Daemon Blackfyre’ın Ejderha Doğumu Kehaneti

Dunk ve Egg serisinin üçüncü kitabında yer alan garip bir kehanet. Bilmeyenler için özet geçeyim seriyi, Dunk Ser Uzun Duncan ve Egg de 5. Aegon oluyor. Aegon şeride 10 yaşında ve soylu olmayan şövalyemiz Duncan’ın yaveri. Bu Duncan da sonradan Egg kral olunca kral muhafızları komutanı oluyor.

Öncelikle ana şeride çok üstünde duruldu mu hatırlamıyorum. Ancak bu şeride Targaryenlerin birtakım kehanet güçlerinin olduğu, yani rüyalarla metaforik de olsa geleceği görebildiklerinin üstünde epey duruluyor.

Bu Aemon Blackfyre, aslında ilk Aemon Blackfyre’ın oğlu. İlk isyan bastırıldığı zaman aile Doğuya kaçmış ancak sonrasında bu Aemon Westeros’a gelerek tekrar bir hizipçilik faaliyetine başlıyor. Aemon daha önce kardeşlerinin ölümü başta olmak üzere pek çok rüya görmüş ve tutmuş. Ejderha yumurtasının kardan kalede çatlaması üzerine bir rüya daha görüyor ve bunu gerçekleştirmek üzere çeşitli ayarlamalar yapıyor. Bu kardan kale, Akkale denen Butterwall hanesinin mekanı. Bu hanede zamanında Değersiz Aegon’un bıraktığı bir Ejder yumurtası var. Bunun üzerine burada destekçilerin toplanması için(kehanete güvenerek) paravan bir turnuva yapılıyor. Aemon saçlarını boyayarak katılıyor. Tabi turnuva paravan Aemon’a turnuva kazandırılacak. Ejder yumurtasını turnuva ödülü olarak alacak.

Tabi Dunk ve Egg de her şeyden habersiz turnuvaya dahil oluyorlar. Ancak bir şekilde olayların içine girerken Aemon Dunk ile çok ilgileniyor. Rüyasında kendisini gördüğünden bahşediyor. Duncan’ı kardan kalede görmüş. Kendisinden beyaz pelerin varmış. Ejder yumurtası çatlamış ejderha doğmuş. Bu yüzden seni kral muhafızı yapayıma falan getiriyor işi.

Her neyse kehanetle ilgili olmayan bazı ara olaylar sonucunda Duncan’ın da yardımıyla enseleniyorlar. Brynden Rivers millet gelip de burada Blackfyre’ları anmasın diye kaleyi yıkıypr. Ardından çocukta kehanet yeteneğinin olduğunu ancak yanlış yorumladığını, Ejder derken kast edilen kişinin Egg Yani Aegon olduğundan bahşediyor. Teşekkürler Brynden reyiz, ama bence bizi fena yiyorsun.

Şimdi gençler ben şahsen bunun aşırı zayıf bir açıklama olduğu kanaatindeyim. Egg orada Daenerys’e benzer bir değişim, yeniden doğma denebilecek hiçbir şey yaşamıyor. Diğer hikayelerde olduğu gibi köşede durup hadi Duncan abi kır ağzını yüzünü sen yaparsın diyen tarafta sadece. Öte yandan Aemon spesifik olarak Akkale’yi söylemiyor. Kardan kale diyor sadece. Bu akkale olarak yorumlansa da bunu yorumlayan Martin’in kendisi değil, Evren’in içinde yaşayan ve yanılabilen insanlar.

Peki bu durum ileride, misal bizim zamanımızda olacak olan başka bir olaya delalat ediyor olabilir mi? Kardan kale aslında başka bir kale olabilir mi? Duncan sandığı kişi aslında onun soyundan gelen ya da ona benzeyen biri olabilir mi? Ya da daha başka anlamlar mı var?

Evet fikirleriniz nedir?

Azor Ahai Kehanetinin "Taştaki yaratıkları uyanacak" Kısmı Sizce Ne Zaman Olacak?

