Daenerys Targaryen karakter dönüşümü-8. sezon 5. bölüm analizi

Bölüm görsel açıdan şahaneydi.Çekimler,müzik vs her şey güzeldi.Ama senaryo yine kötüydü.Sadece bu bölüm için değil.7. sezondan beri senaryo berbat.8. sezonda belki düzelir dedik ve 3. bölümle her şeyi mahvettiler.Ondan sonra gelen bölümler de bunun yansıması.
Bakıyorum da ben demiştimciler türemiş.‘Abi biz demiştik dinlemediniz.’ ‘Nasıl da haklı çıktım oo yeah’ diyerek orgazm olanlar. Sizin için seri Dany’nin evil bir karakter olup tüm herkesi yakmasından mı ibaretti? Siz gerçekten bu dönüşümün inandırıcı olduğuna inanıyor musunuz?
Bu aynı şey diyenler gibi 'Abi Arya zaten en başından beri Night King’i öldürmek için hazırlanıyordu.Nasıl anlamazsınız?Not today dedi yani’Yapımcıların daha 6. sezonun sonunda karar verdikleri bir şeyi gelip en başından beri buna hazırlıyorlardı şeklinde savunanlar gibi.
Serinin içine ettiler.Bunu kabul edin artık.Sırf bir karakterden aşırı nefret ediyorsunuz diye veya bir karakteri de aşırı seviyorsunuz diye fanatiklik yaparak gerçekleri görmekten kaçınıyorsunuz.
Jonerys,Jonsa vs diye saçma sapan fan gruplarının seriye bakış açılarını da zaten çok ciddiye almamak lazım gerçi.
Her neyse.Öncelikle Daenerys’in yaptığının yanlış olduğunu herkesin kabul etmesi gerekir. Onu o noktaya getiren olaylar zinciri her ne olursa olsun yaptığı tamamiyle evil bir eylemdi. Yabancı forumlarda ve diziyi izleyenlerin verdiği tepkilerde de herkes şunu soruyordu : ‘Neden?’
Benim Daenerys’in evil bir karaktere dönüşmesi ile ilgili hiçbir problemim yok.Ancak sen bunu inandırıcılıktan yoksun bir senaryoyla 2-3 bölüme sığdırırsan orada dur derim.‘Abi zaten çok belliydi’ diyenler için karakterin daha önce neler yaptığını inceleyelim.
Dothrakilere satılıncaya kadar tüm hayatını abisiyle beraber kaçarak yaşadı.Abisi gözünün önünde evil bir karaktere dönüştü.Bunun bedelini de o ödedi.Onun tacizlerine,şiddetine maruz kaldı.Sonunda ise abisi tarafından sanki bir malmış,eşyaymış gibi ordu karşılığında Dotraki’lere satıldı.Tecavüze uğradı.Durumu kabullendi.Bütün bu şiddete rağmen elindekinden güzel bir şey çıkarmaya çalıştı.Kendini herkese sevdirdi.Güzel bir aşka sahip oldu ve bir oğlan çocuğu bekliyordu.Ancak abisi istediğini alamayınca onu ve bebeğini öldürmekle tehdit etti.Ve kendi ölüm fermanını imzaladı.Daenerys’in evil olacağı abisinin ölümüne ses çıkarmamasından belliydi diyenler.Dalga mı geçiyorsunuz?Mesela Sansa kendisine tecavüz etmeye kalkışan Ramsay’i birinin öldürmesine ses çıkarmasa o da mı evil oluyor.Mesela Rob Stark da böyle evil birisi olsaydı ve ordu için kızkardeşlerini bu şekilde ölümle tehdit etseydi onlar da onun öldürülmesini kabullenseydi.Onlar da mı evil olacaktı?Biraz objektif yaklaşın lütfen.
Gelelim diğer olaylara.Daenerys abisi ölünce Targaryen Hanesinin tekrar yükselmesinin yükünü kendi sırtlanmış oldu.Bu nedenle Khal Drogo’yu ikna etmeye çalıştı ama işe yaramadı.Ta ki Robert Dany’e suikast düzenleyene kadar.Orada Khal artık evet hepsini öldüreceğim ve tahtı oğluma alacağım diyerek haklı bir çıkış yaptı.Sonrasında ordu toplamak için şehirlere saldırdığında Daenerys aslında savaşın sıradan insanlara olan zararını gördü.Kadınların tecavüz uğraması vs.Bu nedenle bütün kadınları sahiplendi ve tecavüz eylemlerine son vermek istedi.Bedeli ne olursa olsun.Güç sahibi insanların ötekileştirdiği,hor gördüğü insanlara hayatının aşkını iyileştirmesi için güvendi.Bunun bedeli aşkı ve oğlu oldu.Ancak yine de bir kişinin (Miri Maaz Duur) yaptığı yanlış yüzünden hepsinin suçlu olmadığını biliyordu.Onu ejderhaları canlandırmak için kullandı.Daha yeni tanıdığı kendilerine hiçbir şey borçlu olmadığı sıradan bir halka onları koruyacağına ve onlara kimsenin zarar vermeyeceğine dair söz verdi.Kendisinin motivasyon kaynağını bulmuştu.Her ne kadar ailesinin yükselişini sağlamak istese de abisiyle yaşadıkları,satılması,tecavüze uğraması ve hor görülmesi böyle şeyler yaşayan insanlarla empati kurmasını sağladı ve o insanların sesi ve gücü olmaya karar verdi.
Ejderhalarıyla beraber çölü aştı.Aç,susuz düştü.Qarth’a gelinceye kadar.Orada yine ihanete uğradı.Ejderhaları çalındı.Halkı katledildi.Ama vazgeçmedi.
