Daenerys Targaryen

ben bir Bolton fanı olarak mesela Robb, dan nefret ederim onun olduğunu kısımlar hiçbir zaman ilgimi cekmedi yinede okudum kitabı yani bir karakteri sevmiyorum diye seriyi niye okumayayım

Düşünce belirten bir yorum yazmadım aslında. Anlamıyorum dedim, bu şekilde takip etmek çok zor olsa gerek dedim. Ama bu konudaki fikrimi belirtmedim aslında. Anlamaya çalışıyorum sadece.

Bir karakteri sevmemek onun povlarını okurken sıkılacağın anlamına gelmez. Aksine sevdiğin bir karakterin povlarını okurken de sıkılabilirsin. Örnek vermem gerekirse Cersei nefret ettiğim biri ama onun povlarını keyifle okuyorum. Sam ise çok sevdiğim biridir ve povlarını sıkıcı bulurum.

Bunu anlamayacak ne var. Sırf gıcık oluyoruz diye kitap okumayı mı bırakalım? ya da birileri rahatsız oluyor diye karakterleri, olayları eleştirmeyelim mi? :slight_smile:

ben ‘‘nefret’’ kelimesine karşı kullanmıştım bu tabiri. ve çok zor olsa gerek yazdım. okumasın izlemesin demedim ki. çarpıtmayalım lütfen. gıcık ola ola okumak zor olsa gerek dedim. benim gıcık olduğum karakter olmadığı için empati yapıp anlamaya çalıştım. anlamıyorum ama yine de. zor bir durum çünkü.

Empati yapamıyorsun demek ki. Önce benim ne yazdığımı iyi oku lütfen. “nefret” diye özellikle belirtmişsin bak yukarıda nefret ve Cersei ile ilgili ne yazmışım. Nefret etmekle okumakta zorlanmanın ne alakası var.

Empati yapamıyorum değil. Empati yapabildiğime inanıyorum ve empati yapınca üzülüyorum bu okurlar için. Düşünüyorum, Dany’den nefret ediyorlar ve Dany son birkaç pov’a kadar giderek yükseliyor, sürekli ilerliyor, bu durumda okuyan kişinin ruh hali nasıl oluyor? buraya çok kötü ya da çok başarısız olduğunu ve demir tahta geçmemesi gerektiğini yazıyorlar ama kitabı okuyanlar zaten Daenerys povlarında onun iç sesini okuduğumuz için iyi niyetli ve eşitlikçi hareket ettiğini biliyoruz. sonuç itibariyle ikna da edemiyorlar. böyle bir durum bu tür okurlar için zor bir durum olsa gerek diyorum işte ben de.

Aslinda zor olan bir sey yok. Bir karakterden nefret edilmesi onun povunu okumanin zor oldugu anlamina mi gelir? Cersei ve Theon’dan nefret ederim ama okurken en zevk aldigim kisimlardan biri bu karakterlerin povlaridir. Sam ve Brienne’i de severim mesela ama okurken ölesiye sıkılırım.

Dany’nin yukselip alcaldigi tartisilir, Dany guc bakimindan yukselmis olabilir ama bana gore karakter olarak yukseldigi zirve nokta ilk kitabin sonudur. Bundan sonra surekli geriye gitmistir.

bir karakteri povlarını okuyoruz iç sesini duyuyoruz diye savunmak doğru değil bence.bir insan ne yaparsa yapsın onu kafasında oturtur kendini haklı çıkartır.cinayet işleyen bile kendini haklı bulur.kitapta cersei’nin povlarına bakın o da joffrey’i düşünüyor, üzülüyor filan.ama kaç kişinin hayatını mahvetti.karakterleri anlamaya çalışmak güzel ama yaptıklarına da bakmak lazım. açık söyleyim benim için dany dothrakileri westeros’a getirmeye çalıştığında bitmiştir. yağmacı şehirleri yakıp yıkan katleden bir halkı kendi ülkesine getirmesi herşeyi geçtin masum halka, köylüye eziyet.ama kendisine sorucak olursak en iyi, en merhametli o.

