Daenerys ve Sansa : FOILS

dizi
daenerys-targaryen
sansa-stark
jon-snow

Bu konu başlığında Sansa ve Dany arasındaki zıt paralel kıyasa ilişkin bir örneği ele almak istiyorum:

*Uyarı: Bu konu ağır Pol!Jon ve Jonsa ve biraz da Dark!Dany içerir. Uyarmadı demeyin!

Kaynak: http://athimbleful.tumblr.com/post/183024275780/i-have-been-thinking-about-past-romances-for-d-and

Sansa ve Dany ilk sezonun en başından beri birbirlerinin zıt kıyası (*Foils: kıyas edilen örnekler demek) şeklinde bir hikayenin içindeler.

Hemen bakalım nasıl?:

• Sansa, hikayesinin başında mutlu, sağlıklı ve onu seven kardeşleriyle çevrili bir evde yetişmiş olan genç bir kız olarak karşımıza çıkıyor. Her şeye sahip ve dahasını da isteyen genç saf bir kız.
  • Daenerys ise, evi, ebeveyleri olmayan ve aile namına sadece onu sürekli psikolojik olarak istismar eden abisi olan genç bir kadın. Hayatta hiçbir şeyi/gücü olmayan genç bir kız.

03

• Bu iki genç kız da hikayenin başında aileleri için bir piyon olarak kullanılıyorlar.
  • Ned, kızının Joffrey ile nişanını kullanarak Kingslanding’e gidip Jon Arryn’nin ölümünü araştırabilmek gayesinde.
  • Viserys ise, kardeşini Drogo’ya satarak onun ordusunu kullanıp Westeros’a dönme arzusunda.
  • Sansa, hiçbir şeyin farkında olmadığı için bu durumdan mutluyken, Dany kesinlike bu durumdan mutlu değil.
  • Bu noktadan sonra hikayeleri tersine dönüyor.
  • Sansa, sahip olduğu her şeyi kaybediyor. Evini, ailesini, güvenliğini, mutluluğunu, onurunu bile…Psikopat insanların elinde her türlü istismar ediliyor. Herkes onunla, Kuzey üzerindeki hakkı için evlenmek istiyor. Mutlu ve sevgi dolu bir evlilik ve aile kurma hayalleri yavaş yavaş yıkılıyor ve Sansa, dünyanın gerçek yüzünü görüyor.
  • Dany ise, tersine sürekli bir şeyler kazanmaya başlıyor. Kendisine yazılan fazla sorunlu psikoloji gereği t*cavüzcüsünü kendine aşık ediyor, kendisi de ona aşık oluyor (Bunlar hep Viserys manyağının kızın psikolojisini alt üst etmesinden… başka açıklaması olamaz). Problemli abisinden ve kocasından kurtuluyor. Ve üç tane ejderhaya sahip oluyor. Sezonlar geçtikçe güç üstüne güç kazanıyor. Ordular, takipçiler, şehirler, ittifaklar ve onun için her şeyi yapmaya hazır erkekler (Jorah, Daario gibi). Onunla tanışan erkekler sadece ona aşık olmakla kalmıyor, onun için her şeyi geride bırakıp, arkalarındakilere bile sırt çeviriyorlar. O da, Sansa gibi etrafı erkeklerle çevrili ama Sansa’nın aksine Dany bu erkeklerin üzerinde güç sahibi. (***Dany’nin en çok bu yönünü seviyorum, erkeklerin içinde kendini belli ediyor, sırf kadın olduğu için zayıflık göstereceğini düşünenleri haksız çıkarıyor ama hala bir kadın şefkati olduğunu da görüyoruz… Evet bunları bir Dark!Dany fanı yazıyor… Ben onu böyle karmaşık biri olarak seviyorum :slight_smile: )
  • Şimdi; burada bir düzen görüyoruz:
  • Sansa ve onun arzu edilmeyen, sırf Sansa’yı sahip olduğu hak için isteyen talipleri
  • Dany ve onun için her şeyi yapmaya hazır olan talipleri..
  • (bir iki istisna dışında, tıpkı Sansa’da da olduğu gibi…Ama bu istisnalar da zaten ikisi için de kayda değer değil)
  • İşte burada JONSA ve POL!JON teorileri devreye giriyor (Jonarys fanlarından özür diliyorum ama başta uyardım).