Ordu bulmak için Astapor’a geldi.Burada ise köleliği daha yakından gördü.Tüm o sezon boyunca aklında tahttan ziyade köleler vardı.Oradaki sisteme aykırı davranarak bir köleye su vermeye çalıştı.Master’ların ne kadar zalim olduğunu gördü.Ve yine güçlü insanların güçsüzleri ezmesini,sıradan insanların hiçbir şeye sahip olamadığını ve eziyete uğradığını gördü.Bununla empati kurabildi.Çünkü kendisi de önemli bir soyadı dışında hayatını bu şekilde geçirmişti.Astapor’lu köle tacirleriyle anlaşma yaparken yukarıdan kendisine bakan köle çocuklarına baktı ve gülümsedi.Yapması gereken şeyi biliyordu.Ve köle tacirlerini kandırarak orduyu aldı ve Astapor’daki tüm masterları öldürerek köleleri özgürleştirdi.Sıradan insanlara yardım etmenin,onları özgürleştirmenin ilk düşüncesi tahtın ise sonraki düşüncesi olduğunu Lekesizler’e size gitme şansı veriyorum,artık özgürsünüz,gidebilirsiniz demesinden belli oldu.
Sonrasında Yunkai’ye vardığında Jorah Mormont bu şehri almak sizi tahta yakınlaştırmayacak dediğinde şehirde kaç köle olduğunu sordu.Jorah Mormont 200 bin dediğinde o halde şehri almak için 200 bin tane sebebimiz var dedi.Ve orada da güçlü insanları mahvedip,sıradan insanları(köleleri) kurtardı.Ve ‘mysa’ oldu.
Meeren’e gelirken yol boyunca köle çocuklarının çarmıha gerildiğine şahit oldu.Her birinin suratını görmek istedi çünkü beynine kazımak istiyordu.Onun için önemli olan şeyi.Meeren’de halkın gücü olarak onların devrim yapmasına yardım etti.Düşmanlarına karşı zalim olduğunu kanıtladı.Bütün köle tacirlerini küçük çocukları öldürmesi sebebiyle çarmıha gerdi ve ölüme terk etti.Ve kendisine artık Westeros’a gidebiliriz denildiğinde şu öz eleştiriyi yaptı:‘Daha Köle Körfezini dahi yönetemiyorken Yedi Krallığı nasıl yönetirim?Burada kalıp kraliçe olmayı öğrenmem ve buraya yardım etmem lazım.’ dedi.Hatalar yaptı her karakter gibi.Jon gibi,Tyrion gibi,Eddar Stark gibi,Rob Stark gibi.Serideki hiçbir karakterin yapmadığı bir şeye kalkıştı.Bir sistemi yok edip yeni bir sistem kurmak.Siyaset,felsefe bilen okuyan arkadaşlar bunun ne kadar zor ve ne kadar çetin bir mücadele getiren bir şey olduğunu biliyorlardı.Detaya girmeyeceğim.Ama düşünün ki bir yerin siyasal sistemini değiştiriyorsunuz ve baştan inşa ediyorsunuz.Ekonomi,kültürel hayat,ticaret vs her şeyi baştan kurmanız gerekiyor.Halkı alıştırmanız gerekiyor.Çok hata yapılabilecek bir konu.Dany de bir süper hero olmadığı ve müthiş kusursuz bir karakter olmadığı için hata yaptı.
'Abi orada soylu aileleri ejderhasına yedirdi.Deli olacağı,evil olacağı oradan belliydi zaten’Arkadaşlar Daenerys Targaryen düşmanlarına olan zalimliği ile belli zaten.Kendisine motivasyon olarak sıradan halkı aldı ve onlara yardım etmek için de karşısındaki düşman olan soylulara her zaman zalimce davrandı.Kendisi iyilik abidesi değildir.Ama yaptığı zalimce hareketleri,adalet olarak gördüğü eylemleri tek bir şey adına yaptı : Sıradan halk
Daha sonra şehir içindeki kaos büyümeye başladı.Affedip öldürmediği,merhamet gösterdiği Yunkai’li masterla kurduğu düzeni yok etmek için sürekli hareket halindeydiler.Harpiyanın Oğulları ile mücadele etti.İnsanları yeni sisteme alıştırmak için mücadele etti.Ejderhasının bir çocuğu yaktığını öğrendiğinde kahroldu.Ve onları zincirledi.Hepsi sıradan halk için.
Masterlara karşı ne kadar zalimdi desem de Harpiya’nın oğullarından yakaladığı biri için adil bir duruşma yapmak istedi.Sistemin daha iyi oturması için,barış için sevmediği bir soylu adamla evlenmeyi kabul etti.Dövüş Çukurlarını açmayı kabul etti.Hepsi sıradan halk için.
Yeteri kadar güçlü olmasına ve istese hemen alabilecek olmasına rağmen Westeros’a gitmedi.Çünkü önce Köle Körfezi’ni düşündü.Oradaki köleleri düşündü.Köle Körfezinde doğacak çocukların alınıp satılmanın ne olduğunu bilmemelerini istedi.Westeros ve taht planını erteledi.Daha sonra Dothraki’leri de alarak master tehdidini tamamen ortadan kaldırdı ve sonunda Westeros’a yelken açtı.Tyrion Lannister’la konuşurken Westeros’ta da ‘sıradan halkın’ desteğiyle hareket edeceğini söyledi.Tyrion ise hanelerin desteğini,zenginlerin desteğini almasını söyledi.O yelken açarken tek düşündüğüm Daenerys tüm lordları yakacaktı.
