D+D=T Teorisi

Öncelikle merhabalar forumda yeniyim hatta doğrusu daha bugün kaydoldum ve bu da ilk konum umarım eksiksiz ve hatasız bir yazı olur.

Bir süre önce gördüğüm ve doğru söylemek gerekirse pek inanmadığım ancak ilgi çekici noktaları bulunan ufuk açıcı bir teoriden bahsetmek istiyorum, D+D=T teorisi. Teorinin orjinalini görmek isteyenleri şöyle alalım https://www.reddit.com/r/asoiaf/comments/30mat2/spoilers_all_ddt_a_neverbeforeseen_theory
İngilizce bilmeyenler veya uğraşmak istemeyenler için ise çeviri işini üstleniyorum ayrıca bir iki yerde kendi fikirlerimi de belirtebilirim.Hadi bakalım başlayalım o halde.

Nedir D+D=T teorisi eğer bu size herhangi bir anlam ifade etmiyorsa merak etmeyin muhtemelen kimseye bir anlam ifade etmiyordur.Her neyse başlayalım bakalım.

Teorinin sahibi bize kralın şehrinin 7 girişi olduğu bilgisini hatırlatıp giriyor meseleye.Bu 7 kapı meselesi 7 inancı veya 7 krallığa bağlayabilirsiniz ama ya 7 inancı yalnızca bize bir bilmece sunmak için uydurulmuş ise ? Teorinin sahibi buna inanıyor ve bu bilmecenin Antik Yunan uygarlığının büyük şehirlerinden biri olan Thebai’de yattığını düşünüyor.

Thebai şehrinin de tıpkı KL gibi 7 kapısı var en azından eski kaynaklarda Thebai’den 7 kapılı Thebai diye bahsediliyor.

Peki Thebai şehrinde bu kadar özel olan ne ? Öncelikle Thebai ünlü bir efsane olan Oedipus’un şehri. Oedipus Thebai şehrini şehri korkuya boğan bir sfenksten kurtaran bir kahraman aynı zamanda babasını öldürüp annesi ile evlenen ve bilmeden annesinin ölümüne neden olan birisi yani burada bir ensest olayı da var ki Westeros’da bu da sıkça işlenen bir tema. Teorinin sahibi Las Vegas için kumar neyse KL için ensest de odur diyor. Peki bizim bir Oedipus adayımız var mı ? Evet, var.

Adayımız da tıpkı Oedipus gibi doğumundan itibaren babası tarafından reddedilmiş, neredeyse bütün dünya tarafından nefret edilen ve babasını öldürmüş olan birisi. Bu size kimi hatırlatıyor ? Evet, Tyrion Lannister.Şimdi Tyrion ile Oedipus arasındaki benzeliklere bir bakalım.

Tyrion

-Tyrion’ın sıradışı, paytak bir yürüyüşü var.
-Kral Toprakları’nı kurtarıyor fakat nefret edilmekten kurtulamıyor.
-Babası Tywin tarafından dışlanmış, hatta babası onu çocukken öldürmeyi bile düşünmüş.
-Babası Tywin’i öldürmüş.

Oedipus

-Oedipus’un ( kelime anlamı şiş ayak) ayakları bağlı olduğu için yamuk bir yürüyüşü var.
-Thebai’yi kurtarıyor fakat nefret edilmekten kurtulamıyor.
-Babası Laius tarafından dışlanmış, hatta babası onu çocukken öldürmeyi bile düşünmüş.
-Babası Laius’u öldürmüş.

Yani kabaca bakarsak birbirlerine benziyorlar peki ama diğer detaylar ne ?

Joanna Lannister

Joanna ölmemiş miydi ? Evet, hikayede ilginçlik . Onun ölümünü kesin doğrudur dememek kaydıyla şöyle çözmeyi planlıyorum Joanna, Tyrion’ın gerçek annesi değil.
Bir rahim ve doğum kanalı, kişiyi biyolojk anne yapmaz. Eğer ben yumurtalarımı alsam ve kocamın spermleriyle dölleyip birisinin rahmine yerleştirsem bu o kişiyi çocuğun gerçek annesi yapar mı ? Hayır. Tyrion’ın doğumu taşıyıcı anneliğin ilk örneklerinden biridir.

Peki Tyrion’ın gerçek annesi kim ? Daenerys. Peki ya babası ? Drogo. D+D=T. Bu Teoriyi destekleyen ipuçlarına bakmadan önce Tyrion ile Daenerys’in çocuğu arasındaki benzerliklere bakalım.

