bran’ın ilk gördüğü görüler de eksik dizide, senaryoda daha fazlası vardı, onlar da olacaktı ama yok, neden? Çünkü DD, öyle uygun gördü. İster zorunu de, ister keyfi de. Sonuç olarak martinin onayı olup olmama meselesi değil, o sadece biliyor. :slight_smile:

Benim diziden önce seriyle ilgili bir bilgim yoktu ve diziden sonra başladım kitapları okumaya. O yüzden DD’ye bunun için önce teşekkür ederim. DD’yi sadece 7.sezon için eleştirecek çok nokta var bana göre.

ve

kesinlikle katılıyorum.

bu kesinlikle yabana atılamayacak bir şeydir. Dizinin bu başarısı üstüne fan servisi demek de anlamsız geliyor bana.

Onun haricinde kitapları bilmeyen birinin diziyi izlediğinde şikayet etmeyeceği kadar iyi giden bir işi (7.sezon hariç) b.ktanmış gibi göstererek DD’ye haksızlık edildiğine katılıyorum.

Sanırım herkese katılıyorum :smiley: objektiflik bu olsa gerek :smiley:

Son olarak merak ettiğim bir şey var. Şimdi GRRM reisin senarist olarak bir kariyeri de var geçmişinde. Serinin haklarını satarken senaristliğini ben üstlenmek istiyorum gibi gibi vs vs. bir şey yapamaz mıydı?

1 Like

Senin olay şuna benzedi; bir hocaya iki kişi gelmiş, birbirini şikaye etmiş. Hoca da sen de haklısın sen de haklısın, demiş göndermiş. Yanındaki adam da “hocam ikisine de haklısın, dedin. Nasıl oluyor bu iş?” diye sorunca, hoca şöyle demiş. “ Sen de haklısın.” :joy::joy::joy:

Gerçi bu hikaye, hocanın herkese boncuk dağıtmasını eleştiren bir hikaye (ben gülelim diye yazdım, üstüne alınma onu) ama senin durum özünde şunu ifade ediyor; sonuçta bir insan her daim haklı ya da haksız olamaz. Toptancı bakışla yaklaşırsak eleştirel bir akıl yok, demektir. Sen de söylediğimiz şeyler arasında sana göre haklı olan kısımları ele aldın, o kadar. Özetle sen doğrusunu yapıyorsun. :slight_smile:

GRRM’in yaşı dolayısı ile olabilir belki diyeceğim; yani yaz ve sonra kanal kanal gez adam bul falan… Bu kitapları yazarken de zaten senaryo işi yapıyordu, baktı olmuyor sonra ara vermiş senaristliği sanırım. Elbet hem her sene senaryo yazıp hem de kitapları yaramazdı, bu haliyle bile baksana 10 seneden fazla bekliyoruz.

Lakin spin off dizilerindeki yazar kadrosunda ve hatta yapımcılar arasında da vardı yanlış hatırlamıyor isem. Adam dersini almış görünüyor.

1 Like

Bu seriyi okutan şey orta çağ ortamını iyi yansıtması ve hanedan mücadeleleri,işin diğer kısmı büyü, daha az ilgi çekiyor. zaten baktığınızda ilk 3 kitap sanki hafifte olsa çocuk kitabı havasında,Şişko bu kadar zaman kitabı bekleterek zaten hata yaptı ve senaristler de haklı olarak kendi kafalarından yazdılar işi. Diziden dolayı son kitap en sağlam kitap olacak,çünkü artık tüm dünya bu seriyi takip ediyor .

:smiley: :smiley:

zaten ne zaman iki arkadaşım arasında birşey yaşansa ve ikisini ayrı ayrı dinlesem ikisi de haklıymış gibi gelir bana :smiley: :smiley:

yani GRRM’nin gri karakter olayına da uyuyor aslında. Hep iyi şeyler bekleyemeyiz :smiley:

Yani yıllardır bu sektörün içindesin az çok tahmin eder insan kitabı birebir uyarlayıp aktarmayacaklarını bununla ilgili sözleşme maddesi falan ekletebilirdi gibi sanki ama tabi arkaplanını bilmiyoruz.