Sonra 7. sezona geliyoruz.Zaten hikaye orada kopuyor.Planlar…Elinde güç varken dahi Tyrion’u dinledi.Evet Küllerin Kralıçesi olmak istemiyorum.İnsanlar ölmesin diye ejderha ile saldırma planını iptal etti.İnsanların zarar görmemesini tercih etti.Ama Tarly’leri yaktı.Mad Queen işte.Başından beri dediğim gibi onları yakması evil olduğunu göstermez.Dany’nin düşmanlarına karşı zalim olduğunu ve evet gerektiğinde gücü elinde bulunduran soyluları yakabileceğini gösterir.Gerçi onlara da seçim hakkı tanıdı.Duvara gönderilmesini dahi kabul edecekti.Her neyse.Evet Dany soylulara karşı evil,zalim diyelim.
Jon diz çökmeden Kuzey tehdidi için yardım edeceğini söyledi.Ejderhasını kaybetti.Sonra kuzeye gitti.Kendisine yapılan bariz tahriklere ve aşağılamalara rağmen sessiz kaldı.Yardıma geldiği Kuzey’de ‘E bu kadar ordu getirdin de neyle besleyeceğiz’ diye abuk bir soru sorulmasına rağmen yardım için orada kalmaya devam etti.Ne haliniz varsa görsün diye gitmek yerine kaldı.Ve Long Night’ta 'o olmasaydı ordusunu getirmeseydi.Herkes ölecekti.'diyebileceğimiz kadar yardım etti.Jon Snow’un tam 3 defa hayatını kurtadı.İlki Surun ötesinde.Hem Jon’un hem de Tormund,Beric,Tazı,Jorah.Daha sonrasında sevdiği adamın aslında yeğeni olduğunu ve tahtın asıl varisi olduğunu öğrendi.Buna rağmen Jon’u Long Night savaşında 2 defa kurtardı.Ejderhası ile Night King’i düşürmeseydi Arya da öldüremeyecekti.Lekesizler sırf kuzeyli orduları yaşasın içeri kaçsınlar diye kendilerini feda etti.Bu derece katkısı oldu savaşa.
Dany hayranlığı yapmıyorum.Ben tüm karakterleri a’dan z’ye seviyorum.Dany’nin evil bir karaktere dönüşmesine de ses çıkarmıyorum.Ama bu şekilde mi işlenmeliydi?
Şimdi objektif bakalım.Ne Dany güzellemesi yapalım ne de aşırı Dany haterlığı yapalım.Şimdi sezonlar boyunca böyle davranmış bir karakterin bir anda savaşı kazanmışken şehirdeki tüm sivil halkı,aslında yıllardır hikayesinin ve motivasyonunun en önemli kaynağı olan sıradan halkı yakması sizce inandırıcı oldu mu gerçekten?Bana göre tamamen palavra.Ters köşe yapmak için son anda karar verilmiş gibi adeta.Daenerys lordları yaksın,Cersei ve Jamie’ye ağır cezalar versin eyvallah.Zalim diyelim .Tamam sırf sıradan halkı kurtaracağım diye o kadar lordu kaleyi yakması çok zalimce.Bundan iyi bir kraliçe olmaz.Sıradan halkla empati yapabiliyor ama lordlarla soylularla empatisi sıfır diyelim.
Ama sen gel herkes taht savaşı yaparken sıradan halka yardım eden ve bu noktadan hareket eden bir karaktere sıradan halkı yaktır.Ve bunu rezil bir karakter gelişimi ile yap.Sırf ters köşe olsun,fanlar şaşırsın diye mi?Hadi oradan.Madem öyle yapacaktın o zaman niye buna göre yazmadın senaryoyu.Madem öyle Dany Kışyarı Savaşı’na dahi yardım etmeseydi.Jon madem tehditti.Ne diye onu 2 kere kurtardı.
Senaryo çöp.Hem de nasıl.Bir de neden güçlenen kadın karakterleri delirtme,şeytanileştirme derdiniz var.Serinin en güzel yanı kadınların da güçlü olmasıydı.Diğer serilerden farklıydı.Ama yok seriden çıkarılacak konu şu oldu: Kadınlar güçlü olunca yozlaşır.Kadınlardan iyi birer hükümdar olmaz.Çünkü kaybetmeyi kaldıramazlar.Anaçlıkları tutar.Başka şeylere değer verirler.Sonra çocukları olur kaybederler ve kafayı sıyırırlar.
Tek başına hiçbir şey yapamazlar.Ayrıca baban deliyse sen de delirirsin.Kaçarın yok.Seriye göre bir insanı babasının,ailesinin hatalarına göre yargılamamız gerekiyor.Hani dizide mesaj verilmisti ya.Birini babasina gore yargilamamak gerekiyor diye.O yalanmis arkadaslar.Birini tanimak istedigimizde babasina bakiyoruz eger kotuyse o insanı direkt siliyoruz.Mesaj bu.Hadi oradan ya.
Rezil ettiniz seriyi.8. sezon 3. bölümle zaten mahvettiniz.Üstüne sıvıyorsunuz.
Not:Beğenen arkadaşlara saygım sonsuz.Ancak benim için bu seri katledilmiştir.Dany güzellemesi değil karakterin neden bu kadar tutarsız işlendiğine değinmek istedim.Dany fanatikleri,aşırı haterlarıJonerys ve Jonsa cılar lütfen uzak dursun.Yalnızca seriyi genel olarak sevenler ve tutarlılık bekleyenleri bekliyorum.

