Daenarys'e sürekli torpil yapılması

Peki insanlara dizide bir rolü olması mı zor geliyor ben anlamıyorum açıkçası.Bence ortada bir torpil geçme olayı yok,seri boyuna hem dizi de hem kitapta bence kimseye torpil geçilmedi sadecevap olması gerken oldu.

başka yerle karıştırdım dönücem bu gönderiyi düzenleyeceğim az başım ağrıyor şuan

Geçmiş olsun :slight_smile:

@Gilgamis’in söylediğine katılıyorum. Dany hiçbir zaman kaybedeceği bir savaşa girmedi ki de torpilli olsun? Meeren’de iş yönetmek olunca batırdı zaten, o kadar.

Daeneryse torpil yapıldığı yok, o da her ana karekter gibi kendisine çizilmiş yolda gidiyor ve bi şekilde başına gelen belalardan kurtuluyor. Zamanından önce ve ya sonra ölemez. Daenerys üzerindeki bu torpil illizyonu hikayesinin Essosda yalnız geçmesinden dolayıdır. Westerosda geçen hikayelerin çoğu bir biriyle bağlı. Ölücekler ölüyor, Daenerys gibi önceden ölmemesi planlananlar ise bi şekilde kurtuluyor ve yükseliyor, bu yüzden sağ kurtulanlara torpil geçildi, haksızlık bu gibi görüşler ortaya çıkmıyor. Daenerys de ise hikayesi tek devam etdiyi ve etrafında ölen hiç ana karekter olmadığı için böyle bir torpil düşüncesi ortaya çıkıyor.

Mesela Arya hikayesine bakıldığında aslında şansının haddinden fazla yaver gittiğini göre bilirisiniz. Normalde onun yaşındaki bi kız çocuğu düştüğü durumlar söz konusu olunca GRRMnin yaratdığı dünyada 50 kere tecavüze uğramalı 10 kere öldürülmeliydi ama sağ salim Bravoosa kadar gidib çıkabildi.
Baelish hikayesinde aynı şey geçerli. Tamam çok fazla plan kuruyor ve çok önemli hamleler yapıyor ama bir çok noktada spontan bi şekilde büyük şanslar onun karşısına düşüyor ve o bunları çok akıllıca değerlendiriyor.
Hapsedilişine kadar Cerseinin de büyük oranda şansı yaver gidiyor. Kendi zekasının ve gücünün pek etkisi olmadan düştüğü kötü durumlardan kurtuluyor.

Bunun sebebi muhtemelen Harrenhal’da onlarca kadın varken daha bir çocuk olan ve oğlana benzeyen Arya’ya kimsenin ilişmek istememesinden kaynaklı. Öte yandan Bolton’un kahya yapması ve nispeten işe yarar bir konuma yerleştirmesinin de etkisi var tabi. O kadar kadın varken kahyaya tecavüz edip işlerin aksamasını sağlamak kimsenin işine gelmez. Hele ki yöneticisinin Roose Bolton olduğu bir kalede…

sana ve herkese cevabım <3
Dany ye torpil dizi için geçerli kitap için söylediklerinze katılıyorum
özellikle 6. sezondan sonra kitaptanda kopunca Jon, Arya gibi karakterlerde dahil (halkın en çok sevdikleri ) bir öne çıktılar. Diğer karakterler yine birşeyler yaşadılar

Peki bu öne çıkarmada senaristlerden çok yazarın etkisi olmuş olabilir mi?Demek istediğim eğer kitapta başka bir karakter ağırlıklı olsa dizi de onun üstünden dönmek zorunda kalacaktı.Bana göre hem dizinin hem hikayenin gidişatı için bu zaten olacaktı ve olmak zorundaydı.Yani bir torpilden çok bir süreç var önümüzde.

aslında öne çıkma
kitaplardan kullana bildiklerini kullandılar son olarakta ellerinde martinin mektubu kaldı buna halkın sevdiği görmek istediği karakterleride ekleyince ortaya nasıl olur bilmem bir harmoni çıktı :smiley:

Daenerys dizide basardiklarinin hangisini kitapta basaramis da “dizide torpilli” deniyor, anlamiyorum.
Kitap serisinde Dany karakterini en son Dothraklar tarafindan etrafi çevrilmis halde biraktik; o yüzden dizide bu olayin gerçeklestigi 5.sezon finaline kadar ortaya çikan Daenerys hikayesini ele alalim.