Aklıma bir düşünce geldi. bu yumurta iyi kraliçe Alysanne Targaryen’ın ejderhasının sura bıraktığı yumurta olabilir.kardan kale de surun ötesinde bilmediğimiz bir yer de olabilir. Bu yumurta belki oraya taşınmıştır. Ayrıca Duncan Zamanında yaşlı dadıyla sevgili olup çocuğu olmuşsa belki hodorda bu soydan gelen kişidir

Evet kardan kale deyince akla ilk gelen şey kuzeyle ilgili olan şeyler.

Hodor meselesini tuttum. Hiç aklıma gelmemişti. Brandon geçmiş vizyonlarda uzun boylu birinin kışyarında bir kızı öptüğünü görmüştü. Ben de bu Duncan bizim Stark kızlarından biriyle mi oldu acaba düşünürken Hodor’un atası olması aklıma yattı skks.

Ama şu da var, benim de aklıma Brienne gelmişti. Çünkü Kalkanını Duncan’ın sembolüyle boyamıştı. Zaten erkek gibi göründüğü için bizim eleman bir benzerlik kurmuş olabilir sembole odaklanıp. Gerçi o sırada Duncan kendi armasını kullanmıyordu sanırım.

Bu Dunk ve Egg serisinde karşılaşılan kişilerden nerdeyse hiçbiri boş değil. Mesela ikinci kitaptaki leydi Rohanne de Lannisterların büyük büyük annesi.

Yüce yürek hayaleti de Sansa içinde "Kardan kalede bir devi katlediyor demişti " bu kardan kale Winterfell olabilir ama seride kış geldiğinden her yerde olabilir.
2 ayrı yerde kardan kale söylemi ilginç
Yeri gelmişken tekrar yazayım Daenerys’in ejderha yumurtalarını çatlatması için benim bir teorim vardı.
Evrenle ilgili bildiğimiz şeyler
1 evren büyülü bir evren
2 Ejderhaların dansından berin takriben 150 yıldır büyü yok ve 5. kitapta sürekli büyünün geri döndüğünden bahsedildi ejderha ve ulukurtlar delil
3 Ejderhalar, ulukurtlar büyülü yaratıklar
4 serinin başında ilk Ulukurt ve WW ler görüntü yani büyünün döndüğü vurgulandı
şimdi bu 4 bilgiden hareketle Daenerys!in taşlaşmış yumurtalarına gelelim
büyü yokken ejderha yumurtaları taşlaşamaz mı ? Daenerys!in hamileliği sırasında gördük yumurtalara aşama aşama normale döndü ve Daenerys bu dönemde de en çok siyah yumurta ile bağ kurdu diğerlerini onun kadar hissedemedi.
En son olarakta kara büyüyüde işe dahil ederek 3 ünüde çatlattı.
buradan benim demek istediğim Daenerys çok şanslıydı, doğru zamanda yumurta ve onlara sahip olacak büyüye sahipti. Kara büyü işin içine girmese de diğerlerini olmasa da siyah yumurtayı kesinkes çatlayacaktı
tabi benim fikrim
şimdi gelelim senin teorine Benim Jon la ilgili teorimi biliyorsun dirilirken bu deniz ejderhaları hatta taşlaşan ejderhaları uyandıracak (belki abartıyorumdur bu kısımda )
Jondaki kral kanı yüzünden AA olmasından dolayı Büyük ihtimalde Winterfell de böyle bir yumurta çatlama olayı beklerim. Yumurtayı nereden bulacak dersen bence zaten Winterfell de var nerde mi ? Çünkü Buz ve Ateşin Evreni kitabından Deli kralın Ejderha kayasında yumurta arattığını bulunan yumurtanında taşlaşmış olduğunu biliyoruz. O taşlaşmış yumurta çatlamaya hazır olarak orada bekliyor bence belkide yanılıyorumdur yine herşeryi Jon a yoruyorumdur :smiley:
Yumurta orada çünkü bu Jon un meşruluğuna da bir işaret diyorum Targlar asla piçlerine yumurta vermemiş hatta bir kral döneminde piçine yumurta veren prens bayağı bir sorun yaşamıştı, hatırlamıyorum kim çok önceden duymuştum bu kısmı ama piçlere yumurta verilmediğini biliyorum, eminim
neyse ben 2 yerde geçince bu kardan kale gerçek ve büyük ihtimal Winterfell diyorum çatlatacak olanda Jon!.