10 Likes

Islenicek bir suru konu var. Çok fazla soru cevapsız bırakıldı. Bunlarin hepsini 1 sezona sıkıştırdıkları için olmadı.
Dany yine delirsin ama 1 bölümde hemen değişmez ki karakteri.

2 Likes

İslenisi ayrı sacma, ana fikir ayrı sacma yani neresinden tutsan olmuyor.Bir de diger serilerden daha guzel diyorduk.Yok butun diger yapimlara haksizlik etmisiz.Onların kendi icinde muhtesem elestirileri alt metinleri vardı.Bu seri bildigin nefreti,kini,ön yargıyı,ataerkil dusuncenin hakliligini yüceltti.Sırf görsel olarak epik olsun diye tutarsizlikları tercih etti.

1 Like

Karakter dönüşümü olmadı efendiler.Dany her zaman bir ejderhaydı.Ağabeyi Viserys 1.sezon sürekli ejderhayı uyandırmak istemezsin değil mi derdi.İçindeki ejderha uyandı.Sonuç malum.

Bal gibi de karakter dönüşümü var.Hem de cok hizli olanindan.
Yani senin icin tutarli bu.Saygi duyarim.
Ben yutmuyorum pek.O kadar sene yasananlara,karakterin yaptiklarina ne diyorsun?Daenerys in icindeki ejderha hep uyaniyordu zaten.Bunu da dusmanlarina yaptiklari zalimliklerle goruyorduk zaten.Butun bu rezil edilmis karakter gelisimine senaryo tutarsizliklarina,kötü ana fikire ama icindeki ejderha uyandi dolayisiyla masumlari yakti diye mi cevap verecegiz?Bu kadar mi yani?Sana bu yeterli geliyorsa eyvallah tabi.Ama bana gelmiyor ve bunu butun seride olanlari hatirlatarak yapmak istedim.Icindeki ejderha uyanir lordlara cok korkunc seyler yapar tamam anlarim ve beklerim de zaten.Ama motivasyon kaynagi siradan halki yakmasi?Tamamen ters dusen bir sey ve alti doldurulmamis bir sey

2 Likes

Ya gerçekten en kötü şeylerden biride dizinin, ASOİAF evreninin başından beri verilmek istenen mesajları adeta hiç etmesi.Gerek kadınlarında tüm zorluklara rağmen güçlü olabileceği ve kendi yolunda emin adımlarla ilerleyeceği işte gerek dediğin gibi insanları ailesine göre yargılamamak gerektiği sonra en önemlisi insanların sadece rütbe ve koltuk uğruna zayıflara,güçsüzlere her türlü kötülüğü yapması ve sonunda oturulacak o tahtın aslında gerçek canavar olduğu gibi şeyleri bıraktı ve yaşadıkları deneyimlerle bu tür olayları tecrübe etmiş bu zayıfların ezildiği sistemi yıkmak isteyen yeni bir sistem kurmak isteyen Daenerys i kendi yıkmak istediği bu kara deliğin içinde hiçbir geçerli mantık yok iken bu kara delikte onu boğdu ve bunca zamandır bu sistemi eleştirip yıkmak isteyen karakteri
o tahta tamamiyle tatmin olmuş bir şekilde oturttu ve Got dizisi bir güzel mesajı ve bir karakteri daha hiç etti.Bundan sonra tahtın yok olacağını falan da düşünmüyorum ama göreceğiz bakalım sezon finalinde.

2 Likes

Evet en kötüsü o oldu.Verilen mesajlar yerle bir edildi.Bir seride aslinda her karakter belirli seyleri simgeler.Sen boyle bir karaktere sahipsin ve her seyi cope atip ana fikir vs dinlemeden -sırf ters köse mi baska bir sey mi artık bilemiyorum - her seyi mahvediyorsun.‘Biz demistik.Babasi gibi deli diye.’ boyle izleyici yorumları var.Iste önyargıları onayladılar.Sadece bu.

1 Like

Dany 2.sezondan beri benim hakkım olanı ateş ve kanla alacağım,Şehirleri yakacağım diyordu.Kadını bembeyaz iyilik meleği mi sandınız?Sezonlar boyunca içinde iktidar hırsı,intikam arzusu olan tehlikeli bir dişi ejderhaydı.O şehirde en son bir Targaryen hüküm sürdüğünde korkunç bir katliam yapıldı.Daenerys’ in hanesi yok edildi.Babası ve ağabeyinin çocukları katledildi.Kadın ailesinin intikamını aldı.Babası gibi delirmedi.Aklı başındaydı.Geçmişteki trajediyi hatırlayıp ağlayıp saldırıya geçti.Ters köşe falan yok.

2 Likes

Şimdi ben Dany’ci olarak yazıyı beğendim, okurken Dany’yi getirdikleri noktayı düşünüp yeniden sinir oldum falan. Ama bir Jonerys’ci olarak uzak mı durayım şimdi? Neden böyle bir yaklaşım sergilediniz ki?

Yanlış anlamanı istemem.Sen nasıl bir tutum sergiliyorsun bilmiyorum.Ama genel olarak insanlar Dany veya Jon veya baska bir karakter fanatikligi ile veya haterlığı ile yaklasip objektif yaklasamiyorlar.Cok rezil yorumlar okudum.
Karakteri sevmen ile fanatiklik aynı şey degil.O yuzden üzerine alınma.Ben son bölüm yaptıklarıyla dahi Dany i savunan fanatikleri kastetmistim daha cok.
Yorumun icin tesekkurler.Yaziyi begenmene sevindim.

1 Like

Biz kadını iyilik meleği fln sanmadik.Yaziyi iyi okursan anlarsin.Zalimdi,soyluları yakiyordu.Motivasyon kaynaginin ise hep siradan halk oldugunu yazdik.Boyle birine siradan halki yaktirmak sacma dedik.
Evet yapimcilarin mantiksiz aciklamasini soylemissin sen de.Yeterince mantikli gelmis olabilir sana.Ama bize gore neyin intikami?Uzerinden o kadar olay gecti?Madem oyle intikam atesiyle dolup taşmışti? 7. Sezonda da KL’ye gorusmeye gittiginde yaksaydi.Intikam var evet diyoruz Missandei nin intikami olabilir.Ve nefretini Cersei ye yoneltir.Neden siradan halk? Diyoruz.

