Daenerys Targaryen

@kraken04
Teşekkür ederim :slight_smile:
Jon’un çağrısı da olabilir tabi, zaten benim düsünceme göre önemli olan bu değil, önemli olan o sesin/çağrının Dany’nin Sur’a gitmesine sebep olacağı.
Benim de işte o çadırdan çıkma konusunda kafam karışık :smiley: Düşününce, durumu analiz edince aklıma bir dirilmeden başka bir şey gelmedi. Ama tekrar söyleyeyim, “şu şöyledir, böyle olacaktır” diye iddia etmiyorum, sadece o sahneyi tekrar izlerken birden bu görüntü oluştu kafamda :slight_smile:
Çadırdan çıkması başka ne anlama gelebilir? Düşünelim, konuşalım tabi :slight_smile:
Mesela, şimdi aklıma geldi… Dany orada sevdikleriyle kalabilecekken ejderhalarını kurtarmayı tercih ediyor, asıl amacını unutmuyor. Bu yoldan da gidip belki bir şeyler çıkabiliriz ortaya. “Her seçim bir vazgeçiştir” durumu var biraz orada, belki gelecekte/gerçekte de Dany Sur’da böyle bir durumda kalabilir, ama tam olarak ne ve nasıl mesela? :smiley:

@argos
Ben de pek dirilme olmasından yana değilim :smiley:

@ichigo
Ben vazgeçmek olarak yorumlamadım onu. Yani tahtı almış, tahttan vazgeçmiyor ama Kuzeye gitmesi gerek, o yüzden oturmuyor tahta.

@Starkgaryen Dirilme olayı dışında yazdıklarını beğendim. Kadın zaten yanmıyor bir de ölüp dirilirse iş zıvanadan çıkar bence.

Ben dizide gösterilen Ölümsüzler Sarayı sahnelerine pek anlam yüklemedim ya
Çünkü kitaptaki daha çok Spoiler veren,Deli Kral,Rhaegar,Mhysa sahnelerini görmemizi gerektiren,kafa karıştırıcı sahnelerdi onların yerini doldurmak için konulduğunu düşünüyorum sadece
Mesela Dany’nin çocuğunu at sırtında gümüş saçlı biri olarak göstermektense Drogo,Dany ve çocuklarının sahnesini koyarak olaya biraz duygusallık katmak istemişler bence
Tabi yine de belki senaristler de Martin’in izinden gitmek isteyip,araya böyle ileride olabilecekleri gösteren küçük Spoilerlar koymuş olabilirler

@Kuzeyin Koruyucusu
Teşekkür ederim :slight_smile:

@stannisci
Kitapta çok çok daha iyiydi o kısım, hatta anlaması daha kolaydı da diyebiliriz; ben sadece dizi için yazdım :slight_smile:
Senaristler elbette Martin kadar olmasa da bu tür ‘özel’ olaylar, anlamlı sahneler yazmakta iyiler, o yüzden ben burada bir mesaj olduğuna inanıyorum. Duygusallık için falan yazmamışlardır sanırım, gerçekten dizinin kurgusunda bir anlamı olmalı

Çok tartışılan bir konu, Daenerys’i neden seviyoruz?

Kendi adıma vicdanlı adaletli oluşunu seviyorum. Gücünü insanları kurtarmak için kullanmasını seviyorum.

Jon ve Arya’yla birlikte karakter gelişimini en çok ilgiyle takip ettiğim karakter.

Neden sevmiyorum?

Çünkü bir sistemi kaldırıp yeni bir sistem getirmeden her şeyin hallolacağını sanacak kadar pembe gözlüklü bir karakter. Bir de kibirli.

