Daenerys Targaryen

Daenerys’in köleliği kaldırmada samimi olup olmadığıyla ilgili bir inceleme yazısı

Paylasim için tesekkürler :smile:
Güzel bir inceleme yazisi olmus, basindan sonuna kadar katiliyorum.
Dany’nin mükemmel oldugunu söylemiyorum ben hiçbir zaman, söylemem de, çünkü degil. Ama bazi konularda, olaylarda, özellikle de iste bu köleler konusunda çok yanlis degerlendirilen bir karakter Dany. Bu yaziyi yazan kisi Dany’nin neyi neden nasil yaptigini veya yapmadigini çok iyi açiklamis. Umarim bu “Kölelere önce özgürlük verdi, sonra onlari kendi kölesi haline getirdi” gibi yanilsamalar, en azindan bu sitede birazcik olsun azalir.

Rica ederim.

Evet Dany mükemmel değil ama mükemmele en yakın iki karakter senin profilde var (Jon ve Dany)
Meereen yazarın süs olsun diye yazdığı bir şehir değil bence. Tyrion’a Dany’i tesadüfen burada tanıtmadı, mutlaka bir amacı var. Grrm dolambaçlı yollardan gitse de en iyi şekilde bağlayacaktır olayları.

Merak ettiğim bir şey var.Acayip kafama takıldı.Daha önceden soran olmuş olabilir.Belki saçma olacak ama yine de sorayım:D Şimdi Daenerys’in dizide yanmadığını gördük.Diyelim ki Akgezenler indiler güneye kadar ve Daenerys öldü.Night King tarafından geri getirildi wight olarak.Wight’lar yalnızca ateşle ölebiliyorlar kitaplardan ve diziden anladığımız kadarıyla.Daenerys de böyle bir durumda yani wight olarak geri getirildiğinde e ateşten etkilenmediği için durumu ne olabilir wight olarak.Hiç öldürülemez mi.Ölünce yanmama özelliği gidecek mi.Mesela normal olarak öldüğünü düşündüğümüzde yani geri getirilmediğinde de cesedi yakılabilecek mi.

Bu dediğinin olma ihtimali çok az. Çünkü kitaptan ayrılık yaşanan anlarda dizi sona etki etmemeye gayret gösteriyor. Oluru yoktur.

Dediğinin olma ihtimali çok düşük olmasının yanı sıra bildiğim kadarıyla yakmadan da öldürülebiliyor wightlar. Çok ciddi hasar verildiği takdirde.

Yok olabilir diye demedim.Tabiki dediğiniz gibi kesinlikle olamaz.Sadece merak ettim böyle bir şey olsa mesela nasıl olur diye yani öldürülemez mi yakılamaz mı o noktadan sonra diye sordum.Yanmama özelliğinin ölüm halinde nasıl olacağını merak ettim.Wightlar kitaptan hatırladığım kadarıyla sadece yanarak ölebiliyorlar diye biliyordum ama sanırım yanılıyorum bu konuda bilgi için teşekkürler.

Tekrar baktım, uzuvlarını kesmek ve yakarak öldürülüyorlar. Yani bir nevi parçalara ayırman gerekiyor öldürmek için, eğer yakamıyorsan. Öldüklerini de gözlerindeki mavi ışık söndüğünde anlayabiliyormuşuz. :smile:

@skbmoony

Uzuvlarını kesince o uzuvlar kendi başlarına hareket etmeye devam ediyor. Lord Kumandan’ın odasına geldiği zaman Jon Snow elini kesmişti ama o el tek başına hareket etmeye başlayıp Jon’u boğmaya çalışmıştı.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ya bırakın bunları. Çılgın ateşi verin coşsunlar. Yeni klüp açacağım: Aerys’in Çılgın Ateşleri diye kim katılır? :smiley:

Dediğim gibi bu uzuvları kesmek paramparça etmek gibi bir şey olarak geçiyor sanırım. Orjinal dildeki manası tam türkçeyi yansıtmıyor da olabilir, ama çok ciddi hasar verilerek de öldürülebiliyor wightlar diye biliyorum. Gözlerindeki mavi ışığı söndürene kadar hasar vermek gerekli sanırım.
Eğer yanmadan ölmüyorlarsa bence akgezenlerden daha tehlikeliler çünkü akgezenler öyle çok yetenekli kılıç ustaları değil Waymar Royce ile Akgezen kapışmasında gördüğümüz gibi. :biggrin:

Ama wightlar da valyria çeliği ve obsidyenle öldürülebiliyorlar
Mesela Sam bir wight ı obsidyen hançerle öldürdü

Sent from my iPhone using Tapatalk

Wightlar normal kılıçlada ölmüyor mu? Çetinocak da ölüyorlardı. Tormund felan hani . Kılıcı fırlatıp öldürdüğü bir sahne vardı.