3 Likes

Yazının tamamını okudum. Güzel yazmışsın eline sağlık. Yorumum ise; bitmesi gereken bir dizi ve bir son var. Seneryo yazıldı ve yazılan seneryoyu 6 bölüme yayarak dizinin sonunu getirmeleri gerekiyordu.
1 Bölüm Toplanma
2 Bölüm Savaş Hazırlığı Vedalaşmalar
3 Bölüm Yaşayanlar ve Ölülerin Savaşı
4 Bölüm Zafer Kutlamaları, Ejderha ve Missandei Ölümü Savaş Hazırlığı
5 Bölüm Danyin ölüm saçan savaşı
6 Bölüm Danyin Jona öldürülmesi, Konsey kurulması ve yeni Kral seçimi ve bitiş

Aşağı yukarı böyle yazılan bir senaryo var ve ellerinde içini dolduracakları yardım alacakları kitap yok malesef. Oturup kitapları okumuş hatta dizi için oluşturulan Dothraki ve Yüksek Valyrian dilleri ezberlemiş 90.000 kişi varken onlara bile danışma, mantığın Yahudi kafası olsun, hep insanlar şaşırsın mantığı ile git, alt yapı oluşturma sonra delirdi, ne delirmesi böyle yapmazsak Jon strakları yani ailesini korumak için Adı deliye çıkmış ve sevdiği kadını duygusal bir sahne ile nasıl öldürürsün. İnsanlar bu kadar aceleye gelmiş ki aceleye gelmedi 2 yıldır çekiyor sadece danışılmamış alternatif düşünülmemiş alt yapısı oluşturulmamış daha iyisi varken en kötü senaryo ile devam edilmesine kızıyor. Son fragmanda 140 bin beğenme varken 70 bin beğenmeyen var. Adamların ellerinde malzeme var ama kitap olmadığı için seneryo da konuşulacak kelimeleri bile bulamamışlar. Mesela 8 sezon Bran her bölümde bize bir görü gösterip cevapsız sorularımızı açıklasaydı bu kadar eleştiri almazlardı. Bronn varya elini kolunu sallayarak winterfele girip orada yüksek bahçe sözü alan bronn işte bu soytarı önümüzdeki bölümde Kral konseyinde olursa çok şaşırmayın…

2 Likes

Teşekkürler.Evet o kadar özensiz ki diyaloglar dahi eski diyaloglarin kullanilmasiydi.
Gercekten Bronn u konseye koyacaklar dediğin gibi cok kötü. :confused:

Bölüm kafamda oturdukça daha da şaşırıyorum. Dany’nin motivasyonu neydi cidden hala anlayamıyorum. Yani bir karakter dönüşümü ancak bu kadar islenemezdi. Dany’nin delirip her canlıyı yakması için verdikleri sebepler o kadar komik ki. Söylenen sebeplere bakalım.

Jon’un aşkına karşılık vermemesi. Bir insanın 1 milyon insanı üstelik de şehri almışken diri diri yakmasi icin bir sebep olabilir mi bu? Mümkün mü böyle bir şey?

Kuzeylilerin onu sevmediğini Jon’u sevdiğini düşünmesi. Bu da çok saçma. Kuzeylilerin Jon’u daha çok sevmesi kadar normal bir şey olabilir mi? Adam çok sevdikleri Ned Stark’ın oğlu, Winterfell’i düşmanlardan geri alıp kuzeyi birleştirdi, kuzeyde hala saygı gören Nights Watch’ın kumandanligini yaptı. Wildlingler desen Jon onların hayatlarını kurtardığı için adamı kurtarıcı olarak görüyorlar. Onlar için öldüğünden minnet duyuyorlar. Dany’i ise daha yeni tanıdılar. Bu adamın daha çok sevilmesi çok mu anormal? Jon ve Dany Essos’a gitse kimse Jon’u takmaz mesela normal olarak. Onların kurtarıcısı da Dany çünkü. Dizinin işlediği bu sebep de çok yersiz.

Missandei ve Rhaegal’in ölümü. Bu biraz daha mantıklı. Kızıl kaleyi ve Cersei’yi yakması için yeterli bir motivasyon olabilir Dany gibi acımasız ve fevri bir karakter için ama tüm sehri ve tüm insanları yakması için hala yeterli bir motivasyon değil.

Delirecek mi bu karakter eyvallah delirsin. Kötü biri mi olacak tamam olsun ama bu derece sert bir dönüşümü 1 bölümde işleyemezsin. Diziyi 1 sezon daha uzatırsın öyle anlatırsın. Bu acele ne diye sorarlar adama.

Dizi gerçekten bu sezon her şeyi mahvetti. Karakterlerin yaptığı hiçbir şey üstlerine oturmuyor. 2 sene bekledikten sonra biz bu saçma senaryoyu, katledilmiş karakterleri hak etmedik.

3 Likes

Dizide theon arya belki biraz sansa ve kitaplardan ayrı tutarsak euron dışında tüm soylu karakterlerin gelişimi hiç edildi. Bugün daenerysin bu kadar gündem olma sebebi daha görünür bir karakterin daha büyük bir yıkım yaşaması ve yaşatması. Ben sonu böyle bekliyordum evet ama bana da tatsız geldi son sezon tamamıyla tatsız çünkü. Yedinci sezon çamuru kardılar bu sezon da kurumadan hızlı hızlı suratımıza yapıştırdılar.