Ne oldu kitaplarda? (özetle)
Dany sirasiyla Astapor’u, Yunkai’yi ve Meereen’i fethetti. Tüm bu esnada Lekesizler ve bir grup parali askerle askeri güç elde etti. Ölmedi; gücüne, elde ettigi konuma veya psikolojine büyük ölçüde zarar verecek bir olay yasamadi.

Dizide ne oldu? (özetle)
Dany sirasiyla Astapor’u, Yunkai’yi ve Meereen’i fethetti. Tüm bu esnada Lekesizler ve bir grup parali askerle askeri güç elde etti. Ölmedi; gücüne, elde ettigi konuma veya psikolojine büyük ölçüde zarar verecek bir olay yasamadi.

Dolayisiyla, neye göre Dany’ye dizide torpil yapilmis oluyor?
Dizide basardigi her seyi, kitaplarda da basarmis. Dizide vardigi noktaya, kitaplarda da varmis.

Neyden bahsediyorsunuz siz o halde?
6.sezonda olanlardan mi? 7.sezonda olanlardan mi?
Yani mesela atiyorum; 6.sezonda Dany’nin Dothrak esaretinden kurtulmasi ve onlari birde gücüne katmasi mi Dany’ye yapilmis bir torpil?
Ortada kitap yok, o halde neye göre kiyaslama yapip “Dany dizide torpilli” sonucunu elde ediyorsunuz?
Dany kitapta da kurtulacak Dothraklardan ve büyük ihtimalle onlari kitapta da gücüne katacak. Martin bunu yapmayacaksa, önümüzde iki seçenek var : Dany Dothraklarin elinde ölüp gidecek. Veya Dany Vaes Dothrak’da yasamaya mahkum edilecek. Dolayisiyla bu karakter 7 Kralliga asla geri dönemeyecek. “Ee o halde neden Daenerys diye bir karakter vardi o zaman?” diye soracagiz haliyle.

Aydinlatin beni. Torpil nerede?

Aslında bu pek doğru bir sonuç değil zira Dothraklardan Dany hala daha kurtulamadı. Elbet sonu Vaes Dothrakta bitmeyecek, bir şekilde kurtulacak, ama bunun nasıl olacağı seri için çok önemli bir nokta. Böyle zor durumlardan Martin insanları kurtarsa bile mutlaka karakterlerinin belli oranlarda değişmesini, kendisinden bazı şeylerin gitmesini sağlıyor. @TheWitcherer’ın kurduğu Duskandale benzerliği bence bu noktada önemli. Hayır Aerys gibi delireceğini sanmıyorum ama Jon Snow’un dirilişine benzer biçimde eksisinden daha karanlık bir hale gelebilir gördüğü kötü muamelerden dolayı.

Öte yandan dizide gerçekten Daenerys’in kurtulması çok oldu bittiye geldi. Ben yanmam dedi ve tüm Khalları yaktı. Sonra da Targlar yanmıyor abi diyen ergenleri tekrar başımıza sardı. Yani son kısım için torpil diyebiliriz ama bu Dany’e özgü bir şey değil, dizinin son zamanlarda geldiği noktayla ilgili bir şey. Jon Snow da son zamanlarda oldu bittiyle kurtuldu hep hatta Jaime bile.

Allah aşkına orada ne yaşayabilir de karanlık bir karaktere bürünecek? Dothrakları siz ne sandınız? :unamused:Ayrıca kızın yanında Drogon var, dizide olduğu gibi bırakıp gitmedi.

Daha demin kraliçeyken, bir eli yağda bir eli baldayken beş para etmez yabaniler tarafından esir tutulup aşağılanmak kadar kötü bir şey yoktur. Birde muhtemelen dünyanın tepesine binecek aygır olayının fos çıkması ve bunun yüzüne yüzüne vurulacak olması da işin cabası.

Drogon yanında ama kontrolü ne kadar sağlayabiliyor tartışmalı.

He yani daha önce hiç gururu incinmedi, aşağılanmadı vs. Bu kız böyle büyüdü zaten, alışık olmadığı bir şey değil. Sansa tam senin söylediğin olaylar zinciri yaşıyor hem daha önce böyle bir şey de yaşamadı: lakin hala aynı, karanlık bir şey olmadı.