Şu görüşe katılmıyorum. Kitapta Eddard soğuk bir adam olarak addediliyor diğerleri tarafından. Ama povunu okuduğumuzda içindeki sıcaklığı görebiliyoruz. :slight_smile:
Onun gördüğü, baktığı açıdan görmek ile başkaları tarafından dışarıdan görüşü arasında bence dağlar kadar fark var.
Cersei örneğini vermişsin ama ben Jaime örneğini verebilir yazdıklarıma bakarak. :stuck_out_tongue:

başkalarının onu nasıl gördüğünden bassetmiyorum sonuçta o da öznel.ben diyorumki yaptıkları şeylere, davranışlarına bakmak lazım.

Doğrudur ya Dany eleştirilecekse böyle eleştirilsin.
Khal Drogo canavarı tecavüz ve cinayet vaatleri veriyordu ahalisine. Mecburdu eve dönmek için Dany o zamanlar Dothraklara ama o konuda ben de Dany’e çok kırgınım :frowning:

18 yaşındayım ve evin tek kızı olarak büyüdüm, hayattaki tek derdim karnedeki devamsızlık sayısını nasıl değiştireceğim oldu. böyle biri olarak daenerys’ı eleştirmeden önce hep iki kere düşünürüm. acaba ben onun durumuna düşmüş olsaydım ne hissederdim diye. burada kimse 13 yaşına kadar bile yaşayamazdı, Illyrio’nun korumasına rağmen. Ejderhaları olmasaydı? Ama var, ama ejderhaları var. Buna rağmen öldürülme riskini hep taşıdı.

Barristan povlarında da Daenerys’ın iyi kalbinden hep bahsediyor.

Daenerys’ı sevmeyenler köle efendileri ve onun yatağına girmeyi hayal edip de giremeyenler. Buna da şaşırmamak lazım. Zaten köle efendileri Dany’i sevse bir aksilik var demektir.

Bu sezon Aegon gelecek mi tek umudum jaimenin ördek spoileri

Jaime rolündeki Nikolaj Coster-Waldau, katıldığı Conan’da nazik bir şekilde herkesi trollediğini söyledi desek kimse karşı çıkmaz heralde.

Dün yine bu soru sorulmuştu. Cevap yine aynı: Aegon bu sezon yok. Misyonunu Daenerys Targaryen’a yükledikleri için önümüzdeki sezonlarda da yok.

aegon’un hikayesine inanıp heyecanlanacak bir kitle var abd’de, o da desperate housewives izleyicileri :wink:

grrm hangi kafayla yazdı bilmem ama hbo diziye katmayarak mantıklı bir iş yaptı.

daenerys targaryen yeter, hem bir tane daha var zaten, çifte vatandaş bir zat. yeminini bozarsa tahta bekleriz.

Aegon serinin sonu için önemsiz bir karaktermiş artık kabullenelim bu durumu

Euron, Victarion, Willas, Garlan, Arianne, Aegon,

Oldu o zaman biz izlemeyelim diziyi, kitabı da okumayalım.

daenerys thata geçsin kitapları yakarım hem bu yapımcılar kimde aegon gibi bir adamı diziye almaz peki 5. kitap son bölümde varyse niye söylettirdi

hem daenerys tahta geçerse veliahtı OLMAYACAK ÇOCUK SAHİBİ ASLA OLAMAYACAK

HANDE GİBİLER DE kadın olduğu için destekliyor grrrm kitaplarda der ki kadınların savaşı doğum yatağındadır bunu kabullenmesi lazım

Peki tahta çıkmayacak Varys konuşması nedendi bu çocuğun arkasında Varys var grrm şaka olsun diye mi yapmış

George R R Martin’in kitaplarda söylediklerine kutsal kitap muamelesi yapmasak belki de daha mutlu bireyler oluruz. Martin kitapta kadınların savaşı doğum yatağındadır demiş. Peki bunu Martin mi demiş yoksa karakter mi demiş :cool: :cool: :cool:

Deenerys de benim olanı ateş ve kanla alacağım dedi ama biz bunu Martin söyledi demiyoruz. Her karakter kendi ağzından konuşur.

Yazarlar asla desteklemedikleri şeyleri de gösterirler romanlarında. Eleştirmek için.

Daenerys tahta geçecek, kitaplarını yakmayı düşünenler o kitapları kütüphanelere bağışlarsanız toplum için faydalı bir şey yapmış olursunuz.

Şaka ise çok komik, gerçek ise hiç komik değil :confused: