Daenerys Tyrion'a Güvenmekle Hata mı Etti?

Evet, başlıktaki soru açık.
Biliyorsunuz Daenerys Westeros’a epey güçlü geldi ama özellikle sezon finalinde Cersei karşısında çok ezik durdu (bu benim görüşüm) ve büyük haneleri kaybetti. Sebebi küllerin kraliçesi olmaması önerisiydi ama maşallah Cersei ortalığı kasıp kavurdu ve gerçekten deli kraliçeye dönüştü. Eğer Daenerys olsa bir ton laf olacaktı, Cersei olunca herkes alıştı sanırım.

Bana kalırsa Daenerys ve Tyrion birlikteliği Westeros’ta akıl almaz şekilde hatalı ilerledi. Olayları tek başına yürütse (sızan senaryoları gerçek kabul ederek devam ediyorum buradan sonra) böyle saçma sapan bitmeyecekti hayatı. Dany’i sürekli durdurup olayları geciktirdi. Oysa önce Westeros fethi ve ardından tüm hanelerin bağlanması ve son olarak ölülerle savaş konusunda hem daha güvenilir hem de daha sağlam bir ordu olacak ve tüm diyar tek yürek olacaktı.

Kısacası, Tyrion Dany’nin başına gelmiş en büyük hataydı. Normal şartlarda harika bir danışman ama Cersei şartlarında tam bir fiyasko.

Sizin düşünceleriniz nedir?

Tyrion bu sezon çelişkilerde zirve yapmıştır.Daenerys’ın hizmetine girip ordularla Westerosa girmek Lannisterların yok olması demek.Lannisterlar yok olmadan Dany tahta oturamaz.Diz çöküp bağlılık bildirseler bile iki hanenin arasında kan var kan davası var.Lannisterlar kadının babasını,ağabeyinin karısını ve çocuklarını öldürdü.Elbet intikam alınacaktır.

Bu şartlarda Tyrion efendinin ailemin yok olduğunu görmek istemiyorum demesi saçmalık ve mantıksızlık.Ailesi ağabeyi hariç hayatı boyunca onu hor görüp aşağıladı yok saydı.

Ayrıca ailesi diyeceği kim kaldı ki?Cersei hayatı boyunca düşmanıydı.O ölmeden iktidar değişmez.Jaime desen sonuçta bir Lannister.Ya savaşarak ölecek yada Cersei ile birlikte ölecek.Uzak kuzenleri saymaya gerek yok.
Romandaki Tyrion böyle aile duygusallığına girmeden aynı yolla Casterley kayasını ele geçirip hanesinin lordu olurdu.

Kesinlikle katılıyorum.Tyrion saçma sapan triplere girdi.Varys de aynı şekilde. Bir de bu karakterler Cersei’yi çok yakından tanımış kişiler ve hala anlamıyorlar bu işin tatlılıkla halledilemeyeceğini.
Daenerys için hatta diyebilirim ki diyar için en mantıklısı Dany’nin direkt Cersei’yi indirmesi olacaktı.Ki bunu o kadar kolay yapabilirdi ki.O ilk savaş konseyinde Yara,Ellaria ve Olenna o kadar mantıklı konuştular ki onları dinlemesi gerekiyordu.Direkt KL’ye saldırdıklarında bu iş bitecekti.Hem Dorne hem Tyrell’ler ayakta kalmış olacaktı diyar da birleşmiş olacaktı ve bu şekilde Büyük Savaş’ı daha kolay kazanabilirlerdi.Orduyu bölme fikri Dothrakiler’i ejderhaları kullanmama fikri vs acayip saçmaydı.Neymiş küllerin kraliçesi olmasın.Bu kadın boşuna mı o kadar yol katetti. Tyrion efendi kendisi savaşta Stannis’e karşı çılgın ateş kullanınca tamam ama Dany ejderhalarını kullanınca mı sorun.Sanki Kızıl Kale’de masum insanlar yaşıyor.
Neymiş Dany babası gibi delirmesin.Etrafında doğru danışmanlar olduğu sürece delirmezmiş.Kadının zaten bütün emeklerini hiçe saydınız kaç tane hatalı strateji yaptınız Dorne ve HighGarden’ı kaybettirdiniz.Ona kazandırdığınız hiçbir şey yok.Kuzeyi bile Tyrion’u dinlemeyerek kendine bağladı.Zaten bu kayıpların üzerine delirmediyse artık delirmez.
Bir de madem ejderhalar,Targaryenler’in delirmesi fln bunlar üzerine bu kadar düşünüyorsun endişeleniyorsun.Ne diye gidip Dany’i destekliyorsun o zaman.O bir Targaryen sonuçta bunu kabullen veya kabullenme ve ona katılma.
Tyrion 'u çok severdim.Ama bu sezon resmen ilk defa bir karakterden nefret ettim.Böyle giderse saçma fikirleriyle Büyük Savaş’ta da mahvettirecek her şeyi.Tamamen tutarsızlıklarla dolu.Keşke ölmeseydi de Oberyn Martell Dany’nin eli olsaydı veya Doran Martell.O zaman çok keyifli olurdu izlemesi.Mükemmel stratejiler ve savaşlar izlerdik. :confused:

Ve farkında mısınız, geçen sezonlara bakın Daenerys tek başına stratejiler geliştirerek bu noktaya geldi. Örneğin lekesizleri kazanırken ejderhasını vereceğini sanıyordu Jorah ama o tek başına kazandı. Bunun gibi karizmatik çok hareketi oldu ve Westerosta tam bir zavallıya dönüştü, Tyrion yüzünden.

Gerçekten rezalet.

Bence böyle tavsiyeler vermesinin nedeni Dany’nin istekleri.
Dany önceki sezonlarda her zaman ezilen halkın yanında oldu önceliği masumların zarar görmemesiydi. Hatta sırf köleleri serbest bırakmak için nelerle uğraştı. Şimdi de aynı şekilde halkının zarar görmemesini istiyor, onu sevmesini ondan korkmamasını istiyor. Ejderhaları KL salarak bu amaca ters düşer. Bu yüzden akıllı manevralar yapmaya çalıştılar ama Cersei her zaman bir şekilde onlardan önde oldu. Ben içlerinde muhbir olduğundan şüphelenmiştim. Çünkü Csterly kayasına saldırmak felan çok akıllı planlardı ama işe yaramadı aksine tuzağa düştüler.