Daenarys'e sürekli torpil yapılması

@"Queen Arianne"
Hey sakin! :smiley:
Ben sadece merak ettigim için sordum, tartisma disi bir konu yine, bir elestiri veya her neyse iste, öyle degil. Evet Arya var, Sansa da var mesela… Onlar hakkinda ne düsündügünü bilmek istedim, sadece o kadar :slight_smile:

Bir kaç dakika önce başka konuda sürekli Danynin konuşulmasının ilgili bir eleştiri yaptım ama kendimi almayıp bir yorum da ben yapma kararı aldım. Danyni ben pek sevmem ama sevmememin nedeni torbil geçilmesi değil. Ben Dany karekterini sevemedim. Danyni bu kadar göze batmasının nedeni Essosda tek pov karekterin kendisinin olmasıdır. Kitabın son kısmında Barristanın da oraya eklenmesi ile bu bir az dengelendi. 6. kitapta Dany Mereene döndüğü zaman Onun hikayesin bir bölümü Tyrion, Barristan, Victarion tarafından anlatılırsa iyi ola bilir.

@argos Heh mesela senin gibi olup elestirenlere sozum yok benim. Karakteri sevmemissindir tamam buna bir sey demem ama torpil bahanesi arkasina saklanmak nedir?

Şu torpil meselesine kendi yorumumu getirmek istiyorum. Danye bir ayrıcalık tanındığı doğru ama bu bence kurgunun zayıf noktalarndan doğmuş. Mesala Westerosu ele alalım. Batıdaki ana karekterler sayalım: Jon, Ned, Tyrion, Cercei, Arya, Sansa, LF, Catelyn, Tywin, Jamei, Robb, Bran, Jofrey, Brienne, Theon, Stannis, Sam bunu bakış açısına göre azaltmak ve ya artırmak olur. Şimdi bu karekterlerin bazıları öldü, bazıları sakat kaldı, bazılarının kaderi belirsiz. Sonuç olarak bu karekterler arasından sıyrılarak bir şekilde sağ kalmağı başarmış olanlar hiç de yadırgamadık (Arya, Jon, Cercei, ve s).
Esosa döndüğümüzdeyse ilk 3 kitapda tek ana karekter Dany ve onun yanındakı yan karekterlerden başka bir şey olmadığını görüyoruz. Üstelik bu karekterlerden Jorah ve kısmen Barristandan başka pek varlığını hiss ede bileceğimiz neredeyse yok. Neticede Essosta sadece Danynin maceralarına dayanan bir hikaye okuduk ve bu göze batdı. 4. kitapta zaten Dany yok, 5. kitapta Westerostaki bazı hikayeler Essosa taşındı, Aegon ortaya çıktı, Dany kayıp oldu, işler deyişti ama o algı yerleşmiti bi kere. Yani Danye geçilen torpil aslında Jon ve ya Aryanınkinden ( Sansanın öleceğini düşündüyümden onu bu sıraya katmıyorum) fazla değil.
Mesela GRRM Esosa Robb, Eddard, Tywin gibi sevilen ve ya tutulan bir kaç tane karekter koysaydı sonra onları sadist ve beklenmedik bir şekilde öldürerek bizi hayal kırıklığına uğratsaydı Danynin durumu göze batmazdı.

Edit: Drogo 1. kitapta önemli bir rol oynasada kendisi hikayenin genelinde Danynin gölgesinde yan karekter olarak kaldı.

@Argos Güzel demişsin ama Dany’e torpilli denilmesinin genel nedeni kitap değil dizi. Özellikle de 6. sezon. Yanmama meselesi, ejderha şovu vs. Yani kitap hakkında şikayet eden var mı bilmiyorum ama genellikle böyle.

Dany’nin Essos’taki tek karakter olması hikayenin eksikliği sayılmaz bence. Yazar Essos’a bir sürü karakter koymak zorunda değil ki asıl hikaye Westeros’ta geçiyor zaten. Bu nedenle de Essos’ta genellikle sürgün karakterleri görebiliyoruz ve bu kişilerden en önemlisi de Dany. Ben bunun Essos’la alakalı olduğunu sanmıyorum, Dany’nin göze batmasının sebebi belki de serinin fantastik kısmını oluşturmasıdır.

