Daenerys ve Kırmızı Kapısı

Dany’nin Braavos’ta iken kırmızı kapılı bir evde yaşadığı; bu evin ona gerçek manada ev gibi hissettirdiği ve zaman zaman rüyalarına (son kitaba kadar) girdiğini gördük. Dany bu evi özlüyor ve Ölümsüzler Sarayında dahil görmüştü.

Reddit’te dolanırken GRRM’in şu alıntısını gördüm.

Q: How old was Daenerys when she left the house with the red door, was it located close to the palace of the Sealord of Braavos?

A: That’s an interesting question. But I don’t think I’ll answer it. There will be quite a few revelations about the red door in the next book that I have yet to write. So we’ll keep an eye to it.

GRRM’e Dany’nin Braavos’taki Deniz Lordu sarayının yakınındaki kırmızı kapılı evi terk ettiğinde kaç yaşında olduğunu sordular… GRRM böyle bir soruya garip bir cevap veriyor. “Güzel soru ama cevap vereceğimi sanmıyorum. Bir sonraki kitapta kırmızı kapıyla ilgili henüz yazmadığım birkaç açıklama olacak.” demiş. Kırmızı Kapı hakkında bilmediğimiz bir şeyler varmış.

Cevap baştan sonra ilgi çekici ama bilhassa GRRM’in Dany’nin kaç yaşında iken burayı terk ettiğini söylemek istememesi çok ama çok şüphe uyandırıcı.

Kırmızı Kapı’nın ne tür şeyleri anlatmak için kullanıldığına bakarsak… İlk önce Dany için “kırmızı kapı” ev demek.

Amerikan erken tarihinde “kırmızı kapı” yolcular için “hoş geldin” diyen, gelen kişilere yemek ve barınak vermeyi taahhüt eden mekanları ifade edermiş.

İncil’de kırmızı kapı ise “koruma” manasına gelirmiş(Hz. Musa hikayesinde kapısı kırmızı renkle işaretlenen evlere, ölüm uğramamıştı). Temelde ev zaten koruma olduğu için şu ana kadar Dany’nin “ev” hayaliyle de örtüşen bir şey.

Lakin kırmızı kapı mecazının, bilhassa filmlerde, başka bir kullanım alanı da vardır.

Zihin Sarayı terimine aşina iseniz bilirsiniz ki insan zihnine girilen sahnelerde her yer odalara ve katlara ayrılmıştır. Ne kadar aşağı inerseniz bilincinizin o kadar aşağısına indiğinizde işarettir ve genelde de burada “kırmızı kapı” olan bir oda vardı.

The Orginals dizisinde Elijah’ın zihninde de böyle bir kapı vardı.

Bu kapının ardında genelde “vahşet” yatar. Karakterin unutmayı seçtiği ve baskıladığı anıları ve karanlık iç güdüleri bu kapının arkasında kendisini bekliyordur. Bu kapı bir kere açıldığı zaman pandoranın kutusu da açılır ve hepsi serbest kalır. Elijah da bu kapının arkasında unutmayı seçtiği ve baskıladığı anılarıyla beraber en karanlık dürtülerini hapsetmiştir ve açıldığında hepsi serbest kalmıştır.

Benzer bir mecaz “kutu” olarak da kullanılabiliyor. The 100 dizisinde Octavia’nın zihin sarayında kırmızı ışık saçan ve vahşetin seslerinin duyulduğu kırmızı kutu onun karanlık güdülerini ve içindeki vahşeti tekrar yaşamasını, vicdanını sorgulamasına sebep olmuştu.

GRRM’in bir şeye birden fazla mana vermeyi sevdiği düşünülür ise; kırmızı kapı… Dany için hem ev hem de karanlık güdülerin hatta belki kötü anıların bastırıldığı bir simge olarak işlenmiş olabilir. Rüyalarında sürekli olarak bu kapıya koşması; onu açması halinde Pandaronun kutusunun da açılmasına sebep olabilir.

Dany o evde güzel anılar yaşadığını düşünüyor ama bu, onun hatırlamak istediği bir şey olabilir yahut sadece karanlık güdülerini bastırdığı bir kapı vazifesi görüp, açıldığında güdüleri serbest kalabilir ki bu 2.kısım çok daha olası ve öngörülen hikayesi ile uyuşuyor ama GRRM’in ayrıldığında kaç yaşında olduğunu söylemek istememesi 1. düşüncenin de doğru olabileceğine işaret… başka ne sebeple bunu söylemek istemez, bilemiyorum.