34

• Çünkü bu düzeni bozabilecek bir kişi var…JON (Jon: “Ben bu oyunu bozarım!”)

• Görünüşte Jon, Dany’deki düzeni takip ediyor gibi gözüküyor. Tacından, insanlarına verdiği sözden vazgeçiyor. Yatağına giriyor, sevişiyorlar. Bran’nin sesini bile duyuyoruz: “Birbirlerini seviyorlardı.” derken (Lyanna ve Rhaegar için diyor) .

• Ama görünenin altında; Jon’un Dany’e olan aşkını ondan duymuyoruz. Jon’un Dany hakkında herhangi bir şey dediğini de pek duymuyoruz. (“She has a good heart.”. - bunu Alliser Thorne da, Jon için demişti… pek de romantik sayılmaz. / “They’ll come to see you for what you are.”- Bu da nedense pek pozitif bir şeymiş gibi gelmiyor kulağa). Jon’u gerçekten diz çökerken görmüyoruz, henüz de bir şeylerden vazgeçtiğini tam olarak görmüş değiliz (sadece sözler).

• Ama nasıl oluyorsa, Dany’nin bahsettiğimiz düzenine uyarak O’nun, ordusuna ve ejderhalarına sahip oluyor.

1. sezonda; Jon, aslında hiçbir zaman ona hizmet etmediğini, diz çökmediğini ve onu aslında sevmediğini itiraf ederek bu düzeni kırabilir. (Pol!Jon yani)
  • Görünüşte ise; Jon, Sansa’nın bahtı kara düzenini kırabilecek bir kişi gibi gözüküyor. Cesur, nazik ve güçlü biri. İyi birisi ve Sansa ile birbirlerini ne şekilde görürsek görelim seviyorlar. Ama, görünene göre Jon, Sansa’nın kardeşi ve asla onun talibi olamaz…

• Ama görünenin altına baktığımızda; biliyoruz ki Jon ve Sansa, kardeş değil, kuzenler.

• Yani Jon’un kimliği ile ilgili gerçek, Sansa’nın düzenini kırmasına müsaade ederken, Dany ile Jon’u karşı karşıya getirme olasılığını doğuruyor (ve işleri nahoş bir duruma getiriyor).

• Bu sır ile; Jon’un kuzeydeki hakkı sarsılırken - sağlamlaştırmak için Jonsa- söz konusu olabilecekken; Dany için de, onun hakkının sarsılması ve önüne birinin geçmesi sıkıntısı ortaya çıkacak -ve Dany gibi hırslı biri (Dark!Dany) bundan hoşlanmayacaktır -

• (Bu sırrın açığa çıkmasının, hiçbir şeyi etkilemeyeceğini düşünmemeliyiz sanırım, yoksa amacı neydi ki? D&D bile bunun bir problem yaratacağını söyledi… tabi bu problem nasıl aşılacak göreceğiz.

***İncelemek isteyenler için:

JNS1: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 1
JNS2: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 2
JNS3: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 3
JNS4: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 4
JNS5: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 5
JNS6:Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 6

Dark!Dany#1: Karanlık!Dany (+ Politik!Jon) Teorisi ve Göstergeleri #1:
Dark!Dany#2: Karanlık!Dany ( + Politik!Jon) Teorisi Göstergeleri #2:
Dark!Dany#3: Karanlık!Dany (+ Politik!Jon) Teorisi ve Göstergeleri #3:
Dark!Dany#4: Karanlık!Dany (+ Politik!Jon) Teorisi ve Göstergeleri #4:

eline sağlık dizide bu tip birşeyi inanılmaz istiyorum ama popularite yüzünden zorda diyorum
inş yanılırım inş bu tip birşey görürüz