@rhaenys

dizi ya da kitap fark etmez. Essosta yine tek hikaye Danynin hikayesi. Buda onun hikayesinin Sinbadın hikayesine benzetiyor. Mesela hikayede Tyrion Danyden daha fazla macera yaşıyor Vadi, Nehirova, KL, Rhoynar ( dizide Valyria), Volantis, Yaz Denizi, Mereen. Oralarda başına gelen bir çok olaydan kurtulmayı başarıyor. Ama ona yönelik böyle bir algı yok. Sebebi onun hikayenin geri kalanıyla içli dışlı olması tabi birde burnunu kayıp ediyor. Dizide Dothrakların Danye itaati konusunu anlatantan bir sahne dışında öyle abartılıcak sahne yok. O sahne de dizinin zaman ve para konusunda yaşadığı sorunlar yüzünden oldu. Danye torpil yok sadece onun hikayesi diğerlerinden izole olduğu için öyle gözüküyor.

Bana da torpil gibi gelmiyor; her şey tadında. Bir karaktere ısınılmaz anlarım da neden antipati duyulur anlamam :smiley: (yani kötü şeyler yapsa anlarım ama o da yok)

Torpil nedir biliyor musunuz?

Baelish’in tamamen tesadüfler ve haneler arası çekişmeler üzerine kurduğu planlarının tutması torpildir. Kendisine umutsuzca aşık olan Lysa’ya kocasını öldürtmek, Catelyn’i Tyrion konusunda işkillendirmek, Eddard’ın onurlu duruşunu kullanmak ve daha nicesi… Oltayı atıp bekleyen bir adam Baelish. Bir de ne görelim, bütün karakterler ve haneler Baelish’in olmasını istediği gibi oltaya geliyorlar. Yaprak Dökümü’ndeki Ferhunde’den en ufak bir farkı var mı Baelish’in? Bildiğin insanları birbirine düşürmeyi seven dedikoducu tip = Baelish. Ne zeka ama! Gerçek hayatta Baelish gibi birini etrafınızda tutmak ister misiniz?

Bu seride ilk sezon bütün kötülükleri yapıp sonraki sezonlarda günah çıkartmak varmış ya, o zaman herkes sizi seviyor. Küçük bir çocuğu kuleden aşağıya atıp sakat bırakabilirsiniz mesela, nasıl olsa insanlar unutuyor ve sizi reyiz ilan ediyorlar.

Kendine bakan yaşlı dadıyı aşağılamaktan tutun da bütün ailesini Lannisterlar önünde küçük düşürmeye varana kadar bütün şımarıklıkları yapabilirsiniz mesela ilk sezon, nasıl olsa insanlar unutuyor ve bu kız da Ramsay’den çok çekti ama bak şimdi Jon’un yanında durdu diye sizi seviyorlar.

Daenerys’e ordu yağması diye bir şey yok. İnsanların şartlar neticesinde bir araya gelip ittifak kurması diye bir durum var. Cersei saçma sapan şeyler yapmasaydı da Tyrell’ları küstürmeseydi madem. Olenna Tyrell ne yapacaktı başka? Elleria Sand’ın Martell’lerle bir şekilde akrabalığı bulunan Daenerys’i desteklemesinden daha doğal ne var. Tyrell ve Martell’ler bütün yakınlarını kaybetmişken hala aralarındaki husumeti devam ettirip ne yapacaklar? Ordu yağması diye bir şey yok. Torpil de yok. Adaletin yerini bulması diye bir şey var. Daenerys geldiği bu noktayı başından beri hak etti. Şimdi sıra meyveleri toplamakta.

Baelish konusuna yüzde yüz katılıyorum. Fark edilebilir hamleler yapıyor lakin Martin tarafından gözardı ediliyor. Serinin en torpilli karakteri Baelish.

@“Green grace”

Torpil? Baelish? Baelish’in yaptığı planlarda en küçük bir saçmalık tutarsızlık gördün mü hiç? Adam ince ince işliyor planını ve tutuyor. İnsan sarrafı yani. Ve gerçek hayatta Baelish ile evlenirdim ben bırak yakında tutmayı.