Sizin fikirleriniz nedir?

4 Likes

Willem Darry’i aslında Dany öldürmüş falan. Aklıma ilk bu geldi.

Bu evle ilgili ilginç durumlar olduğu kesin (Bkz. Braavos’ta limon ağacı yetismez) Eğer bu evin gerçekte hangi şehirde olduğunu bilirsek bu konuyu yorumlayabiliriz (Iyi ani mi kötü ani mi?) Iki olasılık var: Lys ve Oldtown. Eğer Lys ise muhtemelen iyi anilar vardır. Ama Oldtown ise işler değişir (Bkz. Güneyli Komplosu Teorisi)

1 Like

Asıl Lys ise işler kötü bence. Lys fahişelerin yetiştiği yer ve fuhuş en fazla bu şehirde. Belki Viserys’e tecavüz ettiler ve sonunda o da Dany’e kötü davranmaya başladı :confused:

1 Like

GRRM, limon olayının yanlışlık olduğunu söylemişti. Hala şüphe ediyorum ama doğrudan cevap verdi. Genelde doğrudan cevap veriyor ise doğru kabul ediyoruz, öbür türlü böyle yukarıdaki gibi cevap veriyor.

Bence Oldtown daha şüpheli. Targaryenlerin çöküşü için uğraşan Hightower yönetimindeki şehir onlara iyi davranmamistir. Lys’te tecavüz ihtimali Dany için aklıma geldi ama Dany küçük diye eledim (Gerçi buna da cevap vermemiş belki de tecavüze ugrayabilecek kadar buyuktur) Ama Viserys’e tecavüz gayet mantıklı. Ama Oldtown olması hikayeye daha fazla katkı sağlar.

Ben hiç bir yerde bunun bir yanlışlık olduğunu söylediğini okumadım. Şöyle bir link bırakayım. Ünlüdür bu link bu konuda. Hata olduğunu söylemediği gibi(bildiğim kadarıyla), rusya’da yapılan bir söyleşisinde Kış Rüzgarları kitabında kırmızı kapılı ev ve limon ağacı hakkında bazı gerçeklerin gün yüzüne çıkacağını belirtti.

Ayrıca bir yanlışlık olsa, ilk kitapta yapmış ve sonrasında öylece bırakmıştır deriz. 4. ve 5. kitapta hatta Kış rüzgarlarının yayınlanan bölümlerinde Braavos’ta limon ağacı yetişmeyeceğini üstüne basa basa vermezdi.

Bu kırmızı kapılı evi ben hep Dorne’da ki su bahçeleri diye düşünüyorum. Doran, hatırlarsanız 4.kitapta prenses Daenerys Targaryen ile ilgili bir olay anlatmıştı. Burada oynayan çocukların kıyafetlerini çıkardıklarında hepsinin aynı olduğunu farketmiş vs vs. durduk yere anlatılacak bir hikaye değil. İlk çocuklukları burada geçti belki ve sonra Braavos macerası başladı. :thinking::thinking:

Orada başka bir Daenerys’ten bahsediyor. Tam anlayamadım bizim dany’i mi kast ettiniz yazarken o yüzden netleştirmek istedim. Ama evet. Dorne’da büyümüş olabilir.

Delilik gibi mi?:thinking:

Ya aslında ben de aynı senin gibi düşünüyorum; Arya’ın Merhamet Pov’unda da var bu… Birkaç sene evvel ben de dile getirdim bunu, biri çıktı “yanlışlık dedi” ve sonra GRRM’in açıklamasını okudum bu konuda; yoksa ben de aynen böyle düşündüm ama şimdi, o açıklamayı bulamıyorum şaka gibi. Burada hatta yalan söylemiştir demiştim de niye söylesin ki gibisinden tartışmıştık Duygu ile.

Açıklama diye konan şey yalan ise zaten daha iyi çünkü kitaplar ve işaretler ile zıtlaşan bir şey tüm işaretler.

O zaman kırmızı kapı- limon ağacı ve yaşın gizlenmesi…

@Alya_Akbas yok öyle değil, bildiğin öldğrme dürtüsü gibi; Viserys ona sen kan ve ateş getirmek için doğdun falan diyor… Oradan anla :slight_smile:

Delirmesine sebep olabileceğini düşünüyorum. Yani ne yaşadıysa bu onu psikolojik olarak etkileyecektir.

