Daenerys Targaryen

@“green grace”

Oww! Yalniz degilmisim :slight_smile:
O sahnesiyi ilk izledigimde ben de “Tyrion?? Bu bakislar da ne?” diye düsünmüstüm. Tyrion’un yavastan yavastan Dany’ye karsi hisler besledigini falan, senin de dedigin bu degil mi? Yanlis anlamadim? :slight_smile:
Neyse ama gerçi simdi izledigimde ayni sekilde yansimiyor… :smiley: Degisti biraz fikrim evet. Yani artik o bakislarda duygusal (hoslanma-ask) bir seyler degil de minnettarlik, baglilik, hayranlik görüyorum daha çok. Belki de böyle olmasini isteye isteye artik öyle görünüyordur gözüme
"Sana asik olan ilk erkek degil, sonuncusu da olmayacak"… Hmm evet. Yaa bence kendini düsünmüstür bunu söylerken, kendi yasadiklarini. Tyrion’un askla ilgili güzel anilari yok, dolayisiyla asktan bahsederken durgun durmasi normal.
Valla hafiften konusu açilmisken… Ben Jon-Dany istiyorum. Evet istiyorum. Millet bunu söyleyenlere nedense “Ergen” ve “Hikayeden hiçbir sey anlamamissin” diyor ama ne alaka? Cidden? Ne alakasi var?
Sevdigim iki karakteri birlikte görmeyi isterim, olay bu. Bu benim veya bunu isteyen diger kisilerin Game Of Thrones’u romantizm için izledigimiz anlamina gelmez. “Ayy olsuuun! Lütfen amaaa! Jon Dany kalp kalp kalp” kafasinda degiliz sonuçta, yani en azindan ben degilim. Benim için olmasa da olur, olursa da çok hos olur :smiley:
Jon-Arya veya Jon-Sansa birlikteligi isteyenler var mesela, biz Dany-Jon deyince mi abes kaçiyor?
Ben bir filmi, diziyi bana sundugu ve sunabilecegi her sey için izlerim. Dram, gerilim, romantizm, savas… Bir bütün olarak görürüm. Nasil ki sevmedigim karakterin mutsuz olmasini veya ölmesini istiyorsam, nasil ki sevdigim karakterin basariya ulasmasini diliyorsam izlerken, ayni sekilde sevdigim karakterlerin birlikte olmalarini da isterim. Bunda tuhaf olan, beni ergen veya hikayeyi anlamamis biri yapan sey nedir?

Tyrion’un bakışlarında hayranlık olduğu konusunda hemfikiriz. İki şekilde olabilir bu? Mesela bizimki gibi bir hayranlık. Ufacık kız, elinde büyük bir güç var ve bunu köleleri özgürleştirmek için kullanıyor. Kim hayran kalmaz ki? Tyrion da yıllarca ezilmiş, hor görülmüş bir adam, haliyle Daenerys’in yüreğine hayran kalmış olabilir. İkinci ihtimal ise işkillendiğimiz gibi olabilir :redface:

Jon-Dany aşkı istemek ergenlik falan değil elbette. İkisi de mükemmel bir ahlaka ve karakter yapısına sahip. Birbirlerinden etkilenmeleri sürpriz olmaz. Jon-Arya görmek istemem şahsen. Sansa ise hiç ilgimi çekmiyor.

Ygritte-Jon aşkı bence çok daha pembe dizi vari bir aşktı. Özgür Halktan bir kız ve onlara karşı kurulmuş birlikteki bir askerin yasak aşkı… Waaauuvv!!! Tam bir pembe dizi aşkı. İnsanlar da Ygritte-Jon aşkını bayıla bayıla izledi mesela.

@“green grace”

Yani evet olabilir. Neyse ama artik benim gözümde o bakislarin esas anlami minnettarliktir. Hayranlik, baglilik, sevgi de var ama ilk planda minnettarlik var. Adam resmen gözleriyle “Kimse, öz ailem bile, bu kizin verdigi degeri vermedi bana” diyor :slight_smile: Bunun disinda Dany’nin o anki samimiyeti, hatta çekingenligi de çok etkiliyor bence Tyrion’u.