Rhaego ve Tyrion
Mirri Maz Duur’un dediğine göre Dany iğrenç bir şekilde bozulmuş, yarı insan yarı yaratık bir şey doğurmuş.
images
“Canavar gibi” dedi Mirri Maz Duur… “Eğri büğrü. Onu ben çektim çıkardım. Şekli kertenkele gibiydi, kördü, kuyruk gibi bir çıkıntısı vardı ve kollarının arasında yarasa kanadı gibi bir deri parçası vardı."
Tyrion, neredeyse Rhaego’nun tüm bu özellikleriyle ilişkilendirilebilir. Mesela Tyrion’a bazı yerlerde şöyle sıfatlar yakıştırılıyor:

Canavarımsı ve Eciş Bücüş

“Eğri büğrü küçük maymun şeytan"

“Küçük yamuk canavar"

''Kafan bir canavarınki kadar büyüktü diye işittik, neredeyse vücudunun yarısı kadarmış. Sert, siyah saçların ve yanaklarında siyah kıllar varmış. Kem gözlerin, aslan pençelerin… Dişlerin çok uzunmuş ve ağzını kapatamıyormuşsun. Bacaklarının arasında da hem bir kızın hem de bir erkeğin cinsel organları varmış."

Kuyruklu

“Söylendiğine göre, tıpkı domuzlardaki gibi sert, kıvrık bir kuyruğun varmış."

Pullu ve Kanatlı

Dany ve Drogo’nun çocuğu olarak ele aldığımız için pullu ve kanatlı olması ejderhalarla ilişkilendirilebilir.

Taşıyıcı Annelik

Leydi Joanna ve Daenerys aynı zamanda hiç yaşamadığı için işi taşıyıcı anneliğe bağlamak bir sorun gibi görünüyor. Ama aslında Mirri Maz Duur bu boşluğu dolduruyor.
indir
Mirri, zamanın geriye döndürülmesinden bahsediyor:

“Güneş batıdan doğup doğudan battığında o geri gelecek, daha önce değil."

Başka bir deyişle, Dany’nin kocası geri dönmeden önce zamanda bir geri kayma -burada güneşin tersten doğmasıyla sembolize edilmiş- olmak zorunda. Quaithe de zaman yolculuğundan söz ediyor:

“Kuzeye varmak için, güneye gitmelisin. Batıya ulaşmak için, doğuya gitmelisin. İleri gitmek için, geriye dönmelisin."

Geriye dönmelisin… zamanda. Geçmişte olan bazı şeyler, gelecekte ortaya çıkmalı ve gelecekte olacak bazı şeyler geçmişten gelmeli. Bu bazı şeyler, Dany’nin doğmamış olan bebeği, yani Rhaego. Mirri, Drogo’nun ruhunu kullanarak Rhaego’yu önceden oluşmuş olan bir rahime naklediyor. Böylece Rhaego, biyolojik babasını öldürmüş oluyor. Geçmişe döndüğümüzde, Joanna’nın gerçek fetüsü yaşamamış ve yıllarca ölü olarak kalmış, ta ki Mirri’nin kan büyüsü onu günümüze getirene kadar.
''Ona dokunduğumda eti kemiğinden ayrılıverdi ve içi kurtlarla, çürümüşlükle doluydu. O şey, yıllardır ölüydü."

Mirri, Daenerys’in taşıdığı Joanna’nın fetüsünün yıllardır ölü olduğunu kabul ediyor.
Buradan sonra Teorinin sahibi kısa bir özet geçip Tyrion’ın geleceği ile ilgili tahminlerde bulunmuş ama hiç katılamıyorum bu tahminler konusunda kendisine. Mesela bir yerde Tyrion ile Daenerys’in evleneceğini söylemiş ki bence bu neredeyse imkansız.Ayrıca şimdi Oedipus ve Tyrion arasında bir benzelik daha gösterebiliriz.İkisi de bilmeden babalarını öldürüyor. Tyrion büyü nedeniyle bilmeden Drogoyu öldürürken Oedipus tanımadan babasını öldürüyor.Ayrıca Tyrion bilmeden sözde annesinin ölümüne sebep olurken Oedipus ise istemeden öz annesinin ölümüne sebep oluyor.

Her neyse sizin de eklemek istedikleriniz varsa öğrenmek isterim. Aslında kendi eklemek istediğim noktaları yazıya düzgün bir şekilde ekleyemeyip çıkardım ama zaten hiç önemli noktalar değillerdi.Umarım derli toplu bir şekilde yazabilmişimdir en azından orjinal teoriyi. Sağlıcakla kalın :slight_smile: .