Jamie’nin Bran’ı camdan aşağı atmasını 7383838 kere açıkladım bıktım artık açıklamaktan. Kendi çocukları ve Bran arasında bir seçim yaptı tabi ki çocuklarını seçti.

Sansa küçüktü. Artık büyüdü aynı Sansa mı artık değil.

Torpil olayını da açıkladım zaten bence Aegon’un yokluğu sorun olan.

Kimsenin torpilli falan oldugu yok iste arkadaslar.

Yazar/senaristler o karakteri o sekilde yazmis, kimseyi kayirmamislar. Ellerindeki karakterin kisiligiyle, sahip oldugu özelliklerle, sahip oldugu güçle ona bir yol çizmisler.
Dany’nin merhameti, adaleti, hirsi… Baelish’in zekasi, sinsiligi… Tyrion’un zekasi… Arya’nin becerikliligi, inadi… Jon’un iyiligi, savasçiligi… Cersei’nin güçlü kisiligi, hirsi…
Her birinin kisiligi, özelligi gidecekleri yolu aydinlatir. Yazarlar veya senaristler hikaye yazmaz, daha çok yarattiklari karakterlerin hikayesini yazarlar. Karakterler hikayeye ayak uydurmaz, hikaye karakterlere göre sekillenir.
Yazarlar belirli dönüm noktalari belirlerler ama o noktalara ulasmak için kafalarina göre takilmazlar, yarattiklari karakterlerin kisilik ve özellikleriyle o noktaya ulasirlar. Yani yazar veya senarist yarattigi karaktere yapamayacagi seyler yaptirmaz, eger yaptirirsa hikaye yerle bir olur zaten.
Özetle, bu kitaplarda ve bu dizide karakterlerin basardiklari zaten basarmaya güçlerinin yettigi seylerdir. Kimseye torpil yapilmiyor, her karakter sahip oldugu özelliklerle ve yasananlarin olusturdugu durum ve sartlarla yoluna devam ediyor.

Ned neden öldü? Kral Sehri gibi bir yerde adaleti saglamak istiyordu, yasalara uyulmasini, ve son olarak Kral’in istegini yerine getirmek… Ama Ned’in Kral Sehri gibi bir yerde bunu basaracak ve karsisinda duranlarla onlarin mücadele ettigi sekilde mücadele edecek gücü ve özelligi yoktu; sonuç, öldü.

Tabi bu hikayede bir karakterin ölüp dirilmesi gibi olaganüstü durumlar da var. Fantastik bir hikaye her seyden önce, ve bir yazar bu tür bir hikayede güçlü bir karakteri ölüp diriltme sansini kullanir. Bu sayede söz konusu karakterin hikayesinde, hatta genel olarak tüm hikayede bir dönüm noktasi olusur. Bu tür dogaüstü olaylar hikayeye tazelik katar, bir yol ayrimi yaratir, ve genellikle belirli bir amaca hizmet eder. Yani bir karakterin ölüp dirilmesinde, veya bir karakterin dogaüstü bir güce sahip olmasinda da torpil yoktur.

Karakterler hikayeyi belirler, yazarlar bosluklari doldurur, bu bosluklarin içerigi bazen a karakterinin, bazen b karakterinin, bazen de c karakterinin isine yarar.

edit : Bu yukarida yazdiklarim aslinda böyle ‘kisaca’ özetlenebilecek konular da degil. Size çeliskili gelen seyler olabilir yazdiklarimda ama her birinin açiklamasi da vardir. Cok daha uzun ve detayli bir yazi gerek daha düzgün anlatabilmek için :slight_smile:

Baelish o kadar torpilli ki yükseldi, yükseldi ve her şeyini Jon Snow isimli, baş düşmanı ve en büyük nefreti olan Starklar’ın piçine kaptırdı. Ağır torpil var.

D&D Barristan Selmy gibi bir karakteri tek bölümde harcarken, Dany’yi ve Jon’u merkeze yerleştirmesine şaşırmıyorum. Çoğu şeyde basite kaçıyorlar.