2 Likes

Sorun bu zaten.Motivasyon ! Bende yazıyorum ; Dostlarını kaybetti,ejderhalarını kaybetti,Jon tahtın 1.numaralı varisi ve ondan uzaklaştı,Winterfell’e ayak bastığından beri hor goruldu,sevilmedi,hak ettigini dusundugu saygıyı görmedi,danışmanları ihanet etti,Varys onu zehirlemeye yeltendi vb.ama bunların hiç biri Soykırım sebebi olamaz ! Dizi bizi bunları gösterdi ama karekter değimini yansıtamadı.3.bölümde kendi hayatını riske atıp halkı kurtarmaya çalışan bir Dany görüyorsun,5.bölümde halkı haşlayan bir Dany ! 2 bölümde ne değişti ? Yoksa Dany bu olayın bir benzerini kitapda da yapabilir ama Martin bunun altyapısını hazırlayacaktır.Damdan düşer gibi olmayacaktır.Martin savaş karşıtı biri ve aslında Dany’nin dizide geldigi durum onun fikriyatina uyuyor. "Taht oyunlarında iyi taraf, kötü taraf yoktur.Gücü eline alanlar ve kendilerini bu ilizyona kaptıranlar sürekli değişir ama değişmeyen tek şey vardır ; Ölüm ! Taht oyunları beraberinde ihanet getirir.Hayal kırıklığı getirir.Kibir getirir.Ego getirir.Hırs getirir.Savaş getirir ve ölüm getirir ! " Dikkat ettiniz mi Cersei güç ilizyonunu kaybedince kuçuk bir cocugu döndü, iste gercek Cersei oydu! Bahsettigim illizyon kara büyú gibidir simdi de Dany ona yakalandı.Demem o ki ; Asoiaf serisi bir poliyana,bir kurbaga prens hikayesi degildir.onu benzer eserlerden ayıran en önemli şey gerçekci olmasıdır ve bu gercekciligin beraberinde mutsuz son getirmesi de kacınılmazdır.Dizide bu yola girdi ama altyapısız ve yangından mal kaçırırcasına girmesi tepkileri cekti.6 bölüm degilde 13 bölüme yaysalar bu kadar tepki cekmezlerdi.Night king mevzusunu 3.bölüme yay. 2 bölümde Flasbacklar seklinde gecmise git WW ile ilgili akılda kalan sorulari cevapla.5 bölümü WW savası sonrası yasananlara ve karekter degisimlerine ada.2 bölüm KL savaşı olsun.Finalde de ne yapıyorsan yap :grin: Okudugum kadarıyla HBO 2 sezon daha istemis (Martin de aynı yönde demec verdi) ama oyuncular biz bu işten sıkıldık,artık farklı projelerde yer almak istiyoruz deyince bu istek rafa kalkmış.Keşke HBO’nun istedigi olsaymış.

2 Likes

Haklısın 2 sezona yaymalilardi böyle bir hikayeyi. Böylesi çok çiğ durdu olmadı.

2 Likes

Sanirim buraya yazmam en uygunu.
Hazir olun, uzun bir elestiri ve analiz yazisi geliyor.

Sosyal medyaya biraz göz attim da, bazi insanlar Dany konusundaki tepkiyi tam olarak anlamiyorlar. Neyse ki azinlik bir kesimi olusturuyorlar, ama yine de bu yanlis anlamsilma beni rahatsiz ediyor.

Sikayet, tepki “Dany’yi neden kötü, acimasiz yaptiniz?” degil. Tepkinin sebebi, Dany’yi iki bölümde bu noktaya getirmeleridir. Hangi nokta? Mantiksiz bir sekilde, yetersiz sebeplere dayandirarak, tamamen yok yere Dany’yi bile isteye halki katleden birine dönüstürmek.

Halbuki yapilacak sey çok basitti :
Sehir teslim olduktan sonra, hincini alamayan, hakli bir intikam istegiyle dolup tasan Dany’nin, öfkesine yenik düsüp Kizil Kale’yi Cersei’nin basina yikmasi. Bu intikami almak için, sadece o kalede yasayan insanlari da feda etmeyi, öldürmeyi göze almasi. Ama sonucunda bu eylemin Kizil Kalenin altindaki Cilgin Atesin alevlenmesine sebep olmasi… Ve sonrasi felaket. Patlamalar sehre yayilir ve binlerce masum insanin ölümüne sebep olur.

Bu kadar!
Sonuç ayni olurdu, yani Dany bir felakete sebep olurdu ama bile isteye ve tamamen gereksiz yere sehir halkina saldirarak, direkt onlari hedef alarak degil.
Dany yine kötü görünürdü günün sonunda, hep bastirmaya çalistigi öfkesi ve fevriligine yenik düserdi, ve bu yaptigi hayatinin hatasi olurdu. Ama en azindan bu sekilde karakteri katledilmez, karakter gelisimi bu kadar çöpe atilmazdi.

GRRM ne yapacak peki Dany ile?

Bu soruyu sormak gerekir gerçekten. GRRM, Dany’yi kesinlikle acimasiz ve daha karanlik birine dönüstürecek. Bu gerekli bir sey, kaçinilmaz bir sey. Ama bu dönüsümün boyutu ne olacak? Ne kadar ileriye gidecek?

Ejderhalarin Dansi, Dany’nin daha acimasiz ve karanlik birine dönüsüm süreci hazirlayan, Dany’nin müthis bir sekilde ele alinmis iç çatismalari ve buna dayali karakter gelisimini barindiran bir kitap.
Sira sira Dany POV’larini okumanizi tavsiye ederim, öyle güzel islenmis ki her sey.

Kitap boyunca, GRRM Dany’yi sinavlara tabi tutuyor, engeller koyuyor, ahlkaki açidan onu test ediyor, karmasalar yaratiyor ve Dany’ye böyle böyle dersler veriyor, gözlerini açiyor.

Kitabin baslarinda Dany, herkesi kurtarabilecegine ve hedeflerine halkin zarar görmeyecegi bir sekilde ulasabilecegine, barisin dogru yol olduguna inanan bir karakter. Kitabin sonunda ise bunun mümkün olmadigini kavriyor.
Martin diyor ki, “Uyan, gerçek dünya bu degil. Herkesi kurtaramazsin. Ellerin kana bulanacak bu yolda ve bu ne yazik ki sadece düsmanlarinin kani olmayacak. Bundan kaçisin yok. Milyonlari kurtarmak istiyorsan, bu yolda binleri feda edeceksin. Ilerlemek istiyorsan, zor kararlar alabilmelisin. Gerekli oldugunda, ates ve kan diyebilmelisin, bazen tek yol budur”.