Kaçın beyler birazdan kavga çıkıcak : )

Birkaç gündür bir takim düsüncelerim var bu karakterle ilgili.
Westeros Dany için aslinda duygusal anlamda hiçbir sey ifade etmiyor. Dany’nin Westeros’u fethetme istegi ailesinin intikamina ve küçüklügünden beri Viserys’in “orasi bizim evimiz” düsüncesinin Dany’nin de aklina kazinmis olmasina dayali. Halbuki Westeros ev falan degil Dany için. Kitaplarda “ev” deyince Dany hep o kirmizi kapili ev’i düsünüyor mesela, o ev de muhtemelen Braavos’da. Dorne diyenler de var gerçi ama ben sanmiyorum Dorne oldugunu.
Neyse, bunun sonucunda, Westeros’a geldiginde, hata basarirsa eger, orayi fethettiginde Dany’nin bosluga düsebilecegini, tatmin olmayacagini düsünüyorum. Dany’nin Westeros hakkinda tam olarak ne düsündügünü bilmiyoruz ama ben Westeros’u gördügünde hayal kirikligi yasayacagini hissediyorum nedense, orada kendini evinde hissetmeyecegini ve mutsuz olacagini.
Bu yüzden diyorum ki, acaba Dany “Baslarim Westerosuna da…” deyip (:P) sonunda tasi taragi toplayip Essos’a geri döner mi diyorum kendi kendime, acaba hikayenin Dany kismi böyle sonlanabilir mi diye soruyorum… :smiley:

Not : Bu bir teori veya kesin bir düsünce degildir. Bu sadece bir fikir, bir olasiliktir. Içinde soru isaretleri, hatta çeliski de barindirabilir. Bunlari yazarken çok ciddiymisim gibi, bunun çok mantikli oldugunu düsünüyormusum gibi karsilik vermeyin eger yorum yapma niyetinde olursaniz :slight_smile:

İmkansız değil. Ama sanmıyorum. Martin en başından beri Daenerys ve ejderhaları Akgezenlerle savaşsın diye hazırlıyor. Aynı şekilde Jon’u da.

O kırmızı kapılı ev vurgusunu Martin kitaplarda bilerek sürekli sürekli tekrarlıyor. Robert’ın şahsi hırsları yüzünden bir çocuğun evsiz kalışını ve boşluğa düşüşünü göstermek için Dany’e sürekli kırmızı kapılı evi hatırlatıyor.

He iste ondan sonra diyorum, Akgezenlerle olan savastan ve olursa zaferden sonra, her sey duruldugunda. Dany Westeros’a gelecek “Ayy burasi ne böyle?” deyip geri dönecek degil :smiley:
Kalacak, savasacak, her sey bir sonuca varacak, ondan sonra… Ölmezse :smiley:

O kirmizi kapili ev hakkinda ben de senin gibi düsünüyorum, Dany için ev’in anlaminin ne oldugunu vurgulamak içindi. Demek istedigim de zaten ev deyince Dany’nin aklina Westeros degil, kirmizi kapili ev’in gelmesi.

Valla hepsi Gaspçı İşgalci Robert’ın suçu. Dedesine, babasına kızıp torunlarını, bebeklerini öldürmek, öldüremediklerini de yuvasız, ailesiz bırakmak suçtur benim gözümde.

@“green grace”

Robert gaspçi degil, bizim Dany de öyle deyip duruyor (tabi onun açisindan bakarsak haksiz da sayilmaz) ama cidden dürüst olalim yani, gaspçi degil. Adam savasmis kazanmis… Aman Tanrim, Robert’i savunacagim hiç aklima gelmezdi :smiley:
Targaryen çocuklarini öldürten ise Tywin’di, en büyük suçlu o ama tabi Robert’in bunu cezasiz birakmasi ve Cersei ile evlenip adeta Tywin’i ödüllendirmesi onu da bir o kadar suçlu yapiyor. Benim gözümde o konuda Tywin’den farksizdir, savunulacak bir tarafi yok, sevenleri kusura bakmasin.

Robert, Targaryen bebekleri öldürüldüğü için tahta çıkabildi ve Targaryen bebeklerini öldüren Tywin’i senin de dediğin gibi ödüllendirdi. Viserys ve Daenerys’i de öldürmesi için ordu gönderdi ama onlar çoktan Essos’a kaçırılmışlardı. Robert gaspçıdır. Gasp ettiği sadece taht değil, bebeklerin hayatıdır, bebeklerin bir yuvada büyümesi hakkıdır. Hırsızlar kendilerinin olmayanı kardeşlerine ve oğullarına miras bırakamaz. Ahlaklı yollarla elde edilmeyen her şey gasp edilmiş demektir. Bebekleri öldürüp cezasız kalan insanların olduğu yerde de adaletten söz edilemez.