Ya ben bu konuyu çok araştırdım ve yanlışlık diyenlerin yanlışlık demesinin sebebini biliyorum. Yani buna kendim ulaşmadım ama yazarın söylemlerini 1996 yılına kadar incik cıncık eden geek teori’yi bizzat tanıyorum. GRRM bir açıklama yapmadı. Yanlış da demedi ve senin de söylediğin gibi hala üstüne basa basa mercy chapterında bile Braavos’ta limon yetişmeyeceğini söylüyor. Peki o zaman neden yanlış/hata diyorlar. Bunun sebebi Blood of the dragon novellası.

1996 yılında GRRM’nin yayınladığı bu novellada A Game Of Thrones kitabındaki tüm Daenerys bölümleri bir arada sunuluyor. Sadece Daenerys bölümlerinin bir arada sunulmuş hali olarak düşünebilirsin bunu. Ben okumadım ama Kaan ulaşmış yada okuyan birileriyle konuşmuş bilmiyorum. Uzun zaman oldu bunu konuşalı. Bu novellada Daenerys’in bildiğimiz hikayesinden farklı noktalar varmış. Galiba İllyrio yumurtaları Dany’e vermiyormuş. Dany bunları buluyormuş. Ayrıca Daenerys’in bahsettiği kırmızı kapılı ev de Braavos’ta değil, Tyroshtaymış.

İşte hata oldu diyenler bu olayı buraya dayandırıyor. GRRM’nin şehri değiştirdiğini ama limon ağacını kitaptan kaldırmayı unuttuğunu söylüyorlar. O novelladan daha çok ayrıntı çıkarılabiliyordu ama hatırladıklarım bunlar.

1 Like

Hmmm olabilir, bahsettiğin ayrıntılar aslında yayımlanan taslakta da var; Dany, Drogo’nun ölümü sonrası kaçtıktan sonra bulduğu yumurta diye geçiyor hatta 1 yumurta gibi izlenim edinmiştim. Lakin şehir meselesi için bir şey diyemem, onun bahsi geçmiyor. Yalnız az önce sözde açıklamayı ararken kuram olarak aslen bu şehirde de büyümüş olabileceğini söyleyen var.

@Alya_Akbas delirmek değil de psikolojiyi kötü etkileyecek bir şey olabilir, Batı’da yaşayacakları da zaten etkileyecek. Belki o zaman kırmızı kapı açılır :wink:

1 Like

Hayır tarihte ki bir targaryen prensesi ismi aynı sadece

Şöyle bir linke ulaştım. Blood Of The Dragon ile A Game Of Thrones’taki Daenerys bölümleri arasındaki tüm farkları listelemişler ve evet, Daenerys Braavos yerine Tyrosh’ta büyümüş olarak geçiyor orada.

Teşekkürler ederim.

Acaba GRRM, şehri aynı bırakmış ama “yanlış hafıza” olarak Braavos mu yaptı? Yani en azından o evin Braavos’ta olamayacağı konusunda hemfikiriz. Eğer bu şehir Tyrosh ise bu ne kadar fark yaratabilir? Niye Braavos diye anılıyor?

Bu arada GRRM, millete e-posta dönüşü mü yapıyor? Vaşş e-postasını bilen varsa sallasın bana, belki ben de yazarım, dönüş yapar mı acaba. :smiley:

En sonunda Leyla ile Mecnun’un finaline bağlayacağız bu gidişle aslında hepsi Dany’nin hayaliymiş falan :grin:

Dany’nin Braavos macerası hayli şüpheli ve karanlık.

Braavoslular gibi bir zamanlar Valyrialılar ve Ejderha lordlarının zulmünden kaçan kölelerden oluşan bir şehir neden Targaryen hanedanı çocuklarını himaye etsin?Hele hele Braavos Deniz Lordunun Wilhelm Darry ve Oberyn Martell arasındaki gizli anlaşmaya şahitlik yapması olacak iş değil.

1 Like

O bilgiyi kim vermişti?

Braavos’un onları himaye etmesini ben de garipsemiştim; yani en olmadık kişiler. Targaryenlerin Hisar’a sığınması gibi bir şey, biliyoruz ki Aemon’ı öldürmeye kadar iş gidermiş, Büyücü Üstad’a göre.