Bence de hiç sürpriz olmaz birbirlerinden etkilenmeleri.
Jon-Arya bana her zaman sadece abi-kardes gibi göründüler. Ben düsünemiyorum bunun aksini, fazlasini.

Öyle deme ama yaa, ben de bayila bayila izledim Ygritte ve Jon’u :smiley:

Mesele adamin zaferiyse Robert’in zaferi olağanüstüdür. Fatih Aegonun bilmem kac senede yaptigi fethin aynisini cok daha kisa zamanda (hem de ejderhalar-savas ucaklari olmadan) başarmiştir. Çocuk katli meselesinde ise mazur değildir, yakişmadi ona. Ölümünün son demlerinde kararindan pişman oluyor ama iş işten gecmişti o zaman.

Aegon'un Fatih, Robert'ın İsyancı Olması

Yanlış bir kıyaslama… Fatih Aegon bütün diyarı birleştirmeyi başararak krallığını kurmuştur, uzun bir sürede gerçekleşmesi normal. Robert ise zaten halihazırda bir krallığın tahtına, diyardaki çoğunluğun desteğini alarak oturmuştur. Robert “Fatih” değildir mesela.

Aegon'un Fatih, Robert'ın İsyancı Olması

Aynen. Ayrıca Deli Kral kadar olmasa da kötü bir kraldır ve kendisi de bunun gayet farkında. :slight_smile:

Robertin deliligini veya iyi kral, kötü kral oldugunu konuşmadik @Ottomon. Isyanini, savaşini konuşuyoruz. Robert isyan etmis, isyaninda kaderin bir armagani Jon Arryn ve Eddard Stark safinda yer almis ve isyani zafere ulasmistir. Tahttaki Deli Krali devirdiikten sonra da isyanlar baş göstermis ama onlari da teker teker bastirmiş ve onlarin zorla veya gönüllü biatını almıştır which makes him “Conquerer without dragons” in my eyes. ))

Sadece diziyi izleyerek Daenerys Targaryen’e karşı büyük bir antipati beslemiştim. Game of Thrones’un beni en çok etkileyen yönü karakterlerin gerçekçiliği ve ölüme sıradan bir figüran kadar yakın olmalarıydı ancak Danny nedense hep kayırılmış gibi gelirdi bana. Başarıları sağlam temellere dayandırılamazdı. Esasen danışmanları, ejderhaları ve soyadı olmasa bir hiçti bana göre. Ama ilk kitabı okuduktan ve halihazırda ikinci kitaba devam ederken düşüncelerim büyük ölçüde değişti.

Burada tv ve edebiyatın farklılığı ön planda sanırım. Dizi olması dolayısıyla Danny’nin alt metnine yeteri kadar inilmedi, karakter gelişimini tipik başrol kıvamında gördük. Oysa kitapta hiç öyle değil. Danny’le empati kurabildim, onu anladım ve gerçekçiliğini fark ettim. En azından elde ettiklerini sadece güzelliği hatrına elde etmediğini gerçekten emek verdiğini gördüm. Yani dolayısıyla artık yazar ya da senaristler tarafından Danny’nin kayırıldığını düşünmüyorum ancak dizi için konuşacak olursam onun sahnelerinde istediğim derinliğin olmadığını söyleyebilirim.

Güzellik demişken bence Emilia Clarke özellikle sarı saçlarla bahsedilen çekici bir kadın değil. Doğal hali çok çok daha iyi. En önemli yönü de sevimli olması zaten. Kadro içinde en çok kitlesi olanın kendisi olduğuna şaşırmamak gerek. Samimiyeti herkesi etkilemiş durumda.

Bu arada yukarıdaki mesajlara ithafen valla ben de Jon-Dannyciyim. Ergen gibi sıfatlara da hazırım. He ayrıca Ashara-Nedciyim. Double ergenim yani.

Son olarak Tyrion-Danny sahnesinde ben de Tyrion’dan Danny’e minnet ve hayranlık gördüm. Tyrion, Danny’nin kısa müddet içerisinde elinde hiçbir şey yokken bu kadar güçlenmesini ve öz güvenini çok takdir ediyor. Tıpkı Jon Snow’u takdir ettiği gibi. O bakışlar da “Bu ne cesarettir yarabbi, yiğidim seni tanımak istiyorum, beni mutlaka ara” bakışlarından başka bir şey değildi bana göre.