@"green grace"
Bebekler öldürülmeseydi tahta mi çikacaklardi? :slight_smile:

Yaa bak aslinda tek bir nokta disinda ayni fikirdeyiz.
Robert’in yapilan katliami, ne olursa olsun bebeklerin o derece bir canilikle öldürülmesini ve piskin piskin ona sunulmasini cezasiz birakmasi. Perisan halde oradan oraya sürüklenen Dany ve Viserys’in pesine onlari öldürmeleri için birilerini salmasi… Bu konularda hemfikiriz.
Ama Robert gaspçidir, Robert Targaryen bebekleri öldügü için tahta çikabildi… Bu konuda ayni sekilde düsünmüyorum.
Tekrar söyleyeyim… Robert isyan etmis, savasmis, kazanmis, o tahti almis. Targaryen çocuklari ölmeseydi de Robert o tahta oturacakti. Savasi kazanmis adam; o çocuklarin ölüp ölmemesi o saatten sonra bir sey degistirmezdi. Keske ölmeselerdi; bir Targaryen’ci olarak bu olayi düsünmek bile beni deli ediyor, Robert karakterinden de nefret ediyorum ama adamin zaferine laf etmem, gölge düsürmem de dogru olmaz.
Savasti, kazandi, taht onun oldu. Nokta. Beni rahatsiz etmiyor mu hikayenin bu kismi? Ediyor tabi, Targaryenciyim ben, ama gerçek de bu yani.

Robert tahta otururken bunu savaşı kazanmasına değil, babaannesinden gelen Targaryen akrabalığına bağlıyorlar yalnız. Yani savaşı kazanmış dediğin Robert, aslında Targaryen akrabalığını kullanarak tahta oturuyor. Targaryenlerin gücünü ve varlığını reddetmiyor. Bu arada Robert benim için gaspçıdır ve bebeklerin katillerini cezasız bıraktığı an kendi zaferine kendi elleriyle gölge düşürmüştür. Buna zafer denebilirse tabii. Savunmasız bebekleri öldürmek de, bu cinayete ortak olmak da zafer değildir. TERCİH dediğimiz şey o kadar önemlidir ki sizi ahlaklı ve ahlaksız yapan şey tercihlerinizdir.

HATIRLATAYIM…

Harpiya’yı dizginlemek için Daenerys ile Köle Efendileri arasında bir anlaşma yapılıyor kitapta. Köle Efendilerinin ailelerinden çocuklar Daenerys’in sarayına (piramit yani) getiriliyor. Harpiya Lekesizlere zarar verdiğinde danışman Reznak mo Reznak çocuklardan birini öldürmeyi teklif ediyor. Kraliçem elimizdeki çocuklardan birini öldürürsek Harpiya durur diyor. DAENERYS’İN TERCİHİ ne oluyor? Çocuklara asla dokunmayacağını söylüyor. İşte bizi biz yapan tercihlerimizdir. Dothraklar kuzu insanların şehrini yağmalarken kadınları tecavüzden kurtarıyor, daha o zamandan belli yani Daenerys’in karakterinin nasıl olduğu. Böyle yapınca aman canım çok bu kız da çok merhametli, yönetici dediğin sert olmalı deniliyor. Hayır. Yönetici dediğin insan olduğunu unutmamalı, insan canına değer vermeli. Yine de siz bilirsiniz. İsteyen bebek katillerinin koruyucusu Robert’ın şanlı!!! zaferine leke sürdürmeyebilir, ama Robert benim gözümde gaspçıdır ve gaspçı olduğu için gasp ettiği hakkını oğluna veya kardeşine devredemez.

Oberyn Martell, Elia’nın katiline Robert’ın neden ceza vermediğini sorgulayınca kahraman oluyor.