Dany, Ejderhalarin Dansi boyunca bunu kavrayacagi bir noktaya ilerliyor.
Meereen’de özetle isler iyi gitmiyor, ve önünde iki seçenek duruyor : Baris. Savas.
Dany halki düsünerek barisi seçiyor, ama kendisiyle çatisiyor sürekli, tamamen tercih ettigi bir yol degil çünkü, Harpiyanin sehirde yaptigi katliamlarin, yaratilan kaosun intikamini almak istiyor, siddetle karsilik vermek istiyor, ama dogrusunun baris olduguna inanip sineye çekiyor, ve bu yönde adimlar atiyor, nefret ettigi Hizdahr ile evleniyor. Baris saglamayi da basariyor, sular duruluyor, ama tüm bu sürecin sonunda bu Dany’nin agzinda bir yenilgi tadi birakiyor. Gerçekten de öyle; çünkü büyük bir güce sahip olan taraf olmasina ragmen, uzlasma sürecinde daha çok taviz veren, sart kabul eden, boyun egen taraf kendisi.
Ve saglanan baris da biraz sallantida olan, sulari durultup günü kurtaran bir baris gibi daha çok. Dany de bunu hissediyor zaten, hiç güvende hissetmiyor, hep bir isler döndügü hissine kapiliyor. Gerçekten sallantida bir baris var. Kapilarinin disinda falan kölelik oldugu gibi devam ediyor mesela, kabul etmek zorunda kaldigi sartlardan biri bu. Neyse yani islerin her an, afedersiniz, b*ka saracagi belli. Tüm bunlari görüyoruz.

Martin diyor ki, “Evet Dany, kendini feda ettin, prensiplerine aykiri davrandin, boyun egdin, tiksindigin adamlarla anlastin, Westeros hedefini bir kenara biraktin, böylece bir çesit baris da sagladin, hepsinin insanlarin için yaptin. Ama bu seni ileriye mi tasidi? Yoksa geriledin mi? Ne kazandin? Ne kadar kaybettin? Baris en dogru, yapici seçim gibi görünür, ama her zaman seçilecek dogru yol mudur?”.

Insanlari, magdurlari kurtarmak konusunda veya kararlar alirken onlari çok fazla düsünmesi konusunda da büyük bir iç çatisma yasiyor Dany, yani Martin onu bu yönde de zora sokup ders veriyor.
Hazzea olayi, ve sonucunda ejderhalarini kapatmasi falan var mesela ama bu biraz karmasik, hiç girmeyelim oraya. Anlatmasi daha kolay bir olayi açiklayayim.
Astapor’dan gelen, salgin hastaliga yakalanmis insanlari Meereen’in kapilarinin disinda agirliyor Dany. Onlarla ilgilenilmesi emrini veriyor, hatta bizzat kendisi de ilgileniyor yakindan. Ama ne oluyor sonra? Martin öyle bir durum koyuyor ki ortaya, hikayeyi öyle bir yere tasiyor ki, Dany o mültecileri içi yana yana kendi kaderlerine terk ediyor. Cünkü bunu yapmazsa, Meereen halkini, barisi tehlikeye atacak.
Martin’in burada verdigi ders de su : “Herkesi kurtaramazsin iste, öyle bir dünya yok. Kurunun yaninda yasin da yanmasina izin vereceksin, bazen de atesi yakan sen olacaksin, mecburen. Gerçek bu.”

Bu kitap Dany karakterinin gelisimi açisindan müthis bir kitap gerçekten. Dany’nin gözlerini açmasidir, gerçek dünyayi görmesidir, gerçeklerin yüzüne tokat gibi inmesidir, barisin her zaman çözüm olmadigi ve herkesi kurtaramayacagini anlamasidir, ve sonunda korkmadan kimligine sarilmasidir bu kitap.

Ejderhalarin Dansi için, Dany konusunda, sayfalarca analiz yazilari yazilir. Ben varmak istedigim sonuca gitmemi saglayan seyler üzerinde durdum sadece.
Nedir onlar?
-Baris her zaman dogru seçim degildir, savas, siddet böyle bir dünyada bazen tek çözümdür.
-Herkesi (halk, masumlar) kurtarabilecegine inanmak koca bir hayaldir.

Dany bunlari kavriyor ve kitabin sonunda “ates ve kan” kimligine sariliyor. Dany bir hayale kapilmisti basinda; hedeflerine (kölelige son vermek, barbarca buldugu, katliam gibi gördügü dövüs çukurlarini kapatmak…) masumlarin zarar görmesini engelleyerek ulasacagina inandi. Baris saglayacagina inandi, baris ile zafer elde edecegine, sehrini ve halkini iyilestirecegine inandi. Hatta “insanlarini daha iyi birileri yapmak” gibi bir hedfi de vardi, yani onlara mesela dövüs çukurlarinda olanlarin eglenceli olmadigini, çok kötü bir sey oldugunu ögretmek, anlatmak istiyordu. Bunu kabul ettirmek istiyordu, ama degistirmeye çalistiginin koca bir kültür oldugunu ve bunu çabucak, güzellikle degistiremeyecegini göremiyordu.