Adamlar şeyine takıp Arianne Martell&Aegon Targaryen gibi karakterleri diziye eklemiyorlar hocam. Barristan’ı mı harcayamayacaklar. Benim korkum kitapta Dany ve Jon evlenmeyip dizide evlenmesi.

Bu sezona göre Dany ve Jon birbirini görüyorlarmış. Şimdi şöyle bir durum var ki dizide bize gösterilen Dany tek bir krallık istiyor. Jon karşısına Kuzey Kralı olarak çıkıyor. Üstelik bir Stark olarak. Yani bir düşman. Bilemiyorum nasıl davranır Jon’a.

Güzel lafmış, yaz bi köşeye…LOL :joy:

Solo hikayesi alışıldık GRRM kalıpları haricinde iyi giden sadece Daenerys Targaryen var. Bir de ailesinin başına gelenleri fazla umursamıyorsanız Jon Snow. Ama ben şu bakış açısını anlamıyorum seri realist diye sürekli kötü şeyler olacak diye bir şey yok. Dünyada güzellikler de olur trajediler de. Bu seride genel olarak ciddi bir hata yapan insan atlıların son anda yetişmesi, son anda gelen okun idamdan kurtulması gibi tesadüfi ve zorlama unsurlarla kurtulamıyor. Ya hatasının bedelini acı şekilde ödüyor ya da ödeme bedeli olmadan oyundan çekiliyor. Daenerys şu ana kadar tesadüf diyebileceğimiz bir şeyle ya da zorlama bir durumla karşı karşıyla kalmadı. Ama bu durum bundan sonra olmayacağı anlamına gelmez. Nitekim köle şehirlerini özgürleştireceğim derken çok kötü elinde patladı. Muhtemelen Dothrakların desteğini kazanıp ejderhalarla üstüne binerek halledecek. Ama Westeros’a geldiği zaman elindeki gücü daha fazla kontrol edebilecek mi? İnsanların sevgisini kazanabilecek mi? Daenerys iyi niyetli ama şimdilik gelişmiş bir vizyona sahip değil. Westeros’a olan bakış açısı hain gaspçılardan öteye gitmiyor.

westerosa geldiğinde yanında Tyrion ve Baristan Selmy gibi isimler olacak ama bu isimler Meşru varise (Aegon yada Jon ) karşı nasıl tavır alacak bu da belirleyici olur. Ne kadar gücü olursa olsun Baristan krala yani meşru varise hizmet ermeye yeminli, Tyrion, Jon a belki; Aegon a belli olmaz giderse Dany bunu ihanet sayabilir hatta görebilir
Tyrionun tavsiyesi ile bence Dany Westeros yoluna düşecek (bu tavsiyede bu şehirleri şimdilik bırakın Köleliğin merkezi özgür şehirler önce onları alın sonra burayı alması köle sahiplerini kontrol etmesi kolay olacak diyecek bence ) ama Westerosa geldiğinde Dotroklar yüzünden ve 2 tane de meşru varis olduğundan Dany nin işleri karışır
Dany ilk Aegona gidecektir ama işte sonrasını tahmin edemiyorum
ejderhaya binemeyecek diye de tahmin ediyorum sonrasında bu sahte diyecek bu sahte ise öbürü de (jon ) sahte diyebilir
off kafam karıştı düşünemiyorum ama her türlü Dany Westerosta güven kaybedecek ve bu yavaş yavaş çıldırmasına yol açacak bence

Bir şey soracağım torpil yapılıyor demişsiniz bu ifade genelde dizi için kullanılıyor.Hadi dizide senaristler etkin e kitaplarda da Dany çok hızlı yükseldi hikaye için önemi var ki yükseliyor yoksa neden yükseltsinlerki?

torpil dizi için zaten
hızlı yükselişine gelirsek Martin tüm karakterlerde bunu yapıyor önce hızla yükseltip gözümüze sokuyor sonra biranda o karakter siliniyor yok oluyor
Dany nin farklı olacağını düşünmüyorum ama hikayedeki görevini henüz yapmadı göreceğiz ne yapacak, yapabilecek yada deneyecek