Kuzey , Vadi ve Nehir Kralı kuzgun kullanarak gönderdi.

Wight hangisi WW hangisi bilmiyorum. Bir zombiye benzeyen, eti vücudu kısmen çürümüş, iskelete dönmüş ve alt kademe olan yaratıklar var bir de ata binen, Sam ve Jon tarafından öldürülen tipte bir üst kademe yaratıklar (Craster’ın bebeklerini alanlar da bunlardı) var.

“Alt kademe” olarak tabir ettiğim sınıftakiler, kolaylıkla ölüyor ancak uzuvlarının kesilmesi muhabbeti sıkıntılı bunlarda. Kılıcı savurup, yaratığın elini bileğinden ya da omzundan kesip atarsanız bir değişiklik olmuyor, yaratık saldırmaya devam ediyor (hatta Mormont örneğindeki gibi, vücudun kendisinden bağımsız olarak vücutla aynı hedefe yönelebiliyor) ama kılıç darbesi omzundan beline doğru çapraz bir açı ile gelerek gövdede büyük bir hasar oluşturursa ya da kılıç kafatasını parçalarsa yaratık orada devre dışı kalıyor. Kısacası orada kesip atılan uzvun, hayati fonksiyonelliği önemli olan unsur.

kraken04’ün de dediği gibi Hardhome’da sıradan kılıç ve okla ölen bir dünya yaratık vardı.

Wight denilirse düşünemeyen(yönetilen) zombiler demektir, white denir ise onları yöneten ata veya efsanelerdeki olduğu gibi örümceklere binen muhtemelen düşünebilen yaratıklar demektir

GT-I9060 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arkadaşlar bazı kişiler aklında sorular kalmış Daenerys yanarmı öyle ya böyle? Buna Wildfire üzerinden yola çıkacağım; Dizide sigarasını yakar, kitapta pirzola olur

Diziye yeniden basladim, dün 2.sezonu bitirdim ve Dany’nin Ölümsüzler Ev’indeki sahnesi, gördükleri aklima bir sey getirdi.
Nasil anlatacagimi, nasil toparlayacagimi pek bilmiyorum, o yüzden simdiden kusura bakmayin.
Simdi öncelikle o visionlarin önemli oldugunu ve gelecekle ilgili oldugunu hepimiz biliyoruz ama tam olarak ne anlama geliyorlar? “Biliyorum”, “Buldum” diyemem ama istemsizce aklimda bir görüntü olustu, olusmaz olaydi.
Dany taht odasina giriyor; Kizil Kale harabeye dönmüs; kar yagiyor. Kar o hep söz edilen kisin nihayet geldigini gösteriyor, bu konuda süphe yok. Ama Kizil Kale’nin harebeye dönmüs olmasini yanilmiyorsam hep Akgezenlere bagladik, yani iste “Akgezenler güneye kadar gelmis ve Kral Sehrini yerle bir etmis olacaklar anlasilan” diye düsündük. Belki benim düsündügümü daha önce de düsünen olmustur, ki muhtemelen düsünülmüstür de ama bu forumda bahsedildi mi, konusuldu mu bilmiyorum. Neyse benim aklima su geldi, belki de Kizil Kale’nin harabeye dönmüs olmasina Akgezenler degil, ejderhalar sebep olmustur. Kral Sehrinde mutlaka Dany - Cersei savasi olacaktir ve ben o visiondaki Kral Sehrinin halini o savasa bagliyorum. Kar’in sebebi ise ayni, kisin güneye de gelmis olmasi, o konuda degisiklik yok :slight_smile:
Dany yikik dökük Taht odasina giriyor… Demek ki savas bitmis, Dany kazanmis, ama tam tahtina dokunacakken visionda ejderhalarinin sesini duyuyor, o sesi takip ediyor ve kendini Kuzeyde, Sur’da buluyor. Visiondaki ejderhalarin sesinin aslinda gelecekte yasanacak olayla ilgisi yok, sadece sunu diyebilirim : Visiondaki ejderha sesini, gelecekte Akgezenlerin sesi veya savas çigligi/çagrisi olarak duyacagiz.
Ve Dany tam tahtina kavustu derken hop Kuzeye gidecek.
Geldik en karisik, çözülmesi zor kisima… Cadir, Khal Drogo ve bebek Rhaego.
Dikkat ettiyseniz Dany çadirin disindayken hava buz gibi, siddetli bir rüzgar var, kar yagiyor ama Dany çadira girdigi anda disaridaki hava da degisiyor, günesli bir güne dönüsüyor. Bu neyi ‘simgeleyebilir’? Baska bir ‘boyuta’ geçtigini. Yani boyut dogru kelime mi bilmiyorum ama aklima baska bir kelime gelmiyor, umarim ne demek istedigimi anlamissinizdir.
Gelelim çadira ve tabi Khal Drogo ile Rhaego’ya… Bunlari birlikte degerlendirdim, daha dogru gibi geldi. Khal Drogo Dany’nin hayatinda yer almis insanlar arasinda en çok sevdigi kisi; Rhaego ise, uzun laflar etmeye gerek yok, oglu. Bu ikisi öldü; visionda ayni çadirda birlikteler, bu durumda o çadir için Dany’nin öldükten sonra gidecegi yer, ev’i diyebiliriz. Yani elbette Dany’nin ruhu öldükten sonra bir çadira gitmeyecek :smiley: Cadir sadece yazarlarin seçimi, bu herhangi bir mekan da olabilirdi ama 'Dothrakilik’ten dolayi çadir en uygun mekan.
Dany o çadira giriyor, ölmüs sevdiklerine kavusuyor… Bu Dany’nin Kuzey’de, Sur’da ölecegi anlamina gelebilir.
Ama asil olay Dany’nin visionda o çadirda kalabilecekken çikip ejderhalarini kurtarmayi tercih etmesi. Ejderhalar yine sadece visiondaki durumla ilgili, gelecekte ve tabi gerçekte Dany büyük ihtimalle insanlari kurtarmak için çabalayacak.
Neyse, cidden asil üzerinde durulmasi gereken nokta Dany’nin çadirdan çikmasi…
Cadir = Ölüm/Ölüm ev’i - Cadirin disi = 'Hayat’
Bir dirilme daha izler miyiz? Ne düsünüyorsunuz?
Ve diyelim ki “Evet, bir dirilme daha izleyebiliriz”, sizce bu nasil, ne sekilde olur? Dany kim tarafindan diriltilir? R’hllor? Night’s King?