Peki Duncan hikayenin neresinde?

Bence 2 ayrı kehaneti tek gördü yada birleştirdi kehanetleri yada yada soyundan birine işaret
6. kitapta Duncan’ın soyundan gelen biri olacak bunu biliyoruz Teoriler Brienne ve Hodor etrafında dönüyor ben Hodora daha yakınım ama o dönemez şuanda geri ve dönse de Beyaz pelerinli olamaz :smiley:
Brienne de zor gibi soyunda piç lazım ama asil soyda piç bilinir ama yine hikayelerden biliyoruz Duncanda piç olmasında ve piçlikten endişeliydi bunu kendi soyuna yapmaz bence

İnsanların alınlarında kimden geldiği yazmıyor :D. Bence sadece bir benzerlik kurmuş olabilir. Beyaz pelerin için de illa kral muhafızı olması gerekmez başkasından çökebilir, misal Jaime ile takılırken elbisesine bir şey olur Jamie al bunu diye pelerinini verir vs.

Aemon değil Daemon Blackfyre babasıyla aynı adı. Hodor’un Dunk’ın soyundan gelme ihtimali yüksek ama Brienne olması imkansız bana göre Dunk’ın bir çocuğu nasıl Tarth hanesinin başına geçebilir ki. Brienne’in onun sembolünü taşıması ona özenmesi sadece onun gibi uzun olduğu ve kral muhafızı olmak istediği için.

Brienne’nin Dunk’un soyundan geldiği meselesi GRRM onaylı bildiğim kadarıyla.

Ama şu var, Dunk’un belki bir kızı olmuşsa o Tarth hanedanından biriyle evlenmiş olabilir bir şekilde.

Evet o aklıma gelmedi o şekilde olabilir.
Hatta ilk Dunk ve Egg kitabında kuklacı bir kadın vardı Dunk’ın hoşlandığı o kadından olabilir belki bu kız.

benim bildiğim kadarıyla grrm sadece kargaların ziyafetinde bir karakter dunk’ın soyundan demişti. direk brienne demedi. sonra açıklama yaptıysa bilmiyorum.

Öyle bir açıklaması da oldı galiba.

Ama bence tartışmaya açık olmayacsl şekilde Minik Paul Dunk’un soyundan gelme. Kılıçların fırtınası povunu okuyun

@The_Sworn_Sword senin de dikkatini çekmediyse bakmanı öneririm özellikle.

piç olur çocuk ve Tarth hanesi niye piçle evlensin ki Dunk ta öyle çapkın her yerde piç bırakacak biri değildi

Rohanne Webber ve Tanselle buna güldü.

Sanki Targaryen hanedanı söz konusu hanedan. Hem böyle tek çapta bakmayın al sana senaryo

Dunk piç kız bırakır

Piç kız Tarth hanedanı içinde yetişir eşlikçi olarak

İyi bir Tarth vassalı kıza aşık olur ilişkiye girer kız ona çocuk verir.

Adam çocuğu meşru yapar varisi olmadığı için

Çocuk hanedanın başına geçrr bir kız sahibi olur

Kız da Tarthla evlenir

Oldu işte. Tamamen spontane. 277282 tane senaryo yazabilirsin. O kadar zor değil yani.

bence dunk’ın soyundan biri içinhodor hikaye açısından daha güzel olur. hem önemi için bir dayanak olur. bence hodor’un hikayesi dizidekinden daha karmaşık olacak zaten.

Her ikisi de olabilir.

Herif Aegon gibi özenle saçmış tohumlarını.

tarth hanesinden brienne pek ihtimal vermiyorum ben ama hodora bende daha çok ihtimal veriyorum
Dunk ta öyle çapkın bulduğu kızla olan biri değildi diye biliyorum kendi piç olmaktan korkarken ardında piç/piçler bırakmakta yakılmaz bence ona

Dunk bulduğu kıza yürüyen birisi tam olarak :smiley:

nerde bahsedildi bundan
dunk ve egg hikayelerinde tam tersi vardı

Dunk ve Egg serisinde tam tersi mi vardı?

Seri o şekilde gitti tamamen. Bulduğu kıza yürüyen birisi.