Yani Dany baris tohumlari ekmek, “agaç dikmek ve o agaçlarin büyüdügünü görmek” istiyor, hedeflerine bu sekilde ulasacabilecegine inaniyor. Biraz da inanmak istiyor aslinda, bunun gerçek olabilecegine tutumak istiyor, çünkü diger yolu, savasi ve siddeti seçmekten korkuyor. Babasi ve hanedani ile ilgili söylenenler, delilik mevzusu biraz kabusu haline geliyor. Dany’nin en büyük ve tek korkusu ta kendisi, bunu söylüyor, Barristan’a galiba. Onun kafasinda biraz “ya siyah, ya beyaz” seklinde her sey. Yani “ya baris yolunu seçerim, ya da savasi seçer korktugum kisiye dönüsürüm” diye düsünmeye basliyor. Barisi halki için seçtigi kadar, kendi korkusunu yok etmek için de seçiyor yani aslinda. Bu da ayri bir iç çatisma. Ortasi yok Dany için, ya o ya bu seklinde bakiyor. “Ya barisçil, merhametli olurum. Ya da siddet saçan bir deli”. O yüzden barisi seçiyor ama Martin ona bunun her zaman dogru seçim olmayacagini ögretiyor.
Diyor ki, “Hayal görüyorsun Dany. Bu sekilde ilerleyemezsin, hedefine ulasamaz, gücü elinde tutamazsin. Bu sekilde sadece boyun egersin, kontrol edilirsin, sallantida olan baris anlasmalari yaparsin. Fazlasi degil. Sen ejderhasin, sen hedefine ulasmak için ‘agaç dikmezsin’. Basindan beri biliyordun aslinda, kim oldugunu biliyordun ve ne yapman gerektigini de, ama korktun. Kendinden korktun, kaçtin. Kim oldugunu unuttun. Yeniden hatirla, gör.”.

Kitap boyunca, Martin, Dany’yi bu noktaya getirmeye çalisiyor. Onu hayalperest, ve öte yandan hedefine ulasmak için yapmak istediklerinin (intikam, savas) delilik mi olacagi konusunda endiseyle yasayip bundan kaçinan bir karakterden, nasil bir dünyada yasadigini ve bu dünyada nasil biri olmasi gerektigini, bazen zor kararlar almanin ve acimasiz olmanin kaçinilmaz oldugunu kavrayan bir karaktere dönüstürüyor.

Yani son iki kitapta kesinlikle daha acimasiz, taviz vermeyen bir Dany okuyacagimiz kesin. Ama bu Martin’in Dany’yi bir "mad queen"e, yani “mad king’in kizi”'na dönüstürecegi anlamina mi gelir? Yaptiklariyla Aerys ile benzetecegimiz bir Dany mi yaratir?
Martin’in Dany’si, dizideki gibi hiç gerek yokken halki atese veren biri olur mu? Yoksa benzetildigi, karsilastirildigi Fatih Aegon’a dönüsümünü mü tamamlar?
Biliyorsunuz, Fatih Aegon Harrenhal’ü içindeki insanlarla yakmis biridir. O kalede sadece düsmanlari degil, kale halki da vardir. Ama Aegon bunu zevk için, keyfi yapmis biri degil, hedefine ulasmak için bazen masumlari feda etmek gerektigini kavrayan biri olarak, son çare seklinde yapmis biridir. Ve Aegon deli, cani olarak anilan biri degil bildigimiz kadariyla.
Diyecegim o ki, Martin, en azinda su an, Dany’yi böyle birine dönüstürmeye çalisiyor ve bunu sahane bir biçimde gelistiriyor.
Peki ötesi olur mu? Martin Dany’yi çildirtir mi? Yok yere halki, masumlari yakan, katleden biri haline getirir mi? Onu Fatih Aegon yolundan, Deli Kral Aerys yoluna çevirir mi?

Belki, belli olmaz. Bu konuda kesin konusmak için Kis Rüzgarlari kitabinin sonunda Dany’nin nasil bir noktada bulunacagini görmemiz gerek.
Ama Martin bunu yaparsa da, Dany’yi o noktaya tasir, kalan iki kitap boyunca karakteri o yönde gelistirir. Dizideki gibi, birden bire ve tamamen gereksiz biçimde o noktaya gelen bir Dany görmeyiz kitapta.

Anlayacaginiz gibi, sorun Dany’nin karanlik, acimasiz birine dönüsmesi degil. Bu dönüsüm sürecidir esas mesele, ve sonunda gelinen boyuttur. Sürece uygun mu? Degil mi?
Dizide, düsmanlarina ates ve kan getirecek, onlara karsi acimasiz, taviz vermeyecek bir karakter islendi.
Ama teslim olmus bir sehrin halkini katledecek bir karakter gelisimi islenmedi. Iki bölümde zorlayarak, ugrasarak bu noktaya getirdiler karakteri, ve oldu dediler. Ama olmadi.

Beni su hayal kirikliginin, öfkenin ortasinda mutlu eden tek bir sey var, o da Dany hayrani olmayan insanlarin bile buna tepki göstermesi, saçma bulmasi. Ve dizinin bu son iki bölümüne verilen düsük puanlar, ve tabi birde birçok yazarin, haber sitelerinde Dany’ye yapilanlari, senaryoyu elestirmeleri. Bir Dany’ci olarak, ama daha da önemlisi, hikaye yazan biri olarak, iyi ve hakki verilmis bir hikaye gelisimi isteyen bir izleyici olarak, tüm bu tepki biraz olsun içime su serpiyor.
Sanirim sesini çikarmayan tek kesim, takintili bir Daenerys nefretine sahip olanlar. Sonuç odakli insanlar. Sonuca bakiyorlar ve mutlu oluyorlar, mantiksizmis, abartiymis, berbat islenmis, hiç umurlarinda degil. Sonuç hoslarina gittigi için yiyorlar verileni. Afiyet olsun, dizinin geldigi nokta size layik, siz hakediyorsunuz bunu demekten baska yapacak bir sey yok.

6 Likes

Ömer ve ben, dizide sevdiği karakter katliama uğramadan diziye ses çıkarmayan insanlar var… Diye eleştiri yapıyoruz kaç haftadır. Hatta dizi başlamadan önce bunu düşünürdüm.

Bu olay da bana göre bundan ibaret biraz.

1 Like

Ve ben bu meselenin son halkasının Anti-Danyci Joncular olduğu düşüncesindeyim.

4 gün sonra onlar da gol yiyecekler diyor içimden bir ses(sözüm meclisten dışarı)

1 Like