Ejderhaya bindi en son sahnede, Dothraklar gelirken. Yani gayet kontrol altında tutuyor bence

Bir insanın tepeden en dibe düşmesi en kötü olaydır her zaman. Özellikle psikolojik olarak sonradan yükselmiş olan insanlar için bu durum geçerlidir. Sansa çok kötü olaylar yaşadı ama asla çok düşmedi. Kendisi en kötü ihtimalle Lady of Winterfall olacaktı. Ama burada tüm hayatı boyunca aşağılanmış, sonrasında bulduğu ejderlerle tanrılar katına çıkmış olan bir kızın tekrardan fahişeden hallice konuma düşürülmesinden bahsediyoruz. Üstelik Targaryenler kibirli, gururlu ve her zaman deliliğe müsait bir aile.

Bilemem bence Drogon’a rağmen gene de esir düşecek, diziden farklı bir ilerleyiş olacağını zannetmiyorum.

O delirme konusuna tekrar girmek istemiyorum.

Oldu bittiye gelmesi neyi degistiriyor ki? Sonuca bakacaksin. Nedir sonuç? Kurtuldu.
Kitapta da kurtulacak, bunun sebeplerini önceki yorumumda açikladim.
Yani nasil kurtulmus falan, konu bu degil.
Dizide bu noktada Dany’nin diziye has olan yanmama özelligini kullandilar. Ki belirteyim, bu özelligi ejderhalarin dogumu olayindan sonra ilk defa kullandilar.
Kitapta böyle bir özelligi olmadigi için, Dany baska sekilde o esaretten kurtulacaktir; nasil olacagi Martin’e kalmis artik!
Ama iste bak, sonuç ayni : Kurtulus.
Dolayisiyla, ne torpili?

@YeniAy_Ottoman :kissing_heart: :kissing_heart: :kissing_heart:

Sansa, kraliçe olacaktı. Bütün o hayaller vs. döşese düştü. Diğer başlıkta baya çok aşırı çekti, kötü şeyler yaşadı vs. borcunu ödedi dedin; şimdi geri vites attın. :grin:

Kibir gibi şeyler doğuştan değildir, öğretilir. Bu kız buna sahip olamadı çünkü olacak bir konumda değildi. Esir düşmek elbette iyi bir şey değil ama teknik olarak bu adamlar da kızı Dosh Khalene almak isteyecekler, aşağılanma vs ne yani? Kırbaçlanıp, küfür mü yiyecek sürekli? Daha yaşanmamış bir şeyden de bahsediyoruz.

Dizinin aynısı olamaz çünkü ejderha yoktu, şimdi var ve yanmaya bağışıklık değil. Benzer ilerler ama aynı olmayacaktır ve ejderha işin içinde olacaktır zira kurtarmaya gelen de yok

Two Sisters ittifakı demek :unamused:. Olsun hepiniz gelin ben savaşırım.

Martin asla tamamen sonuca bakan birisi değil işte mesele burada. Yani insanlar çok zor durumlardan kurtulabilir. Ancak bu zor durumlar karakterde bir iz bırakır ve kurtuluş ise öyle tesadüfe bağlı olmaz. Atlıların son anda yetişmesi, inanılmaz bir büyüyle kurtulmak falan.

Hayır hiçbir şekilde geri vites atmadım. Hala aynı görüşteuim. Sadece ikisinin farklı boyutlarda olduğundan bahsettim. Arya da ciddi zorluklar çekti ve Bran’da. Ancak Arya ve Bran delirdi mi? Hayır delirmedi. Sansa’nın çektikleri bu ikisinden fazla ama ayrı seviyede değil. Kaldı ki burada iki ayrı insandan bahşediyoruz.

Muhtemelen bunlarun çoğu olur. Psikolojik olarak ağır hakaretler de ederler. Sansa’nın durumunun kat be kat daha fazlası gibi. Ejderha kurtulmasında rol oynar ama sadece şimdilik.

:joy:

Ama bizim konumuz torpil. Bu baslikta Daenerys’in dizide her türlü olaydan kurtulmasi elestiriyor, ve bundan dolayi torpilli oldugu iddia ediliyor. O yüzden tabi ki basitçe neticeye bakacagiz, konu bunu gerektiriyor.
Burada esas soru su olmali : Kitapta da kurtulacak mi?
Bu kadar. Detayini inmemizi gerektiren bir konu degil, dedigim gibi, torpil’den bahsediyoruz.
Dizide basardiklarini kitapta da basariyor mu?
Kitapta da Dothrak esaretinden kurtulacak mi?
Bunlara bakacaksin.
“Kitapta Dothrak esarestinden ne sekilde kurtulacak, bu esaret onu ne kadar etkilemis olacak?” seklinde degil.