Fanların teorileri diziyi daha iyi bir hale getiriyor ama dizi bazen bizi o kadar hüsrana uğratıyor ki… fazla bir şey bekleyemiyoruz. Olsun ben yine de kendim için hala bu seriyi daha güzel bir hale getirmeye çalışıyorum… Yorum için teşekkürler…

işte bende o korkudan jon dany bekliyorum istediğim olursa daha çok sevineceğim olmazsada zaten kendimi hazırlamış olacağım

Açıkçası ben böyle bir şey olacağını pek sanmıyorum.
Diziden de artık Sansa Jon beklemek bana mantıksız geliyor. Kitapta olabilecek bir şey ama.

Çoğu kişi böyle düşünüyor ve haksız da sayılmazlar çünkü dizi dediğim gibi hayal kırıklığı yaratıyor bazen. Ama kitaptan bu kadar büyük bir farklılık abartı olur. Sonuçta D&D kitaptan farklı bir son yapacaklarını söylemediler. Ve dizideki Jonsa ipuçları için sana Jonsa konularımı öneriyorum :upside_down_face::upside_down_face: Yorum için teşekkürler …

Danyci değilim ama cidden merak ediyorum artık. Siz Sansacıların Dany ile ne alıp veremediği var? Paso bindiriyorsunuz dizide. :joy:

Hahaha… tüm Sansa fanları için konuşamam tabi ama ben Dany’i seviyorum ama onu çoğu kişinin gördüğünde daha farklı ve karmaşık bir karakter olarak görüyorum. Hikayesinin her yeri trajedi ile dolu ve o da trajik bir karakter. Mükemmel kurtarıcı değil benim için, genelde göz ardı edildiği için onun karanlık tarafını keşfetmeye çalışıyorum bu da dikkat çekiyor tabi… Ama hikayeyi ben yazsam hem Sansa hem de Dany için mutlu bir son yazardım. Dany ile problemim yok sadece kendi gördüğüm şekilde ele aldığım için insanlar öyle düşünüyor sanırım. Bu konumda Dany’e bir şey demedim ya zaten… günahımı almayın :upside_down_face:

Ben söyleyeyim…
Hepsi için demiyorum elbette ama çoğunun derdi şu : Dany onların hayallerini yıktı.

Gayet mantıklı bir çıkarım tabi, bazıları için gerçekten de öyle olabilir ama bunu demek için daha bir sezon daha var önümüzde ve bu GoT belli olmaz… :blush::blush:

Vallahi bana da öyle geliyor. :joy:

@purple_serpents doğrusu sevdiğin halde böyle ise ehehehhe :smiley:

Onların o hayalleri gerçek olsa bile, Dany’nin bir süreliğine bu hayalleri yıktığı, canlarını sıktığı ve bu yüzden gıcık oldukları gerçeği değişir mi? Değişmez. O hayaller gerçekleşince Dany’yi sevmeye başlamayacaklar. İş çoktan acınası bir biçimde çığırından çıktı.

Edit : Bu arada… Allahtan Dany’yi seviyorsunuz hee, sevmeseniz kim bilir ne olur.

Ooo Dany’e gelinceye kadar Cersei, Littlefinger, Melisandre gibi karakterleri de seviyorum ama onlar için gördüğüm sonların ipuçlarını göz ardı edemiyorum. Dany için de öyle… Benim gördüğüm şekilde yazılmışsa gerçekten mükemmel bir karakter yaratımı söz konusu… aksi halde sıkıcı gelirdi bana…

Şahsi fikrim; bu GoT, belli olmaz sözü GRRM, senaryo ekibinden çıktığından beri geçersizdir. Zira her ne kadar Duygu bana katılmasa da senaryo içler acısı hale geldi, geçen sezon gözümüze soka soka neler olacağını söylediler kaç kere(sözde foreshadowing yaptılar). Yani dizide gördüğünüz ne ise o, ötesi yok, süpriz beklemeyin öyle manalarda. Ben beklemiyorum, hayal kırıklığına uğrar ağlarsınız. Ben beklenti içinde değilim, sadece Jon hayatta kalsın tahta otursun, yeter yani. He bir de Arya’m hayatta kalsın. :stuck_out_tongue:

