Daenerys Targaryen

Ancak Özgür şehirde kendine tokmakcı bulur Dany .)) Ama ne acıdır ki Cüce yetişti yoksa o Dany bir halt falan beceremezdi :slight_smile: Kırk sene de geçse gelemezdi… Gelsede bir başarı elde edemezdi… Özgür şehirde düzenli ordu anlayışı yok. Buna Lekesizler de dahil… Savaş başka birşey…

Ya ama bir kadın sonuçta çok fazla duygusal düşünüyor, kendini gerçekten o kölelerin annesi gibi görüyor onları bırakmaya gönlü el vermiyor. :sad:
Tabi bu da olumsuz bir etki yapıyor olayların gidişatında.
Onun dışında kişiliğine diyecek lafım yok, sadece içindeki küçük kızı öldürüp mantıklı hareket edemiyor. Ama Tyrion sayesinde, olur da onu dinlerse güzel şeyler gerçekleşebilir.

Çok saçma işler yapıyor bence. Herkese adalet ve özgürlük vermeye çalışırken işleri bok ediyor hep.
En sonunda özgürleştirdiği halk kendilerini erişilmez sanıp istediği her haltı yediğinde merak ediyorum ne yapacağını. Neyse ki Tyrion geldi, ona güveniyorum becerir o Daenerys onu dinlerse herşeyi düzene sokmayı.
Zaten şu dizide aklı başında bir Tyrion var.

‘Kezban’ ve nice sıfatların yakıştırıldığı Dany aslında kim ve neden seviyoruz?
Seviyesiz ve kısır tartışmalardansa böyle şeyler okuyalım karakter hakkında :slight_smile:
http://blog.radikal.com.tr/medya-televizyon/devrimci-khaleesinin-burjuvazi-ile-imtihani-64343

Yazıyı yazan kişinin adından biraz fanatik bir Targaryen taraftarı olduğunu anlamak zor değil. Yazısında şunu gözden kaçırmış, ya da görmezden gelmiş, ki Dany’e gelip tekrar eski sistemi talep eden yaşlı adam gibi bazı eski köle-yeni özgür insanlar yeni sistemden pek memnun değil çünkü hayatları boyunca yapmak için eğitildikleri köleliğin artık bir anlamı yok ayrıca zaten kötü şartlara alışmışlar evet ama, aynı zamanda efendisinin kendisine iyi davrandığını, karnını doyurup güvenliğini sağladığını hatta çoğu köleye göre lüks yaşattığını söyleyenler de var. Kölelik kaldırılınca sokakta aç yaşamaya mahkum olan insanlar için bu değişim hoş değil tabi…

Evet yazının belki de tek eksik yanı o. Benim de dikkatimi çekti aynı şey :slight_smile:
Yazı güzel ve Dany’i sevme sebeplerimi özetlemiş ama dediğin gibi yazarın fazla hayranlığındandır belki de, eksik yanları var.
Özgür kalan insanlar(eski köleler) Dany’nin yeni dünyasında açlıkla tanışıyorlar ve aslında eskiye olan özlemleri zincirlerini sevmeyi öğrenmiş olmalarından değil.
Yeteneklerini sergileyebildikleri ve kendilerine göre saygı gördükleri, kısacası köle adı altında da olsa bir vasıfları olduğu, güvende olduklarını düşündükleri eski hayatlarına olan bir özlem onlarınki.
Tabi hepsi için geçerli değil bu.
Ama açlık; ne olursa olsun eskiye göre daha insancıl yaşayabilecekleri yeni bir düzen mücadelesini -yazıda da belirtildiği gibi- bozmak ve yıpratmak için burjuvazi tarafından geliştirilmiş korkunç bir yöntem.
Bir yıldırma yöntemi.
Bir bedel, özgürlük arzusunun bedeli…

Doğru diyorsun özgürlük herkesin harcı değil herkes kaldıramaz…

Gökbörü, sen bana Daenerys Targaryen başlığında gelip laf mı sokuyorsun yoksa ben mi fazla kötü niyetliyim :stuck_out_tongue:

Güzel şeyler yazmışsın ben de katıldığımı belirttim bunun neresi laf sokma :smiley:

Teşekkür ederim o zaman ama özgürlük herkesin harcı değil, herkes kaldıramaz demek istememiştim :frowning:
Özgürlüğe giden yolun bedelsiz olmayacağını belirtmek istemiştim.

Seride en çok hakkı yenen karakter bence Daenerys. Hiç bi olayı yok diyenler bence dikkatsiz okumuşlar kitabı çünkü Taht Oyunlarının 1. kısmının sonunda ‘Prenses Daenerys Targaryen, Daenerys Stormborn olarak anılır 13 yaşında kız çocuğu’ olarak tanıtılan karakterin 5. kitap sonunda ünvanların sayfaya sığmıyo olması bile yeterli bi sebep desteklenmesi için.

Nihayet Drogon’a binip uçup giden, Ejderhasına hükmedebilen bir Daenerys gördük. Sezonun en iyi sahnesi Daenerys’in Drogon’u sürdüğü sahneydi.