Diziyi izledim sevmedim, kitabı okudum sevmedim bu Dany’ de itici bişey var. Neyse en iyi adam Qhorin Yarımel. Bak yine hatırladım bi hüzünlendim. :’(

SM-G710 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sadece serinin değil edebiyat tarihinin en itici antipatik karakterlerinden biri.

bi türlü sevemedim bu karakteri en yakın zamanda ölmesi dilegiyle

Her bölüm yaklaşık 10 dakika kadar unvanlarını saymasını izlediğimiz bazı güzel amaçları olan ama liderlik vasıfları eksik karakter. Muhtemelen de yapmak istediği bir çok şeyi başarıp serinin sonunda öleceğini düşünüyorum.

Daenerys Targaryen (Temsili)

Kezbandır. Jorah gibi bir adamı reddeder daario naharis gibi ne idiği belirsiz birine gider. Mecnun leylayı sevmedi jorahın seni sevdiği kadar bide kovdun adamı senin yüzünden taş oldu, yaktın adamı. Bu arkadaşın bide westeros şubesi vardır ki yokluğunu aratmaz ismi sansa, ikisinide ötekiler alsın.

Kendisinden 30 yaş büyük bir adamdan hoşlanmadığı için eleştirilen karakter. Öylesine 30 demiyorum, cidden o kadar yaş farkı var. Olaya bu açıdan bakmak gerek. Size normal mi geliyor harbiden? Karşılık verse yani, normal mi? Gerçekte böyle bir şey olsa yine aynı şekilde mi düşünürsünüz? Gencecik, güzel bir kızın yaşlı bir adamdan hoşlanması, aşkına karşılık vermesi bekleniyor; niye? Adam çok sevmiş, koruyup kollamış. Oldu o zaman :smiley:
Yeri gelmişken fikrimi söyleyeyim, Jorah’nın Dany aşkı dizide pek değil ama kitapta beni oldukça rahatsız ediyor, Dany’yi öpmesi falan var mesela, ejderhanın üç başından biri olmaya da adaydı yanlış hatırlamıyorsam … “Kızın yaşında yaa!” diyorum her seferinde. Neyse ki dizide o boyutta değil olay, öpüşme de yok, birde Dany’nin yaşı daha büyük falan, o kadar göze çarpmıyor.

Eksisozlük entry’si gibi oldu.

Edit : He ayrica kovdugu için de elestirilmis, ve birde Jorah’nin hastalanmasindan da sorumlu tutulmus. Adam ihanet etmis arkadas, kizin en büyük düsmanina kizla ilgili bilgiler, raporlar vermis. Artik yapmiyor olmasi neyi degistirir? Dany nasil güvenebilir? “Hee daha haber göndermiyorsun demek? Iyi o zaman” demesini mi bekliyordunuz? Gri hastaliga gelirsek; sanki Dany dedi git Valyria harabelerinde takil diye :smiley: Amaç her ne kadar sonunda kendini affetirmek olsa da, bu tamamen Jorah’nin aldigi kararlar ve yaptigi seçimler sonucu yasanan bir sey. Ki zaten kitapta öyle bir durum yok. Kitapta hastaligi kapan Jon Connington.

Mizojinist gazlamalara gelmeyelim arkadaşlar. 5-6 satırlık paragrafları hak eden bir tartışma ortamı maalesef ki yok.

Dany’i diziyi takip ettiğim kadarıyla sevmiyorum çünkü D&D’nin senaryosu malum. Ama Jorah the Friendzoneshipper’a mı bakacak cidden?

Eklemeyi unutmuşum kitaplarda diziye oranla daha büyük kezbandır. Westerosa gelince cersei ve arianne gibi karakterlerden ders almalıdır(sansa cerseinin yanında çıraklık yaparak kezbanlıktan biraz kurtulur gibi olmuştu).

İyi tamam sevmiyorsunuz anlıyoruz da bu kadınlar için kullanılan ‘kezban, kezbanlık’ tabirleri nedir ya? Ciddiye almadığımız zaman da sinir yapıyorsunuz. Hoş değil.

Asrın tespitini yapmışım yav