Belki Jon hayatta kalır ama. Duygu ablanın kendini hazırladığı gibi sende kendini hazırlasan iyi olur.:joy: Çünkü seri sonunda Sansa Lady of Winterfell, Jon Kral, Gendry Baretheon Lordu, Jamie adını temizlemiş şövalye olur ama Arya’nin ne yapacağı belli değil o yüzden Arya ölebilir.:grinning:

Dizi için bir şey diyemem çünkü normalde hayatta kalan karakterleri(seride) dizide öldürdüler, gerçi seride hayatta kalan ana karakteri, dizide öldüreceklerini çok sanmam haliyle Arya’nın ölme ihtimali en düşük karakter olarak yer alıyor dizide çünkü Arya, GRRM’in karısının en sevdiği karakter(GRRM’in de en sevdiği 2. karakter, Tyrion sonrası.) ve açık seçik kadın adamı “onu öldürürse, boşanacağımı söyledim.” demiştir. Sanırım daha sonra GRRM de bu olayı onaylamıştı. Yine katıldığı bir Con’da.

Dediğim gibi diziden ümidi kesmekte haklısız ama bazı gösterdiği şeyleri göz ardı etmek de doğru değil. Emilia Clarke final için şöyle diyor:

Clarke revealed to Vanity Fair that she’s already filmed her final Game Of Thrones scene. “It f*cked me up,” she said of her last moment on the show, in no way revealing whether she makes it all the way to the Season 8 finale or not. “Knowing that is going to be a lasting flavor in someone’s mouth of what Daenerys is …" And with that she trailed off, unable to say anything more.
(Dark!Dany??)
Sophie: Birçok izleyenin hoşuna gitmeyeceğini (Jonarys?) ama bazıları içinse istedikleri her şeyin gerçekleşeceğini (Jonsa?) söyledi.
Nikolaj finale bayıldığını, sürpriz olduğunu ama istediği her şeyin olduğunu söyledi bu da Dany için iyiye işaret değil. Adam Dark!dany teorisinin bayrak taşıyanı…
Yani, belli olmaz. Son sezon hiçbir sürpriz olmayacaksa geçen sezon iki bölüm daha yaparak bitirebilirlerdi.

Dizinin reyizi ektedir

Bu herif geçen sezonu öyle bir övmüştü ki karşıma çıkan sezonda “küfür” ettim. Sözde hiçbir sezona benzemiyor diyerek olumlu laflar etti idi, gerçekten benzemiyordu en iğrenç sezondu.

Ayrıca insanların son için"hoşlanmayacağı" gibi sözler edince hemen akla Jon’u Sansa’ya everiyoruz, manası çıkarmak “temenni” olmanın ötesine giden bir şey yok.

Belki sadece Dany’nin trajik ölümü yahut Jon ve Dany’nin ölümü ve tahta hiç beklenmeyen kişinin oturmasından bahsediyorlardır ya da başka bir şey. Yani bir çok olasılık içinde en beğendiğini alıp, kendi temennine argüman olarak kullanamazsın ki. Geçen sezon için söyleşilerine bakmıştım ama diziye bir baktım “ne alaka la?” dedim. Söyledikleri ile hiç uyuşmuyordu. Bir tek Sophie az biraz uyuşuyordu. Sonuçta heyecanlandırmak için söylenen sözlere kulak tıka, beklentiyi gereksiz yere arttırıyorlar.

Neye gülerim biliyor musunuz? Ben dizide asla böyle bir şey beklemiyorum(çok absürt kaçar) ama Arya’yı Jon ile tahta oturturlarsa hönkürerek kahkaha atarım. :joy::rofl:

Sophie de dedi “yok ağlamaktan öldüm yok çok duygusal” koca sezonda sadece Ned’in heykeli görünce duygulanmıştım