Daenerys neden yeğenlerinin hesabını sorunca haksız olsun ki? Elia Martell de haksız yere katledildi, Aegon ve Rhaenys da. Aegon hayatta olabilir mi? Evet, ama sonuçta Robert’ın önüne iki bebek cesedi getirildi. Robert ne yaptı? Bu suçu cezasız bıraktı. Eddard ki onun dava arkadaşı, o karşı çıktı bu bebek katliamına, ama Daenerys karşı çıkınca sussun deniliyor. Bazı insanlar Daenerys’i sadece eleştirmiş olmak için eleştiriyor.

Başlığı Gaspçı’nın adıyla kirletmeseymişsiniz iyiymiş…

Neyse All Hail the ‘Rightful’ Queen of the Seven Kingdoms…

@"green grace"
Evet sahip oldugu Targaryen kani sayesinde hak iddia edebilip tahta oturabiliyor. Hatta History&Lore bölümlerinde, Robert’in isyani anlatilirken Robert “Ilk defa bu kana sahip olmam bir is’e yaramisti” da diyor.
Ama yine de savasmis ve kazanmis oldugu gerçegi de var.
Cocuklarin öldürülmüs olmasiyla ilgili fikrimi defalarca anlattim, bunu cezasiz biraktigi için Robert karakterinden nefret ettigimi de söyledim, tekrar tekrar ayni seyleri yazmama gerek yok.
Bana ‘Daenerys ve köle tacirlerinin çocuklari’ örnegini sunarak resmen benim Robert’in yaptigini dogru buldugumu, destekledigimi söylüyorsun. Ben ne diyecegimi bilmiyorum artik, gerçekten.
Takdiri bu tartismaya objektif bir gözle bakabilen diger üyelere birakiyorum.

Gaspçı’nın yaptığını eleştirdiğini biliyorum zaten. Yeri gelmişken aradaki farkın altını çizmek istedim. Takdir edilmeye, fikirlerimizin başkaları tarafından onaylanmasına ihtiyaç duymuyoruz bence. O yüzden beğeni vb tuşlara ihtiyacımız yok. Senin de benim de. Tekrar edeyim, Gaspçı’yı bebek ölümleri konusunda eleştirdiğini biliyorum.

@“green grace”

Kimsenin takdirini, onayini beklemiyorum. Ben sadece yanlis anlasilmis olmaktan rahatsizim. Bana resmen “Dany’ye karsi olan bir Dany hayrani”, “Robert’i savunan bir Dany hayrani” muamelesi yaptin, böyle olmadigim yaptigim yorumlarda gayet açik bence. Ama konuyla ilgili ne düsündügümü açiklamaktan da, kendimi anlatmaya çalismaktan da yoruldum; bu yüzden senin yaptigin muameleye, ithamlarina cevap yazip kendimi anlatma çabasi içine girmek yerine “Takdiri bu tartismaya objektif bir gözle bakabilen diger üyelere birakiyorum.” dedim. Bu beni onaylasinlar, beni takdir etsinler istegi degil, sadece objektif olanlarin benim yorumlarimdan yansiyanin ne anlama geldigini söylemelerini “istedim”. Ben mi kendimi ve düsüncelerimi anlatamiyorum? Yoksa sen mi beni yanlis anliyorsun? … Diger üyeler objektif olarak fikirlerini söylesinler demeye getirdim.

Edit:
Az önce yazmayi unuttum, özür dilerim; beni yanlis anlamadigini söylemis ve açiklamissin, bunun için tesekkürler @“green grace”

Son konuşulan ve tartışılan konulardan tamamen bağımsız ve ilgisiz olarak, ama tabii başlıkla ilgili, Daenerys’le ve gelecek sezonla ilgili bir tahminimi paylaşmak istiyorum.

Daenerys, Daario’yu Meereen’de bıraktı, Jorah’ı da çim denizindeyken gönderdi tedavi bulup geri gelmesi için.

Daenerys’in kraliçe eli broşunu Tyrion’a takarken Tyrion’un ona nasıl baktığını fark ettiniz mi? Ben mi çok mana yüklüyorum? Ama o sahnede Tyrion’dan yana yoğun duygular vardı. Oberyn’le zindandaki sahnesinde duygulandığından çok farklı bir duygulanma vardı. Zaten bir ara Daario için sana aşık olan ilk erkek değil, sonuncusu da olmayacak dedi, bunu derken de umutsuz görünüyordu.