Our Queen :cool:

Yalnız Daenerys’in yaptığı sadece gidiş bileti almak gibi oldu :smiley: Hala tam olarak hükmedebiliyor diyemeyiz.

Son kitapta ki olaylardan bir şekilde kurtulabilse bile kafasının normal olacağından şüpheliyim.

Bir kadın ne kadar güçlü dirayetli olsada hayatında ona destek olacak bir erkeğe ihtiyaç duyar.Kraliçe olsa bile.Dany bunun en sağlam kanıtı.Tek başına Yedi Krallığı yönetmesi mümkün değil.

Zaten ailesinin tarihine baktığımızda hükümdarların kardeşlerini eş olarak alıp bir şekilde yönetimi paylaştığını görüyoruz.Ejderhanın üç başı kehanetinden yola çıkarak ona Targaryen kanından ejderhaları kontrol edip sürecek 2 sağlam erkek lazım.Kim olduklarını ancak Martin bilir.

Daenerys Targaryen konusu= Cinsiyetçilik turnusolü.

Bu yasayı siz mi koydunuz Arminius bey, resmi gazetede yayımlandı mı?

Sıkı bir Daenerys hayranı olarak şunu söyleyebilirim ki Taht hakkı şu anda yasal olarak Stannis’e geçiyor.Elbette öldürülmez ise.Daenerys’in en büyük kozu şu anda Ejderhalar,ama onları’da ne şekilde kullanacak ve akıbetleri ne olacak bilmiyoruz.Ve Aegon faktörü önemli rol oynuyor tabi ki :’’) En büyük hatası devrimci hareketleri tepeden inme bir şekilde gerçekleştirmesi oldu,ve bu önemli yolda önemli hatalar gerçekleştirdi.Dorne bunlardan bir tanesi,biraz önce’de dediğim gibi Devrimleri tak diye bir halka uygulayamazsınız,bu devrim değil,faşizm olur ki Devrimleri’de devrimciler değil her zaman halk gerçekleştirir.Eğer Daenerys saldırgan bir politika izler ve Ejderhaları kontrol edemez ise ölme ihtimali oldukça muhtemel gözüküyor bana göre.Bana kalırsa en doğru hareket önce Ejderha sorunu çözüp,Doğu’da kalması ve Devrimleri tam bir şekilde uygulaması olur.Stannis konusuna hiç değinmek istemiyorum.Bu arada Kızıl Rahiplerin Daenerys’e olan hayranlık derecesindeki politikalarını’da merak etmiyor değilim.Melisandre ve Daenerys karşılaşmasını özellikle bekliyorum.

İyi yönetememesinin politikadan anlamamasıyla ilgisi var kadın olması ile değil. İnsana zorla Daenerys’i savundurtuyorsunuz.

Örneğin Diken Kraliçesi vs Robert + Ned + Robb + Jon + Stannis + Baloon + Joffrey’nin -ikinci tarafı çoğaltabiliriz- kazananı kim olur dersek, herhalde herkesin cevabı aynı olur.

Not: Erkeğim…

Kendisinden zerre hoşlanmam ancak üç ejderhasıyla gelip Kralın şehrinde 5.sezonda yaptığı gibi ejderha ateşiyle Lannisterlardan ızgara mangal partisi yaparsa yüreğimizin yağlarını eritecek bir karakter.

İlk kitaptan ta 96 yılından beri Martin efendinin kafasında Dany’i kraliçe yaparak seriyi bitirmek olduğunu düşünüyorum.

Daenerys’i hiç sevmem. Başlık biraz bilgisiz gidiyor belirteyim bir binici yalnızca tek bir ejderhaya hükmedebilir o da ejderha küçüklüğünden beri eğitilirse. Eğitimsiz bir ejderhaya komut vermek, uçurmak, itaat ettirmek çok zor ki Dany daha Drogo’yu dahi tam olarak kontrol edemiyor.

Serideki şu durumu göz önüne alırsak Dany’nin Westeros’a gelmesi rahat birkaç yılını alır. O zamana kadar çoktan krallık toparlanır yeni bir kral gelir.

Bir ihtimal, bakın bunu bu başlık altında belirtiyorum, Westeros bir daha eskisi gibi olmayabilir. Yani yeniden Fetih’ten önceki zamana dönebilir. Aslına bakarsanız bu 300 yıllık Yedi Krallık hikayesi Westeros tarihinde daha önce görülmemiş bir şey değil. Yani tam olarak değil ama 8000 yıl içerisinde illa ki bir zaman aralığı Westeros tamamiyle veya büyük ölçüde tek bir krala bağlı olmuş olabilir. O yüzden yani ne bileyim olasılıklar çok fazla boş verin. Ama emin olduğum tek şey Dany gelip terör estirmez, estiremez. Bakınız şu an Drogon çok küçük bir ejderha daha 3-4 yaşında falan bu kadar küçük bir ejderha 10 okta falan öldürülebilir. 100-200 yaşında ejderhalar bile mızrak ve ok ile öldürülebilmişken yani bu üçü mü öldürülemeyecek… Ejderhaları gözünüzde çok büyütmeyin bence.