Bence kitabı çoktan bitirmiş olabilir ama anlaşma gereği falan dizinin final yapmasını bekliyor yada zorlanıyor gibi birşey olabilir.

1 Like

Bunlar yüzünden dizi hakkında konuşulan bir ortamda kızını yakan adamı nasıl seviyorsun cani denildiğinde keşke yaktıktan sonra et ziyan olmasaydı yeselerdi bir de iyiki yaktı demiştim. Bunu diyen bir arkim dracarys ejder ismi sanıyordu. Sad story ders çıkarın her şeyin özeti

Evet,bunu bende demistim.“Millet bu caniyi nasıl seviyor” deyip Yoldaş Stannis’e haksızlık etmistim.O zaman foruma üye degildim.Baska mecralarda takılıyordum.Küçüktüm.Küçücüktüm.Jaime yi,Jamie ; Cersei yi,Cerci ; Jon’u,John diye yazıyordum. Daenerys’e,ateş geçirmeyen kadın diyordum.

Olayın aslını öğrendiğim de DD ye pis sövdüm.“Laaa bu Stannis size ne etti kardasım?” seklinde Mail attım.Cevap geldi lakin ingilizce idi,bir tek Fck lı kısımlarını anladım.Laptop’u kaptığım gibi ingilizce bilen arkadasıma kostum.ona okuttum.Özetle şöyle demislerdi (Fck lı kısımları yazmıyacam ) ;

" Stannis’e kızını yaktırma fikri şişko ya (GrrM) aitti.Biz yaktırmadık ama kabak bizim basımıza patladı.Sabahtandır tehdit mesajları alıyoruz.bi…s… gidin .a…hıncınızı şişkodan çıkarın."

Evet,bu da böyle bir anımdır.

1 Like

Yazdığım şeyleri okumadığınız buradan belli, boş yere anlamamakta diretiyorsunuz demiyorum, örnek de verdim bu olayı aslında yukarıda. :grin:GRRM sadece kızın yanarak öleceğini söyledi ama bunu, Stannis’in yapacağını söylemedi. Bunu bu şekilde yapan DD. Kitaplarda böyle olması kurgunun gidişatı gereği zor zaten; Stannis mi Sur’a gelecek; kız mı babaya gidecek? Baba nerede melisandre bile bilmiyor. Kaldı ki 6. kitapta Stannis “ben ölürsem kızımı tahta geçireceksiniz.” diye sözlü vasiyet bile bıraktı. İşte kitap okumak gerek. :slight_smile:

1 Like

Kızın hastalık yayılmasın diye yakılacağı da belli yani. Şöyle de olmuş olabilir Martin de televizyoncu demiştir Stannis yaksın, reyting gelir ama ben kitapta başka nedenden dolayı yakacağım

Ona Martin karışmaz. Zaten dedim ya DD kendi bildiğini okuyacak. Onlar kendi uygun gördüğü şekilde yaparlar işi. Martinin FF sevmeme sebebi de zaten karakterlerinin absürt saçma şekillere sokulması. Olmadığı gibi davranmaları. Bundan hoşlanmıyor. Söyledi. Jeyne bu yüzden Talisa oldu. Bir baktı Jeyne’e “bu ne?” Dedi. Adamlar dedi böyle böyle, Martin karşı çıktı; “bu benim Jeyne’im değil. Çok istiyorsanız başka isim koyun” tarzından bir olay geçmiş aralarında, ondan Talisa. :grin:

3 Likes

Günün anlam ve önemine binaen Martin’in 2016 yılında yazdığı “Kış Rüzgarları bitmedi” isimli blog yazısını paylasmak istiyorum.Bunu daha önce okumussunuzdur ama hafıza tazelemekte fayda var.

Reyiz bir günah çıkarma,okuyucudan özür dileme seramonisi ile baslıyor.Su tarihte çıkarmaya dusunuyordum olmadı.Dizinin kitaplara yetisecegini tahmin etmedim,yegenimin dugunu vardı,yaslıyım,ilham gelip gidiyor deyu kemdince mazaretler sıralıyor.Sonra bu baslıkla alakalı kısıma geliyor ;

"But I won’t make excuses. There are no excuses. No one else is to blame. Not my editors and publishers, not HBO, not David & Dan. It’s on me. I tried, and I am still trying. I worked on the book a couple of days ago, revising a Theon chapter and adding some new material, and I will writing on it again tomorrow. But no, I can’t tell you when it will be done, or when it will be published. Best guess, based on our previous conversations, is that Bantam (and presumably my British publisher as well) can have the hardcover out within three months of delivery, if their schedules permit. But when delivery will be, I can’t say. I am not going to set another deadline for myself to trip over. The deadlines just stress me out."

Özetle DD dahil kimsenin suçu yok bütün suç bende diyor.Adamların eline bir şey vermedim,onları suçlamayın diyor ! bu baslıkla alakalı kısımdı.

Yazıda 6.sezondan bahsediyor olsada bence 8.sezon icinde önemli doneler var.Yayıncı ile oturup spoiler mevzunu konustuk diyor.Spoiler dedigim dizide olanlar,kitaptada olacak mı mevzusu.“Hem evet diyor hem hayır!” sonrada daha evvel ekranda izleyip sonra kitaplarını okudugu bir takım eserlerden örnek veriyor.Aynı zevki aldım diyor ! ve ekliyor ; kitaplarım diziden önce çıkmıştı ama dizi tutuldu diyor.demek ki sorun yoka getiriyor.Martin’in bu söylemlerine bakarsak Aynı şeyin 8.sezon icinde gecerli oldugunu söyleyebiliriz.Finalde olacak bazı seyler kitaplarda da olucak.orası kesin.

Bu arada daha evvel Martin’in 10 sezon söylemini,hoşuna gittigi seklinde yorumlamistim,bu makaleyi okuduktan sonra reyizin zaman kazanmaya calıstıgını rahatlıkla soyleyebilirim.Allah size sabır versin :grin:

Makalenin tamamı ;

DD ile ilgili konularda Martin faktörü görmezden geliniyor gerçekten de. Burası çokomelli,4. sezondan sonra dizinin eski kalitesinden yavaş yavaş uzaklaştığı söyleniyor ama kopuşun burada olması tesadüf değil. Çünkü bu aşama Martin’in zaten kendisinin de karıştırdığı, toparlayamadığı bir aşama. Bu duruma kitap süreleri iyi bir örnek. İlk 3 kitap arasında sadece iki yıl varken 3. kitaptan sonra aradaki süre birden artıyor. Sebep? Adam toparlayamıyor işte.

Dolayısyla DD’ye Martin’in bile ne olduğuna karar veremediği karmaşık çizelgelerden bir şeyler yapmak kalıyor. Yani bu ikisi Martin’in toparlayamadığınıu toparlayıp aynı kalitede bir şeyler çıkarabilse zaten DD değil Martin olurdu.

Yani bana kalırsa DD’ye en büyük haksızlığın yapıldığı yer burasıdır. Martin ellerine düzgün malzeme veremedeki adamlar toparlasınlar.

1 Like

Bence on sezon istemesinin nedeni kitapla dizinin ayrılmasını istememesinden dolayıydı. Daha epik olsun istiyordu, daha çok karakter eklensin istiyordu vs vs

Bu konuda sana katılıyorum lakin şöyle bir şey var adam yaşlandı. Bunu unutmamak gerek, toparlayamamasının nedeni sadece bu. Witcher’ın yazarı diyor ki gençken kitapları bu kadar hızlı nasıl yazıyormuşum hayret ediyorum. Yaşlandıkça yazamıyorlar ve bu gerçekten çok kötü bir şey üstüne üstlük Martin yaşlılık haricinde de yavaş yazan biri bu ikisi eklenince ne yazık ki böyle bir duruma sebebiyet verdi ve dizi koca bir çöp oldu

Kendi açımdan olaya nasıl baktığımı bir açıklamak istiyorum. Öncelikle bahsettiğim şeyler 5 yıl önce çıkan dedikodulardan ibaret ne kadar doğru bilemiyorum. Benim iki tarafın nasıl bir ilişkide olduğuna dair körü körüne bir inancım yok. Bildiğim veya gözlemlediğim bir kaç durum var onlardan yola çıkarak durum tahmini yapıyorum.

Şimdi Martin bazı fuarlara veya söyleşilere gittiği zaman bazı okurları ile yemek yiyormuş. Bu yemeklere davetli olan arkadaşlar meşhur forumda Martin’e ne sormalıyım tarzı konular açtığında cevapların %80’i ‘‘dizi ile ilgili bir soru sorma’’ Veya ‘‘dizi ile kitabı karşılaştıracak sorulardan uzak dur’’ temalı cevaplar oluyor. Çünkü bunlardan bıkmış. Bıktığı şey bu önüne geçemediği dedikodular da pekala olabilir orasını bilemem ama bu dedikoduların en büyük nedenlerinden biri de AWOİAF’ı yazan ikili Elio Garcia ve Linda Antosson’dur. Anladığım kadarı ile bu ikili DD’den ölümüne nefret ediyor bu da bu tür söylentilerin çıkmasına neden oluyor.
@YeniAy_Ottoman Seni de şöyle etiketleyeyim de ne diyor bu deli demesinler :smiley: Yukarıdaki dedikodulara bir açıklama getirmek istedim o kadar.

1 Like

Evet doğru ama asıl sebep toparlayamamak bence.

Çünkü Martin zaten doğaçlama yazan bir insan. Yani tüm seriyi böyle planlayıp da araları dolduran birisi değil. Aklında değişmez bazı fikirler olsa da her şey değişebiliyor sonraya doğru.
Ancak doğaçlama yaptığında belli bir noktada hata yapınca geriye dönüp onu düzeltme şansın kalmıyor. Peki o zaman ne yapıyorsun? Meseleyi dengelemek için yeni şeyler ekliyorsun. Ancak onlar da başka şeylere etki ediyor ve onları dengelemek için yeni şeyler derken meselenin iyicie cılkı çıkıyor.

Mesela kitaplarda Güneyde olan olaylar büyük ihtimalle gelecek Lannister-Targaryen savaşını dengelemek için. Çünkü Dany geldiği zaman elindeki mevcut güçle mantığa göre tek atması lazım diyara. Bu yüzden diyarı birbirine kırdırıp Cersei’nin aradan sıyrılmasını ve tek başına otorite olmasını sağlayacak muhtemelen. Öte yandan Euron Greyjoy da mistlikli şeyleriyle denge unsuru olacaktır ama dizide bunlar işlenmediği için 7. sezon pek tatmin edici olmadı.

Çok gerekmedikçe flood atmayalım lütfen. Teşekkür ederiz. :blush:

Sonuç olarak dizi serinin suyunun suyu olan bir televizyon şovu.Birebir uyarlanmasını beklemek saflık olur.
Bu iki adam hem yazara hem kanala epey yüklü bir servet kazandırdılar.Kendileri kazanıp şöhret ve popülerle elde ettiler.Çoktan bir Star Wars projesine giriştiler.

Zenginin malı zügürdün çenesini yorar diyerek konuyu keselim.

O Stannis’i öldürmeyeceklerdi
Stannis’e kızını yaktırtmayacaklardı

Tüm nefret sebeplerim bunlar