Aslında bu konuda aşağı yukarı seninle aynı çizgideyim. Farklı olan tarafı ise şu ki Daenerys’in dizideki kurtuluşunun fazla kolay olması.

Yani bir onlarca akıl oyunuyla, onlarca fedakarlıkla zafere ulaşmak var
Birde atlıların son anda yetişmesiyle, okun son anda cellatın kafasını deşmesiyle kurtulmak var.

Asoiaf her zaman zor olan birinci yolu tercih etmiş bir eser. Bu yüzden yorumlarken ana karakter bir şekilde kurtulur şeklinde değil, acaba nasıl kurtulur diye yorumluyoruz. Ancak dizi o Dothrak kurtuluşunu çok yüzeysel ve Asoiafta sık görülmeyecek ikinci şekliyle işledi. Bak bu sadece Dany için geçerli değil. Jon için de geçerli. Hatta Cersei için de geçerli. Benim eleştirdiğim nokta buydu ve bence sizin de katılabileceğiniz bir eleştiri :/.

Kitapta da büyük ihtimal kurtulacak, ama işte nasıl kurtulacak. Martin hep olaylarında gelişim kısmına ve mantıklı şekilde işlemeye dikkat eden bir yazar, hiçbir olayı oldu da bittiye getirmez. Zor olanı tercih eder ve şu ana kadar hikayesini hep ona göre kurgulamıştır. Jaime Lannister’ın 7.sezon 4.bölüm sonunda ölmemesi mesela, ejderhanın küçük dilini gördük be. Bronn son anda atlayarak kurtardı Jaime’yi. Battle of the Bastards boyunca kimse Jon’u öldürmeye odaklanmadı (sıradan bir askermiş muamelesi yaptı yani), tüm ordunun ona doğru koştuğu sahne de direk bir sıralık atın onun üzerine ilerlemesinin ve Jon’un hareket etmemesinin bir sahne sonrasında Jon’a hiçbir şey olmadı, ordular birbirleriyle çarpıştı sadece. Cersei olayını da hiç düşünmedim açıkcası.

Duskundale olayı ise Aerys Targaryen gerçekten Tywin’in üstüne çıkmaya başlamış ve bam! 6 aylık esirlik, bir anda tüm gücünün elinden alınması, bir aşağılanma. Burda delirmesi oldukça doğal geliyor. Daenerys’in durumu da çokta farklı değil. Güç eline geçmiş, ejderhalar var, Barristan Selmy gibi sadık danışmanlar var, bir yatak arkadaşı da var. Meeren’de isyanlar çıkmaya başladı, Dany stres oldu ve bam! Tüm elindekiler ondan alındı ve seriye başladığı yere, güçsüz bir şekilde geri döndü. Burası, Dany’nin kendisiyle ve geçmişiyle yüzleşeceği yer. Öncesinde Daario’yu kullanarak bunları düşünmemeye uğraş gösteriyordu ve artık Daario yok. Delireceğini de düşünmüyorum artık ama kişiliğinde büyük değişimler yaşayacağına eminim, iyi yada kötü.

Edit: Şimdi, hiç değişmediğimi söyleyeceğini ön gördüm bir an, yanlış anlama lütfen. Sadece tahmin de bulundum. Tartışma denilen şey karşındakine kendi fikrini empoze etmeye çalışmaktır, bende senin fikrinin bir kısmını kabullendim ama artık söylediğin her şeye “evet, haklısın” diyeceğim anlamına gelmiyor bu. Afalinaemre’yle de Lady Stonehearth tartışması yapmıştık mesela, sonucunda söylediklerime tam anlamıyla olmasa da katılmıştı. Ben dediklerimşn Dany’nin delireceğine kanıt olarak sürülemiyeceğini onayladım, Randlyll Tarly’nşn yakılması ile ilgili fikrim de bi’ hayri değişti. Bu tartışmanın da önceki tartışmaya ne kadar benzediğini düşünüyor olabilirsin ama benzemiyor bence. O tartışmada Dany’nin bakış açısını unutarak, tamamen karşındakinin bakış açısından yola çıkmıştım, direk kötü olduğunu söylemiştim (ki o daha çok bir tarafa göre kötü olan kişi, diğer tarafın kahramanıdır’la alakalı), şimdi öyle bir durumda bulunmadım.