edit : çok mu uçtum? :confused:

2.edit:
Sorun 1… Dizide bunun için çok zaman yok.
Sorun 2… Dany visionda o çadırdan tabi ki çıkacaktı, yoksa Dany karakterinin hikayesi orada biterdi. Dolayısıyla çadırdan çıkmasının hiçbir anlamı olmayabilir de :smiley:

@Starkgaryen Güzel yazmışsınn :slight_smile: Normalde bu kadar uzun yazıyı okumaya üşenirim ama bi çırpıda okudum :slight_smile:

Yazdıklarına bir iki yer dışında çoğuna katılıyorum.

• Dany Kızıl Kale’ye vardığında KL’ye sadece kışın gelmesi (akgezenlerin daha gelmemesi)
  • Kızıl Kale’deki harabenin sebebinin Dany-Cercei savaşı olması
    Şimdi buralar tamam. Buraya kadar aynı şekilde düşünüyoruz.

Devamında şöyle demişsin; “Dany tam tahtına dokunacakken ejderhaların sesini duyuyor ve kendini Kuzeyde buluyor”. Sen ejderhaların sesini savaş çağrısı/çığlığı olarak yorumlamışsın. Bunda yanlış birşey yok. Güzel bi düşünce. Ama bende daha iyisi var :wink:

Bence Dany’nin duyduğu Ejderha sesi Jon’un sesi. Kuzey , Vadi ve Nehir şuan Jon’da. Ama yinede bizim akbebecikleri durdurmaya yetmez. O yüzden Dany’e ve diğer sağ kalan Westeros hanelerine birlik “çağrısı” gönderiyor. Ben böyle düşünüyorum. Devam edelim :slight_smile:

• Çadırın Dany’nin öldükten sonra gideceği yer olması
  • Çadırın “ölüm” anlamına gelmesi
  • Dany’nin Kuzeyde ölmesi
    Buralarda da sana katılıyorum.

Ama Dany’nin dirilmeyeceğini düşünüyorum. Dany’nin dirilmeyeceğini düşünüyorum ama Dany’nin o çadırdan çıkmasını başka bir şekilde yorumlayamıyorum da. İşte bu konuda çıkmaz sokaktayım. Bunu tartışabiliriz bence. Dany’nin o çadırdan çıkması ne anlama geliyor?

Dirilmek dışında…

İnşallah dirilmez. Bıktım dirilmelerden

Dany demir tahta dokunacakken vazgeçti.
Bu tahta oturamayacağına işaret olabilir.