Öncelikle hoş geldin…Teori hakkında fikrim yok ama Teori üreten arkadaşlara karşı çok hassasım.Teorinin yanlış veye doğru olması önemli değil sonucta bir emek var.Ordan alıyorsun,burdan alıntıyorsun o da yetmiyor tercume ediyorsun,yazıyorsun vs.zor iş. bu yüzden bastım Favı geçtim.Tekrar hos geldin.

Çok teşekkür ederim. Kesinlikle haklısın zaten doğruluğuna pek ihtimal vermememe rağmen yine de paylaşmamın nedeni de ortada gerçekten bir emeğin olması

Hoş geldin. Şuraya kadar pür dikkat okudum, zira iki karakter hakkında gerçekten de ciddi bir benzerlik görmek hoşuma gitti ve bunun altından bir şey çıkar mı merak ettim. Lakin işte o kısımdan sonra koptum yani. Yorum yapmaya gerek duymuyorum, kuramı yazan arkadaş baya uçmuş ve Mirri’nin sözlerini de çarptırmış. GRRM bu kadar uçuk, suyunu çıkartan bir fantastik kitap yazmaz, nitekim kendisi böyle şeylere dikkat eden, tadında bırakmaya özen gösteren biridir.

Evet ben de arkadaşın coştuğunun farkındayım hele ki kendisinin Tyrion’ın geleceği konusunda da aşırı uçuk tahminleri var zaten direkt imkansız diyorum ancak Martin hikaye olarak olmasa da karakter/kişilik olarak Oedipus’dan esinlenmiş olabilir bence yani aralarında gerçekten bir benzerlik var bu benzerlikler dikkatimi çektiği için paylaşayım belki bu mevzu sayesinde başka şeyler bulabiliriz diye de yazdım biraz da bu konuyu

Bu konu üzerinde düşünmeye değebilir, zira var Martin’in böyle olayları; efsaneler, karakterler üzerine benzerlikler paralellikler kurmayı, esinlenmeyi seviyor. Fantastik yazarları genelde böyledir zaten. Teşekkür ederiz. :slight_smile:

Oedipus ve Triyon arasinda o kadar da benzerlik yok.
Öncelikle Oedipus gercek babası tarafından dışlanmasının bir sebebi var o da kehanet kehanetten dolayı öz çocuğunu terk ediyor. Burada gerçek babası droga denilmiş ama dragonun bir terk etme durumu yok. Kastedilen eğer tywin ise yine elimizde kalıyor. Tywin’in Triyon’ı dışlaması Oedipus’un dışlanmasına hiç benzemiyor.
İkinci olara Oedipus ve Triyon’ı kahramanlıkları da farklı Oedipus fiziksel güçleriyle kahraman olurken Triyon zekası ile kahraman olmuş birisi.
Ve eğer Martin Triyon’ı yaratırken Oedipus’tan esinlendi ise Oedipus’un genel olarak vermek istediği mesaj insan kaderinden kaçamaz şeklinde bu mesajın Triyon’ın hikayesine nasıl evrilecek bu da bir soru işareti.
Son olarak hoşgeldin teorinin fazla tartışılacak bir yeri yoktu ama yinede bir değineyim dedim.:slight_smile:

Bence Tyrion daha çok madenlerde yaşayan altın zengini cüce(bkz lotr) temasından esinlenerek oluşturulmuş bir karakter.

Zeki Lann eğer cüce çıkarsa çok troll olur bence. Ya da daha çok küçük bir ironi.

Öncelikle hoşgeldin. Teoriyi okudum ancak ben daha çok eleştiri yapacağım. Martin’in yarattığı bu evrende bahsettiğin taşıyıcı annelik yok. Evet bazı nedenlerle geçmişe bakabiliyor ve Hatta Bran’ın müdahale ettiğini söyleyebiliyoruz. Ama diğer türlü, bugün olan bebeği geçmişte bir başka kadının rahmine yerleştirmek o zaman için imkansız.

Öncelikle hoşgeldin. Teori için söylenecek tek şey uğraşıp çevirdiğin için teşekkürler. Teoriyi yazan arkadaş gerçekten uçmuş. Ben Tyrion kurgulanırken iki karakterden esinlenildiğini düşünüyorum. İlki gerçek bir kişi İngiltere kralı 3. Richard diğeri ise mitolojik bir karakter olan Fafnir. Fafnir ile olan benzerliğini https://forum.gameofthronestr.com/t/ragnarok/9118

Ragnarok isimli teori konumda anlatmıştım (bu arada sayfanın urlsini ekledim ama telefondan yazdığım için umarım doğru yapabilmişimdir​:grinning::grinning:)